«абравена парола?
или
–егистрирай се јктиваци€ на акаунт

≈л. поща с ко€то се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

ƒа ѕопълнете формата за регистраци€ Ќе ѕродължете с Facebook регистраци€та

ƒеца от 1 до 6 г.
0 ѕотребители и 1 √ост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 32 отговора

—офи€

ћнени€: 4 556
Ќа път съм да се отча€. ћиналото л€то дъщер€ ми прекара половината от времето си за игра навън, да преследва една групичка 5-6 годишни момичета. “е съответно € бутаха и гонеха с викове "ћахай се, тъпо бебе!". “ова изобщо не € спираше  Rolling Eyes Ќай-много да се разреве, ако й изкрещ€т по-силно или грубо.
“ази година, за мой ужас, отново се натъкнахме на същата групичка. ƒоколкото ми е известна програмата им от миналата година, поне до 15 септември ще си правим компани€ на едни и същи площадки ежедневно.
“€ едва ли ги е познала, че са същите, но моментално се лепна за т€х, като магнит. “ози път като малко по-разговорлива, се опита да завърже контакт и да се влючи в играта им, да ги имитира каквото прав€т, но те отново € отсвириха (нормално). —една на един метър от т€х и ги гледаше, без да откъсва поглед, опитвайки се да се включи н€как, след което идваше с огромни и почти насълзени очи да ми каже "“е ми казват да се махам"...
¬секи опит да € заинтригувам с нещо, различно от т€х, е провал. јз разбира се не спирам да опитвам. «а съжаление децата на нейната възраст изобщо не € привличат, още повече пък с такава сила. —лед триста убеждени€ усп€вам да € завлека при т€х, където остава около една-две минути и пак хуква на н€къде. јко се заигра€т малко по-дъго, в един момент се сдърпват за н€ко€ играчка... —м€тах го за нормално за възрастта й, но имам отчайваща нужда н€как да € откъсна от 6-7 годишните.
 огато ги н€ма, се заиграва нормално с който е там, но не мога да си подреждам ден€, за да внимаваме да не засечем тези момичета  Rolling Eyes ј и не мога да си гледам детето потънало в скръб, тези емоции й действат доста негативно като ц€ло.
ƒругите деца на нейната възраст не преследват каките и батковците, а си игра€т помежду си или сами, близо едно до друго. ћо€та от миналата година само преследва големите и нищо не е в състо€ние да € откъсне от т€х, даже като си тръгнат и т€ тръгва след т€х...  ooooh!
Ќ€мам никаква иде€ как да постъп€. “е изключително красноречиво й об€сн€ват, че не искат да си игра€т с не€. Ќа всеки опит да ги заговори, й казват да се маха или й се присмиват. јко реагираха по малко по-мек начин, може би щ€х да положа усили€ да ги убед€ да поигра€т с не€, вместо да се чуд€ как да € откъсна от т€х. Ќо те са супер категорични, че не € искат.

ѕриемам вс€какви съвети и препоръки. Ѕлагодар€ предварително.
÷итирай

ћнени€: 1 080
И за моят син нещата стоят по абсолютния същият начин и ще ми е интересно и полезно да прочета мнения.
В чудо се виждам къде да го водя, за да няма много големи наблизо, на които да пречи и заради които да се разтройва  Confused
Толкова иска да участва в игрите им, а те така упорито го гонят всеки път или пък правят физиономии,че им е неприятно.
И при нас хит са 5, 6 или 7 годишните деца.
Аз винаги реагирам по един и същи начих. Като опарена веднага скачам и го махам от там, за да не пречи на децата да си играят, а той тлкова се разтройва от това  Tired
Правилно ли постъпвам?    Thinking
Само един път ми се случи - едни батковци така хубаво го заиграха и го включиха в своята игра, без да му викат бебе и т.н.
Но това е изключение.
Пък и аз разбирам, че те не са му длъжни и искат да си играят помежду си.
÷итирай

Sofia

ћнени€: 8 053
≈два ли 6-7 годишните деца ще искат да си игра€т с 2 годишни. јз си мисл€, че ако ги помолиш да и обърнат внимание и те го направ€т детето ти ще започне след това да страда повече когато го гон€т от игрите. јз си мисл€, че е нормално по- големите деца да не допускат по малки в игритеси. –азликата на децата не е малка и интересите са различни. јз бих водила детето в такъв случай на друга площадка за игра. “
÷итирай

¬арна

ћнени€: 4 128
√оркото детенце, много тъжно ми стана...
ў€х да ти предложа да си играе с мо€ син (ако б€хте от ¬арна), нищо че е на 4 години, пак е по-гол€м.

јз реших да му ограничавам контактите със случайни, срещнати в градинката батковци и каки. “ой приказва като гол€м, изглежда по-гол€м но по акъл е много добродушен и наивен. ƒава си всичко което има, само за малко внимание. “ака последни€т път се заигра с една кака и батко, даде им количките си (уж да ги вид€т). —лед малко засичам "големите" да си шушнат (добре че имам остър слух), как ще залъжат бебето и ще му ги приберат. ћного гадно ми стана, погледнах ги така, че да разберат, че съм ги чула. ѕоиграха си по милост с него, само защото б€х на метър от т€х... и неможаха да си присво€т количките му. Ќо това ми е като обица сега.
÷итирай

ћнени€: 9 413
ќххх, много непри€тна ситуаци€ наистина, но нищо не мога да те посъветвам.
ƒъщер€ ми основно си играе сама, дори и когато на площадката, или в градинката има още 10деца.
ƒори напоследък наблюдавам, че по-големите, точно 5-6годишни момиченца € взимат и опитват да си игра€т с не€. ≈, естествено, че това не продължава дълго и после си измисл€т техни занимани€, но и т€ грам не страда от това, че сама тр€бва да се занимава.

Ќе знам, освен да помолиш н€кое близко, при€телско дете, което е по-гол€мо от време на време да играе с дъщер€ ти?
÷итирай

ћнени€: 7 837
» малки€т ми син преследва неотлъчно брат си и компани€та му от 5-6 годишни. Ќ€как си усп€ва да се впише в играта им, но и в наши€ случай е по-лесно. —ъвсем разбираем е интереса й, просто потърси деца, за които не е проблем т€ да е около т€х. јз обикновено се падам родител€ от другата страна и ако дойде н€кое по-малко дете, гледам да стимулирам големи€ ми син, да го включи в играта, ако не се е усетил към момента. „аст от негласни€ етикет на детската площадка...
ѕробвайте при момчетата.  Smile Ќе претендирам да съм с точна преценка, но поне из нашите площадки, момчетата са по-отворени да игра€т с малките, може би защото игрите са основно гонене, преследване на чудовища и подобни. ј малките, идеално се вписват в тази рол€
÷итирай

—офи€

≈два ли 6-7 годишните деца ще искат да си игра€т с 2 годишни. јз си мисл€, че ако ги помолиш да и обърнат внимание и те го направ€т детето ти ще започне след това да страда повече когато го гон€т от игрите. јз си мисл€, че е нормално по- големите деца да не допускат по малки в игритеси. –азликата на децата не е малка и интересите са различни. јз бих водила детето в такъв случай на друга площадка за игра. “
ѕределно €сно ми е, че не искат да игра€т с не€, даже съм го описала недвусмислено. —ъщо и че не възнамер€вам да полагам усили€ в тази насока, а по-скоро да € отдръпна от т€х.
“е са във възраст с много сложни взаимоотношени€, командват се, подмазват се една на друга, групират се една срещу друга и вс€какви такива предпубертетни истории. ƒвегодишно е последното, което им тр€бва.

Ќе знам, освен да помолиш н€кое близко, при€телско дете, което е по-гол€мо от време на време да играе с дъщер€ ти?
 огато въпросната групичка момичета ги н€ма, т€ си играе нормално с децата на нейната възраст (те също са посто€нна групичка). ѕод нормално разбирам, колективни дейности от по н€колко минути и после едно до друго, като се имитират кое какво прави, пон€кога си казват по нещо, но като ц€ло бързо се разсейват. Ќо когато "каките" са там, е неизменно залепена за т€х. “е са от наши€ и съседните блокове, в л€тна ваканци€ са и си подбират площадките по същите критерии като нас. ћного трудно ще ги избегнем.

“ова, че дъщер€ ми ходи на занималн€, където децата са точно на 6-7-8 и са предимно момичета, допълнително усложн€ва положението, защото доколкото разбирам в занималн€та си игра€т с не€  Tired
÷итирай

one minute here, and one minute there

ћнени€: 763
 огато ги н€ма, се заиграва нормално с който е там, но не мога да си подреждам ден€, за да внимаваме да не засечем тези момичета  Rolling Eyes ј и не мога да си гледам детето потънало в скръб, тези емоции й действат доста негативно като ц€ло.
ѕонеже предполагам, че си превърт€ла вс€какви възможни варианти преди да пуснеш темата, направо да те попитам, защо не можеш да € водиш в н€кой от по-големите паркове в —офи€, където със сигурност н€ма да ги засича или дори и да засича големи деца, има достатъчно м€сто и неща за отвличане на вниманието?
ћалко ме озадачава това изречение, хем не искаш детето да се измъчва, хем не искаш да съобразиш ежедневието си за да избегнеш такива "близки срещи от трети€ вид". ќттук и втори€т ми въпрос - на какви компромиси си склонна, за да знаем в каква насока да мислим за съвет?
«а мен две неща са €сни, ако не направиш н€каква пром€на, каквото и да правиш, дъщер€ ти ще тича при големите и каквото и да правиш, големите н€ма да € искат!
“и си! Peace

ј и още нещо се сетих - ќбърнала ли си внимание на какво игра€т големите?
÷итирай

≈скарина, последното ми стана много интересно.
 аква е тази занималн€, в ко€то събират 6-9г деца с 2-3годишни? “ова нещо почасово ли е, или?
» €вно от там ти идва основни€т проблем. «ащото там игра€т с не€, тъй като €вно н€ма накъде, а децата на вън н€мат такова желание.
÷итирай

ћнени€: 929
÷итат
ѕределно €сно ми е, че не искат да игра€т с не€, даже съм го описала недвусмислено. —ъщо и че не възнамер€вам да полагам усили€ в тази насока, а по-скоро да € отдръпна от т€х.
“е са във възраст с много сложни взаимоотношени€, командват се, подмазват се една на друга, групират се една срещу друга и вс€какви такива предпубертетни истории. ƒвегодишно е последното, което им тр€бва.
[/quote]
»звин€вай, но за какви предпубертенти истории говорим на 6 годишна възраст? "—ложните взаимоотношени€", които си наблюдавала в групичката може да са плод не само на възрастта, но и на родителското възпитание. ѕример: ако момиченце х от копманието копира поведението на майка си, ко€то е изрекла на глас "ќф, та€ коза лел€ ти ѕенка , не € понас€м, но ми се налага днес да пи€ кафе с не€", €вно е какъв модел е зададен на момиченцето. » тук не става въпрос за предпубертет, а за чисто копиране. «ащото често забрав€ме, че децата не са нито слепи, нито глухи , нито неми.
ћо€т син си играе успешно с доста деца над неговата възраст - от 4-5 годишни до деца във втори клас. »ма едно момиче което в момента е на 7 години и съм € кръстила "великата манипулаторка", защото такива интриги може да забърка между възрастни, че и латино сериал ще бледнее. Ќо с мо€ син играе и на двамата им е интересно и остават без дъх.

÷итат
“ова, че дъщер€ ми ходи на занималн€, където децата са точно на 6-7-8 и са предимно момичета, допълнително усложн€ва положението, защото доколкото разбирам в занималн€та си игра€т с не€  Tired
—поред мен това е проблема. “воето дете си мисли, че всички по-големи деца са като тези от занималн€та и очаква същото поведение и реакци€. ѕример: ¬ любимото ни детско клубче работеше кака Ќад€ - русо момиче на 21 с дълга коса. «а мо€ син вс€ко момиче от 15 до жена към 30 години беше за известен период   "кака Ќад€" и тръгва след не€ без да се замисли къде се намира и какво става и очаква да си игра€т.
јко тези 6-7-8 годишните от занималн€та б€ха пуснати в ситуаци€ като тези по-големите от градинката, без ръководство на педагог или занимаващи€ ги възрастен, ефектът щеше да бъде същи€ - отблъскване на по-малкото дете. Ќо когато се намери "общото" , което е работа на възрастен, тогава всички се наслаждават на играта.  
ћо€т съвет е да не оттдръпваш детето си от социален контакт. ѕросто му покажи как се установ€ва /това също се учи/ социална връзка.
÷итирай

—офи€

Понеже предполагам, че си превъртяла всякакви възможни варианти преди да пуснеш темата, направо да те попитам, защо не можеш да я водиш в някой от по-големите паркове в София, където със сигурност няма да ги засича или дори и да засича големи деца, има достатъчно място и неща за отвличане на вниманието?
Защото живеем в отдалечен от центъра квартал, без кола съм и отиване и връщане до някой от големите паркове ще ми е два часа. През уикендите го правя, но през седмицата не мога, особено за следобеда, когато дъщеря ми става доста късно от следобедния сън и чак към 7-8 вечерта излизаме.
Освен това предпочитам да се среща с познатите си деца на нейната възраст, дори и още да не играят кой знае колко смислени съвместни игри, все пак се познават, свикват заедно и постепенно започват да развиват умения за съвместна игра. Ако всеки ден вижда непознати и все различни деца, не знам как ще завърже приятелства.
На площадката до блока обаче, която е най-удобна за лятото, защото е цял ден на сянка и ни е най-близо, явно няма да стъпим това лято, понеже предполагам, че компанията каки пак там ще се подвизава.

А и още нещо се сетих - Обърнала ли си внимание на какво играят големите?
Играят ролеви игри. Днес бяха семейство майка и деца. Дъщеря ми не иска просто да си играе с големи, а иска да си играе именно на такива игри и в тях я привлича това, че тези конкретно момичета, на такива неща играят. Миналото лято имаше и едни момченца, които си чертаеха писти в пясъка и си играеха с коли, на тях също много им се лепеше, но те благородно я оставяха да ги гледа, стига да не посяга да им взема колите.
Но големи деца, които си играят примерно на гоненица или друга игра от подобен тип, не предизвикват никакво внимание у нея, все едно ги няма. Така че предполагам ролевата игра всъщност е магнитът.

Ескарина, последното ми стана много интересно.
Каква е тази занималня, в която събират 6-9г деца с 2-3годишни? Това нещо почасово ли е, или?
И явно от там ти идва основният проблем. Защото там играят с нея, тъй като явно няма накъде, а децата на вън нямат такова желание.
Там децата са от всякакви възрасти, имаше и по-малки от нея даже. Но за лятната ваканция са останали само големите и тя е най-малка сега. Не идва точно от там проблемът, защото той си съществуваше в точно същия вид поне половин година, преди тя да започне да ходи на тази занималня. Поне не е предизвикан от това, иначе без съмнение е фактор.
Между другото, ако срещне на площадката някое момиче от занималнята, отива при нея и си  играят заедно и с приятелите на момичето без никой да се дърпа и т.н., както става с непознатите.

Извинявай, но за какви предпубертенти истории говорим на 6 годишна възраст? "Сложните взаимоотношения", които си наблюдавала в групичката може да са плод не само на възрастта, но и на родителското възпитание.
Аз не се изказах негативно за въпросното поведение, просто то е такова в тази възраст. Борба за лидерство, доказване на лоялност, кой с кого е, изпитване на границите до каква степен си готов да правиш това, което ти казва еди кой си, за да те приемат в "групата" и т.н. Самите игри не са толкова заради фабулата им, колкото за да се установят взаимоотношенията.

Колебая се между това да я оставя да преживее негативните емоции на отхвърлянето и сама да се отдръпне или да я влача при по-малките и да я заигравам с тях доколкото е възможно, а като избяга пак при големите след две минути, да я връщам обратно и така... Това второто го правих миналото лято всеки ден по сто пъти с нулев успех и затова се съмнявам в потенциалния резултат, но може пък този път да стане различно.

Мерси на всички, които се включват по темата!
÷итирай

≈скарина, а пробвала ли си ти да си играеш с не€? “оест не да € караш да играе с малките деца на нейната възраст, а да играете двете на нещо.

ƒруги€т вариант е просто да си стоите на удобната за вас площадка, след 5-10-20отказа ще разбере, че не жела€т да игра€т с не€ и ще започне да се занимава с нещо друго.
ƒостатъчно гол€ма е, колкото  алина точно и ако съд€ по моето дете вече напълно €сно разбира кога е желана на едно м€сто и кога не.
÷итирай

Neverwhere

ћнени€: 145
≈скарина, след като срещате момиченца от занималн€та, значи н€кои от т€х живе€т наблизо и пон€кога ход€т на тази площадка. јко се запознаеш с родителите им и се уговорите кой кога ще ходи на площадката, може би това ще помогне? ќсвен това, мисл€, че дъщер€ ти ще се чувства горда от това, че има "среща" с при€телка.
÷итирай

—офи€

ћнени€: 5 327
≈скарина, мисл€, че и част от по-малките деца обичат да игра€т на ролеви игри, стига да има кой да ги побутне малко в тази посока. Ћошото е, че детските площадки с многото съоръжени€ не са най-идеалното м€сто за това, особено за деца, които се връщат от детска градина и имат много енерги€ за изразходване.
Ќо см€там, че и там може да се получи. ћъжът ми например винаги усп€ва да ги организира в такива игри дори и навън, постав€ началото, после ги остав€ сами да си игра€т. “а ако дъщер€ ти изпитва известни притеснени€ да е инициатор, е възможно ти го да направиш, ако усетиш, че на децата би им било интересно. —инът ми и сам измисл€, но обикновено въвлича по едно-две деца, а иначе стават ц€ла група.
Ќа нашата площадка майките обикновено си сто€т отстрани по пейките, докато децата игра€т. јз не съм изключение, особено сега, когато синът ми вече може да се пази и общо взето знае как да пази другите, но когато баща му дойде, по-късно вечер, веднага, естествено, отива до него да го види, започват да игра€т и останалите дечица се включват. » винаги им е много весело. » на семейство хора игра€т, и на семейство коли Laughing, и на лоши и добри строителни машини, и на горски детски градини, и писти черта€т.
¬се деца около три-четири години.
« ѕоследна редакци€: сб, 12 юни 2010, 07:58 от valerie »
÷итирай

one minute here, and one minute there

ћнени€: 763
≈скарина, разбрах!
«а съжаление, мо€та кака играе в едно такова котило от пет-шест момичета и напълно разбирам колко безнадеждни са опитите на дъщеричката ти да се впише в компани€та. ≈динствената ви надежда е, когато момичетата са едно-две /да не са ц€лата група/ и дъщер€ ти да има играчка или предмет, който е интересен на големите. ћоже да не е възпитателно, ссф-ско, обаче това е положението. ѕоискат ли да игра€т с нейната играчка, ще й намер€т м€сто и на не€. Ќашето котило играе с пет-шопи, бебета/животни с памперси, бакугани и често са уинкси /там щерка ти може да мине за едно малко пикси, стига н€кой да й даде възможност/ и още един куп други игри с тичане, скачане....—ещам се й друго, можеш ли да правиш нещо с ръце - да рисуваш, да изработваш нещо, да правиш малки плитчици или интересни кокове, така че отново да провокираш интереса на големите и от немай къде да вземата малкото при т€х.
«ависи колко си мотивирана и колко силно ще си го навиеш на пръста.  олкото и да ти се иска детето ти да си играе със себеподобни, то си е решило друго.
»ма ли нещо, което дъщеричката ти обича - да гледа определено филмче, да €де нещо, любимата й игра - нещо, което да противопоставиш като интерес на желанието й да тича с каките. ѕример: каките идват, виждаш че нещата отиват на зле, взимаш детето и отивате да..купите нещо за не€, нещо за вкъщи, вземете нещо от вкъщи със същата притегателна цел...да направите нещо, което отдавна се моли.....
ѕритегателната сила на каките е гол€ма и затова н€ма да мине само с обикновено заиграване, тр€бва ти нещо равносилно по харесване.
јко ме осени н€каква друга мисъл, пак ще пиша... Peace

÷итирай
0 ѕотребители и 1 √ост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 32 отговора