Объркана съм! /За кашлицата и диагнозите/

  • 6 482
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 390
Здравейте, дами!
От два дни детето ми /2.5г/ е с кашлица /къртеща се/, запушено носле, зачервено и леко подуто оченце, зачервено гърло, с температура само един ден.
Днес я заведох при личния ни лекар /специалист по детски болести/.
Според него става въпрос за пристъп /астматичен бронхит/ причинен от алергия /неизвестно към какво/, провокиран от прекаран вирус. Каза че и без да я преслушва, може да разпознае свиренето и свистенето.
Изписа Кленбутерол или Вентолин /което аз си избера от двете/, Проспан, капки Зиртек, капки за очи и чай Бронхолин /или бронхопам/.
Доста се притесних от поставената диагноза и пожелах второ мнение. Отидох при друг специалист по детски болести.
Каза че категорично не може да става дума за астматичен бронхит и пристъп, не и с тази толкова влажна кашлица...Нямало и свистене.
Според него се касаело за класически бронхит или спастичен бронхит, както го нарече по-късно.
Изписа - Кленбутерол, Оспамокс и Стодал.

Обаче...
Притесних се, след като прочетох, че кленбутерол е стероид.
Притесних се и след като прочетох, че традиционните лекарства и хомеопатичните такива не трябва да се смесват /а Стодал е хомеопатичен сироп/
Обърках се и от диагнози.
И сега не знам как да лекувам детето си...
Ако е причинено от алергия не трябва да давам антибиотик, ако е бактериална инфекция - трябва...
Та в тази връзка искам да попитам, ако някоя от вас знае, да ми каже разликите между спастичен /класически/ и астматичен бронхит?
Какво е пристъп /причинен от астматичен бронхит/?
На какъв лекар трябва да заведа детенцето си, за да съм сигурна в поставената диагноза - пулмолог, алерголог?
Да изхвърлям ли Кленбутерола и да го заменя с Вентолин?
Стодал да земеня с Проспан или друг вид сироп?

Ами... това са ми въпросите.
Дано има кой да ми отговори поне на някой от тях. Praynig
Бъдете здрави!



# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 505
Не мога да ти отговоря за бронхитите, само да ти кажа за Стодал - можеш да го даваш в комбинация с традиционни лекарства. На нас ни го изписват също с оспамокс. Изписвано ни е от пулмолог.

# 2
  • Мнения: 25 441
 newsm78
Съчувствам ти от все сърце! На твое място бих отишла на поне още един лекар. Пробвай първо с пулмолог. Ако отхвърли бронхита като диагноза, тогава вече ходи при алерголог да търсите причината.
Но ми се струва съмнително при алергия да има температура, макар и само един ден... Пък и тогава кашлицата е суха, наистина... newsm78

# 3
  • Мнения: 3 506
Ако детенце се чувства сравнително добре и не кашля много, аз лично бих се въздържала и от кортикостероида, и от антибиотика. Понеже моите кашлят от две седмици и малко (синът ми е точно на 2 г и 5 мес), в последно време изчетох доста неща по въпроса. "Класическият" бронхит в повечето случаи е вирусен, което означава, че антибиотик не му действа, а кортикостероид само може да влоши положението, отслабвайки имунната система...
Също така по принцип съм против хомеопатичните миксове, тъй че за Стодал не бих си дала парите втори път, а още по-малко бих се притеснявала от комбинирането му с други лекарства.
Бих пробвала няколко дни със стандартен сироп за кашлица (Проспан, Тайс, Мукосолван и прочее), чай (Бронхо-...), витамини и капки за нос/очи + ако детенце преди това е имало алергични прояви, бих внимавала да не го алергизирам с нещо.
Разбира се, ако междувременно се влошат много нещата, бих отишла обратно доктора.
Не се притеснявай, неприятно е, но ще мине.

# 4
  • София
  • Мнения: 13 200
За съжаление не мога да ти дам съвет... Cry
Дано се оправи бързо Велинка!
Мога да ти кажа за Проспана, че аз съм крайно недоволна от него! Сиропа на д-р Тайс с живовляка на Александра й действа по-добре, също и Хустагил. Не мога да ти дам адекватен съвет какво да избереш като лечение, защото на нея са й проблемни сливиците (там съм цяла енциклопедия), но бронхити да чукам на дърво не е правила. Когато имаше вирусна пневмония ни изписаха и противоалергично сиропче, за да подпомогне дишането и да отвори дробовете. Кофти е, че не се сещам как се казва.... Rolling Eyes
Давай й чайчето бронхопам и ако имаш възможност я заведи на пулмолог.
За другия сироп няма пак да ти казвам, че ще стана вече досадна... Embarassed Embarassed Embarassed

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 903
Миналата година и ние прекарахме бронхит, хриповете ги чувах и аз без слушалка когато диша, особенно когато спи. Лекарката я прегледа и даде направление за ренген, защото се притесняваше да не е пневмания, понеже няколко дена подържахме Т-38,5-39. На ренгена се оказа, че е бронхит с гнездо на пневмония. Лекуваха ни с антибиотик и инжекции за Т, понеже от нищо не спадаше трайно, а само за няколко часа. Ако решиш направи една снимка на детенцето, там се вижда най-добре и тогава нека ти изпишат лекарства.
Съжалявам, че немога да ти дам съвет за тези лекарства. Досега не сме пили такива.

# 6
  • все тук
  • Мнения: 1 714
Не твърдя със сигурност, но мисля, че най-добре е да се чуе обстойно със слушалка, а и рентгеновата снимка няма да е излишна, за да се изключи вероятността за вирусна бронхопневмония. По-добре направи консулт с още един специалист.
И да оздравявате скоро.

# 7
  • Мнения: 1 399
Аз съвет ще дам, дотолкова, колкото да споделя мой опит.
Първо да кажа, че между вентолин и кленбутерол голяма разлика няма. Дори не знам дали активната съставка не е една и съща. На вентолина е салбутамол. Ако искаш направи сравнение.
Но и двете действат бронхоразширяващо. Изписва се, когато има спазми на бронхите. Тези спазми на слушалка се чуват като свиркане /свистене/. Ако е такъв случая, аз лично, не бих рискувала да не го дам. Първо, за да не получи наистина някой по-тежък пристъп и второ, защото като се разширят бронхите по-лесно се изхвърля натрупания секрет. В противен случай ако секрета се задържи, би могло състоянието да се усложни и да се стигне дори и до пневмония.
Така - за антибиотика. Какво става при нас. Ако кашлшцата е само гърлена, причинена от стичащите се секрети в гърлото сме минавали и без антибиотик.
В противен случай обаче - когато вече слезе към трахеята или бронхите, при нас, антибиотика е неизбежен. Пробвала съм, на своя глава Embarassed, да отложа даването му, водейки се уж от тези приказки, че бронхита е вирусен и тинтири минтири и след това стократно съм си блъскала същата тая тъпа глава в стената, защото са се получавали усложнения и се е стигало до още по-тежко и по-дълго лечение /пак антибиотик, дори и два, урбазон и т.н./. Според нашето GP, при бронхит, никога нещата не са еднозначни. Т.е. не може да говори за чисто вирусно заболяване или само бактериално. Обикновено двете се преплитат.
Така че, ако наистина се касае за бронхит, антибиотика ще го дам без да се замисля, независимо дали има или няма температура.
За бронхоразширяващото, ако действително няма спазми, не бих го давала само като застраховка. Но трябва да си сигурна, че няма такива. А при вас единия лекар чул, другия не - много сложно става. Може би е по-добре да се консултираш и с друг лекар или пък да го даваш, щом и двамата са го изписали Thinking
Бързо оздравяване ви желая!

# 8
Не искам да те отчайвам, но всичко зависи от докторите. Моят син страда редовно от бронхити. Правихми редица изследвания при детски пневмолог и се оказа че има алергия, но е още малък /3 г и 5 мес/ за да направим тест. От юли месец кашля, без да има температура. Направо съм се видяла в чудо. Пихме какво ли не. Изпробвахме всичко възможно. Направо е като опитно зайче. Последно го заведох при хомеопат. За сега не мога да кажа дали има резултат, защото в момента провеждаме лечението.Успех! Дано попаднеш на добър лекар, защото ще ти се разкатае майката!

# 9
  • Мнения: 1 250
Аз съвет ще дам, дотолкова, колкото да споделя мой опит.
Първо да кажа, че между вентолин и кленбутерол голяма разлика няма. Дори не знам дали активната съставка не е една и съща. На вентолина е салбутамол. Ако искаш направи сравнение.
Но и двете действат бронхоразширяващо. Изписва се, когато има спазми на бронхите. Тези спазми на слушалка се чуват като свиркане /свистене/. Ако е такъв случая, аз лично, не бих рискувала да не го дам. Първо, за да не получи наистина някой по-тежък пристъп и второ, защото като се разширят бронхите по-лесно се изхвърля натрупания секрет. В противен случай ако секрета се задържи, би могло състоянието да се усложни и да се стигне дори и до пневмония.
Така - за антибиотика. Какво става при нас. Ако кашлшцата е само гърлена, причинена от стичащите се секрети в гърлото сме минавали и без антибиотик.
В противен случай обаче - когато вече слезе към трахеята или бронхите, при нас, антибиотика е неизбежен. Пробвала съм, на своя глава Embarassed, да отложа даването му, водейки се уж от тези приказки, че бронхита е вирусен и тинтири минтири и след това стократно съм си блъскала същата тая тъпа глава в стената, защото са се получавали усложнения и се е стигало до още по-тежко и по-дълго лечение /пак антибиотик, дори и два, урбазон и т.н./. Според нашето GP, при бронхит, никога нещата не са еднозначни. Т.е. не може да говори за чисто вирусно заболяване или само бактериално. Обикновено двете се преплитат.
Така че, ако наистина се касае за бронхит, антибиотика ще го дам без да се замисля, независимо дали има или няма температура.
За бронхоразширяващото, ако действително няма спазми, не бих го давала само като застраховка. Но трябва да си сигурна, че няма такива. А при вас единия лекар чул, другия не - много сложно става. Може би е по-добре да се консултираш и с друг лекар или пък да го даваш, щом и двамата са го изписали Thinking
Бързо оздравяване ви желая!


 newsm10

НАпълно съм съгласна. Според нашата педиатърка, ако се озадържи вирусната инфекция повече от 3-4 дена, обикновено преминава  в бактериялна Но винаги когато се съмнява - праща за снимка. Последния път каза направо - снимайте се и заминавайте на пулмолог.

# 10
  • Мнения: 8 585
Здравейте, дами!
От два дни детето ми /2.5г/ е с кашлица /къртеща се/, запушено носле, зачервено и леко подуто оченце, зачервено гърло, с температура само един ден.
Днес я заведох при личния ни лекар /специалист по детски болести/.
Според него става въпрос за пристъп /астматичен бронхит/ причинен от алергия /неизвестно към какво/, провокиран от прекаран вирус. Каза че и без да я преслушва, може да разпознае свиренето и свистенето.
Изписа Кленбутерол или Вентолин /което аз си избера от двете/, Проспан, капки Зиртек, капки за очи и чай Бронхолин /или бронхопам/.

Диагнозата на детската кашлица се базира на:

*давност и повторяемост на симптомите-едно дете боледуващо рядко за първи или втори път е много по-малко вероятно да има "астматичен" бронхит или чиста астма.
*връзка със симптоми от други места-конюнктивит и/или ринит по-често говорят за остър момент, отколкото за астма, макар, че е възможно и обратното. Тогава важи първото правило.
* това, което се чува "на слушалка". Детската аускултация е голямо изкуство-зависи и от ушите на изследващият, от качеството на слушалката, от опита и знанията. Не може да се чуе нещо, което не го знаеш че съществува (на теория).

Изписването на повече от два медикамента се счита за неумение на лекуващият-майката не може да ги даде в никакъв случай и разбира се винаги може да се изберат двата най-подходящи и ефективни.
Зиртек-а няма никакво място в лечението на бронхиална астма ("астматични" детски бронхити). Отхрачващите са с ограничено значение, ако няма адекватно антибиотично ( или бронхо-дилатиращо) лечение. Капките за очи, ако симптомите оттам не са тревожни и детето се чувства комфортно, само натоварват терапията. Да се оставя болният да си избере от два-три препарата е несериозно.
Значи, всичко се заключава в това да се прецени доколко се касае за вирусен момент и доколко за инфекция. Ако само кашлицата е налице ("къртеща се"), и няма тревожни неща от прегледа, само Проспан и мъничко търпение (с повторен преглед след 1-2 дена или телефонна връзка) са всичко от което се нуждаете. Да се прави всеки път снимка при обикновени случаи, означава,че ушите на изследващият не функционират правилно (или не могат да...). Да се праща на пулмолог "направо" в пак несериозно.

# 11
  • Мнения: 1 250
Бърди, последния път като бях в аптеката възникна следната полемика.

Проспана при суха кашлица ли се пие, или при къртеща се (витаги са ми казвали при суха калица)?. Съответно Хустагила - нали е за обратния вид?.

# 12
  • Мнения: 8 585
Бърди, последния път като бях в аптеката възникна следната полемика.
Проспана при суха кашлица ли се пие, или при къртеща се (витаги са ми казвали при суха калица)?. Съответно Хустагила - нали е за обратния вид?.
Отхрачващите (Проспан, Мукосолван,Бисолвон, АЦЦ) при деца са с много ограничено значение. Те изсушават секретите, но не лекуват основната причина. Избягвайте ги!! Някой от тях и подтискат кашлицата, вследствие на което детето "се препълва" със секрети и влошава, вместо да се подобрява. Ако има вече влажна кашлица и детето не може да отхрачи, тогава АЦЦ или Проспан за няколко дена са добър "помощен" избор. При суха, непродуктивна кашлица първо се уточнява за какво се касае и после се пише терапия. Типичните отхрачващи (Проспан, АЦЦ) при суха кашлица нямат много "работа"  Thinking .
Основното е да се направи разлика между инфекциозен момент (вирусен) и детски "астматични" състояния. Това е ключа към успеха. Правилно избраният 1 медикамент (антибиотик или бронходилататор) за 1-1.5 дена "втечнява" кашлицата и облекчава детето. Кленбутерол или Аеролин сироп при деца над 2 години практически "не работят". Там само инхалаторните форми (шпрей) са с максимален и бърз ефект.

# 13
  • Мнения: 2 452
Дивиана,
Не мога да ти дам отговор на първия въпрос. Това, което са нарекли "астматичен бронхит" вероятно е кашличния вариант на астма, който се среща при децата и най-често се "израства" с узряванвето на б. дробове. Обикновено се храктеризира с хроинична кашлица, най-вече нощем; понякога с бронхоспазъм (свистене на гърдите), но този елемент не е задължителен; най-често се провокира от вирусно заболяване, но за разлика от "обикн." вирусна инфекция кашлицата се задържа дълго време - седмици, понякога месеци. Изабела бе с често повтарящи се вирусни инфекции (6 поредни седмици), горе-долу на възрастта на Велина, като диагнозата, която и поставиха бе "кашличен вариант на астма", с което аз не се съгласих особено. Ако си спомняш, ти ми даде рецепта за средство против кашлица.  Heart Eyes Истината е, че тя кашля в продължение на месец и половина, к. кашлицата и бе най-проявена нощем. На 7-8 дни вдигаше температура по за 1 ден и след това се пооправяше, но кашлицата си остана. Накрая реших да "приема" диагнозата и и взех инхалатор с кортикостероид (ти нямаш такъв изписан) и бета две миметик (при теб това са кленбутерол и вентолин). Освен това настоях за антибиотик. Лекувахме я със зитромакс и ползвах няколко инхалации с кортикостероид, след което тя спря да кашля, процесът се прекъсна и досега не е имало рецидив (да чукна на дърво!). Кортикостероидите действат след най-малко няколко седмично приложение, така че явно не бе оттях.
По повод лечението - аз бих предпочела вентолин; кленбутеролът не е кортикостероид, но има анаболни ефекти и се ползва най-често с тази цел от спортисти и т.н....
Зиртек е антихистамин; по принцип те нямат кой знае какъв ефект при астма (ако е това), но могат да намалят симптомите от страна на носа, оченцето, намаляват бронхиалните секрети, затова аз бих го дала. Много често при "настинки" се включва антихистамин, за да се намали секрецията. Освен това антихистамините имат място като допълнителна терапия в лечението на астма.
В интерес на истината, аз бих ползвала "класически" антихистамин известно време, защото един от нежеланите им ефекти е седация, което за мен е изключително желан ефект при остро заболяване.  Mr. Green
По принцип ако детето е с астматичен компонент и има пристъп, даването на бронходилататор (вентолин) ще спре пристъпа - така може да се уточни диагнозата.
Get Well Soon!

# 14
  • Мнения: 4 390
Благодаря много за всички отговори, пожеланията и съветите!
Мненията ви са много ценни за мен!
Hug

Laura, аз просто се обърках от различните диагнози, но в крайна сметка се спрях на антибиотик, кленбутерол (който днес смених с Вентолин), витамини и океанска вода за нослето.
Велина не е от дълго време с кашлица. Днес е трети ден.
Това е първият път, когато получава бронхит.
Антибиотикът го започнах късно снощи. Определено детето е по-добре!
Според вторият лекар вирусна инфекция се е превърнала в бактериална.
Склонна съм да вярвам повече на него (не само, защото за всички, които ми го препоръчаха е невероятен специалистпо детски болести).
Той я слуша вчера повече от 10 минути и беше категоричен, че не става въпрос за астматичен бронхит.

Сега имам само едно чудене...
След като давам антибиотик и вентолин, нужно ли е да давам и сироп за кашлица (изписан ми е)? newsm78

Още веднъж благодаря на всички!


Общи условия

Активация на акаунт