Регистрация на новороденото дете в България

  • 39 286
  • 90
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 051
Цитат на: Krasoni
Искам да знам дали трябва да се изкарва задължително паспорт в бг и трябва ли да бъдат и родителите тук за да стане това и от Америка какви документи точно трябва за да пътува само с баба си и дали трябва да са преведени на бг още оттам?
Мерси предварително!


Започвам отзад-напред.
За да пътува с баба си( или друг човек) на детето му трябва декларация за съгласие от родителите. Ако те са заедно - правят една декларация, ако са разделени - две отделни декларации. Посочва се човекът, който ще е с детето, паспортните данни на двамата, евентуално държави, които ще се посетят, до коя д-ва ще се връщат и срок на декларацията (по-дълъг - по-добре). Ако бебо тръгва от щатите - декларацията е оттам, нотариално заверена с прикачен Апостил. Не е нужно да се превежда още в щатите. Като пристигне тук се прави преводът и евентуално легализация  в Консулския отдел на Външно министерство тук. Напоследък при паспортните проверки на границите не гледат много подробно тези декларации, може и изобщо да не я поискат на бабата, но не се знае на кого може да налети...Поискат ли я - трябва да я има и на отиване и на връщане.

За паспорта на бебо в Бг - ако и давамата родители са в чужбина, изпращат Пълномощно, на този, който ще вади паспорта. Пълномощното се издава по същия начин като декларацията за пътуване. Изобщо всеки документ, който идва от щатите и трябва да се легализира в Бг, трябва да носи апостил. Бабата след това превежда пълномощното в оторизирана агенция, заверява го в Консулския отдел, отива  в общината (паспортния отдел на МВР), подава от името на родителите молба за паспорт и ...чака (в зависимост от срока). Ако единия родител е в Бг, трябва да се яви лично, а другия ще си прати пълномощното до него.
Друг е въпросът защо искате бебо да има български паспорт? Той(тя) няма ли да пътува с американски до тук? Ако има вече Юесей паспорт защо му е български?

# 16
някой знае ли как се слага Апостил в Щатите?
аз намерих в интернет фирма която върши цялата работа, но струва 500 долара...не,мерси!

# 17
  • Мнения: 2 051
Цитат на: Hrisipisi
някой знае ли как се слага Апостил в Щатите?
аз намерих в интернет фирма която върши цялата работа, но струва 500 долара...не,мерси!


90% от тези, които виждам в Бг са издадени от Department of State и подписани от Secretary of State. Може и лично да се отиде, казвали са ми го клиенти. Но трябва да знаеш точно къде им е офиса, отговарящ за мястото в което живееш.

# 18
Цитат на: vedrra
Цитат на: Hrisipisi
някой знае ли как се слага Апостил в Щатите?
аз намерих в интернет фирма която върши цялата работа, но струва 500 долара...не,мерси!


90% от тези, които виждам в Бг са издадени от Department of State и подписани от Secretary of State. Може и лично да се отиде, казвали са ми го клиенти. Но трябва да знаеш точно къде им е офиса, отговарящ за мястото в което живееш.


мерси за инфото. ще се пробвам сама да се справя. тук поне бюрокращината не е толкова голяма Laughing

# 19
  • Мнения: 689
Veddra мерси много за изчерпателния отговор!!!

# 20
kakvo stava, ako deteto ne se registrira v ramite na 1 godina ot rajdaneto v BBulgaria? Gubi li si pravoto da stane bulgarski grajdanin?

# 21
Цитат на: Hrisipisi
някой знае ли как се слага Апостил в Щатите?
аз намерих в интернет фирма която върши цялата работа, но струва 500 долара...не,мерси!


pqrvo triabva da proverish ot kogo ti e izdadeno svidetelstvoto za rajdane - shtata ili county-to. apostilla se izdava ot shtata i ako birth certificata ti e ot county-to shte e nai-malko po-skqpo da izvadish apostille. pone tova e moiat opit. bez da otchitam tova, che ot konsulskiat otdel v bulgaria ne mi prie svidetelsttvoto za rajdane ot countito makar i s apostille. apostille mojesh da si izvadish lichno ili po poshtata ot state departmenta. za tova triabva da proverish kak stava tochno v shtata, v koito jiveete. eto ti edin link kqm sita na bulgarskoto posolstvo sqs spisqk na organite v razlichnite shtati, koito izdavat apostili, http://www.bulgaria-embassy.org/Consular%20Information/Hague%20C … tion/USAPOSTI.pdf , mojesh sama da potqrsish v net-a tehni sitove ili telefoni da se informirash kak konkretno stava pri vas. ili prosto napravi edin search v google " apostille, 'imeto na shtata, v koito jiveesh' ", niama nachin da ne izliazat sitove s nujnata informacia. procedurata edva li e po-skqpa ot 20 dolara i edva li otnema poveche ot dve sedmici.
az imam dve deca rodeni v shtatite - ednoto v georgia, drugoto v oregon. za apostilla na svidetelstvoto za rajdaneto na ednoto platih $3 i go poluvchih za okolo destina dni po poshtata, za drugoto otidohme lichno v stolicata na shtata, platihme $15 i go poluchihme sled 15-20 minuti.
nadiavam se pone s malko da sum bila polezna.
izviniavam se za latinicata, na tozi computer za sega niamam vuzmojnost da pisha na kirilica.

# 22
az se biah podgotvila s legalizirano rojdenno svidetelstvo na du6teria mi za da podadem za bulgarski pasport.tia ima ve4e angliiski.no ni vurnaha za6toto ne sme donesli bra4noto svidetelstvo su6to prevedeno i s apostil.nikoi ne mi kaza 4e i tova e neobhodimo,vupreki 4e podrobno pitah v posolstvoto i maika mi se e interesyvala v bg na mesto....taka 4e za sujalenie ne mojahme da svur6im tazi rabota tazi godina...

# 23
  • Мнения: 2 051
Цитат на: Ani&Maia
az se biah podgotvila s legalizirano rojdenno svidetelstvo na du6teria mi za da podadem za bulgarski pasport.tia ima ve4e angliiski.no ni vurnaha za6toto ne sme donesli bra4noto svidetelstvo su6to prevedeno i s apostil.nikoi ne mi kaza 4e i tova e neobhodimo,vupreki 4e podrobno pitah v posolstvoto i maika mi se e interesyvala v bg na mesto....taka 4e za sujalenie ne mojahme da svur6im tazi rabota tazi godina...


Що за бюрокрация! Ами вие може да нямате брак!

# 24
  • Мнения: 2 655
Цитат на: rosa

 Arrow  Ако детето още няма паспорт, то може да влезе в България с пасаван. С него може само да се влезе в България, на излизане трябва да има вече паспорт. За издаването на пасавана е необходим акта за раждане, преведен и легализиран.[/b]


Ние сме в Америка. Трябва да се върнем в България около месеж май 2005 година. АЛИСИА се роди на 5 август 2004 година.
 Confused: Как ще стане влизането й в България?
 Confused: Какво представлява този пасаван?
 Confused: Значи ли, че трябва да имаме АКТА и за раждане преведен и легализиран два пъти? /единият за пълномощника, които ще извади българско УДОСТОВЕРЕНИЕ за раждане и втория за минаване на граница/.
 Confused: А ако имаме вече издадено УДОСТОВЕРЕНИЕ за раждане тя с неголи минава или се вписва в паспорта на единия родител?

# 25
Пела, а Алисия след като се е родила в Америка не е ли американски гражданин. Тоест - мисля, че автоматично става и придобива право на американски паспорт. А с него няма нужда от пасаван.
А за да издадете и български такъв и да я регистрирате в Б-я мисля, че доста изписахме, но ако не си разбрала пак ще пишем Wink  Simple Smile

# 26
  • Мнения: 2 655
Да американка е нашата мома.
Сега разбирам трябва да и се направи тук паспорт, с които да напусне страната. С него ще влезе в България.
Трябва само  да разбера какво е необходимо за този американски паспорт и от къде се вади. Разбира се и за колко време става.
Ние прочетохме темата и подготвохме пълномощно и акта и за раждане с апостил, за да може дядо й в България да изкара УДОСТОВЕРЕНИЕ от Община-Варна.

# 27
  • Мнения: 2 051
Цитат на: Pela
Цитат на: rosa

 Arrow  Ако детето още няма паспорт, то може да влезе в България с пасаван. С него може само да се влезе в България, на излизане трябва да има вече паспорт. За издаването на пасавана е необходим акта за раждане, преведен и легализиран.[/b]


Ние сме в Америка. Трябва да се върнем в България около месеж май 2005 година. АЛИСИА се роди на 5 август 2004 година.
 Confused: Как ще стане влизането й в България?
 Confused: Какво представлява този пасаван?
 Confused: Значи ли, че трябва да имаме АКТА и за раждане преведен и легализиран два пъти? /единият за пълномощника, които ще извади българско УДОСТОВЕРЕНИЕ за раждане и втория за минаване на граница/.
 Confused: А ако имаме вече издадено УДОСТОВЕРЕНИЕ за раждане тя с неголи минава или се вписва в паспорта на единия родител?


До май 2005 имате време да извадите паспорт, с който ще си влезе в Бг, защо ви е пасаван?
Легализираният акт а раждане е само за общината, не за границата. Докато сте тук можете да и извадите ЕГн и Акт и вие, пълномощникът е само ако сте там, а детенце е тук.
За последното нищо не мога да ти кажа. Ако бебка има паспорт, то ти отпада.

# 28
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Искам да допълня адреса на БГ посолството в САЩ, там също има информация. http://www.bulgaria-embassy.org/Consular%20Information/procedur.htm

# 29
Цитат на: Pela
Да американка е нашата мома.
Сега разбирам трябва да и се направи тук паспорт, с които да напусне страната. С него ще влезе в България.
Трябва само  да разбера какво е необходимо за този американски паспорт и от къде се вади. Разбира се и за колко време става.
Ние прочетохме темата и подготвохме пълномощно и акта и за раждане с апостил, за да може дядо й в България да изкара УДОСТОВЕРЕНИЕ от Община-Варна.


американски паспорт можете да извадите в пощата. тук можеш да прочетеш каква е процедурата http://usps.com/passport/. не във всеки пощенски офис обаче има такава услуга, ето ти адресите на двата в тампа където я правят, избери си кой ти е по-близо
Ehrlich Post Office  14910 N Dale Mabry  Tampa  FL  33694-9998  (813) 908-3478  
Tampa Post Office  5201 Spruce Street  Tampa  FL  33630-9841  (813) 877-0397
трябва да отидете и двамата родители лично.

Общи условия

Активация на акаунт