Къса юздичка на горната устна - какво и къде се прави?

  • 18 598
  • 27
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 907
Здравейте, синът ми (на 4г.) е с къса юздичка на горната устна, не създава проблеми, но знам, че трябва да се цепне. Водих го на стоматолог, който ме насочи към Факултета по стоматология. В друга тема прочетох, че процедурата може да се направи и от УНГ.
Молбата ми е ако има мами на дечица минали през тази процедура, нека споделят - какво, къде и как се прави ... Въобще за всякаква информация и съвет ще съм благодарна.

# 1
  • Благоевград
  • Мнения: 79
Извинявай, ама тази юздичка не е ли под езика? Иначе ако е същата се цепва или от хирург или хирург - стоматолог.

# 2
  • Мнения: 8 938
И дъщеря ми има къса юздичка на горната устна. И нас стоматолог ни насочи към Факултета по Стоматология и към ортодонт. Все още не съм я завела. Казаха ми само, че трябва да се цепне, преди да започне да сменя зъбите.

Ще следя темата с интерес.


Hug

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 907
Извинявай, ама тази юздичка не е ли под езика?
Ами не, не е под езика - мисля, че ясно съм написала Rolling Eyes.

# 4
  • Мнения: 8 938
Извинявай, ама тази юздичка не е ли под езика? Иначе ако е същата се цепва или от хирург или хирург - стоматолог.

Има къса юздичка, както под езика, така и на горната устна. Виж в Гугъл.


honey_bee , сега се сетих,имаше една тема за детски стоматолози във факултета по стоматология, ако я намеря ще ти я пусна. Там се бях свързала с едно момиче 4ти курс, стоматология и тя ме беше упътила къде да ида, но за сега отлагам. Ако искаш, ще се поровя и ще  ти пиша на лични.



Hug

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 907
alina, още веднъж ти благодаря за информацията  bouquet. Мисля до есента преди да тръгне отново на детска градина да направим манипулацията.

И пак да помоля - ако има мами, които са минали през тази процедура - нека дадат инфо от първа ръка - къде са го направили, как е минало ... всичко ме интересува.

# 6
  • Мнения: 8 938
alina, още веднъж ти благодаря за информацията  bouquet. Мисля до есента преди да тръгне отново на детска градина да направим манипулацията.

И пак да помоля - ако има мами, които са минали през тази процедура - нека дадат инфо от първа ръка - къде са го направили, как е минало ... всичко ме интересува.

Моля те пиши,когато минете процедурата, как е минало всичко. И аз искам преди да тръгне на ясла есента да отидем, но не знам как ще стане лятото.

Hug

# 7
  • Мнения: 720
Късата юздичка какви проблеми създава освен разделени горни предни зъби? Или не това е къса юздичка?

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 907
Освен разделени горни зъби би могла да попречи на правилното изговаряне на някои звукове - затова се препоръчва да се среже преди проговарянето. Ние обаче я видяхме доста късно - явно не е достатъчно "къса", защото при сина ми няма проблем с изговарянето на звуците. Също така би могла да се превърне в козметичен дефект, понеже някак "придърпва" горната устна - което личи при широка усмивка напр. - това съм го виждала при друго дете преди време. 

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 1 718
Извинявам се,ако страня от темата с моя отговор!
Малкият ми син имаше къса юздичка под езика.Беше ми направило впечатление,че когато плаче езика си стои в едно положение.Заведох го на педиатър,неантолог.Манипулацията я извърши за секунди.Детето беше на 3месеца.

Последна редакция: вт, 06 юли 2010, 22:56 от irina_boneva

# 10
  • Мнения: 720
Освен разделени горни зъби би могла да попречи на правилното изговаряне на някои звукове - затова се препоръчва да се среже преди проговарянето. Ние обаче я видяхме доста късно - явно не е достатъчно "къса", защото при сина ми няма проблем с изговарянето на звуците. Също така би могла да се превърне в козметичен дефект, понеже някак "придърпва" горната устна - което личи при широка усмивка напр. - това съм го виждала при друго дете преди време. 
Благодаря за отговора. Питах, защото не бяхме чували, че се реже, а и аз, и дъщеря ми сме с разделени горни зъби. Звуковете, обаче, произнасяме нормално, а и не пречи на усмихването. Някои хора намират за грозни разделените зъби, но на нас са ни симпатични и си ги харесваме. Но ако създава други проблеми - разбира се...
Преди две години водих дъщеря си с хрема при един УНГ, чието име ще спестя. Той искаше да оперира сливица, но разглеждайки из устата, заключи "ами тя има и къса юздичка на езика, ще я клъцнем и нея". Аз питам притеснено какъв е проблема, той: "може да й пречи при произнасянето на някои звукове". Аз го уверих, че детето отдавна си произнася всичко правилно, но той беше убеден, че трябва. Е, пропуснахме операцията при него...

# 11
  • Мнения: 50
Отидете на ортодонт!!! Само и само! Той ще ви каже наистина ли се налага корекция! Повечето стоматолози биха препоръчали такава манипулация...но който е по-запознат с ортодонтията, знае че не винаги има смисъл от тази корекция. А и ортодонта ще ви насочи конкретно към някого.

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 907
BoDo, благодаря за информацията!

# 13
  • Мнения: 348
Моят син е с къса юздичка на горната устна.Зъболекарката ни ни изпрати на ортодонт.Но при нас се налага първо да се носи шина,която да събере двата предни зъба и чак тогава ще я режат.
Може би ако бяхме отишли по-рано,щеше да е по-добре.

# 14
  • ... при вятъра и вълните
  • Мнения: 207
Моят син е с къса юздичка на горната устна.Зъболекарката ни ни изпрати на ортодонт.Но при нас се налага първо да се носи шина,която да събере двата предни зъба и чак тогава ще я режат.
Може би ако бяхме отишли по-рано,щеше да е по-добре.
Странно... И ни сме така, но на нас това ни го каза ортодонт и каза, че стоматолога трябвало да я среже, и тогава шина. Междувременно можело да посетим и логопед. В действителност предните зъбки са леко раздалечени.

Общи условия

Активация на акаунт