Бързи вечери

  • 304 080
  • 352
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 17 969
Милата, виж сега на твоите капризни мъже сигурно няма да уцелим вкуса, но за себе си лично аз открих идеи.

Сега се сетих, че бързо стават и дробчетата /ако са пилешки трябва да ги размразиш от предния ден/. Режа на едро лук, гъби, зелена чушка, обърквам с отцедените дробчета, слагам малко олио и подправки на вкус и печеш във фурната. Стават много сочни и вкусни.

Снощното ми готвене- пиле със зеле- режа на Вьорнера зелето, задушувам пилето и зелето заедно в тенджерата под налягане за 10 мин. После изсипвам в разлата тава само да се запече /около час отива/, това е , около час и половина общо.

# 16
  • Мнения: 428
Аз съм с трима мъже и имам подобен проблем.Не ядем два дни едно и също,не си падаме по постното.За това винаги съм напред с подготовката.Например,ако тази вечер съм решила да правя пиле с ориз,то трябва от снощи да ми е сварено месото и ориза изчистен.Като се върна днес ,просто ще мушна една тава с ориза да се пече с бульона от пилето.Към края ще добавя и месото и за по-малко от час вечерята е готова.Иначе снощи бяхме на наденички,кюфтета и гарнитура от картофи,които задуших в плик с подправки в микровелето за 15 мин.

# 17
  • Мнения: X
Обожавам бързите рецепtи, времето ми за готвене е кът, а трябва да храня прилично количество наследници.
Ето моите хитринки.
Когато правя супа, правя винаги в наааай-голямата тенджера и я правя по-гъста. Като е готова, още гореща я наливам половината в буркани с винт, обръщам обратно (така се запечатват херметически от самосебе си) и като изстинат ги нареждам най-отзад в хладилника. Останалата супа си я хапваме същия ден. След поне 4-5 дена вадя супата от хладилника, доливам малко вода и оставям да заври. Може да добавя примерно малко пресен магданоз или течна сметана или застройка.  Все едно сега е сготвена. Всякакви крем-супи, пилешки, зеленчукови, с топчета... стават така.
Мусака приготвям предния ден и не допичам до край. Вечерта само правя заливката и допичам.
Светкавичната ми рецепта, която става за 15 мин. максимум е тази: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=382248
Още една много бърза, но малко скъпичка рецепта: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=267142
Друга бърза рецепта, която готвя при неочаквани гости или като са много гладни моите хора, а нямаме много време: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=330029
Това е бързата ми баница : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=287380.new#new

Много пека пиле, крилца, ребърца и пържолки в плик. Време за подготовка на продуктите- 3 мин. Време за печене 40-50 мин. През това време правя салатата за гарнитура, в къщи салата се яде много и различна.

Задушени зeлeнчукови миксове също обичат - лесно , бързо и вкусно.

Вариациите на тема тортия (нещо като голям омлет с зеленчукова плънка) също не са ни чужди, става за минути.

# 18
  • Мнения: X
Тъй като рецептите си ги съхранявам на файлове,а не на линкове,ще копирам няколко рецепти с по-кратко време за приготвяне,а снимките към тях ще кача,когато имам време по-нататък,че ще е играчка.
Само да добавя към темата,че ястията,които изискват повече време за готвене подготвям от предната вечер,а на другата ги пека.Като например тазвечершните пълнени пиперки,които са на изчакване в хладилника-изчистени,напълнени и готови за печене.По този начин процедирам и с меса,които ще се пакат на фурна,тъкмо си отлежават 24 ч. в маринатата.Каймата за всички рецепти,в които се използва подправена като за кюфтета също приготвям от предната вечер,за да ми е готова.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 БЪРЗ АЛАМИНУТ по идея на Вяра.ан

Върху по-дебел резен пуешка или пилешка шунка/или св. филе/ слагаме тънко парче сирене,отгоре кашкавал на цял по-дебел  лист и запичаме на парти-грила само колкото да се разтопи кашкавала.За разнообразие може между сиренето и кашкавала да се сложи тънка шайба домат и да се забоде с клечка ,за да не се пързулне домата.

 
   КАШКАВАЛ НА ФУРНА


Продукти: 350 г кашкавал (сирене), 1/3 пакетче масло, 3 с.л. брашно, 1 - 1,5 ч.ч. прясно мляко, 4 яйца.
Приготвяне: Яйцата се разбиват с брашното и прясното мляко, добавя се настърганият на едро кашкавал и всичко се разбърква. С половината масло се намазва тавичката, сместа се изсипва и отгоре се слага останалото масло на малки парченца. Запича се в умерена фурна, предварително загрята, до зачервяване. По желание може да се сложи колбас,гъби или да се направи с печени чушки нарязани на ленти, яйца, сирене, прясно мляко.

Пиле с цариградски сос - Аредхел


Пилешкото месо /филе/ се нарязва на ивици /хапки/ и се пържи до златисто в силно загрята мазнина, за компания му се добавят 3-4 пресовани скилидки чесън, посолявя се и се прибавя малко черен пипер. Шунката се нарязва също на ивици и се прибавя към пилето, следва 1 кутийка сладка царевица, 1 бурканче гъби, 1/2 бутилка Цариградски сос на "Дерони", може по желание 1-2 кисели краставички и накрая за разкош заквасена сметана /може и готварска/. Бърка се непрекъснато докато остане на мазнина.


СИРЕНЕ С МЕД И ОРЕХИ - Иланг Иланг

Твърдо сиренце,топвам го в белтък и после в царевично брашно.Подреждам парчетата в тавичка и ги слагам за 15 мин. в камерата да стегнат.Пържа в много малко мазнина, отцеждам на салфетка,поръсвам с лъжица разтопен мед и натрошени орехи.

 МЪФИНИ ОТ КАЙМА


 
Продукти,които могат да се подготвят омесени от предниата вечер:

Кайма,Яйце,Лук,Гъбки,броколи,карфиол,Стар хляб,подправки.
Допълнителни-кашкавал,домат или сирене и спанак.

Приготвяне:

І вариант:
От каймата,яйцето,лука,накиснатия хляб и подправки правим смес като за кюфтета.По желание прибавяме нарязани на ситни парченца гъбки,карфиол,броколи.Оформяме топки и подреждаме във форма за мъфини,като притискаме леко да запълнят формата.
Като се запече каймата редим в/у всеки мъфин резен домат и дебело парче кашкавал,забождаме с клечка за зъби и връщаме за няколко мин. да се поразтопи кашкавала.

ІІ вариант:

По същия начин омесваме каймата,оформяме кошнички във форми за мъфини и ги запичаме почти до готовност.През това време сотираме малко спанак с пресен лук и сол,чер пипер и го смесваме с крема сирене.С тази смес пълним кошничките от кайма,отгоре редим шайба домат и дебело парче кашкавал,набучваме с клечка и връщаме във фурната да се запече.


РУЛЦА ОТ ШУНКА С КАЙМА И СОС - Matze



Върху кръгли или правоъгълни слайсове от шунка се застила на тънко кайма, предварително омесена с подправки по желание.Може да се импровизира с добавка на кис. краставички,парченца маслинки,печена чушка,топено сирене и т.н.
Навиват се на ролца и се подреждат в тавичка.

Приготвя се отделно сос ,полива се върху ролцата, поръсва се с кашкавал и се пече.
За соса:леко се запържва лук,чесън,подправки, добавят се две лъжици доматено пюре или лютеница, щипка захар да не киселее.След като покъкри няколко минути се добавя заквасена или готварска сметана.За по-бързо ползвайте готов дом. сос на Дерони,Барилла и др.
Може да се направи и сметанов сос с  топено сирене и гъби например.


Специалитет с кайма и топено сирене-Leo


400 гр. кайма  
2-3 кисели краставички
половин саламче топено сирене
1 филия хляб
1 яйце за каймата и 3 или 4 яйца за отгоре
чубрица,сол,кимион,чесън на прах


Омесвате каймата (краставичките и топ . сирене на малки кубчета нарязани) и разстилате в намаслена тава около 1,5 см. дебелина. Ако ще слагате яйца направете с пръсти леки вдлъбнатини като гнезда за яйцата  . Печете на 220 градуса 30 минути.


Пица от кайма - Пеп-4о



Необходими за 4 порции:
Кайма около килограм,по-скоро суха.
малка глава лук
1 яйце
подправки по вкус - на кайма винаги ползвам черен пипер, майорана и кимион
2 филии стар хляб

200гр. кашкавал
2 домата
маслини без костилки
топено  сирене
чушка прясна

Приготвяне:
Каймата с първата част от продуктите се омесва и разстила в тава, намазана с олио.
Запича се в загрята фурна за 15-20 мин.
Изважда се, нареждат се отгоре нарязаните на кръгове домати ,чушки,топ.сирене и маслини.
Настъргва се кашкавала исе  запича до зачервяването им.


Kaртофи с бекон/шунка/ и подправки

на снимката са без бекон

3а 2 порции:

600гр картофи
140-180гр шпек-кубчета, може и св. филе,шунка
масло
сол
пресен чесън и 1-2 скилидки чесън (по желание)
мащерка
червен пипер

Картофите се измиват, обелват, нарязват на средно големи кубчета и сваряват. Вадят се, отцеждат. В подходящ съд с масълце се запържва нарязания на доста ситни кубчета бекон, добавят се картофите и запържват с леко разбъркване заедно със солчица, пресен и обикновен чесън, червен пипер и щипка мащерка.

Кускус пилаф

Продукти:
1 ч.ч.  по-дребен кускус
2 1/4 ч.ч. горещ бульон или вода
1 глава лук
1 пипер
1 морков
2 лъжици грах от консерва
1 с.л. зехтин
1 с.л. масло
1 ч.л. кимион,
100 гр. краве сирене
сол,чесън, черен пипер.

Приготвяне:

В сгорещената мазнина сотираме дребнонарязаните лук, морков,пипер,грах.
Разбъркваме и добавяме кускусът.
Разбъркваме и заливаме с горещият бульон.
Посоляваме, поръсваме с черен пипер и довеждаме до кипене.
Намаляваме на средна степен котлона и захлупваме със капак.
След като се абсорбира цялата течност снемаме от огъня.
Разбъркваме внимателно с вилица и задушаваме с капак за десет минути.
Преди сервиране поръсваме порцията с настъргано сиренце.
Сервираме като гарнитура към меса или основно безмесно ястие.

Пресни картофи със сметана  - Leo

1 кг. пресни картофи (предполагам и със стари става)
200 мл. течна сметана
сол, захар или мед,копър,чесън

Сварявате на пара картофите, нарязани на едро. После в дълбок тиган ги запържвате леко до златисто с малко мазнина (масло, зехтин или олио) ,чесън, добавяте им сол , сипвате сметаната,в каято преварително сте сложили 1/3 ч. лъж. захар или мед /това им придава съвсем лек сладникав вкус/. Разбърквате леко картофките да заври сметаната,поръсвате с копър и са готови.

РУЛА ОТ ТИКВИЧКИ И ШУНКА

-тиквички
-сирене
-кашкавал
-маслини
-пушено филе или шунка, на тънки филиики
-яйца
-зехтин

Тиквичките се нарязват на тънки ленти и се поставят в тавичка, посоляват се и се запичат до омекване във фурната/за около 10 мин./. Може и да се бланшират във вряща подсолена вода,колкото да омекнат,за да се навиват лесно.
Прави се плънка от яйца, сирене, настърган кашкала, нарязани на ситно маслини и зелени подправки.
Слага се в края на всяка лента от тиквичките и се навива на руца. По същия начин се навиват руца и от пушеното филе.
Редят се плътно в намазнена тава, последователно, поливат се със зехтин и се запичат на 250 градуса за около 30мин. Добавя се настърган кашкавал и се запича отново до златисто.Може да се сложи на дъното на тавичката малко размит дом. сос или готварска сметана/за по-сочно/.
 










Последна редакция: пн, 12 юли 2010, 14:10 от Анонимен

# 19
  • Мнения: 191
 Peace Страхотна тема
Много често ми се налага да измислям аламинути и си поизчерпах идеите. Намерих много свежи рецепти. Благодаря ви!  bouquet

# 20
  • Мнения: 3 367
Р.Р. Писах, че попадам на съмишленици тук, защото често чета, че сами си квасят млякото мамите, сирене сами си правят....За мен мисия № 1 е да направя вечерята, по възможност да остане и за другия ден за дъщеря ми за обяд. Мислех, че само на мен ми е трудно и съм се улабила нещо. Явно не  е така.
to ednoto ne  пречи на другото:) кис.мляко само се кваси,не му висиш на главата и после има за мнооооого време та като цяло спестява време и усилия..същото важи за домашния хляб..аз готвя в неделя за цяла седмица,имам списък с общо 40ина манджи и като ми отдуха мозъка чета там, ядене повтаряме обаче в 2 не последователни дни и въртя м-у обяд и вечеря; винаги имам сварени яйца, паста/ориз сварени и пиле/пуйка предварително пообработени,ако закъсам все нещо забьрквам за 10мин..камерата е пълна с пликове с предв.подготвени зеленчуци,нищо не режа в момента на готвенето ; пека 2-3 неща винаги,не включвам фурна само за 1 посмъртно,та тоя уикенд така имаме солен и сладък кекс,тиквички пълнени постни,картоф.кюфтета и лазаня, таратор ииииии- седмицата е покрита..
едно много бързо нещо е печени чушки нарязани-лук- яйца разбити-сирене натрошено-кашкавал-пече се 20ина мин

# 21
  • Мнения: 275
Пилешко на тиган с няколко вида сирена

Пилешки пържолки, нарязани на малки парчета, масло (става и със соев сос), топено сирене и към края кашкавал. Често бъркане и за по-малко от половин час е готово.

# 22
  • Atlanta
  • Мнения: 206
Бързо и много вкусно - опитайте това руло. Източникът е от преди 15 год. "Готварска книга за мъже" /беше на покойния ми дядо, бяхме втрещени като го видяхме да готви  /
- кайма
- равни количества топено и пушено сирене /може и само едното/
- накълцани гъби /консервирани или предварително сварени/
- два накълцани кренвирша
-подправки по избор /аз слагам сол и чубрица/
Всичко се обърква и пече около 40 мен. Винаги може да се добави нещо – кисели краставички, бекон, ама се губи оригиналния вкус.
Винаги става прекрасно. Лично аз предпочитам да го пека под формата на руло в продълговата тава, когато имам гости, лесно става на порции.

# 23
  • Atlanta
  • Мнения: 206
И още едно предложение от мен – пататник. Като родопчанка 10 поколения поне това е най-вкусната и лесна безмесна вечеря за мен.
Обелват се и се настъргват на едро ренде 5-6 картофа, една глава лук, добавят се 2-3 яйца, сол и гьозум (джоджен). Всичко се обърква добре и се изсипва в тиган с предварително сложена мазнина (не в плънката). Дебелината не трябва да е повече от 2 см. Пече се на средна температура на котлона – мазнината е олио или разтопена мас. 25-30 мин от едната страна, обръща се и още толкова от другата страна. Сервира се със сирене отстрани. Има и друг вариант с горна и долна кора, но за мен този е по-вкусен.

# 24
  • Мнения: 5 985
Милата, виж сега на твоите капризни мъже сигурно няма да уцелим вкуса, но за себе си лично аз открих идеи.

Сега се сетих, че бързо стават и дробчетата /ако са пилешки трябва да ги размразиш от предния ден/. Режа на едро лук, гъби, зелена чушка, обърквам с отцедените дробчета, слагам малко олио и подправки на вкус и печеш във фурната. Стават много сочни и вкусни.


може без да се размразяват просто ги сваряваш  Peace

# 25
# 26
# 27
  • Мнения: 463
Уау, PURE ELIXIR страхотни рецепти ще се възползвам! Peace

# 28
  • Варна
  • Мнения: 2 072
 Embarassed  bouquet

# 29
  • Мнения: 503
Хубава темичка! Simple Smile
Едно предложение и от мен:

Охлюви от карначета

Продукти:

1 тарелка карначета
4 яйца
1 бурканче доматен сок
5-6 печени червени чушки
1 консерва царевица
1/2 буркан стерилизирани гъби
1 по-голяма глава лук
10 маслини

Начин на приготвяне:

    * В тава изсипваме доматения сок, прибавяме нарязания на полумесеци лук, чушките нарязани на дребно, царевицата, гъбите и маслините.
    * Всичко това се обърква и пожелание може да се прибавят подправки.
    * След което карначетата се навиват на 4 охлювчета върху сместа и тавата се слага в нагорещена фурна и се пече до готовност на карначетата.
    * На края чукваме по едно яйце върху всяко карначе и допичаме до втвърдяване на яйцата.
Източник:Розали

Може да се направи и в гювечета.   Peace

Общи условия

Активация на акаунт