Да отидем в чужбина или да останем в България.

  • 9 979
  • 86
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 300
Ние сме се запътили към Испания по принцип ако отидем там  може да останем за един месец в квартирата на девер ми докато си намерим жилище и работа. Ние решим ли че тръгваме продаваме всичко тук - апартаменти,коли, селски земи - покриваме си единия заем 15хиляди лева  и другото взимаме с нас. Ние езика го знаем перфектно и двамата . Ако отидем там  преди да родя ще работи сам той а ако е след това и аз няма значение какво само да има работа и да може да се живее малко по нормално.
Аз бих ви посъветвала да не продавате всичко освен ако не сте 100% сигурни. Защото ако се наложи да се върнете, няма да можете да си купите обратно това, което сте продали. И второ, парите се харчат много лесно, имай предвид, че каквото и да се пише тук, разходите в чужбина ( за Испания нямам преки впечатления) са чувствително по големи за обикновени  и неизбежни неща като билетче за автобуса или кафе от автомат. А е много трудно да си без никаква собственост зад гърба си.
Има сайтове за cost of living за всички европейски столици и големи градове, така че можеш да направиш някаква съвсем бегла сметка за разходите. И не се доверявай сляпо на думите на девер ти.

# 31
  • загубено
  • Мнения: 6 483
Момичета,аз доколкото чувам в Испания работа няма.
Защо не минете през темата на испанските мами,
там може да  получите по подробно инфо.

# 32
  • Мнения: 863
Следя испанската тема, а освен това и работя активно с испанци.Вярно е ,че нещата не са както бяха преди 2-3 години, но и не са чак толкова зле .Абсолютно съм убедена,че размерите на кризата са по-големи в България,отколкото в Испания.Така че мога само да пожелая успех на Силвия  Peace Peace Peace Надявам се след известно време да се засичаме в испанската тема Peace

# 33
  • Мнения: 1 156
V Ispaniq sme ot dosta godini
Za momenta wrushtaneto v BG me ustroiwa kato variant. Polozhenieto NAISTINA e mnog zle, i vse po nazle shte otiwa.
NE se luzhete ot prazni prikazki po telefon, w realnostta neshtata sa w puti po slozhni.

# 34
  • Мнения: 259
И аз живея в Испания. Сега като поглеждам назад пак бих дошла, но моята история е по различна, аз дойдох при родителите си и мъжът ми и те всички работеха.
Сега обаче, ако съм на ваше място не бих тръгнала. Естествено много зависи от мястото към което сте се насочили, но кризата и тук е много голяма и има много испанци на борсата които са с предимство пред чужденците. А и като гледам подписите на потребителките сте с деца и от тук става още по трудно. Тук училището започва от 3 годинки и е от 9 сутрин до 14/ако е без прекъсване/ или от 9 до 12.30 и след това от 15 до 17. Можете да си направите изводите колко ще ви е трудно да съчетаете работното време с училището.
Все пак момичета избора си е ваш, аз ви желая успех. Но не бързайте да продавате жилищата си без да сте се установили Peace.

# 35
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Положението в Испания е много сложно..Не е както преди десетина години.
Трудно Ще бъде да намерите сносна работа без да знаете езика.Не ви съветвам да продвате вси4ко.
Зависи и къде то4но е девер ти.В по малкоте градове безработицата е сериозна.
Ина4е медицинскато обслужване Ще ви бъде безплатно.Но няма да вземаШ май4инство и  еднократната помоЩ за раждане.
Може да полу4иШ място в държавна детска градина,  и да работиШ, но  това Ще стане най рано другия септември, заЩото местата се разпределят през април.
А до тогава трбва да раз4итате само на доходите на съпруга ти..
За приравняване на образование по рано се 4акаШе две години..
Rally_Y  не навсякъде у4илиЩето е с прекъсване ДъЩеря ми бе6е от 9 до 16, като имаШе деца с удължено време от 8 до 18, като разбира се "удоволствието" се заплаЩа отделно, а   в 4астната детска градина бяхме от 7.30 до 20
По добре Ще те те информират  в испанската тема

Последна редакция: сб, 17 юли 2010, 22:32 от sl

# 36
  • Мнения: 1 334
И аз съм на мнение че не трябва да се продава собственост в Бг. Особено когато сте с неустановен статут, никога не се знае дали няма да се наложи да се върнете, по ред причини.

Аз лично на въпроса дали да се ходи в чужбина или не, съм на мнението на Рокси, има много неща които трябва да се обмислят добре и да се прецени какво ви устройва. Само с уредена работа, мед. застраховка, и помощ в намирането на квартира.

Това което ми е странно, че хора с добри професии не могат да се оправят в България, преди не беше така.

Все пак разходите в чужбина са в пъти повече и много рядко оставят да се спестява, наистина има някакъв вид по-голяма сигурност, но и това е относително понятие.

# 37
  • Мнения: 51
Ох и мен това ме тормози много   Sad
Скоро ,трябва да заживеем за постоянно в Германия,а аз не съм съвсем сигурна,че искам  Sad
Разбира се има много плюсове,най-вече за детето..

# 38
  • Мнения: 1 334

Разбира се има много плюсове,най-вече за детето..

Зависи в коя част на Германия ще бъдете. Също зависи колко е голямо детето и ти какви очаквания за неговото развитие имаш.
Не съм убедена че има само позитиви за децата, даже напротив точно на обратното мнение съм.

# 39
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
момичета които сте се насочили към Испания, добре си помислете преди да тръгнете специално за тук
винаги съм казвала че това е перфектното място за добрия работник, не се ангажираш с нищо, получаваш си заплатата, но до там
за кариера и дума да не става, освен ако не сте медици
Испания не е държава в която можеш да се развиваш професионално
бих живяла тук като се пенсионирам, но не и сега, не ми е мястото тук, не смятам да захвърлям толкова години учене на вятъра
на всички успех в начинанията си
да приравняване на дипломата е около две години, обикновено трябва да се положат и някакви изпити за това приравняване
и не на всякъде има държавни градини, където живея аз просто липсват такива

# 40
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Испанската тема се прехвьрлихме тук Laughing.
Аз виждам нещата по малко по разли4ен на4ин.Определено сьм на 100 процента сьгласна сьс вси4ки ,4е кризата тук е стигнала неизмерими стойности.Който е 4ул ,4е нещата тук не са толкова лоши Shocked,нека се обьрне кьм над 4 милиона безработни,кьм вси4ки загубили жилищата си ,защото не могат да си плащат кредитите и кьм вси4ки които от един нормлаен живот ,стигнаха до положение да изхранват децата си по цьркви и всякакви благотворителни дружества.О да!!!!!Положението е адски зле!
От друга страна,видях  :whistle:4е някой беше писал 4е иска да си продава собствеността в БГ,за да дойде тук.Хммм,това има и добра и лоша страна Thinking.Трябва да сметнете колко пари ще полу4ите от вси4ко в БГ и с тях да се опитате да си купите нещо тук.От там на татьк ве4е вси4ко е борба за доказване Peace,но ако жилището ви е осигурено(тоест ваше)няма как да не се справите Peace.
Вьв всеки район на Испания е разли4но,моето дете от 3 годишно запо4ва у4илище в 9 4аса и сьс стола и извьн у4ебните занимания свьршва в 16.30 4аса.С такова у4илищтно време може да се работи перфектно Peace.
Не сьм сьгласна ,4е Испания не е място за реализация Laughing,годините ми тук ми показаха 4е е то4но обратното,който може да се докаже ,просто се доказва.И да!!!Трудно е!Но вси4ко с времето си,на испанците хи4 не им е лесно сьщо.Да не говорим 4е всеки бьлгарин или румьнец може да работи дьржавна работа Peace само и единствено сьс средно образувание Peace.
Не всякаква,но например място в която и да е била администрация.
Авторката на темата е писала ,4е мьжьт и е полицай,по последните данни които ми дадоха ,бьлгарин може да кандидатства за Policia Local ,но не за Policia Nacional.Разликата между едните и другите е ,4е едните работят само в опреден район,пьк другите навсякьде(как само го обясних hahaha).Но това не мога да го кажа сьс сигурност,защото всеки пьт като се обадя да искам информация ми казват разли4но.Много важно е ,4е този който кандидатства за полицай трябва да е под 30 години Laughing.Оба4е с опит като военен и полицай сьс сигурност ще има работа тук.Вси4ки 4астни охранителни фирми са запьлнени с бьлгарски екс Laughing военни и полицай Wink.

Такааа,какво друго да ви кажа,не вярвайте на добронамерени роднини Tired,просто вярвайте и раз4итайте на себе си,адски странно ми е някой да каже ,4е в Испания няма криза или не е на високо равнище newsm78.Боже те испанците взеха да имигрират ве4е ,от нямане на кьде hahaha.

Ли4но за мен си мога да кажа,4е в БГ бих живяла хиляди пьти по/ добре,но определено за мен важните неща са дале4 от това да имам маркови дрехи и льскав телефон Sick.Никога няма да си простя ако един ден се прибера в БГ заради хубавият ми живот там Laughing,защото определено там ще го имам в пьти по/ добьр,това ще е най/големият акт на егоизьм кьм детето ми.Имайки вьзможността да му дам спокоен и нормален живот(нищо 4е за мен е труден)на място разли4но от БГ ,определено бих се борила за да остана тук .
Като се вземе предвид и това ,4е аз емигрирах на 18 години Laughing,3 месеца след като завьрших гимназията Joy,определено моят вьзглед кьм живота в 4ужбина е доста разли4ен Mr. Green

# 41
  • Мнения: 51
Зависи в коя част на Германия ще бъдете. Също зависи колко е голямо детето и ти какви очаквания за неговото развитие имаш.
Не съм убедена че има само позитиви за децата, даже напротив точно на обратното мнение съм.

В Бавария сме,от доста време работим тук,аз само лятото,мъжа ми почти целогодишно. Детето е на 9г,има огромно желание да живее тук. Тук няма престъпност,живота като цяло е много спокоен,това имах предвид.

# 42
  • Мнения: 1 334


В Бавария сме,от доста време работим тук,аз само лятото,мъжа ми почти целогодишно. Детето е на 9г,има огромно желание да живее тук. Тук няма престъпност,живота като цяло е много спокоен,това имах предвид.

А сега къде живее детето?
И тук има престъпност, както навсякъде по света. Wink

# 43
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Да не говорим 4е всеки бьлгарин или румьнец може да работи дьржавна работа Peace само и единствено сьс средно образувание Peace.
Не всякаква,но например място в която и да е била администрация.
Авторката на темата е писала ,4е мьжьт и е полицай,по последните данни които ми дадоха ,бьлгарин може да кандидатства за Policia Local ,но не за Policia Nacional.Разликата между едните и другите е ,4е едните работят само в опреден район,пьк другите навсякьде(как само го обясних hahaha).Но това не мога да го кажа сьс сигурност,защото всеки пьт като се обадя да искам информация ми казват разли4но.Много важно е ,4е този който кандидатства за полицай трябва да е под 30 години Laughing.Оба4е с опит като военен и полицай сьс сигурност ще има работа тук.Вси4ки 4астни охранителни фирми са запьлнени с бьлгарски екс Laughing военни и полицай Wink.

Peace
Да така е, но за държавна работа е необходимо да се явиШ на изпити(опозиционес), и не само да ги издържиШ, но и да успееШ да се класираШ за отпуснатите бройки,  което не е 4ак толкова фасулска работа.
Познавам испанци, които напускат работа за имат време да се подготвят добре за изпитите.

За охранител със зна4ка съЩо трябва да издържиШ изпит.
За да се издържат изпитите успеШно е необходимо сносно владеене на езика.

Последна редакция: нд, 18 юли 2010, 17:06 от sl

# 44
  • Мнения: 51
Детето сега е при баба си в България. Ваканцията,докато ние работим. Със сигурност има,но не и в такива измерения,както в Бг. Не знам,общо взето е трудно решение. Благодаря,все пак Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт