Пълнозърнените храни

  • 2 217
  • 25
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 249
От известно време си мисля да пусна тая тема.
Преди време бях попадала на коментари за фитиновата киселина (phytic acid) в зърнените, бобовите храни и някои ядки/семена и свързването й с някои минерали (магнезий, цинк, калций, желязо), като това от своя страна блокира усвояването на минералите и води до извеждането им от организма. Скоро имах конкретен повод да се разтърся по-подробно.
Получава се нещо като противоречие - от една страна именно в цялото зърно заедно с обвивката и зародиша се съдържат полезните минерали и фитонутриенти, а от друга- те не могат да се усвоят и дори при диета, богата на пълнозърнени храни се стига до мин. дефицит, загуба на костно вещество и т.н. (Много бях впечатлена от това - In 1964, it was found that boys in Iran and Egypt had severely underdeveloped testicles. Tests showed they had extreme zinc deficiency, yet zinc was plentiful and widely consumed in those countries. It was discovered that zinc was bound by phytates in the bread they ate. While the bread contained a great deal of zinc, it was useless because it was locked up.( You Are What You Eat!: Grains)

Ключът от палатката се оказва в подготовката на зърната/брашната- при покълване, накисване и кисела ферментация, при които ензими, лактобацили и други микроорганизми не само неутрализират фитиновата киселина и така дават възможност на полезните съставки да се усвоят, но и разграждат сложните въглехидрати, танините и трудносмилаемите протеини, вкл. и глутена.

Най-лесният начин при приготвяне на пълн.каши преди варене е зърното/брашното да се кисне поне 7 часа (по-добре 24) в леко кисела среда (вода с лимон/оцет(1 с.л. на 1 ч.ч), кисело мляко, суроватка). Кафявият ориз, елдата и просото съдържат по-малко фитати и съответно могат и с по-малко киснене, но пък овесът, като водещ по съдържание на фитати (изобщо глутеновите), е добре да се кисне 24 ч.
Ето няколко полезни линка:
Be Kind to Your Grains
Maximizing the Nutritional Value of Whole Grains
Maximizing Your Storage Food Nutrition
Последните 2 имат и рецепти.

Разбира се, съществуват и мнения и изследвания, че фитиновата киселина, не е толкова "черна" (антиоксид. свойства и превенция на диабет, рак, извежда излишните количества минерали (особено от хр. добавки) и т.н) и както обикновено истината е някъде по средата (особено при възрастните, за тези, които се интересуват - ето една добра дискусия - http://p088.ezboard.com/fhopeagainrevisitedfrm27.showMessageRang … art=1&stop=20).
Публикувах го, защото при мъниците тя може да е неприятен фактор и въпросните минерали са от особено значение за развитието им (заради които и сме се спряли на пълноз. храни, нъл тъй;))

Това е, имайте го предвид Grinning.


# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Ааа...ето защо в 'Книга за кърменето' се препоръчва киснене на брашното от предната вечер във вода...само не пише за лимон/оцет.
А как стои въпросът с купешкия пълнозърнест хляб?

# 2
  • Мнения: 1 586
Въпросът с купешкия пълнозърнест хляб стои зле... Никак не е ясно колко е пълнозърнест и как точно е приготвен. Пък и маите, с които го правят не са най-добрият вариант. От кога се каним да си вземем машина за хляб... За нея Ива ще разкаже повече Simple Smile

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Andrea$, и аз имам машина, но не всякога мога/искам да правя домашен хляб Simple Smile
(но пък става чудесен и къщата мирише м-м-м-м!)

# 4
  • Мнения: 1 896
Аха, ето значи колко са умни французите, които правят pain au levain - хляб, в който не се слага мая, а естествената ферментация на тестото се използва за набухване. Само дето е много сложно за приготвяне в домашни условия, целият процес отнема дни.
Кога ли ще се появи някоя бутикова фурна, която да прави такива хлябове   chef

# 5
  • Мнения: 1 586
Ива беше правила такъв хляб и нещо се изказа не много оптимистично за вкуса и мириса му. С повечко мотивация се ядял Simple Smile А може би просто нашият вкус се е изродил вече...

А французите са свикнали на странни вкусове с техните сирена.  Laughing Шапка им свалям иначе за тоя хляб.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 249
Бу, "гола вода" са "пълнозърнестите" хлябове в София (с изкл. на един - Слънце-Луна) - не знам дали има и 25% пълнозърнесто брашно като ги сравнявам, например с този, който правя с 1/2 част такова. Да не говорим за екстрите от рода на подобрители и т.н. И със сигурност не са киснали брашното с цел лесно усвояемост на минералите.

basilisk, не е толкова труден процеса на създаване на кваса (2-4 дни, в завсимост от околната температура, като това само за първоначалното създаване), но самото втасване след омесването отнема повече.

Иначе конкретният повод да погледна въпроса бяха появили се деминерализирни петънца по зъбките на Ради, а закуската му обикновено е именно нещо пълнозърнесто и калцият не е нещо дето да липсва в храната му.

# 7
  • София
  • Мнения: 18 679
Винаги кисна зърната за закуската на Ники от предната вечер.Честно казано, правех го основно, за да се сварят по-лесно.Пък то се оказа, че съм толкоз умнаааааааа Flutter Flutter Flutter

# 8
  • Мнения: 967
Ами аз приготвям на Дими овесената каша за закуска като заливам овесените ядки (фини) с гпреща преварена вода и като омекнат и изстинат достатъчно добавям адаптирано мляко. Понякога накисвам ядките в кисело мляко.
Излиза, че трябва от предната вечер да ги кисна във вода с оцет и на сутринта да ги извадя от тази вода и да ги приготвя както обичайно, така ли? А ако правя с кисело мляко то си е киселинна среда и не се налага предварително киснене, а?  освен това се питам няма ли да станат кисели на вкус тез иядки след като престоят цяла нощ в кисела вода Rolling Eyes
Наистина ме заинтригува този въпрос. Смятам овесената каша за особено полезна, пък сега излиза, че не е баш така  Embarassed

# 9
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат
Излиза, че трябва от предната вечер да ги кисна във вода с оцет и на сутринта да ги извадя от тази вода и да ги приготвя както обичайно, така ли?

За овеса се препоръчва накисването да е за около 24ч и след това ги приготвяш както обикновено. За киселинността - не са кисели, но пък ако добавиш мляко, се пресича. Затова аз, ако съм сложила лимон при накисването (понякога ги накисвам само във вода), после не добавям мляко, а сирене.

Цитат
А ако правя с кисело мляко то си е киселинна среда и не се налага предварително киснене, а?
Има смисъл от накисването (няма нужда от добавяне на киселина Wink).
 

Последна редакция: ср, 02 ное 2005, 15:55 от Iva_D

# 10
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Изводът е - от пълнозърнестия хляб топките на мъжете се смаляват или... аз съм най-тъпата, че нищо не схванах...  Embarassed  Mr. Green newsm78

Последна редакция: ср, 02 ное 2005, 14:31 от Зъхи

# 11
  • Мнения: 1 896
Абе то аз редувам бял хляб с фалшив пълнозърнест от магазина и топките ми пак никакви ги няма.  Laughing

Последна редакция: ср, 02 ное 2005, 18:41 от basilisk

# 12
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Абе то аз редувам бял хляб с фалшив пълнозърнест от магазина и топките ми пак никакви ги няма. Laughing
hahaha hahaha

# 13
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
А да - яла съм от отзи Слънце-луна. Страхотен е ,но не навсякъде го има.
А пък за топките....я да погледна Wink

# 14
  • София
  • Мнения: 164
Абе майчета аз друго се чудя-като накисна брашното(оризово) от предната вечер във вода, защото това за киселата среда не съм го знаела, на следващия ден го исипвам-1суп.л. в 80-90мл.вода в тенджерката и то като заври, започва да ми се захваща за дъното-е аз бъркам, бъркам ама на повече от 1-2 мин не го държа, защото изгаря. Сега се чудя дали не я давам сурова тая каша, че и Алекс така и се чуди newsm78.Да не си повреда детето бе хора?Пък не го слагам в повече вода, за да го поразредя с кърма...пък и в библиотеката толкова пише.

Общи условия

Активация на акаунт