Работа като стюардеса или стюард

  • 83 079
  • 67
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 0
Здравейте от мен!

Аз съм на 20 години в момента и от известно време се интересувам от тази професия. С голямо удоволствие изчетох всички ваши коментари. Много ми се иска да изкарам това обучение което е нужно за стюард. Разбрах за високите изисквания, които имат и съм съгласен с тях. Притеснява ме факта че съм на такава възраст и никои няма да ме вземе насериозно, а още повече че живеем в България и без връзки много трудно. Според вас дали ще ми изиграе лоша роля възрастта при кандидатстване ?

# 46
  • Мнения: 54
We are pleased to inform you that we will be conducting an Open day Cabin Crew Recruitment Campaign in Sofia, Bulgaria as detailed below:
 
Date: 28th November, 2010 (Sunday)

You are most welcome to participate in this Open Day. However, be informed that our Open Days are frequently scheduled throughout the world and we do encourage you to attend a campaign held closest to your location that does not incur excessive travel and expense.
 
Please note that all expenses incurred by you to attend any recruitment campaign will not be the responsibility of Qatar Airways.
 
Our Open Day is an interactive information session only where you will have the opportunity to meet with our Recruitment team and learn more about our Cabin Crew lifestyle, package and living in Doha, Qatar. Your application will be reviewed and only those short-listed will be invited for further recruitment processes on:
 
29th November 2010 (Monday) - Preliminary Selection and Final Interviews

(Time and venue will be advised for both sessions)

Dress Code: Business Attire
Ladies - Knee length skirt and short sleeve blouse. Hair neatly tied back.
Gentlemen - Business suit with neck tie
 
Please bring with you the following:
An updated resume.
One recent passport-sized photograph (smiling) on a plain (avoid white) background.
One recent full-length postcard-sized photograph (business attire) on a plain (avoid white) background
(Photo Format:Stand facing the camera, with one foot slightly forward, hands relaxed by the sides and a warm open smile) .

# 47
  • Мнения: 3
MrFredo,  ти не ходи ли миналия път на интервю за Катар или бъркам нещо newsm78 Те по принцип изпращат такъв мейл на всеки, който кандидатства, първоначалната селекция става когато отидеш първия ден- 28 ноември в случая.

# 48
  • Мнения: 0
Здравейте,искам да попитам дали някой ще ходи на интервюто в София за стюардеси на 06.03.2011?

# 49
  • Мнения: 2 401
Здравейте. Има ли начин една употребявана чанта, ама лачена, да се уреди на такваз позиция?
Имам силна емоционална нужда да фърча. Говоря, че и пиша езици.  Мога дори да си платя за удоволствието, да сервирам кафета на разни келеши. Офертата ми е сериозна, пишете на ЛС.

# 50
  • София
  • Мнения: 1 524
 Joy Joy Joy Joy Минзухар, къде се буташ, я си седи на дупето.

# 51
  • Мнения: 569
Здравейте! Не знам до колко бих могла да съм от полза за автора на темата ,тъй като в авиокомпанията за която съм работила не работят мъже чужденци,но виждам че има доста интересуващи се , и искам да споделя и моят опит и гледна точка...
Ще започна с това, че всички правила и ограничения ,за които е писала "Магнит" са точни ,но само за Катар... не бих се съгласила, че по-голямата част от тях важат за всички страни от Арабския свят Peace
   Осигурен ти е апартамент(доста висок стандарт),в който живееш със съквартирант/ка ,но не си длъжен да се прибереш 10 часа преди работа,стига да си там ,когато транспорт за съответният полет е там, а ако ползваш собствен транспорт, дори и  тогава не си длъжен д си там. Единствено си длъжен да не употребяваш алкохол 10 часа преди работа- повече от нормално Wink
  Жени и мъже съвсемспокойно могат да гостуват едни на други,както и родители ,з които самата авиокомпния осигурява визите.
  При нас нямаш право да сключиш брак 2 години след като подпишеш договор, след това не е проблем ,както и не е проблем д се преместиш в "частно" жилище( дори и преди да се омъжиш/ожениш)
Алкохол може да се ползва в жилищата ,както и да се пуши- да не говорим,че срещу ID карта от Duty Free ползваш намаление за гореспоменатите.
Не е нужно специално разрешение да напуснеш страната стига да имаш отпуска или почивни дни!
Ползваш намалени билети за себе си и родители , близки.
Заем от банка , отново срещу писмо от компанията се дава доста лесно...
Магнит- не се опитвам да те контрирм в никакъв случай , но Катар айруайс с малко крайни в политиката си и е добре да се знае ,че дадените примери от теб не са закон за всякак авиолиния!
Заплатата е приблизително 2000 евро , но това наистина са "чисти" пари ,всичко останало е осигурено- униформи,транспорт,обучения, жилище, хотели при пътуванията ...
Разбира се това варира при различните авиолинии.
Работата е много по- комплексна и отговорна ,отколкото повечето хора си предствят.Бих казала , че е физически и психически натоварваща и изисква немалко качества като търпение , издръжливост , организираност и способност да комункираш и работиш с хора от различни култури и манталитет( почти всеки път екипажът е от различни хора , с които трябва да  се сработиш бързо зада протече полета нормално...
Но ако си този тип човек- не само ще си обикнеш работата, а и ще се пристрастиш към нея Wink
И след определен брой години стаж ,повечето трудни житейски ситуации ще ти се струват много по- леки Crazy

Мога да пиша още много за самата професия ,както и за това как протича едно примерно интервю тъй като известно време бях част от "Recruitment department ",но в момента не съм у дома - при първа възможност ще пиша отново!
Късмет н автора на темата

# 52
  • Мнения: 3
Dina767, много полезно инфо си споделила! Мерси   bouquet
Всичко, което съм писала по темата е информация от първоизточника, т.е. от представителите на съответните авиокомпании по време на интервютата в Бг. Аз не съм работила нито за Катар Еъруейз, нито за Емирейтс, за да споделя мои лични впечатления. Ти можеш да разкажеш! Моля те за което  bouquet
Ти може би работиш за Бахрейн Еър? Или греша? Ако е така, би ли споделила как се кандидатства за там, понеже те нямат кампании за набиране на стюардеси по света или поне в Бг не е имало на тази авиокомпания. А може и да не съм разбрала...
Според теб кои са най-добрите авиокомпании в Арабските Емирства (имам впредвид като работодател)? И кои са по-достъпни за кандидатстване от Бг? Емирейтс имат по около 3 пъти годишно интервюта тук, а Катар и по-често.
С нетърпение ще чакам да отговориш! Авиацията е ужасно пристрастяваща! Мен лично, нищо друго не ме е увличало така досега, а не е като да не съм работила в други сфери.

# 53
  • Мнения: 569
Магнит Hug,аз съм работила 7 години в Glf Air,съпругът ми 22 години и към момента също.
  Поради тези причини и огромна част от обкръжението ни - познати / приятели са изцяло в тази сфера- Бахрейн , Емирствата,Саудитска Арабия, Катар, Оман... стюарди ,пилоти , упражняващи професията дори и вече пенсионирани Simple Smile
  Според мен най- добрата авиолиния в района на Гълфа е Емирейтс,но и съответно стандарта и изискванията са много по- високи,приема -много по-труден. Изпитана практика от много колеги е да кандидатстват за Гълф Айр, бидат обучени, летят определен период от време- минимум 1 -3 години и след това  кандидатстват за Емирейтс или Етихат - ако наистина имат данни вече е много по-лесно защото имат известен опит,а школата за обучение на Гълф Айр е една от най- добрите в района(инструктори и база) дори има няколко авиолинии ,които ползват "нашата" база за обучение.
Предимствата на Емирейтс са по-добро заплащане, повече и по-добри дестинации и по- бърза възможност за повишение в следващ ранк Wink
От друга страна обаче много от колегите ,които са летяли за Гълф Айр и впоследствие Емирейтс не успяват да се приспособят и да харесат атмосферата на работа , казват че има "студена" атмосфера и дори донякъде един страх ,защото всеки момент би могъл да бъдеш "репортнат" за най-малкото нещо... докато в Гълф Айр сме едно голямо задружно семейство Mr. Green
Разбира се и в двата случая може да има изключения...

Бахрейн Айр е сравнително нова авиолиния и засега не набират персонал от България.
Гълф Айр правят интервюта в Бг ,но не са често- веднъж годишно. Персонала е от 36 различни националности.
Аз лично бих препоръчала компаниите в такъв ред: Емирейтс , Гълф Айр, Етихат
Оман и Катар- не бих  Peace Stop
Съжалявам,че нямам информация за Йорданските ,макар че бившият им СО в момента е СО на Гълф Айр Wink


http://www.bulgariansinuae.com/e107_plugins/forum/forum_viewforum.php?15
Cabin crew на лафче- Форум Hug

# 54
  • Мнения: 3
Много благодаря, Дина! Страхотна си!
Общо взето, това са и моите впечатления- Емирейтс са най, най. Оман и Саудитска Арабия не ги мисля изобщо- прекалено са ми екстремни  hahaha Гълф Еър не знаех, че провеждат интервюта в Бг, в сайта им няма инфо. Знаеш ли къде публикуват обява, как го оповестяват най- общо казано? След споделеното от теб, не бих искала да пропусна да кандидатствам при тях.
За Емирейтс- моето лично мнение е, че наистина е трудно да попаднеш там. Толкова комплексни са им изискванията, много повече от добър външен вид и отличен английски. Аз сега цяла година нямам право да кандидатствам при тях, защото отпаднах на финалния кръг и това чакане ме убива Twisted Evil
Емирейтс миналата година за пръв път имаха отворени позиции за работа на летище (различни позиции на самото летище в Дубай- като товарачи, хора за информационните бюра, за резервации и т.н.) и от Бг заминаха към 100 човека, а може и повече да бяха, всъщност почти всички, които кандидатстваха. Изискванията бяха минимални. Пиша го, защото някой може да се интересува!
Дина, знам го този сайт, редовно го посещавам!

# 55
  • Мнения: 5
Аз също се интересувам от работа като стюардеса, но имам сколиоза - 25 градуса. Би ли могло това да е пречка? Rolling Eyes

# 56
  • Мнения: 3
Да, би могло да е пречка, но незнам това 25 градуса колко е точно. Знам за хора, които точно сколиозата им е била причина да не ги одобрят, но предполагам, че става въпрос за сериозни изкривявания. Според мен, трябва да пробваш. Изследванията се правят чак след като преминеш успешно всички етапи на интервюто (за Емирейт, Етихад и Катар), така че нищо не ти пречи да си кандидатстваш.

# 57
  • Мнения: 0
Аз пък си търся някакви връзки за стюардеса, но май ще си остана само с надеждите Simple Smile

# 58
  • Мнения: 0
Здравейте!
Интересува ме има ли вариант, ако имаш приятел, да живееш с него в Дубай, ако работиш за Емирейтс, например?
И колко време продължават обученията?
Разбрах,че е важно Английският да е на високо ниво,а други езици са предимство.Какви са етапите на подбор?1-2 интервюта, след това езикови тестове?
Благодаря! Simple Smile

# 59
  • Мнения: 37
Здравей, GnG!

По отношение на Емирейтс мога да ти дам следната информация:
Подборът минава в няколко етапа и активната част трае няколко дни. Първият етап е така нареченият Open Day, за който трябва да се регистрираш през сайта на Емирейтс и да получиш покана по имейла, ако си одобрен. На този етап обикновено присъстват доста хора, над триста души, че дори и повече (сред тях има стюардеси със стаж, има и чужденци). Трябва да си с подходящо облекло, грим и прическа, да си носиш CV и да нямаш татуировки по ръцете/краката или други видими части от тялото. Първо ви събират в една голяма зала, правят ви презентация и разказват за Емирейтс, за работата като Cabin Crew и за живота в Дубай. Задават и някои въпроси на аудиторията и който желае да отговори вдига ръка.
След това идва ред на кратко няколкоминутно интервю. Има две интервюиращи, които сядат на бюра срещу аудиторията и всеки минава през тях, когато му дойде реда (започва се от първите редове на залата). Отивайки към интервюиращите минаваш т. нар. Reach Test - заставаш боса до стената, на която е залепен един лист и трябва с опъната ръка да достигнеш горния ръб на листа, на височина 212 см. Ако не минеш този тест не сядаш за интервю, а си тръгваш. Самото интервю, както и целият подбор е на английски. Задават ти два-три въпроса, оставяш си CV-то и си тръгваш. Ако ти се обадят на същия ден, на следващия ден си вече на същинския подбор. Обикновено остават петдесетина души.
На следващия ден ви разделят на няколко групи и започва купонът. Групичките сядат в кръг и им се дават задачки-закачки (представяне пред всички на съседа, който седи до теб, като преди това си го разпитал кой е той и за какво се бори; теми за дискутиране, с цел взимане на групово решение, след това представяне на решението, и подобни, всичко само на английски, в залата нямаш право изобщо да говориш на български с никого). По време на дискусиите, и въобще през цялото време едната от интервюиращите седи до групичката и си води записки за всеки. След всеки такъв етап отпадат хора, като не се дава обяснение защо отпадаш (такава е политиката на компанията), а ти се дава едно листче, на което пише Unfortunately, ... или пък Congratulations,..., в случай, че минаваш.
Един от етапите е изпит по английски, който включва и есе. На него отпадат доста хора, но според мен си е лесен.
Всички тези етапи продължават цял ден и е много важно да си в добра форма (ако си болна или неразположена по-добре да отидеш друг път), защото се изисква да имаш бистър ум и много енергия, както и да излъчваш спокойствие и ведро настроение.
Ако минеш втория ден ти казват кога си на същинското интервю, което е по-дълго, но много приятно (интервюиращите са страхотно готини мацки). Трябва да имаш паспорт и да подготвиш снимки. До това интервю стигат десетина души, може и по-малко.
След интервюто ти остава само да чакаш и да си проверяваш статуса в сайта на Емирейтс.
А, да не забравя - трябва да си клинично здрава, защото минаваш на авиомедицинска комисия.
Това са етапите на подбор. След това, ако имаш щастието да заминеш, в Дубай те настаняват в хотел с една или две съквартирантки и не може да живееш с гадже. Там си има строги правила, все пак е мюсюлманска държава (е, не чак толкова строги като в Катар). 
Обучението е шест месеца и може да отпаднеш, ако не учиш или нарушаваш правилата.
А после идва готиният живот!
Заслужава си!
Успех!

Общи условия

Активация на акаунт