Коледни заговезни от 14 ноември

  • 1 548
  • 34
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 4 212
Аз малко трудно навлизам на вълна Коледа, 4е тук хората са на плаж и слънце пе4е, но ме интересува, смятате ли да спазвате Коледните заговезни? За вегетарианките знам, ама....аз много бих искала, оба4е с таз силна анемия  Rolling Eyes и нисък хемоглобин.  Я дайте съвети какво да добавям в храната, 4е да не падат стойностите на желязото? Моя е вегетарианец от 15 години, вси4ко сготвено яде, хубаво лошо, яде. Flutter
Та смятате ли да се ограни4авате с месото и кога можеше да се яде риба? Кои дни?
И въобще в 4ужбина или във България спазвате ли постите?

 Hug

# 1
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Та смятате ли да се ограни4авате с месото и кога можеше да се яде риба? Кои дни?
И въобще в 4ужбина или във България спазвате ли постите?

 Hug
Риба може да се яде на Никулден.
Иначе аz сега не спаzвам постите Blush

# 2
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
не мога да ти дам съвет какво да добавяш в храната, Теичка....аz ги спаzвах в Бг, но имах колежка, която беше на "ти" с раzните му там дни zа риба и т.н. ....та покрай нея и аz  Mr. Green но не си спомням, а май не съм си дала и труд да го помня раzписанието Embarassed.....правех го преди всичко zа иzчистване на органиzма....пролетта пак по същата причина.....

# 3
  • Мнения: 150
ние от днес по4нахме без месце да го караме, а от 14 мисля на истинските пости да преминем. 2 години ве4е правим и коледни и великденски пост (само без месо де).
за риба  зная 4е се яде петък, но ние не ги правим религиозни, ми по-скоро да се поиз4истим от токсинки и натупвания разни.
а пък желязо в зеленолистните трябва да има най-много, наблягай на спанак, коприва (ако имате о6те де) и на таблетки другия вариант

# 4
  • Мнения: 2 452
Аз малко трудно навлизам на вълна Коледа, 4е тук хората са на плаж и слънце пе4е, но ме интересува, смятате ли да спазвате Коледните заговезни? За вегетарианките знам, ама....аз много бих искала, оба4е с таз силна анемия  Rolling Eyes и нисък хемоглобин.  Я дайте съвети какво да добавям в храната, 4е да не падат стойностите на желязото? Моя е вегетарианец от 15 години, вси4ко сготвено яде, хубаво лошо, яде. Flutter
Та смятате ли да се ограни4авате с месото и кога можеше да се яде риба? Кои дни?
И въобще в 4ужбина или във България спазвате ли постите?

 Hug

Аз не спазвам пости, но за желязото мога да ти кажа, че най-добре ще е да вземаш железни препарати (феро глутамат). В противен случай ще си останеш анемична. Депата се пълнят много бавно. Може да се наложи да се пие доп. желязо в продължение на година, Аз съм с анемия от 6 месеца и пия по 3-4 табл. желязо (30 мг) на ден, но хемоглобинът ми си стои 105 от 4 месеца насам. Аз свикнах вече и не ми пречи, но в началото не можех да стана от леглото, фигуративно казано, и се чудех защо ме е налегнал такъв мързел.... Чак ми се плачеше, като гледах как свекърва ми за минути се справя с неща, които на мен ми отнемаха дни и се чувствах много виновна.
Все пак внимавай с диетите! Те не се препоръчват на хора с мед. проблеми. Аз имам много сериозна нужда от диета в момента (направо съм квадратна), но не мога да спазвам диета, нито да спортувам ( Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil). Та ако решиш да спазваш постите, направи го разумно и ако усетиш проблем, спирай!

# 5
И аз не съм от постещите, нито тук, нито в Б-я съм го правила.  Embarassed
Тея, ти до сега постила ли си?

# 6
  • Мнения: 4 212
абе пробвала съм, ма все не стигам до края  Embarassed пък и мойте не са месоядни така 4е нямам дразнител, оба4е много зле се 4уствам след 3 дена без месо  Tired виене на свят, все ми се спи, пищят ми ушите. Както го е обяснила Лаура, ей така съм и аз.
Много ми се ще да постя, викам си ВЕГИТАТА от нашата група тук, ако се вклю4ат да кажат някоя тайна да не ми пада хемоглобин4ето. Аз искам да постя заради самите празници, ей така. Flutter
Зна4и риба може всеки петък, май така беше.
Къде има най много желязо? Преди време бяха казали, някъде го про4етох, 4е само сме се заблуждавали 4е в спанака и копривата има голямо коли4ество желазо, май е някъде другаде Thinking пък мойта анемия е желязодефицитна.  Confused
Тук целогодишно има всякакви продукти, даже ве4е и ягодките излязоха Flutter.Преди време ми казаха 4е артишока, така се казваше май на български бил много витаминозен и полезен, тук го ядат на поразия, там дали има желязо? Thinking

# 7
Тея, май не видях артишока да съдържа желязо. Това са му съставките
А medium artichoke has 6 gm of carbohydrates

This same medium artichoke yields:

25 calories; 0 calories from fat
Carbohydrates: 6 gm (2%)
Proteins 2 gm
Dietary Fiber 2 gm (12%)
Sugars 2 g
Potassium 170mg (5%)
Sodium 75mg
Folic Acid 10mg
Foliate 10%
Magnesium 10mg (10%)
Phosphorous 6mg (6%)
Calcium 2-4mg (2%)
Copper 2-4mg (2%)
Zinc 2-4mg
Vitamin C 10mg (10%)
Vitamin B6 2-4mg (2%)
Vitamin E 2-4mg (2%)
Niacin 2-4mg (4%)
Pantothenic Acid 2-4mg (2%)
Riboflavin 2-4mg (2%)
Thiamin 2%
Manganese 8%
Chromium 8%


Аз си знам спанака и копривата, както и вече си ги споменала като основни и доста съдържащи желязо.
Но все пак артишока съдържа достатъчно други полезни съставки Grinning
Също за него пише, че при последните проучвания листата на артишока били полезни за стомашни проблеми, изчиствания от токсини, освежаване на кожата и черният дроб.Казват, че съдържа доста витамин С, медиците го включвали в диетите на болни от Ауцхаймер и също са устоновили, че спомагал за предотвратяването на камъни в бъбреците

# 8
  • Мнения: 4 212
Лаура, аз имам желязо, ма сега не го пия, ПРОФЕР от 40 мг. на гранулки е и се разтваря във вода. Мислиш ли, 4е добре да го по4на сега, щом депата се пълнят бавно, да не взема да се гътна на третият ден   от диетката.  Whistling О, да ако ми стане много зле ще проям телешко на секундата, тва е ясно. Моят  хемоглобин ако стигне 90 ска4ам до тавана. Аз и за тва кафе пропих, ина4е сутрин съм като Каспър. Знам, 4е не е хубаво за мен май да пазя диета, никога не ми се е налагало де, ма и на мен много ми се ще да посмъкна маааааалко килца.

Хонди4, поне магнезий има  Mr. Green и доста фолиева киселина, а какво е потассиум?

# 9
.... а какво е потассиум?
минерал, който се съдържа в кръвта. Регулира кръвното налягане Mr. Green - Калий ще  рече Grinning

# 10
  • Германия
  • Мнения: 8 096
На мен ме пропоръчваха да вземам допълнително вит. С за по-добро усвояване на желязото, или таблетките желязо да пия с портокалов сок.
Пости...опитвала съм преди много години, но не издържах, а сега пък абсурд  Stop

# 11
  • Мнения: 265
Тея, Лаура ти го е обяснила най-добре. Добре е обаче повече да се яде коприва, спанак, фасул, леща и т.н. бобови култури /Не напразно наричат фасула месото на бедните  Grinning/

Постила съм - и в БГ, и тук, но в смисъл без месо, а яйца и мляко си ядях. Чувала съм, че дори това е достатъчно.... За рибата - мисля, че и на 21 ноември - Въведение Богородично в  храма /Ден на християнското семейство/ е разрешено newsm78 .......
Миналата година като си ходих за Коледа половинката дори ми беше поръчал вегетарианско меню в самолета, за да не съм си развалила режима  Joy Ама аз като казнах веднага си изпросих кренвирш  Embarassed Joy

Сега обаче няма да постя Flutter

# 12
  • Мнения: 1 793
и аз съм чувала, че е добре да се яде коприва и спанак повечко. а иначе аз съм постила доста пъти в БГ и съм издържала до края.много добре се чувствах по време на постите. само първата седмица ми беше кофти, ама после кипях от енергия. спазвала съм и Коледните и Великденските пости по няколко пъти. от две години обаче забравих за тях. чудя се тая година дали да не пробвам пак.

# 13
  • Мнения: 2 452
Лаура, аз имам желязо, ма сега не го пия, ПРОФЕР от 40 мг. на гранулки е и се разтваря във вода. Мислиш ли, 4е добре да го по4на сега, щом депата се пълнят бавно, да не взема да се гътна на третият ден   от диетката.  Whistling О, да ако ми стане много зле ще проям телешко на секундата, тва е ясно. Моят  хемоглобин ако стигне 90 ска4ам до тавана. Аз и за тва кафе пропих, ина4е сутрин съм като Каспър. Знам, 4е не е хубаво за мен май да пазя диета, никога не ми се е налагало де, ма и на мен много ми се ще да посмъкна маааааалко килца.

Хонди4, поне магнезий има  Mr. Green и доста фолиева киселина, а какво е потассиум?

Като казвам бавно, имам предвид МНОГО бавно - с месеци, дори година може да мине. Ако хемоглобинът ти е под 90 изобщо не трябва да си правиш експерименти. Тук директно ще те вкарат в болница с такъв хемоглобин! Всъщност, желязонедоимъчна ли е анемията ти или друга? Ако е друг вид, желязото няма да ти помогне.

# 14
  • Мнения: 4 212
да, желязонедоимъ4на е. Зна4и да не си помислям за постене май. Аз подписвам, 4е не мога да остана в болница, и не мога наистина. Ина4е да са ме подпукали до сега, предупреждават ме, ама..... Rolling Eyes

# 15
  • Мнения: 2 452
да, желязонедоимъ4на е. Зна4и да не си помислям за постене май. Аз подписвам, 4е не мога да остана в болница, и не мога наистина. Ина4е да са ме подпукали до сега, предупреждават ме, ама..... Rolling Eyes

Тейка,
Не си прави експерименти. Остави за догодина. Може и да греша, но си мисля, че аз си обострих проблема в резултат от диетата, която започнах. Сега вместо да отслабна, аз напълнях, защото не само че не мога да пазя диета; ям повече заради лекарствата, к. приемам, освен това спрях да ходя на фитнес - доскоро и кучето не можех да разходя. Всяко нещо с времето си, казвам аз. Ако искаш да не ядеш месо, наблегни на варивАта, на зелените зеленчуци (листни още им казват).

# 16
  • UK
  • Мнения: 1 334
Тея, много желязо има в елдата.
Аз постих няколко пъти като бях студентка. Чувствах се добре,ама се оказа,ч е не било добра идея-навлякох си доста проблеми със здравето.разбира се, не само постенето ми е виновно,но лекаря каза,че доста е допринесло. Тогава и доста ми се беше събрало на главата, не приемах никакви витамини или добваки,а къде има желязо си нямах на идея Sad

# 17
  • Мнения: 4 212
хм, смятайте 4е сте ме отказали. Сега след 2 седмици пак ще ми правят изследвания, ще говоря с лекаря, какво да правя като диетка, с месо, без месо, с добавки....ммм, имам елда и много оби4ам, мерси Маймунка, незнаех 4е има желязце там.

# 18
  • Мнения: 1 116
И аз съм с ниско желязо, а докато бях бременна пък съвсем се беше понижило. В червените меса има наистина много желязо, обаче въобще не ги обичам, а когато бях бременна пък ми ставаше гадно само като си помисля за тях. Тогава и аз пиех таблетки с желязо, а почти всяка сутрин закусвах елда, бях чела че съдържа много желязо. Освен елдата, в боба и лещата също има много желязо. Така че може да наблегнеш на тях, ако решиш да постиш.

# 19
  • Мнения: 822
Хм,и аз съм вегетарианка от 15 години и с анемия от поне 7 години.Съгласна съм с всичко казано от момичетата...В копривата и спанака има много желязо,но наскоро по едно здравно предаване споменаха,че за последните 10 години нивото на желязото в тези продукти е паднало поне 5 пъти.Така че,както е писала Лаура,без таблетки анемията не се оправя.И на мен ми се налага да пия всеки 4 месеца почти.Богати са също бобовите култури,соя и нейните производни.Тук има доста готови продукти -кюфтенца,дори кренвирши от соя,ама не на всички им допадат.А за постите...Дори по времето на нашите баби са правели изключение за малките деца,кърмещи и бременни жени...Така че,ако не се чувстваш добре и няма никой наоколо,който да ти помага,може би трябва да поизчакаш.Но,каквото и да решиш,успех! Flutter

# 20
  • Мнения: 4 629
Тея, желязо има в копривата и спанака. Сигурно и в много други храни, но аз за тези знам  Embarassed.
Аз никога не съм постила целия пост. Постила съм само сряда и петък - така знам от баба ми. Тази година май няма да постя, но още не съм решила със сигурнст

# 21
  • Мнения: 2 381
Тея, за подсилване на организма и подобряване на кръвната картина ми препоръчаха червено цвекло. В готварския има доста рецепти. Аз съм яла полски супи и много ги харесвам.
Аз лично не постя през целия период. Само последните 3 дена. В Бг постих една година и смъкнах страшно много кг. Та тук не смея.

# 22
  • Мнения: 1 909
Аз малко трудно навлизам на вълна Коледа, 4е тук хората са на плаж и слънце пе4е, но ме интересува, смятате ли да спазвате Коледните заговезни? За вегетарианките знам, ама....аз много бих искала, оба4е с таз силна анемия  Rolling Eyes и нисък хемоглобин.  Я дайте съвети какво да добавям в храната, 4е да не падат стойностите на желязото? Моя е вегетарианец от 15 години, вси4ко сготвено яде, хубаво лошо, яде. Flutter
Та смятате ли да се ограни4авате с месото и кога можеше да се яде риба? Кои дни?
И въобще в 4ужбина или във България спазвате ли постите?

 Hug
А други животински продукти като Яйца, масло, сирене и т.н. могат ли да се ядат?  newsm78 Не че съм се засилила да постя, любопитно ми е.

# 23
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Тея, много желязо има в елдата.
Аз постих няколко пъти като бях студентка. Чувствах се добре,ама се оказа,ч е не било добра идея-навлякох си доста проблеми със здравето.разбира се, не само постенето ми е виновно,но лекаря каза,че доста е допринесло. Тогава и доста ми се беше събрало на главата, не приемах никакви витамини или добваки,а къде има желязо си нямах на идея Sad

А какво е това елда?  newsm78

# 24
  • Мнения: 1 194
Елда =sarrasin, ble noir
Ама ти с товето крехко здраве май е по-добре да наблегнеш на здравата хтана...
Тея, защо все още не пиеш желязото? Лаура ти е разказала вече за важността на това лечение няма да се повтарям
Иначе аз не постя, не съм практикуваща християнка Confused

# 25
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
За тези ,които искат да постят или искат да разберат какво се прави през поста от любопитство,нека посетят www.pravoslavieto.com ,пишете пости в търсачката и ще идете в постите в православната църква -там е дадено за всеки пост конкретно и подробно!Като се пие от извора все си е по-добре newsm10Поста не е за бременни,болни и кърмачки!Трябва да е достатъчно здрав организма!Преди много години не е било проблем да се спазват всички пости,но тогава хората не са били с натровени организми от въздух и храна Sickдруг е бил живота!
Дано съм ви била полезна newsm03

# 26
  • Мнения: 4 212
E, тва сайт4е го бях позатрила, добре 4е даде адреса, благодаря ти Дидке.  Hug
Сега не пия желязо, колкото и да ми се иска, ако щете ми вярвайте ама самкато видя ръждясъл винкел и ми поти4ат лигите  Shocked  Mr. Green ще ми правят изследвания и искат моите нормални сотйности без хими4на намеса.

geminarius, мисля 4е не е разрешено и мле4ни продукти, виж в календара дето го е дала Дидка, май там пише ако те интересува.

# 27
  • Мнения: 2 452
E, тва сайт4е го бях позатрила, добре 4е даде адреса, благодаря ти Дидке.  Hug
Сега не пия желязо, колкото и да ми се иска, ако щете ми вярвайте ама самкато видя ръждясъл винкел и ми поти4ат лигите  Shocked  Mr. Green ще ми правят изследвания и искат моите нормални сотйности без хими4на намеса.

geminarius, мисля 4е не е разрешено и мле4ни продукти, виж в календара дето го е дала Дидка, май там пише ако те интересува.

Ти се шегуваш, обаче през май и юни изядох толкова телешки пържоли, колкото не съм яла през целия си живот! Много ми се ядяха! Освен това умирах за фъстъци, цели, осолени. Нито едното, нито другото присъстват нормално в диетата ми. Това не съм го срещала из научната литература, обаче аз за себе си съм убедена, че имах craving към храни, богати на желязо. Тогава хемоглобинът ми е бил 86. Все се каня да проверя из списанията....

# 28
  • Мнения: 1 116


Ти се шегуваш, обаче през май и юни изядох толкова телешки пържоли, колкото не съм яла през целия си живот! Много ми се ядяха! Освен това умирах за фъстъци, цели, осолени. Нито едното, нито другото присъстват нормално в диетата ми. Това не съм го срещала из научната литература, обаче аз за себе си съм убедена, че имах craving към храни, богати на желязо. Тогава хемоглобинът ми е бил 86. Все се каня да проверя из списанията....
Лаура, ти като медицинско лице, мислиш ли че има връзка между приема на желязо и напълняването. На една приятелка преди година и половина и откриха много, ама много ниски стойности на желязото, и й предписаха огромни дози желязо. Е откак почна да го пие направо дето вика тя се напомпа. И запек получи. А преди това никога не е била дебела, дори преди години  ходила на лекар, че е много слаба и колкото и да яде не може да напълнее.

# 29
  • Мнения: 2 452


Ти се шегуваш, обаче през май и юни изядох толкова телешки пържоли, колкото не съм яла през целия си живот! Много ми се ядяха! Освен това умирах за фъстъци, цели, осолени. Нито едното, нито другото присъстват нормално в диетата ми. Това не съм го срещала из научната литература, обаче аз за себе си съм убедена, че имах craving към храни, богати на желязо. Тогава хемоглобинът ми е бил 86. Все се каня да проверя из списанията....
Лаура, ти като медицинско лице, мислиш ли че има връзка между приема на желязо и напълняването. На една приятелка преди година и половина и откриха много, ама много ниски стойности на желязото, и й предписаха огромни дози желязо. Е откак почна да го пие направо дето вика тя се напомпа. И запек получи. А преди това никога не е била дебела, дори преди години  ходила на лекар, че е много слаба и колкото и да яде не може да напълнее.

Запекът е категорично от желязото. Това е един от стр. ефекти. Обаче напълняването ще да е от комбинация фактори, които вероятно има само бегла връзка с желязото. За да е с тежка желязонедоимъчна анемия най-вероятно е загубила кръв; т.е. може да е приемала хормонални препарати, които водят до напълняване; освен това с анемия трудно се движиш, а за по-тежки физически занимания, като фитнес и др. не може и да се мисли!

# 30
  • Мнения: 1 630
Тея, аз като богати на желязо (освен месото) знам за покълнало жито и магданоз
житото в салатката, а магданоза може на табуле

аз преди години пих няколко месеца желязо, но освен запек нямаше друг ефект. Понеже не беше кошмарно ниско желязото ми, решех, че мога и така да си живея. Твойто обаче е много ниско

Поста май по-добре на пролет  Whistling 

# 31
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Малко оф в темата /че тя малко се  е превърнала на здравна основа/...Момичета, недейте да свързвате постите с идеи за пречистване на организма, диетки и т.н. Смисълът е съвсем друг. Няма смисъл и да казвате, че постите или сте постили, ако това не е завършило с изповед и вземане на причастие.  Просто кажете- бях на диета. Ако все пак сте издържали на поста, но не сте направили последните две неща- просто не сте постили, а сте били на диета.

Иначе за самите пости- правят се изключения за болни хора- по-кратък пост или все пак консумиране  в ограничени количества на продукт, без който не може организма.  По принципКоледните и Великденските пости трябва да се издържат 40 дни, но по принцип по всяко време може да се вземе причастие /постиш 2 дена, като в събота след 12 през нощта не се пие вода, както и физическо въздържание. В неделя изповед и вземане на причастие../ 

С една дума смисъла на всичко не е прочистване на организма, а много по-дълбок и истински...

Успех на тези, които ще постят.....

# 32
  • Мнения: 4 212
Верно теми4ката се обърна на здравна Grinning
Това имах предвид, ще постители за пре4истване на душата?

# 33
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Правя го по няколко пъти в годината, но си признавам, че не мога да издържа 40 дена / не заради месото, а млякото и яйцата/...Бих го правила и по-често, но най-близката православна църква е на 100 км и не мога често да ходя.....

# 34
  • Мнения: 4 212
зна4и е вярно, нито яйца, нито мляко, сирене....
ние имаме 4исто нова ортодоксална църква, всъщност тук има 3 такива, но новата стана мног красива, ве4е я завършиха и там ходя. Ще направя снимки ако ми позволят от вътре.
Питах и ми казаха 4е правят при4астия, кръщенета, сватби, въобще едно малко кът4е от нашата вяра. Аз не съм от най най редовно ходещите на църква, но това ме зарежда много.

Общи условия

Активация на акаунт