iztrito

  • 672
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 363

 Simple Smile

Последна редакция: нд, 29 яну 2006, 16:34 от miravmbd

# 1
  • Мнения: 2 452
Моля ви се дайте ми съвет.

Алекс има  нова дума в речника си(една от много много малкото Cry Cry)-CAR. Разхождайки се по улиците непрекъснато сочи колите и вика CAR.
Отначало го поправях с българксата КОЛА, но се замислих дали не го обезсърчавам по този начин, дали не го обърквам още повече? Незнам какво да правя. ДА го оставя ли да си вика CAR или да настоявам за българското КОЛА.
Когато го питам къде е колата на Български ми я посочва, разбира я думата, но явно му е по- лесно на английски.

Какво да правя? Вече миналите по този път какво правите,посъветвайте ме?
Ако не настоявам да я чуя думата на Български и се задоволя само с разбирането рискувам да не иска въобще да проговори на БГ или няма такава опасност?

На всичкото отггоре днес четох как аутуистичните деца имат забавено развитие на говора и направих връзка с въпросите на нашата хелт визиторка. Тя е питала дали ни разбрира като му говорим зада види дали няма аутуизъм.

Такъв  хаус е в главата ми Cry Cry Дали някога притесненията ми ще бъдат възнаградени? Заслужава ли си? Confused Embarassed


Заслужава си. Не си пълни главата с глупости. Изчакай още малко и детето ще проговори. Имаш ли изобщо някакви съмнения за аутизъм или просто така го споменаваш. Питам, защото моя близка е със същите притеснения, но за нея съм сигурна, че не това е проблемът (ако има изобщо такъв).
Ето моят съвет - говори му на български; изчакай; ако изобщо имаш някакви съмнения за нещо нередно се запиши за консултация, защото зная, че минава време докато се осъществи. Тоест бъди проактивна, но не си въобразявай неща, които не съществуват. Казвам го от позицията на човек минал по този път и то няколко пъти. Изабела имаше тикове на 10 месеца; после се притеснявах за прохождането й, после за проговарянето й, а тя е едно съвсем нормално, интелигентно малко момиченце. При всички гореописани ситуации търсих професионална помощ и я получих, но при всички случаи правихме само консултации, които потвърдиха, че се развива нормално. Сигурна съм, че и при теб е така.

# 2
  • usa
  • Мнения: 2 113
разбира се, че си заслужава да повтаряш на български думите, които проговаря на английски. от кого друг ще ги научи ако не от теб? а и нали така ще направи връзката между думите на двата езика? от аутизъм не мисля , че имаш причина да се притесняваш ако се смее; ако не страни от другите деца; ако се опитва да комуникира с теб и околните със знаци - сочи с пръст, установява зрителен контакт и други такива; ако изпълнява прости команди - донеси си чорапите, ела да ядеш,  и подобни; ако посочва картинките в книжката и околните предмети след като им кажеш имената; ако издава разнообразни звуци.
всъщност каква е възрастта на алекс?

# 3
  • Мнения: 318
CAR беше от първите любими думички на дъщеря ми. Постоянно сочеше колите по улицата и крещеше CAR сякаш е намерила златно съкровище. В къщи носеше лист хартия и молив и казваше CAR, тоест, нарисувай ми кола. Аз й повтарях думата КОЛА на български, сякаш нищо не е било, съвсем спокойно. И така до днес. Упорито й говоря само на български, тя си говори на английски.   Разбира тази дума , както и всичко, което й се говори на български. Но говори почти само на английски. Все пак, на английски думите са по-лесни за изговаряне, не мислиш ли? Тя е изложена на 3 езика: английски, български и френски. Изразява се предимно на английски, понеже ходи на английска градина. Аз смятам, че за дете на нейната възраст се справа доста добре. Но тя проговори от скоро и повтаря всичко, което чуе. Сигурна съм, че българските думи и се запечатват в мозъчето и в един момент и на български ще проговори.

Колко е голямо твоето дете? Аз не бих се притеснявала, поне засега, доколкото знам децата,  които са изложени на повече езици проговарят по-късно. Това не значи изобщо, че не разбират или че не се развиват нормално. Напротив, речниковия запас се изгражда и в един момент влиза в употреба. Дай му време. Все пак той расте в английскоговоряща среда, нормално е да има повече склонност да казва думите на английски.
Говори му само на български, съвсем естествено, това няма да го обезсърчи, но не го ръчкай да ти повтаря думите обезателно на български. Това е моето мнение.

# 4
  • Мнения: 197
Никога не съм се вторачвала какво кога казва.
Проговори след 2г 6м на 3 езика и съм се радвала на всяка дума, която казва, независимо на кой език е.

Всяко нещо е с времето си и не трябва да се "панираш" от сега, какво ли те чака занапред?
Отпусни педала, дай време на детето да се научи да КАЗВА думите, после ще оправя изреченията и езиците.

Всяко нещо с времето си.

# 5
  • Мнения: 1 545
Няма смисъл да я поправяш, но има смисъл да настояваш на българския, това е единствения начин да го научи.
Моят син сега е в процес на проговаряне и малкото думички, които казва, са повечето на италиански. Разбира обаче прекрасно български. Като каже за нещо, че е "буоно", аз му казвам - да, точно така, вкусно е! На български казва "няма" и баща му не го поправя, повтаря след него - няма, след което "нон че". Преди няколко дни майка ми го научи да отговаря как се казва. Естесвено, не може да каже Борис, а отговаря Бобо, както често го наричаме. Само след няколко повтаряния започна да отговаря. В този момент баща му беше на терасата. Качихме се и ние и аз му казах тихичко да го научи на същото и на италиански. Той само му зададе въпроса, и детето веднага отговори- направо се шашнах, явно и преди това ни е разбирал като говорим. Всъщност и преди се е случвало - бях го научила само на български как прави кравата, една вечер след моя въпрос баща му го зададе същия на италиански, като никога преди не сме споменавали пред него думата "Мукка" /крава/ и той си отговори, демек замуча като крава.
Децата имат невероятни способности, не се притеснявай, ако постоянстваш, неминуемо ще има резултат.

# 6
  • Мнения: 3 461
И според мен не трябва да му превеждаш думата на български,а след това при друг случай да наблегнеш на българския вариант,който той вече знае,както казваш.Аз се радвам на всяка дума,която казва,а те не са много.За аутизъм изобщо не си мисли. StopИ аз се притеснявам,че нищо не се случва,а бебето казва повече неща от него. Embarassed

# 7
  • Мнения: 1 238
Здрасти!
А колко ти е голям Алекс?
Оли също вика BIL, когато види колите на вън, но аз веднага казвам нещо от рода на "Дааа, колата" И после питам пак нещо от рода на "Ти видя ли онази голямата кола" или нещо такова. И така от скоро започна да казва Куа (кола Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green) Забелязах обаче, че само на мен ми вика "куа", а когато говори с баща си казва "биль"
И  моя съвет е да си продължаваш с българския. Ще проговори един ден, де ще иде. Ако си много настоятелна няма начин един ден да не каже и "кола".  Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug Hug

# 8
  • Мнения: 1 238
Heart Eyes Heart Eyes
Момичета благодаря за споделения опит и съвети.
Лаура, не мисля въобще че има опастност за аутизм. Но нали знаеш когато четеш книга със симптоми на болести си откриваш всичките.  Тез родители които говореха за аутизм споделяха точно забавеното  езиковото развитие като симптом за откриването на състоянието.  Embarassed

Алекс е на 2год и 1м.  Вчера по улиците го питах няколко пъти посочвайки кола Алекс, какво е това? Мълчание. Не ми отговори. смее се. ВИкам си, лелее, обръках детето. Сега не иска нито Кар, нито кола да каже. Повторих я думата на англииски два пъти и пак го попитах и ми отговори. Уфф Tired
Думички, които навремето си е обърнал езика да каже сега не ги казва. Вместо да изграждаме речник от вече казани думи, като че ли все в началото се върщаме.

Знам че ще проговори един ден, но докато това станеее...




Може и изведнъж да започне, както Оливия. Казваш, че е на 2 години и един месец. Та Оли по това време нищичко не можеше да каже! Всичко започна изведнъж. И сега повтаря като папагал каквото и кажа. И най важното е, че запомня. Самоче с произношението на думите е много зле, но  нищо- има време и за това. Например вместо "сокче"-"сопа", "децата"-"сата" и разни такива Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green
 На моя позната от Дания детенцето и беше направо генийче. И датски приказваше и български на година и половина. Сама го чух. И песничката Мила моя мамо пееше. Аз направо се депресирах когато виждах как говори, а Оли, която е с 5 месеца по голяма от нея нищо не можеше. Когато обаче се върнаха от почивката в България, детето и спря да говори- ни български ни датски! Водеше го на градина всеки ден, а то по цял ден мълчало....Незнам защо се е получило така.... newsm78 newsm78 newsm78 newsm78 Може и то да се е объркало нещо. newsm78 newsm78

Последна редакция: ср, 02 ное 2005, 12:33 от tornerosse

# 9
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Мирони4,моме,я се стегни в кръста  Wink
Алекс4е си е напълно в ред,просто му дай време. ПомниШ ли Оли на Торнерозе: мъл4а си детето,гледа сеир и после хоп...взе направо да си приказва на български  Wink
Ти го остави да си казва CAR детето Щом му харесва ,но наред с това му казвай и на бг. КОЛА . Той Ще си прави асоцияция на едната думи4ка с другата и рано или късно Ще по4не да я казва.
Джулия проговори на италиански ( аз като по_малка по4ти не и говорех на бг  Embarassed ) и ме беШе страх,4е няма да нау4и май4иния си език. Да ама не. Къде покрай престоя на майка ми тука( 3 месеца ) къде това лято (само 1 седмица в Бг ) и тя взе да се отпуска и да казва туй онуй... Peace
Дай му време на детенце,Ще видиШ,4е Ще възнагради търпението ти Wink
И приказки за аутизъм да не се 4уват пове4е  Naughty Wink
Хайде гуШни го и го цункай нас    Heart Eyes Hug

# 10
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Нека и аз да ти кажа, че при нас е същото - на холандски Ауто е по-лесно от Кола, явно, и човекът си мърмори ауто, ауто. Ако на български нещо е по-лесно, казва го на български. Не е проговорил истински, но знам за случаи на проговаряне след 3 г., така че не се притеснявам засега. А за аутизма се знае, че децата-аутисти обръщат повече внимание на предметите, отколкото на хората и са им любими въртящите се играчки - пумпали и такива подобни. Забавеното проговаряне едва ли се свързва с аутизма толкова много - а и при вашата възраст не е забавено. Но ти вече си наясно, че нямате аутизъм, предполагам.
 Hug

# 11
Миронич, кви са тия мисли Shocked Grinning
Няма нужда да повтарям думите на останилите майки. Търпение му е майката. Със Симона движим по друга (развалена) програма, ама малкото го "тормозя" само с български. Тя упорито пък от своя стара копира кака си и основно говори на английски, но аз всеки път подчертавам и казвам българска думичка. Ми като ти каже CAR, ти пък му кажи "Да това е КОЛА" (аз поне така правя и гледам, че е и Симона започва да се мъчи да повтаря някоя и друга дума - нищо, че ги казва като чужденец мъчещ се да говори български Wink Grinning)
За успокоение - Симона на възрастта на Алекс нищо не говореше все още Confused (мама и тати й бяха думите, ъкане и сочене с пръст)

# 12
  • Мнения: 150
и софия не е от говоре6тите, но не се притеснявам особено много. вси4ки двуези4ни деца по-бавно проговарят.
прави ми впе4атление 4е казва само първата сри4ка на думата например вместо седни - се, се или кажи - ка, ка и т.н. и естестжено разбира много пове4е български, отколкото немски, ве4ер ба6та и като по4не да я пита в една книжка това какво е, онова какво е тя само се усмихва и въоб6те е посо4ва, но на бг знае вси4ко в съ6тата книжка.
не мисля 4е трябва да се притеснява6 и мился 4е трябва да говори6 само и единствено на бг, това е единствения вариант детето да го нау4и. английски естествено в градина, с приятели не може да не го нау4и, но бг единствено от теб 6те трябва.

# 13
  • Мнения: 208
Според мен децата си избират по-лесните думи от езиците,на които им се говори.Имануела казва на колата"ото" и когато я попитам къде е колата ми я посочва правилно и отново казва"ото''-по-лесното.Казва ми ''искам маим''-аз питам''водичка ли искаш''-отговора е''да,маим''.Много добре разбира какво я питам,хитруша! smile3521 Joy

# 14
  • Мнения: 4 212
аз не се обаждам, 4е го нямам тои проблем, но събирам здраво впе4атления и опит.
Само мока да ти дам за пример, мойто дете, дето си е израстнало в България и когато дойде знаеше само български, и малко английски, за 2 години така проговори испански, 4е понякога ме пита, тази дума как беше. При нас го има това, 4е в процес на растене колкото и да е голямо детето, то продължава да у4и нови думи и термини които знае на испански, не ги знае на български.

Общи условия

Активация на акаунт