Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 7 097
точно напълно законни вратички има да се заобикалят законите касаещи майките - може да я уволни под формата  "съкращаване на щата" и готово, дисциплинарно, също и ако в длъжностната характеристика на професията и влиза "нощна смяна" просто може да я уволни като непригодна за позицията - въобще стига да иска винаги може да заобиколи законно закона  Confused

Всяко едно от тези основания може да бъде проверено - например ако я уволни поради съкращаване на щата, а после назначи друг/а на нейно място...Нали се сещаш, че това веднага ще падне в съда. Същото се отнася и за останалите основания.


# 16
  • Мнения: 3 330
Не искам да те разочаровам , но знам фирма /и то голяма/, която съкращава майки с деца до 3 год. Так че явно има вратичка в закона,

# 17
  • Мнения: 835
Не знам къде го пише в закона, но може с молба до шефа/законно/ да се разреши за закъснява/отработва се/ 1ч и да си тръгва 1ч по-рано за взимане и водене на ДГ.
Имам няколко колежки които се възползваха от това и идват на работа след като заведат дечицата.

# 18
  • София
  • Мнения: 7 097
Не искам да те разочаровам , но знам фирма /и то голяма/, която съкращава майки с деца до 3 год. Так че явно има вратичка в закона,

Ако майките не са предприели нищо срещу това е напълно възможно или пък ако работодателят им е направил живота черен, за да поискат сами да напуснат (но това не е вратичка в закона). Все пак някой трябва да сигнализира за нарушения на трудовото законодателство...Инспекторите в ГИТ не ги взимат с пророчески дарби  Wink
Ето защо, хората трябва да си знаят правата, а това става като се цитират и четат закони и кодекси... Wink
Между другото, работата ми е свързана с трудовото законодателство и всекидневно чета доста жалби и въпроси на прецакани от работодателя си граждани, тъй че не можеш да ме разочароваш или учудиш с нищо в областта  Simple Smile

Ето ги основанията, по които може да бъде уволнена работничка или служителка, майка на дете до 3-годишна възраст, без искане на разрешение от Инспекцията по труда (но това не са вратички, а законови основания):

Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие
Чл. 328. (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
1. при закриване на предприятието;
4. при спиране на работа за повече от 15 работни дни;
6. когато работникът или служителят не притежава необходимото образование или професионална квалификация за изпълняваната работа;
7. при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;
8. когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност;
9. за освобождаване на заеманата длъжност поради завръщане на работник или служител, който е предсрочно освободен или отложен от редовна военна служба и е заемал преди това същата длъжност.

Има и други основания - по чл. 325 и чл. 331 КТ, но там нещата са по взаимно съгласие или уговорено обезщетение.

 

# 19
  • Мнения: 804
точно напълно законни вратички има да се заобикалят законите касаещи майките - може да я уволни под формата  "съкращаване на щата" и готово, дисциплинарно, също и ако в длъжностната характеристика на професията и влиза "нощна смяна" просто може да я уволни като непригодна за позицията - въобще стига да иска винаги може да заобиколи законно закона  Confused

Всяко едно от тези основания може да бъде проверено - например ако я уволни поради съкращаване на щата, а после назначи друг/а на нейно място...Нали се сещаш, че това веднага ще падне в съда. Същото се отнася и за останалите основания.


Точно това е че дори да се назначи човек със същата квалификация е достатъчно позицията да се нарече по друг начин и от законова гледна точка всичко е наред.
Цеце, сигурна съм, че варианта с жена е нежелателен, но положението сега е такова, че в повечето случаи поне трима, готови да работят дори за по-малко чакат за твоето място  Confused

Всичко е до началници - ако са готови да помогнат, варианти има много  Peace

Нати, ако шефа е решил ще те махне. Просто като ти намали заплатата на минималната за твоята позиция, ти сам ще се махнеш. Но съм напълно съгласна с теб, че човек не бива да се примирява и винаги трябва да си търси правата (стига каузата да си заслужава)  Peace Хубаво е че има запознати със законите, които пишат във форума.   bouquet Аз самата по съвет на съфорумка си реших навремето проблемите с майчинството.

# 20
  • Мнения: 3
Стара тема, но се надявам някой разбиращ да я погледне.

Интересува ме какви са моите права след като съм се завърнала от 1-годишно майчинство.
Случаят е следния:
- когато се явих при работодателя да подам документи за прекратяване на майчинството и завръщане на работа ми беше съобщено, че ми се отнема месечния бонус, който получавах преди да изляза по майчинство;
- заявиха ми, че съдружника на фирмата ( немско участие) не е съгласен на една и съща позиция в офиса да работят 2-ма човека ( длъжността е „Мениджър Покупки“), поради което се налагало да ме понижат в длъжност ( Сътрудник Покупки). Заявих им, че не съм съгласна.
Имат ли право на тези действия? Чувала съм, че майката е защитена по някои точки до навършване на 3 г. на детето, но не знам по кои.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 262
По първата точка - зависи дали това е посочено в договора ти. Ако е на устна уговорка, може да ти го махне без проблем. За второто се изисква взаимно съгласие, не може да ти се наложи едностранно, още повече, ако има намаляване на заплатата.

Едностранното намаляне на заплатата от страна на работодателя е много трудно изпълнимо  Wink Ако обаче получавате висока заплата, а реално ви осигуряват на по-ниска, тогава спокойно може да си останете само с тази написана в договора.
Също толкова трудно, но не невъзможно, е освобожаването на майки с деца до 3 г. възраст. И не всяко уволнение на майка с деца е незаконно, има и недобросъвестни служители все пак.
Ако длъжността не е реално закрита, а просто преименувана, това лесно се доказва в съда и най-често уволненията падат.

Подкрепям написаното от Нати за основанията за прекратяване  Peace

# 22
  • Мнения: 3
Благодаря, kremito  Hug
успокои ме за второто...по първото и аз си прочетох договора. За щастие ме осигуряват на пълна заплата.

# 23
  • Мнения: 654
Чета,чета и нещо не разбирам-защо все стигате до,,човешкото"в работодателя?
Ако вие има колежка с малко дете и трябва да поемате всички ,,права"писани и неписани,как ще се чувствате?
Едно време когато работих не позволих да бъде все на линия,защото нямам деца и семейство.
Колежките с внучета нямат ли права?
Нали и те искат да ходят на тържества,и те искат във важните моменти да са при близките си.
Или щом са баби не им е там мястото?
Момичето трябва да проучи какви са възможностите на нейното работно място,да говори не само с  работодателя,а и с колегите.
Щото колкото и да позволява закона,ако има неприятна среда на работа нещата няма да се добре.

# 24
  • Мнения: 3
джоджо,
И аз съм била без дете и съм правила компромиси по празници за колежките с деца.
Работата ми е в офис и преди да изляза в майчинство непрекъснато ме обиждаха, че съм некадърна. По време на бременността съм работила и от къщи до 1 вечерта, защото трябваше да се отворят 3 нови магазина. При подреждането на единия, въпреки че бях само контролиращо лице получих прахова алергия. И какво накрая...защото бях бременна не ми дадоха уговорените бонуси за откриване на нов обект. На мое място назначиха 3-ма да работят това, с което се справях сама ( защото бях некадърна). А сега, защото съм майка ( която има нужда от парите, за да си отгледа детето) продължават да ме унижават като искат и да ме понижат ( само по документи) на длъжност.
Къде видя " човешкото" отношение във всичко това.

А аз съм от майките, които не считат жените без деца за длъжни да поемат работата на другите. И съм против това, защото в много случаи ( права си) се злоупотребява.Жените без деца също имат нужда от свободно време - дали за да намерят своята половинка, дали за да се забавляват, или пък да правят деца Simple Smile

# 25
  • Мнения: 654
Angel&Demon ,въпроса ми беше насочен към другите отговори.
При теб положението е друго.Решенията не зависят от колегите.Дори и да стачкуват няма как да ти извоюват позицията и бонусите.
Вчера чух разказ на една работеща жена в реномирана шивашка фирма Shockedдори не мога да повярвам на думите и.
Аз догодина трябва да си купя нов касов апарат,и според техните правила едва ли не магазинерката трябва да си донесе.
Техния управител явно управлява други интереси,та се зачудих дали чуждия съдружник е наясно и дали е с негово съгласие newsm78 това което на теб ти се предлага.

Общи условия

Активация на акаунт