Израел-51

  • 46 871
  • 742
  •   1
Отговори
  • Мнения: 490
                                                  
  ДОБРЕ ДОШЛИ!
                                                         
Празнуваме Нова година!                                                                                                                                                    
                   
                
                           
                        
                    Информация за нас и за Израел в старите ни теми:
                                                                                                  smile3529 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10                                                  
                                                     11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
                                                   21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
                                                  31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
                                                          41 42 43 44 45 46 47 48 49 50        
                                          
                                                                                                                       
Други теми, свързани със заглавната        
                                                                                                                 
                                   
 Календар на български
                                                 
 
                                                                                                                     
                    
 Готварската ни тема: Рецепти от Израел и приятели
                                 
и темата на любознателните: Иврит - да се опитаме да го научим он-лайн                  
   
 Приятно писане!              

Последна редакция: нд, 05 сеп 2010, 14:46 от mimkis

# 1
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Първаааааааа  Mr. Green
Мимкис, благодаря за темичката  Hug
Е това е то да се похваля  Blush Днес и мъжо се записа в технион-а специалност програмен инженер...От другия месец лошо ни се пише, всички учат а аз сменям и работа, вече ще почивам само шабат... Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 0
Мимкис,супер тема Може ли да ми разкажете повече за еврейската Нова година-защо е на различни дати,спрямо какво се определя?Тази година на 08.09. ли е?

# 3
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Е-е-е-е, отдавна не се бях записвал първи...
Много дълго се проточи предната тема - почти съм загубил рефлекси.

# 4
  • Мнения: 490
Цитат
Мимкис,супер тема Може ли да ми разкажете повече за еврейската Нова година-защо е на различни дати,спрямо какво се определя?Тази година на 08.09. ли е?
         Да, тази година е на 08.09. Всяка година се пада различно в грегорианския календар, но по еврейския(религиозните празници са по него) е на една и съща дата. Това е началото на света според еврейския народ, най-общо казано. Доста сме писали и в предишните теми, като имам време ще синтезирам и ще разкажа Peace

# 5
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Мимкис, благодаря за новата тема  bouquet
 то много скоро е роша шана Wink поне ще починете малко, за тези които работят или учат Laughing

# 6
  • Мнения: 1 526
Е-е-е-е, отдавна не се бях записвал първи...
Много дълго се проточи предната тема - почти съм загубил рефлекси.

мухахаХ  Joy изсмях се с глас!

Мимкис  Hug.

Бубе на добър час  Peace! Каква нова работа? Кога ще работиш, след училище?

Жаки, да кажеш на Стефи, че много и се радвахме, когато видяхме с Мадлен снимките на угат бананата в готварската. Браво на нея!

Стягаме се за празнуване! Ще ходим на гора! Децата чакат и кипур, но не за да постят, а да препускат необезпокоявани с колелата по улиците  hahaha motor   motor
 

# 7
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Талинда, аз уча вечер от 5,30 до 8,30, така че през деня си работя нормално.Сменям царханията с тази от нашия мошав.Момичето, което работеше тук заминава да пътешества в Централна Америка та се освободи място за мен.Намира се на 4-5 мин от вкъщи, така че няма да имам проблем зимата.Отделно ми плащат екстра часовете, празниците а и мога да си подреждам работните часове, така че да е удобно с училището.Единствения минус е, че вече няма да почивам в неделя  Confused
Лека нощ и сладки сънища, но не розови...Розовото преди заспиване  Mr. Green

# 8
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Taли, ще и предам Hug,много ще се зарадва и на Меди и Вик много поздрави Hug
тя нещо се разболя на морето и сега прилагам всякакви бабини рецепти против кашлица Mr. Green
На мен ми е свито сърцето, Мента в момента лети към вас Heart Eyes
Бубе, лека нощ и сладки сънища и на теб!

# 9
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Жаки, прочетох към 70 страници от книгата - много ми харесва! Много са ми положително-особени впечатленията... сигурен съм, че така ще бъде и с всички, които са живяли в Израел.
Когато я прочета докрая ще пиша пак.

# 10
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Жаки, прочетох към 70 страници от книгата - много ми харесва! Много са ми положително-особени впечатленията... сигурен съм, че така ще бъде и с всички, които са живяли в Израел.
Когато я прочета докрая ще пиша пак.
Тигър, благодаря Hug значи задължително яще си я купя тези дни Peace

# 11
  • Мнения: 490
  Бубе, честито и успех и на двама ви, за работата също успех Hug
    Dani_Gallery, рош а шана или еврейската нова година се празнува на 1-ви и 2-ри от седмия еврейския месец Тишрей(еврейския календар е лунен календар), някой рефоматорски групи празнуват само на 1-ви. Буквалния превод е "глава на годината".  В този ден на пост, покаяние и всеопрощение юдеите си припомнят за прошката, която Моисей поискал за тях от Бога по време на изхода през пустинята заради непреодоляното тяхно идолопоклонничество-поклонението на златния телец(цитат на Тали Дан)
С роша шана започват 10-те дни на покаяние( и почитание на Б-г), които завършват с Йом кипур(ден за прошка/изкупление). Деня на роша а шана  е наричан също:
 1."Денят за тръбене на шофар(рог на овен)-йом ха-шофар
На този ден се свири с шофар, за да се напомни на евреите за готовността на Авраам да принесе в жертва сина си Ицхак на планината Мория(изпитание на вярата на Авраам в Б-г). Когато Авраам взел ножа в ръка, на мястото на сина му, ненадейно се появява овен, който бива принесен в жертва.
 2."Денят на съда" -йом ха-дин
На Рош аШана се осъществява съда и решението за всеки човек за следващата година. Дава се шанс, защото Б-г е Всепрощаващ,  в 10-те дни на разкаянието (10-те дни на тшува) до Йом Кипур присъдата да бъде променена или окончателно потвърдена
 3."Денят за възпоменание"-йом ха-зикарон
Да се помни, че всичко,което правим, променя света към добро или лошо.
   Има и  доста други наименования  Peace
     По традиция за празника се похапва:
Глава от риба- за да започваме нови дела от началото, а не от края.
Нар- за да имаме добри преживявания колкото са зрънцата на нара.
Ябълки с мед- за да имаме сладка година!( цитат на Тали Дан)
   Вторият ден на Рош аШана-по древна традиция се ходи край морето (езеро, река). Обръщат се джобовете (след като се празни) и се казва молитва за изчистване. То този начин се счита, че се освобождават от стари грешки и могат да започнат годината на ново(цитат на Тали Дан) Grinning
         Не съм особено, изчерпателна, но ме гони безсъние Tired и едва мисля, допълнете още момчета и момичета Peace

# 12
  • Мнения: 0
Мимкис,много благодаря за изчерпателния отговор!Всички тези неща съм ги чела в Библията,но от миналата и тази година,след като бях в Израел,ми звучат по съвсем друг,различен начин,а допълнено с вашите чудесни разкази/и от другите форуми/,нещата са съвсем реални.мисля,че като дойдем сега на 24.09. ще бъде Сукот („празник на шатрите"),или греша? А ти,почивай си повече,дано вече да не е толкова горещо и да ти е леко Успешен ден и много усмивки!!!

# 13
  • Мнения: 4
Здравейте момичета:)Надявам се ви намирам в добро разположение на духа,а и с климатик щото аз се пържа перманентно:(даже и с климатика...Та да ви питам кажете някаква добра здр.осигоровка,частна де,къде да си я направя според вас?Има доста ,ма вие по добре ще ме ориентирате И се опитвам да намеря улпан в моя район ама нещо не успявам,няма ли някакъв сайт в който да се поровиме?
Борянка радвам се че се оправяш и много успехи в школото на теб и на мъжа ти:) Ти каза че той се е записал в техниона,какви са цените там ориентировачно?
Девойките, лек и хубав ден на всички и до скоро!:)

# 14
  • Мнения: 0
http://danigallery.snimka.bg/other/razni.531532.20471039 На всички във форума пожелавам много красив ден!

Общи условия

Активация на акаунт