Отнемане на родителски права?

  • 26 211
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 22
Здравейте мили момичета!
Нуждая се от вашата помощ! Не става дума за мен, но момичето, което пита, има своите съображения да не пише тук.

Накратко ситуацията е следната:
Моя близка приятелка от няколко години има връзка с мъж, от когото има дете. Нямат сключен брак. Хлапето е припознато от бащата. Той, обаче, не полага никакви грижи за детенцето. Живеят под наем, тя плаща наема, тя е поела и дитигледачката. Всичко това е доказуемо. Също така мъжът пие. Това също е много лесно доказуемо – свидетели са всички хора наоколо.
Няма да се впускам в емоции как цялата тази идилия се отразява и на майката, и на детето...

Въпросът ми е – трудно ли е отнемането на родителски права в този случай?
Каква е процедурата и ориентировъчно колко време отнема?

Също така ще бъда много признателна, ако може да ми предоставите координати на адвокати с опит в сходни дела.
 
Благодаря ви предварително!  Hug

# 1
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Какви родителски права ще му отнема, щом нямат сключен брак?

# 2
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Детето е припознато и бащата има равни права с майката.  Peace

Най-добре питай тук . Peace

# 3
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Детето е припознато и бащата има равни права с майката.  Peace

Не знаех, че важи и в тези случаи, признавам. Peace

# 4
  • Мнения: 22
Детето е припознато и бащата има равни права с майката.  Peace

Най-добре питай тук . Peace

Благодаря!  Hug

# 5
  • Мнения: 937
Може по един единствен член който гласи: ако родителя застрашава имуществото, здравето или възпитанието на детето.

Ако може да го използваш и имаш свидетели действай - успех!

# 6
  • Мнения: 2 011
Детето е припознато и бащата има равни права с майката.  Peace

Не знаех, че важи и в тези случаи, признавам. Peace
Важи  , важи ... щом таткото го е признал ...

Но  така лесно  не се отнемат родителски права ! И това да  знаете !!!  Peace Peace

# 7
  • Мнения: 7 779
Също така мъжът пие. Това също е много лесно доказуемо – свидетели са всички хора наоколо.
Няма да се впускам в емоции как цялата тази идилия се отразява и на майката, и на детето...
то  всеки пие, но не всеки е пияница  Laughing
както тя ще заведе свидетели да казват че пие, така той ще заведе свидетели  които ще казват че през живота си не е пил капка. Най-вероятно ще поискат медицинска експертиза за
да се докаже, че той е пристрастен към алкохола. но ако не се докаже ???  #2gunfire

Въпросът ми е – трудно ли е отнемането на родителски права в този случай?
Каква е процедурата и ориентировъчно колко време отнема?
можеше да се напише и на колко години е детето .
Също така ще бъда много признателна, ако може да ми предоставите координати на адвокати с опит в сходни дела.
ако пък кажеш за кой град искаш адвокатски координати ..... би облекчила
желаещите да отговорят   bouquet

 Благодаря ви предварително!  Hug

# 8
  • Мнения: 1 507
Може по един единствен член който гласи: ако родителя застрашава имуществото, здравето или възпитанието на детето.

Ако може да го използваш и имаш свидетели действай - успех!

Мен пък лично ме интересува подчертаното.
Как означава да заплашва възпитанието на детето? И как се доказва това?

# 9
  • Мнения: 317
Лишаване от родителски права
Чл. 132. (1) Родителят може да бъде лишен от родителски права:
1. в особено тежки случаи по чл. 131;(Чл. 131. (1) Когато поведението на родителя представлява опасност за личността, здравето, възпитанието или имуществото на детето, районният съд взема съответни мерки в интерес на детето, като ограничава родителските права - отнема или поставя условия за упражняването на някои от тях, и може да възложи осъществяването им на друго лице. При нужда може да бъде променено местоживеенето на детето или то да бъде настанено извън семейството.)
2. когато без основателна причина трайно не полага грижи за детето и не му дава издръжка.

Чл. 134. ... при лишаване от родителски права, съдът определя:
1. издръжката на детето, ако не е присъдена;
2. мерките относно личните отношения между родителя и детето като прилага съответно чл. 59, ал. 8.
 

(2) Родителят може да поиска от съда да бъдат възстановени родителските му права, ако е отпаднало основанието, поради което е бил лишен от тях.

Това са цитати от семейния кодекс..

та накратко:
 Отнемането на родителските права, според съда е изключително крайна мярка, за коята трябва да са налице и да са доказуеми горните условия.
Процедурата, като всяко дело няма да е кратка.

Последиците от отнемане на р.п. -
-бнд пак ще плаща издръжка
-бнд пак ще има право на лични контакти
-няма да има нужда от подписа му при разни документи /паспорт, пътуване в чужбина, операция/
-детето пак има право да го унаследи, но бнд не може да унаследява имушество на детето

Според мен твоята приятелка няма как да убеди съда, при положение че живеят в едно домакинство с бащата,  то той "без основателна причина трайно не полага грижи за детето и не му дава издръжка" (все някой ден го е гледал за половин час или му е дал 2лв)

Щом тя е финансова независима от него и той е такъв боклук, защо тя стои още при него?  newsm78
И са под наем - т.е. не я задържа жилището?


Това което може и трябва да направи е дело за Определяне на родителски права и издръжка.

Мисля, че за отнемане на р.п. на този етап няма смисъл.

Успех.

 

# 10
  • Мнения: 555
Момичета, моля ви, дайте и на мен координати на адвокат, добре запознат с отнемане на родителски права /аз съм от София/ - може и на лични.
 
Нами, сигурна ли си, че родителят с отнетите права не наследява детето? А случайно да знаеш има ли право на настойничество и право на разпореждане с наследеното от детето от майката имущество в случай на смърт на майката? /Това лято имах неприятен инцидент с посегателство върху мен с увреждане и подадох жалба в районното, засега все още не е установен извършителят, но и аз съм се размислила в посока отнемане на родителски права./

Пожелания за много сили, вяра и успех на всички, които пишат в този подфорум! Simple Smile

# 11
  • Мнения: 22
До bonq0 2007:
Може ли да бъде принуден бащата да даде материал за мед експертиза? Защото такива изследвания си е правил преди, именно за да се подложи на лечение, което така и не е направил. Резултатите от изследванията доказват твърдението (и двамата родители си медици и знаят много добре за какво става дума). Въпросът е, че той, знаейки че това е в негов ущърб, просто може откаже.

# 12
  • Мнения: 22
Нами, Благодаря за изчерпателния отговор!  Hug
На въпросите ти:
Тя иска да изведе детето от страната и да живее с него другаде (при роднините си). Той не го пуска.
Иначе тя си е 100% самостоятелна финансово.

# 13
  • Мнения: 7 779
Може ли да бъде принуден бащата да даде материал за мед експертиза? Защото такива изследвания си е правил преди, именно за да се подложи на лечение, което така и не е направил. Резултатите от изследванията доказват твърдението (и двамата родители си медици и знаят много добре за какво става дума). Въпросът е, че той, знаейки че това е в негов ущърб, просто може откаже.
материал за мед. експертиза ? - за ДНК ли става на въпрос ?

# 14
  • Мнения: 7 779
Тя иска да изведе детето от страната и да живее с него другаде (при роднините си). Той не го пуска.
Иначе тя си е 100% самостоятелна финансово.
като детето ще е в чужбина как ще става виждането му от бащата ?
от негова гледна точка правилно не се съгласява на това.

# 15
  • Мнения: 2 660
А какъв е режимът на лични свиждания в такъв случай? Сигурно ще е много лек, след като бащата поради основателни причини е лишен от бащинство?

И друго - ако бащата е насилник, то тогава с какъв акъл ще му дадат право на срещи? Как по-точно ще се осигури сигурността на детето в такива случаи?

# 16
  • Мнения: 317
Шоколадче,
и за мен това е такова противоречие, че направо не знам, кой го е изумувал... newsm78  #2gunfire #2gunfire
Как така хем съда ще реши, че този човек не става за родител, хем ще му тупне детето да го гледа.
И доколкото знам режима за виждане е "стандартен".

ето ти цитат от две решения от януари тази година:

ЛИШАВА от родителски права С.Б.Д., с ЕГН-********** *** по отношение на детето З.С.Д., с ЕГН-**********.
 ОПРЕДЕЛЯ мерки на лични отношения между майката С.Б.Д., с ЕГН-********** с детето З.С.Д., с ЕГН-********** както следва: всяка първа и трета събота от месеца от 10 ч. до 16 ч. и 15 дни през лятото.


ЛИШАВА ОТ РОДИТЕЛСКИ ПРАВА М.И.М., ЕГН ********** ***, спрямо детето Е.М. И., ЕГН **********, на осн. чл. 132, ал. 1, т. 2 от СК.
ПРЕДОСТАВЯ родителските права спрямо детето Е.М. И., ЕГН ********** на майката А.Е. Н.
 ОПРЕДЕЛЯ режим на личен контакт на бащата М.И.М., като му дава възможност да вижда и взима детето Е., р. 27.01.1996 г., всеки първи и трети съботен ден от месеца от 9.00 до 18.00 часа и по 30 дни през лятото, когато майката не е в платен отпуск.
 

# 17
  • Мнения: 2 660
Но все пак трябва да има начин да си защитиш детето, нали?! Може би зависи от причината за лишаване от права  Thinking

# 18
  • Мнения: 555
Може би в случаите, които цитира Нами, целта на отнемането на родителските права е по-скоро да се регламентират задълженията на родителя – плащане на издръжка, свиждания и др., а отнемането на правата да се отнася само of решенията относно здравето, възпитанието и обучението на детето, както и за пътуванията зад граница.  
Предполагам, че когато се цели защитата на детето, пред съда трябва да се обоснове защо не е добре за детето да се среща с родителя с отнетите права и да се поиска съдът да разпореди такова решение. И все пак, по мое мнение и доколкото успях да науча, отнемането на родителските права ще е само едно от мероприятията, ако целта е да се защити детето. В моя случай например, ако съдът разпореди свиждания, родителят, който не живее с детето, би могъл реално да бъде опасен за него, при това не умишлено, а неволно, защото моето дете е „различно”, а и малко по-импулсивно и палаво. Например, по време на свиждането, ако е сам с детето, може да не му хрумне, че детето може да скочи през отворения прозорец и да го остави за малко само в стаята, за да иде до тоалетната... Как родителят, който не се грижи и не общува с детето си ежедневно, ще знае кое е опасно за него и кое не, кое го натъжава и кое го радва, кое може да го травмира и въобще кога как да се държи с него? Това не може да стане с две свиждания за по няколко часа на месец. Впрочем,  подобни аргументи биха могли да се отнесат и за децата в норма, особено в случаите, когато родителят години не се е интересувал от тях и изведнъж нещо се е присетил и разпъргавил да ги вижда.

# 19
  • Мнения: 141
За да не пускам нова тема искам да питам и аз нещо. Имате ли представа за колко време стават тези дела и колко пари трябва да се отделят.

# 20
  • Мнения: 54
За да не пускам нова тема искам да питам и аз нещо. Имате ли представа за колко време стават тези дела и колко пари трябва да се отделят.
Здравей, аз съм завела такъв иск в РС, април 2010. Все още не е определена дата на първото дело - смятай колко време отнема с нашата уникална съдебна система!

# 21
  • Мнения: 141
Ок, благодаря много  Hug

# 22
  • Мнения: 3
отнемане на родителски права


Здравейте брат ми има следният проблем на 20 12 2011г. приятелката му роди той си призна детето но на 7 01 2012 г изостави детето и изчезна пое ви се на 09 01 2012 през нощта и на 10 01 2012 се нагълтала с лекарства да се самоубива брат ми е открил и веднага е завел в здравно заведение и там тя си е направила признание че това и е 3 път за самоубийства  между другото тя боледува и от епилепсия какви права има брат ми върху детето и да ле е възможно да и се отнемат родителските права  запознати са и агенцията за зашита на децата.
Какви са условията и какво трябва да се направи. На 12 01 2012г. ще се прави консултация и с психиатър, до момента майка ми се грижи за бебето но не сме сигурни какво ще се случи докторите ни казаха че когато е изпишат постоя ще трябва да бъде с придружител за да не направи отново опит.
  
След консултацията с психиатърът на които заключението беше че не намира някакви проблеми но е добре за да не направи нови опити за самоубийство брат ми отново да е прибере в къщи добре съгласихме се на това отново и беше дадена възможност да се грижи за детето но уви резултатът беше на лице хранен не бебето в 7;00 и след то в 13 и 30 или 14;00 смяна на памперс веднъж на ден естествено дупето на бебето е изприщено и при условие че бебето е изписана недоносено  само през колко часа се храни. Поредното плачене на бебето през нощта и да не се чува от нея и пак отново да се връща на майка ми да го гледа или пък брат ми го гледа. По цял ден да спиш и когато и го оставят за малко то да посинява от плач и да се задавя. Да си крие постоя но личната карта и да лъже че е оставена при нейните родители за да не може да се вземе акта за раждане на детето до поредният ден на 11 02 2012г. Пак изчезва и след няколко часа се връща с полиция да иска да вземе бебето и да си ходи с поредните лъжи и обиди. Това което аз като страничен наблюдател видях при нея при няколко припадъка които е имала пред мен имам чувството че това момиче е бито докато е живеела при родителите си защото когато идваше на себе си тя не знаеше къде се намира и пустяно викаше тате не ме бий.
Между другото разбрах че те са 5 деца и двама родители който живеят в 2,5 стай нейната майка е безработна по думи те на съседите тя няколко пъти е ходила на гости в дамът-ни и през всичките пъти си е тръгвала пияна толкова пияна че чак да припада та се налагало веднъж да викат и бърза помощ  и то е така сега след ката разговарях с майка ми и брат ми и те го потвърдиха но може би са се срамували да ми съобщят и за това. Та въпросното снаха все още е ням и не се прибрала във къщи нито пък се обадила да попита как е бебета след като е проявила такава загриженост на 11 02 2012г да ходи с полиция да го иска. Естествено пак сме уведомили Дирекция за закрила на детето. И консултация с адвокат и  предявихме иск да му бъдат предоставени родителските права  но какъв е шанса защото в България законите и процедурите  са много тромави дори ние с другият ми брат заявихме че и двамата сме съгласни до осиновим бебето. Примерно ако съдът реши че не може да му се предоставят правата на него. До момента и през този целият период от раждането изцяло бебето се гледа ат майка ми и брат ми.      
 
Предварително ви благодаря  

Последна редакция: вт, 14 фев 2012, 21:54 от mkirichkova

# 23
  • Мнения: 863
отнемане на родителски права


Здравейте брат ....
Предварително ви благодаря  

Не съм чела по-трудно разбираем текст.Едва издържах до средата.Дано някой се навие да го прочете, и ако не е безкрайно изтощен, да ти отговори ooooh!

# 24
  • Мнения: 54 408
Аз успях да го прочета ...
С две думи , майката е с епилепсия , не се грижи за детето , как да й се отнемат род . права ?
Според мен , с дело за родителски права и издръжка . Peace

# 25
  • Мнения: 309
Случаят на mkirichkova е много краен. Събиране на доказателства, свидетелски показания, няколко пъти да викнат полицията когато майката прави глупости и после едно по едно:попечителство, издръжка отнемане на правата. А най-добре да я напият и да я убедят сама да се откаже от детето.

# 26
  • Мнения: 54 408
Случаят на mkirichkova е много краен. Събиране на доказателства, свидетелски показания, няколко пъти да викнат полицията когато майката прави глупости и после едно по едно:попечителство, издръжка отнемане на правата. А най-добре да я напият и да я убедят сама да се откаже от детето.

Това беше отвратително ! Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

# 27
  • Мнения: 309
Никоя нормална майка на двумесечно бебе няма да посегне към алкохола. Не съм писала насила да и наливат ракия в устата.

# 28
  • Мнения: 513
Ехоо , сестрата на младия татко да е чувала за следродилна депресия?????? Ами някой да  се е опитал да говори с емоционално нестабилната майка, да чуе болката й , да разбере къде се корени проблема?

Не е хубаво дете да расте далече от майка си.Била безотговорна, не го хранила , не сменяла памперси, опити за самоубийство..........чакайте малко..може и да влезе жената в час и права не се отнемат тука така и то на майка, и още повече  като е родител от    скоро..

# 29
  • Мнения: 3
Да Ехоо , сестрата на младия татко  е чувала за следродилна депресия??????  Да опитаха много хора и то спецелисти да разговарят с нея то небяха психолози то психиятри  и се окоза че си има проблем че тя е  емоционално нестабилната няма болка има инат и неиска да се лекува. Да заведохме дело и отнеха родителските права. И насамота дело тя заеви пред съд  че е родила зашото е мързи да работи и неините родители не искат да е издържат и да дават пари нито за лекарства нита за купони и алкохол,  и била взела пари на заем зада заведе дело  като и били обещали че ще го спечелят и ще може да вземе детето е ще получава дедски добавки.   

Да найстина не  хубаво дете да расте далече от майка си.

# 30
  • София
  • Мнения: 1 120
Да Ехоо , сестрата на младия татко  е чувала за следродилна депресия??????  Да опитаха много хора и то спецелисти да разговарят с нея то небяха психолози то психиятри  и се окоза че си има проблем че тя е  емоционално нестабилната няма болка има инат и неиска да се лекува. Да заведохме дело и отнеха родителските права. И насамота дело тя заеви пред съд  че е родила зашото е мързи да работи и неините родители не искат да е издържат и да дават пари нито за лекарства нита за купони и алкохол,  и била взела пари на заем зада заведе дело  като и били обещали че ще го спечелят и ще може да вземе детето е ще получава дедски добавки.   
Да найстина не  хубаво дете да расте далече от майка си.
Тази майка е решила по някаква причина сама да се откаже от правата си, ако се беше заинатила нямаше толкова лесно да спечелите делото.
Аз лично много се ядосвам, че допуснах детето да бъде припознато от баща си.
Едно от последствията е, че не беше прието в дуржавна ДГ и няма никакъв шанс в следващите две години това да стане. Чак на 5 години ще мога да  я запиша на предучилищна.
Децата на самотните майки и тези с отнети род. права влизат с предимство.
Консултирах се с адвокати и според тях нямам никакъв шанс да спечеля дело за отнемане на родителски права, освен ако бащата не съгласи да се откаже сам. Например би могъл да се яви на делото и да каже, че не се интересува от детето, не желае да има нищо общо с него и т.н.
Помолих БНД да заведем формално дело за отнемане на род. права, но той ме отряза.
Не можел да се лиши от правата си.
Познайте колко ми е весело  Mr. Green
Най-евтината частна ДГ в района е 500 лв и това е само основната такса.
 Banghead

Познатата на авторката да не се мотае, а да разкара този търтей и да заведе дело за издръжка. Ако бащата има разни прояви и може да го докаже със свидетели, може да поиска срещите с детето да се провеждат в присъствие на друг човек.
Ако дълго време бащата не плаща издръжка и не идва да вижда детето, тогава може и да успее да го лиши от права.


# 31
  • Мнения: 3
Здравейте , със съпругът ми сме в развод от брака ни имаме едно дете което е малолетно. Привременните мерки за сега са в негова полза плащам издръжка до датата на развода ходя да си виждам детето но всеки път ми възпредпядстват часовото време с детето ми стоя по 15 мин и ме гонят. Съпругът ми е Наркоман имам епикриза и назначена комплексна съдебна експертиза за него на която не иска да се яви за доказване на истината . Също така имам и спечелено дело за домашно насилие от негова страна към мен и издадена заповед да не ме доближава 200 м . Той  се опитва да ме искара някаква с психични заболяване но има доказателства в които явно експертите са казали че съм добре в момента и имам родителски капацитет. Според вас какви са шансовете да си взема детето и да ми дадат родителските права на мен майката. И как мога да го лиша от родителски права?

# 32
  • Мнения: 54 408
А защо привременните мерки са в негова полза ? Rolling Eyes

# 33
  • Мнения: 3
А защо привременните мерки са в негова полза ? Rolling Eyes
Ами защото тогава нямаше още решение за домашното насилие. И защото твърди че съм неспособна да се грижа за детето си .

# 34
  • Мнения: 54 408
Може да зададеш въпросите си в тази тема :
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=663676.780

 Hug

# 35
  • Мнения: 1 136
Много е странно да не се променят мерките за родителски права след делото за домашно насилие , как точно ти възпрепятстват времето с детето , а за емоционално нестабилната майка защо не се опитате да й помогнете

Общи условия

Активация на акаунт