Каква е тайната на ориза на фурна?

  • 171 574
  • 126
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 6 214
При ориза няма стандартни пропорции с водата. Много зависи какъв вид е оризът, от каква партида е и как точно се приготвя. Даже при една и съща марка ориз, един и същи вид, но от различни партиди, ми се е налагало да слагам различно количество вода.
То това му е работата на готвача - да следи дали, какво, кога и колко да добави.
Точно. А и зависи от вкуса, някои обичат скашкан ориз, други - леко алденте. За мен е тъпо ако остане воднисто.  Sick

# 121
  • Ако искаш да бъдеш щастлив, бъди!
  • Мнения: 10 142
За ориз на фурна и въобще за готвене на "манджи" са подходящи кръглите видове ориз - перлен, бисерен, италиански. Балдо, ризон и по-"тлъстите" видове са подходящи за ризото, а "острите" - басмати, бланширан, червен, черен - за гарнитури или за азиатски ястия. Черният (див ориз) се вари заедно с бял в съотношение 1 към 5 и в крайна сметка се получава лилав ориз, много ефектен и с характерен орехов вкус.

Ориза на фурна приготвям така: Измивам в цедка на течаща вода ориза (ще дам пример с 1 чаша ориз) и  го оставям да поизсъхне. В това време направо в тавата слагам 1 глава ситно нарязан лук и зехтин (или олио) поне 5-6 лъжици, зависи колко е голяма тавата и колко ориз ще сложите - трябва да е мазничко. Слагам тавата на дъното на фурната, бъркам често, защото може лукът да загори по краищата на тавата, ако не внимавате. Като омекне лукът, слагам 1 чаша вода и връщам във фурната на 200 градуса, докато водата изври - това се прави, за да се "сготви"лукът, да не остане полусуров, защото на ориза му трябва много малко време до готовност. В това време си възвирам три чаши вода. Когато в тавата водата е извряла, слагам ориза, разбърквам го и го заливам с трите чаши вряла вода, разбърквам, посолявам, добавям черен пипер смлян или на зърна. Ако искате жълт ориз - щипка куркума, ако искате розов (аз правя такъв заради малката, че го обича) - сока от домати консерва, но намалявате съответно количеството вода от трите чаши.
Разбърквате хубаво, добавяте трите чаши гореща вода, разбърквате пак и връщате във фурната, пак на долното ниво, на висока степе на Т, докато заври отново. щом заври, го бъркате два три пъти в течение на 5 минути и след това рязко намалявате Т - на 150 градуса. Около 10 мин. След това изключвате и го изваждате от фурната. Оставяте открито, ако го покриете, може да се скашка.
Ако след 10-те минути на слабата Т ви се види "воден" може да го печете още 5 минути. Ако ви се види сух или суров (опитайте две-три зрънца), напръскайте го с ръка с малко вода и го върнете в изключената, но топла фурна.
По принцип оризът е готов, когато в ядрото на зърното няма бяла точица, напълно прозрачно е. Или пък зърната са леееко извити.

Последна редакция: сб, 07 ное 2015, 20:14 от svetal4o27

# 122
  • София
  • Мнения: 15 452
Защо така си усложняваш живота? Никога не готвя ориза с вода, винаги с бульона от месото.С вода само съм варила за гарнитура, но въпреки солта,пипера, маслото ми е ставал винаги блудкав.

# 123
  • Ако искаш да бъдеш щастлив, бъди!
  • Мнения: 10 142
Ами аз не го готвя с месо, а само ориз. Така го обичаме.

# 124
  • Мнения: 9
Преди време бяхме на гости при наши приятели жената работи като готвач, беше приготвила чудесен ориз на фурна (изглеждаше жълт, зърната не бяха слепнали и имаше различен вкус, нямаше сос, а и не беше сух). Попитах я за рецептата, но въпреки настояването ми, тя не каза нищо конкретно освен, че е ориз на фурна, взе да увърта и мънка. newsm78 Виждала съм да продават такъв и в супер маркерите където има храна за вкъщи. Искам днес да направя, но не знам в какво се състои различния вкус и цвят, дали не е някаква подправка..., но коя?  newsm78
Жълтия цвят е от куркумата.Индийците я ползват винаги,когато готвят ориз.Аз също съм я ползвал.Вкусно е,но не трябва да се прекалява с нея.

# 125
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 724
Или е жълт от шафрана.

# 126
  • София
  • Мнения: 19 221
Аз винаги слагам малко по-малко от 1:3 течност, защото може да досипеш, а няма как да махнеш.
Зависи от ориза. Не вярвах, че ориз може да ми е прекалено мазен, но ММ успя няколко пъти да го сготви така

Общи условия

Активация на акаунт