Все още не сте се регистрирали? Направете го сега напълно безплатно!!!

запомни ме Забравена парола Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 34 отговора
Правите ли домашно вино в бидони?Споделете тънкостите в занаята. Laughing
Цитирай

Привет  Ива.
Лично  от  години  си  правя  вино  на  балкона , та  след  като  измия  добре  гроздето,  почиствам  развалените  зърна , оставям  само  зърната  мачкам  ги  и  слагам  в  бидона , след  това  задължително  измервам  захарноста  на  сока , трябва  да  е  около  23 процента , ако  е  по  малко  разтапям  захар  с  вода , хубаво  е  да  заври  и  след  като  истине  сипвам  по  малко  докато  сока  стане  на  23.
Обикновенно  слагам  тъмни  бидони  и  залагам  около  50-60  литра  в  100 литров  бидон , хубаво  е  да  има  канелка , слагам  в  сместа  и  кочан  царевица  цял  без  да  роня  зърната  и  след  това  разбърквам  сместа , запечатвам  капака  на  бидона   със  силикон , но  капака  го  пробивам  с  бургия  4-5 милиметра  и  там  слагам  маркуче  което  след  това  слагам  в  буркан  с  вода,  по  този  начин  виното  може  да  диша  при  ферментация  без  да  поема  въздух. 
А  да  в  бидона  от  вътрешната  страна  при  канелката  слагам  кофичка  от  кисело  мляко  пробита  с  не  много  голями  отвори , помага  при  източването  да  не  попадат  зърна  и  да  запушат  канелката.
Ами  това  е  обикновенно  чакам  20-30  дни  и  почвам  да  си  точа  по  малко  за  да  разбера  докъде  е  стигнало ,  като  стигне  захарноста  на  3-4  процента  източвам  цялото вино  и  го  запечатвам  в  бутилки.
Моите  познания  са  толкоз  но  от  15 години  ми  се  получава  и  съм  доволен  а  да  захаромера  можеш  да  си  купиш  от  първия  железарски  магазин.
Естествено  чуй  и  други  мнения  все  пак  съм  софиянец Laughing.
Успех .
Цитирай

А аз от години на балкона трупам празни бирени шишета...Дори последно един гълъб беше умрял под тях.. Cool
Соте, следва да почерпиш от "готовата продукция" Whistling
Цитирай

Цитат
Соте, следва да почерпиш от "готовата продукция"
Само  да  втаса  и  немаш  грижи Laughing.
Цитирай

Там е работата ,че не" втасва". newsm78  Заложено е -МЕРЛО преди седмица и нещо.Да не е от студа?
Цитирай

Там е работата ,че не" втасва". newsm78  Заложено е -МЕРЛО преди седмица и нещо.Да не е от студа?
Да си чувала клетвата "Ега ти замръзне винцето" ooooh! Whistling
Цитирай

Да  и  студа  си  оказва  влияние  при  ферментацията newsm78, но  и  ми  се  струва  прекалено  рано  за  да  почне  да  кипи,  а  дядо  ми  някога  във  новото  вино  сипваше  чаша  вино  от  миналогодишната  реколта , за  да  се  почнела  ферментацията  като  тласък  за  виното,  но  аз  не  съм  пробвал,  от  балконските  си  вина  знам  че  е  имало  периоди  когато  съм  чакал  и  по  два  месеца  докато  стане Laughing.
Търпение  му  е  майката Laughing.
А  ето  ти  и  още  малко  помощ , дано  намериш  отговори  за  виното Laughing.
http://wineforum-bg.net/
Цитирай

Ако не стане вино, поне ще имаш качествен оцет  hahaha hahaha hahaha hahaha 35 35 35 35 35 35 #2gunfire #2gunfire #2gunfire
Цитирай

Ох, моя мъж и той е притеснен, не ще пада захарността, 9 е, ще се поболее горкия, сега ще го успокоя, че не е само неговото.
Ама ще ме уморите бе- кво е това миене на гроздето, махане на лошите зрънца....леле, ние правиха 200 кг, ако го чепкахме така...
Цитирай

Ох, моя мъж и той е притеснен, не ще пада захарността, 9 е, ще се поболее горкия, сега ще го успокоя, че не е само неговото.
Ама ще ме уморите бе- кво е това миене на гроздето, махане на лошите зрънца....леле, ние правиха 200 кг, ако го чепкахме така...
Вашето ще е по сладко.... Laughing
Ами мие щото е малко... иначе ако сложа 200 кила на балкона.... сигурно и мене ще ме сложат до него!!! Mr. Green 35
Сега сериозно... питайте във винарския форум, наистина има голями специалисти там!!!
Цитирай

Там е работата, сладко е, а не трябва. Сега чете нещо за някакви изкуствени дрожди, ще докладвам като разбера повече Mr. Green
А за бидона- не е на терасата, стои в къщата на родителите ми /голям смях- гроздето е едно и също, количеството също, бидоните също, на баща ми е 6 захарността, нашето- 9/. Вярна е приказката, че чуждата кокошка патка се вижда.
Та значи от студеното време е викате? Може ли така да си остане сладко, а? Никак не обичаме сладки вина,  пък и никак няма да му отива на прекрасния тъмен цвят....
Цитирай

Искам да ти помогна но с бедния ми опит мога да кажа че и два месеца съм го чакал да стане но пак си е ставало... а и не знам дали причината не е при залагането, щото ако там захарноста е по голяма от 24% е възможно да остане сладко, не съм специалист и аз чета винарския форум!!! Laughing
http://wineforum-bg.net/
Цитирай

23 беше захарността, не е слагал нищо-нито вода, нито захар естествено. Ще му дам да чете, 2 месеца едва ли ще дочака и без това всяка вечер минаваме да го проверим  Crazy
Цитирай

23 беше захарността, не е слагал нищо-нито вода, нито захар естествено. Ще му дам да чете, 2 месеца едва ли ще дочака и без това всяка вечер минаваме да го проверим  Crazy
Да де... на балкона постоянно се мени температурата и ако е по студено така се получава, докато една постоянна температура според мен е по добре за виното! newsm78
Пожелавам ви да стане... че както сте го напънали, за Коледа с тубето и на пазара!!! Laughing
Успех.
Цитирай

Там е работата, сладко е, а не трябва. Сега чете нещо за някакви изкуствени дрожди, ще докладвам като разбера повече Mr. Green
А за бидона- не е на терасата, стои в къщата на родителите ми /голям смях- гроздето е едно и също, количеството също, бидоните също, на баща ми е 6 захарността, нашето- 9/. Вярна е приказката, че чуждата кокошка патка се вижда.....

След частична ферментация на виното, меренето с гъстотомер (захаромер) не е много надеждно .
Наличието на слдост (на вкус) , а липса на ферментация е лош признак . Ако продължи така седмица-две може да се обърне алкохолната ферментация в кисела .
Затварянето на съда в който става ферментацията е изключително противопоказно , няма никаква логика и не се прави така . Процеса на ферментация изисква кислород , този кислород се набавя не при затворен съд , а с бъркане , претакане и принудително вкарване на въздух (аериране) . Освен това отделения пр биологичния процес  въглероден двуокис трябва да се отсранява от съда , защото иначе е възпиращ фактор за ферментацията - това са живи организми , те дишат , а ако не дишат - загиват .

Спряла ферментация се "лекува" с затопляне на съда и е възможно да се добавят дрожди , а също и малко захар ако има нужда , в случай че първоначално захарността е била малко .
Фермантацията не се развива добре и ако първоначлно е сложена много или некачествена захар .

Хайде наздраве , червено с добро мезе  newsm40
Цитирай

1-14 от 34 отговора