Неплатен и платен отпуск след майчинство? - 1

  • 91 363
  • 771
  •   2
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
След неплатеният отпуск може ли регистриране в БТ.
Благодаря предварително!

da

# 31
  • Мнения: 728
 Трябва ли и двамата родители да работят по трудово правоотношение, за да има право един от тях да ползва неплатения отпуск за отглеждане на дете до 8 г. или е достатъчно само този, който иска да ползва отпуска, да бъде в такова правоотношение към момента на подаване на молбата?
Ето го този член от КТ, който ме хвърли в размисъл:
Чл. 167а.  (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер на 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.

# 32
  • Мнения: 3 621
Белла Донна трябва родителя който ще ползва този отпуск да е на ТД.

# 33
  • Мнения: 728
Мерси за бързия отговор! И аз така го разтълкувах...

# 34
  • Мнения: 700
децата ми са на 3 г и 3 мес. и на 5 год. двамата с мъжа ми работим  по трудово правоотношение и детето малкото  не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка,
 При поискване имам ли  право да ползвам  неплатен отпуск в размер на 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст за малкия? бабата го гледа 1г и 10 мес. по Програмата за подкрепа на майчинството. А аз работих през това време и  до сега.

а за големия ? ако госпра от ДГ мога ли да ползвам още 6 месеца?

благодария!

# 35
  • Мнения: 3 621
Mislq и двамата с мъжа ти имате право да ползвате по 6 месеца наплатен отпуск за всяко дете.

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
децата ми са на 3 г и 3 мес. и на 5 год. двамата с мъжа ми работим  по трудово правоотношение и детето малкото  не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка,
 При поискване имам ли  право да ползвам  неплатен отпуск в размер на 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст за малкия? да,и работодателят няма право да ти откаже бабата го гледа 1г и 10 мес. по Програмата за подкрепа на майчинството. А аз работих през това време и  до сега.

а за големия ? ако госпра от ДГ мога ли да ползвам още 6 месеца?-няма нужда да го спираш от ДГ-той си ходи,а ти си в неплатен за него

благодария!

# 37
  • Мнения: 131
Здрвейте!Моля за съвет!По майчинство съм до 15 юни 2011.Мислех да се върна на работа през септември след като си ползвам платения отпуск за 2009 и 2010,които са по 20 дни.Днес се обадих на работодателя си  и той ми каза ,че отпуск няма да ми бъде пуснат ,защото фирмата нямала пари,за да го изплати,все пак сме били 6 майки,достатъчно ни внасял за осигуровки и други глупости. ooooh!Да съм си подала молба за напускане,защото нямало свободни места и щял да ме парти на борста.Направо съм бясна!Кажете ми какво трябва да направя в тази ситуация...??

# 38
  • Мнения: 728
rubiq, работодателят е длъжен да ти изплати неизползвания пл.отпуск при напускане. Неплатеният отпуск за отглеждане на дете до 8 г. не може да ти откаже, ако си подадеш молбта поне 10 дена предварително.

# 39
  • Мнения: 700
Nefertity , Elfita благодаря ви!  bouquet

 Ако мъжа ми започне да се самоосигурява, може ли аз да си взема неплатения отпуск по 6 мес за всяко дете?

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Mislq ,самоосигуряването на супруга ти няма отношение.може да си вземеш 6 те м неплатена за всяко дете

# 41
  • София /Сухата река/
  • Мнения: 91
Здравейте,
 моите въпроси са малко объркани,но ще се опитам да ви обясня и ще се радва да ми отговорите.
 Имам 2 деца на 4г и11 м. и малката е на 1г и 10 м.На 5 април  ми изтичат 2-те години по майчинство,след това искам да си взема 40 дни ПЛАТЕНА отпуска/за 2 г./, и след тази отпуска искам да напусна работа.С Идеята да започна на друго място,НО...
Мога ли да напусна така,предизвестието кога да го подам?Най-важната подробност е, че не съм на работа от 2005 г.,защота ми се застъпиха 2 -те майчинства./Сигурно трябва да се върна на работа за кратко или...?????/ newsm78

# 42
  • Мнения: 288
Здравейте!
Другия месец ми изтича платеното майчинство.Аз съм на договор в една фирма фиктивно.Работодателят ми каза,че трябва уж да се върна на работа за 1 месец,като разбира се аз ще си платя  осигуровките за този месец  (около 170 лв) и после ще ме съкрати,за да отида на трудовата борса.

Въпроса ми е-при положение,че имам 3г. осигурителен стаж,колко месеца ще ми плащат от борсата?

И ако получа предложение за работа от там,а не приема понеже няма кой да гледа детето ми до август,ще ми бъде ли прекратено изплащането на обезщетение или ще си върви до края,независимо дали отказвам работата?

И последно-ако реша да ползвам 6месеца неплатен отпуск,кой заплаща осигуровките-държавата или работодателя (защото във втория случай значи аз трябва да си ги платя отново)? Rolling Eyes
Много ви благодаря предварително!  bouquet

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
maminkata питай тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=562260.240

•.ёё.ஐ ПетЯ ஐ..•.ёё,до 3 г стаж-4 м.от 3 до 5 г-6 м.Но щом няма кой да ти гледа детето,по-добре веднага след майчинството си пусне неплатения от 6 м и тогава съкращения и борса.
по време на неплатения ще плащаш всеки месец само здравна-около 20 и няколко лева

Последна редакция: нд, 20 фев 2011, 21:04 от Elfita

# 44
  • Мнения: 288
Elfita,благодаря ти!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт