Въпрос към майките на първокласници?

  • 1 020
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 164
Искам да попитам майките на първолаците-могат ли децата ви да правят преразказ по картинка?Моя син е предучилищна в уч-ще и аз си мислех, че  добре се справя с материала, но днес госпожата ми каза директно, че детето ми неможе да разказва Sad аз знам, че там му е наистина слабото място, но чак толкова да е зле, е , не съм очаквала......И друго да ви попитам-изговарят ли децата ви правилно всички думи...че май ще трябва и на логопед да го водя newsm78

# 1
Ехо, укроти малко темпото.
Целта на предучилищната е да се намали стреса при децата.

Първи клас учат буквите и цифрите.
Това с преразказа беше май от втори клас.

Относно правилния изговор - много е важно, защото това прави и правописа на думите. КАто изговаря грешно, обикновено почва и да пише грешно.
Но на сина ми в училище им заведоха логопед, който "прегледа" всички деца и каза кои имат нужда от занимание.

Гадно е когато някоя от госпожите в старанието си и амбицията стресира децата и създава чувство на неприязън. Ако е такъв случая, позанимавай се ти с детето да не намрази заниманието заради учителката.

# 2
  • Мнения: 2 700
Дъщеря ми кара предучилищна в ДГ. Не знам как е разказвала, но знам, че учеха да преразказват - т.е. действително влиза по някакъв начин в материала.
А за говоренето, ако имаш съмнения го заведи на преглед или попитай в училището дали имат логопед.

# 3
  • Мнения: 3 164
Незнам вече какво да си мисля Thinking дали госпожата има големи изисквания или .....но тя изисква да преразказват по картинка.... е , вярно, че с няколко(3-4) изречения, но пак....дори скоро имаха за домашно да разкажат по картинка за "Моето семейство".

Дъщеря ми кара предучилищна в ДГ. Не знам как е разказвала, но знам, че учеха да преразказват - т.е. действително влиза по някакъв начин в материала.
А за говоренето, ако имаш съмнения го заведи на преглед или попитай в училището дали имат логопед.

Ами точно това я попитах дали имат логопед в уч-щето и тя казва, че идвал някакъв незнам там кои дни, а и тя каза, че детето според нея има нужда от въпросния специалист newsm78 Ох, вече...той е много притеснителен, дори и да знае си мълчи или ако го изпитват и забравя Cryлоша работа, а у дома ми идва тапи да си сложа на ушите от вечното му бърборене.
 

# 4
  • Мнения: 3 164
А относно логопеда-някой знае ли къде да търся  и ка им е тарифата?

# 5
  • Мнения: 51
Дъщеря ми също е предучилищна, но към училище. Преди два -три дена една от домашните им беше да преразкажат на родителите си, приказката, която учителката им чела, и след това те в специална тетрадка за целта, да напишат "разказа" на детето с думите, които то е употребило.  
За буквите и цифрите -още сега ги учат, даже и ръкописно да пишат.
Относно логопеда, още в началото на учебната година беше минавал в групата им, и даваше бележки за посещения в кабинета на тези деца, които имат проблеми с говора.

# 6
  • Мнения: 51
Ами тук логопеди, които са безплатни са тези назначени към общината в градския логопедичен център. А за посещения в частния кабинет,  за занимание от половин час  взимат от 7-10 лв, два пъти в седмицата.

# 7
А ти забелязваш ли неправилен изговор на определен звук?

Ако не забелязваш, изчакай

# 8
  • Мнения: 2 792
А относно логопеда-някой знае ли къде да търся  и ка им е тарифата?

 В Логопедичен център-София, логопедите работят безплатно с децата. Димана ходи миналата година и тази пак, аз лично съм много доволно, освен че и се оправиха по-голяма част от звуците в устата, се научи да работи самостоятелно, според мен е много полезно. Разпитай къде във вашият район има логопедичен кабинет, те са в училищата.

 За преразказа по картинка, Димана не можеше и две думи на кръст да каже, сега си преразказва и разказва много добре, определено и работат с логопед и помогна.
 Според мен, тя донякъде избягваше да бъде многословна, защото трудно я разбираха какво говори. А и определено не я вълнуваше, сега в училище е друга работа, дори се престарава.

 

# 9
  • Мнения: 2 700
Ето ти сайта на Логопедичен център София
http://www.logoped.hit.bg/index.htm
Доколкото си спомням / бях говорил с тях преди около 2 години/ - работи безплатно, но поради това наплива е голям. В "Нашите кабинети" има информация за отделните райони и училища.

Иначе, ето линк към справочника на БГ-мама
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/250/

Успех

# 10
  • София
  • Мнения: 7 242
Shoni, видя ли тази тема - Консултация с логопед:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=50105.0
Дъщеря ми е по-малка, но говори бързо, слято и неясно и не й се разбира добре. Все още не съм предприела нищо Embarassed

# 11
  • Мнения: 3 164
А ти забелязваш ли неправилен изговор на определен звук?

Ако не забелязваш, изчакай

Ох, проблема не е само в звук, а в изговарянето на цяла дума Twisted Evil Вече започнах да го уча и по 100 пъти повтарям една и съща дума-пришка ми излезе на устата-пример-прахосмукачка, чорапогащник, героиня и т.н.


Благодаря ви Соларис, Лекси и Кифлата-ще потърся непременно връзка   bouquet

# 12
  • Мнения: 3 405
В предучилищната група правят преразказ по картинка, с това започват и 1 клас.Трябва да свържат всички елементи от картинката, напр. ако има 2 деца на пейка и кучето им до тях трябва да кажат по нещо за всички - децата, пейката,кучето. Някои по-приказливи започват да фантазират по темата, други казват само по няколко думички.Ама не ги насилвайте, четете заедно приказки и после заедно разказвайте по картинките, след като сте прочели текста, но да е като игра.Децата преди всичко играят thumbsup
Но до края на предучилищната има време, а и госпожите там знаят какво се прави  Grinning

# 13
  • Мнения: 1 091
shoni, спокойно, не стресирай себе си и детето! За твое успокоение е добре да направиш консултация с логопед. Моят син също е в предучилищна, пролетта имаше звуци, които не изговаряше добре и го заведох на логопед, който каза, че няма проблем, че скоро говора ще се оправи, както и стана. А за разказа по картинка - да, има го в материала, имахме скоро такава домашна, но какъв е критерият детето може или не може да го прави - незнам. Дори и детето ти да не се справя засега, това не е повод за притеснение, нали затова са учителкита - да ги научат, а децата са различни - едни възприемат по-бързо, други - не и това не значи, че вторите са по-малко интелигентни.

# 14
  • Мнения: 3 164
shoni, спокойно, не стресирай себе си и детето!Дори и детето ти да не се справя засега, това не е повод за притеснение, нали затова са учителкита - да ги научат, а децата са различни - едни възприемат по-бързо, други - не и това не значи, че вторите са по-малко интелигентни.

Ами явно, че се е стресирал, но не от мен, защото аз не му давам зор за нищо, но откакто тръгна на предучилищна и го забелязвам, че е много по притеснителен и много се паникьосва като неможе да ми отговори на въпроса, ами какво остава в клас като го пита госпожата newsm78 Дори днес го питах за една сричка от 2 думи(елементарна за него) и неможа да ми я прочете Shocked а до скоро сричаше много гладко и сега си мисля дали нещо госпожата не го е изплашила и той и при мен се шашка Cry

Общи условия

Активация на акаунт