Коледни пости

  • 48 415
  • 525
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 581
Имам една отворена консерва червен боб , кажете ми как да го приготвя?

# 286
  • София
  • Мнения: 6 797
Имамама , на чорба, на салата...Зависи какво ти се яде.

Аз направих микици, направо ще се пръснем с децата. Снощи забърках и едни питки, по измислена рецепта, супер станаха.
1/2 кубче свежа мая
300/400мл вода
2с.л захар
1ч.л сол
брашно 50на 50 бяло с пълнозърнесто, колкото да стане еластично тесто

Оставих да втаса, направих на топки и пекох в предварително загрята фурна на 180градуса, (после увеличих до 200). За 15-тина минути най-много стават, трябва да се гледат, като се зачервят леко отгоре са готови. При мен станаха 8 малки питчици, за едно ядене на цяло семейство стигат.

# 287
  • Мнения: 66
Ще споделите ли някой постен десерт  Praynig

# 288
  • Мнения: 355
Първосигнално се сещам за ашуре, а и миналата година Бразилка направи много успешен сутляш с кокосово мляко - виж в нейния блог.
Много харесвам една салата с боб - в тиган с малко зехтин се запича натрошена суха червена чушка и нарязана скилидка чесън. Като се запекат се добавят към изцедения боб. След това се добавят и нарязани на ситно маслини и сушени домати.  Може да овкусиш с нещо - риган например.

# 289
  • сред люляците
  • Мнения: 767
Ще споделите ли някой постен десерт  Praynig

Ето това предлагам аз  Hug

постен шоколадов сладкиш или шоколадовите квадрати на Диана

# 290
  • Мнения: 96
Друг вариант за постен сладкиш е с тиква:
2 ч.ч.настъргана тиква
1ч.ч.захар
1/2ч.ч олио
2ч.ч. брашно
1/2 кафяна лъжичка хлебна сода
1 бакпулвер
канела1чаена лъжичка
орехи
Настърганата тиква се смесва със захарта и се разбърква например с вилица,добавят се олиото и останалите продукти.Изпича се лесно и е още по-вкусен на следващия ден.

# 291
  • Мнения: 1 840
Ще споделите ли някой постен десерт  Praynig

Пробвайте десерта "Да си глътнеш езика" на Лабрекс. Правих го вече два пъти - много е лесен за приготвяне, а вкусът у просто уникален. Само не забравяйте да замените маслото с олио.

Ето рецептата от страницата на Лабрекс с нейните разяснения за приготвянето:

"БУТЕРКИ "ДА СИ ГЛЪТНЕШ ЕЗИКА"

2 кутийки спрайт
2 опаковки бутер тесто малки или 1 голяма
2 ябълки
1 чаша захар (може да намалите на ¾)
краве масло (около 200 -250 гр)
ванилия, канела по желание

Ябълките се белят, изрязва се сърцевината и се режат на резанчета.
Тестото се нарязва (големия пакет) на 10 правоъгълника, а всеки правоъгълник по диагонал на два триъгълника. В широката част на триъгълника слагате резен ябълка и навивате като кифла.
Разтопявате кравето масло и захарта, добавяте ванилия.
Заливате подредените в тавичка кифлички.
Заливате и със спрайта и, ако желаете, поръсвате с канела.
Печете в загрята на 200 град фурна 30 мин.

Моите бележки: Направих половин доза, защото си нямах на идея какво ще се получи. И, само, като ги опитах, горчиво съжалих. В руската рецепта се правят от готово бутер тесто с мая. Аз ги правих от бутер тестото на Бела, малък пакет. Излязоха 10 бройки. Използвах не спрайт, в кварталното магазинче не продават от него, купих малка бутилчица на Дерби Оранжада, 330 мл. Краве масло сложих ½ пакетче от 125 гр, а захар малко по-малко от половин ч.ч. от 240 мл.като разтопявате маслото и захарта на огъня, захарта не се разтопява, но щом маслото се разтопи, заливайте бутерките.Разпределете хубаво сместа отгоре на всяка една. Сложете ги близо една до друга в тавичка. Като заливате със спрайта (или каквото сте купили), не отива цялото количество, а някъде към 200 мл, но зависи все пак. Бутерките трябва да са в течност, но без да ги заливате. Погледнете линка под рецептата, дадена е стъпка по стъпка, за да се ориентирате.
Получава се нещо невероятно вкусно – долната част е като варено тесто в страхотен сироп -желе, горната хрупкава коричка. Усеща се някаква много приятна лека киселинка, предполагам не само от ябълката, а и от спрайта или газираната напитка. В руската рецепта не случайно авторката ги е нарекла бутерки със спрайт „да си глътнеш езика”. И е толкова близо до истината. Не успях да го глътна, но го изгорих, така че не бъдете толкова нетърпеливи, мъъъничко поизчакайте, но само много малко.
Толкова много писах, а те се правят за броени минути." 

# 292
  • Universe
  • Мнения: 1 556
Ще споделите ли някой постен десерт  Praynig

Пробвайте десерта "Да си глътнеш езика" на Лабрекс. Правих го вече два пъти - много е лесен за приготвяне, а вкусът у просто уникален. Само не забравяйте да замените маслото с олио.

Става с всякакво безалкохолно /само със сода не съм пробвала Laughing/

Тук има доста постни сладки - http://trydiani.blogspot.com/search/label/%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1% … D0%B4%D0%BA%D0%B8

Постни сладкиши - http://trydiani.blogspot.com/search/label/%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1% … D0%B8%D1%88%D0%B8

Последна редакция: сб, 27 ное 2010, 16:32 от lenny_pld

# 293
  • Мнения: 66
Благодаря на всички многоооо   bouquet Hug


# 294
  • Мнения: 581
Ще споделите ли някой постен десерт  Praynig
Сега видях много хубава постна рецепта за пълнени меденки  от - Иван Звездев от поредицата - Домашна кухня. Който си я е взел може да  види. Не ми се преписва рецептата. Единственото нещо е че се използват 100 мл коняк а по време на постите не знам дали е позволен твърдия алкохол.
Гледам, че шоколадовия салам и той е постен.

# 295
  • Мнения: 66

Този направих, много е вкусеннннн

# 296
  • сред люляците
  • Мнения: 767
Този направих, много е вкусеннннн

Радвам се, че ти харесва  Peace

Аз днес най-после си направих постни кифлички  Mr. Green и съм много доволна. Ама и останалите са доволни, така че утре вече няма да ги има...

# 297
  • Popovo
  • Мнения: 219
   Здравейте и от мен.
   Не се мяркам много често, но ви следя редовно. Днес съм си сготвила тиквеник, със стафиди, ориз със зеленчуци. А вчера си правих постни палачинки.
   За утре съм решила мекици и ми се иска да си направя и една бисквитена торта, но в нашият малък град за съжаление няма постни бисквити. Трябва да разгледам какво педлага и-нета, обаче има един проблем - мразя да пазарувам онлайн.
   Благодаря на всички за поздавите за рожденният ми ден.   bouquet

# 298
  • сред люляците
  • Мнения: 767
Къде се покрихте всички? Да не сте се отказали? Аз да се отчета със Супа от спанак и гъби и типови хлебчетаSimple Smile

Последна редакция: пн, 29 ное 2010, 14:55 от ilrai78

# 299
  • София
  • Мнения: 6 797
Аз съм тук, но хапвам съвсем безинтересни неща - вчера леща, днес имам още от нея, препечени филийки, рибка...Ей такива неща.

Общи условия

Активация на акаунт