Коледни пости

  • 48 410
  • 525
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 87
Ам аз да попитам има ли определени дати,на които трябва да се ходи на църква и вие по принцип ходите ли,че аз не мога да помъкна бебето с мен и досега не съм ходила.. newsm78 newsm78 newsm78 между другото и на мен понякога ми причернява,но засега не е сериозно и се надявам да не стане  Hug Hug

# 376
  • София
  • Мнения: 478
Днес направих баница с праз лук и газирана вода.



И червена леща с кокосово мляко



Мишанка, бих ти препоръчала италианския качамак, т.нар. полента. Най – популярен на родния пазар е на Divella. Харесва ми и един български, но го познавам по опаковката и не съм запомнила името. Може би беше на Оберон. Освен това, което си изброила като варианти за пълнеж за рибата, може да опиташ с гъби.

Имамама, предполагам вече си сготвила киселото зеле, но ако си го оставила за утре ето две идеи за кисело зеле с ориз и кисело зеле с боб


Бобсито, бързо възстановяване и от мен  bouquet


За да вдъхна малко кураж на другите ще споделя, че постя от малка и четирите поста + сряда и петък и никога не ми е прилошавало. Баща ми е диабетик на инсулин и той пости всички пости без никакъв проблем. Съпругът ми не яде и не пие дори вода на Разпети петък, а е активно ангажиран на този ден, и също не му е прилошавало. Според мен голямо значение има и психическата нагласа и целта, с която се прави постът. Ако е диета, шансът да ви прилошее е голям. Леки пости на всички и дано да няма повече инциденти Praynig

*Бубка*, на църква можеш да ходиш всеки ден когато решиш. По принцип е хубаво да присъстваш в неделя и на празници на службата.

# 377
  • Мнения: 355
Бразилка, винаги ми е приятно да те видя  Heart Eyes.
Благодаря за идеята - утре съм на Метро и ще проверя за полента.
Що се отнася до поста - преди години си бях внушила, че ми пада желязото и за успокоение след поста пуснах едни кръвни изследвания. Всичко си беше в  норма. Аз лично се чувствам добре по време на пост и страхотно след това. Усещането, че съм се справила със себе си е чудесно. Понякога имам моменти на слабост, на търсене на нещо "по-така", но в крайна сметка поста е точно това - да поставиш храненето там, където му е мястото - да поддържа живота и нищо повече. Старая се да не мисля излишно много за това какво съм яла на обяд. Така имам повече време да обърна внимание на истински важните неща. През останалото време имам достатъчно възможности да се храня според вкуса си.
Отделно, тази тема ме среща с приятни хора, със същите интереси и ми дава възможност да разменя някоя мисъл или мнение. Така не се чувствам самотна в поста си. Намирам и много идеи и рецепти (Бразилка, дядо Хаджия, момичета   bouquet), които правят поста по-разнообразен и интересен.

# 378
  • София
  • Мнения: 7 868
Света Варвара вари, Свети Сава меси, Свети Никола гости посреща !

Я хайде събуждайте се и споделяйте през тези три чудесни празника, кой какво ще приготвя.

# 379
  • сред люляците
  • Мнения: 767
И аз съм с ниско кръвно. Но нямам никакви проблеми по време на пост. Напротив - чувствам се прекрасно.
А да споделя - на мен ми става зле, когато помириша  храна, която не е постна. Случва ли се и на вас?

дядо хаджия , Никулден се уважава много у нас, защото имам трима именника  Mr. Green
Задължително ще има пълнен шаран по моята си рецепта и пържени риби. Другите неща още не съм измислила. А при теб как ще е? Дай идей  Peace

# 380
  • София
  • Мнения: 7 868
... А при теб как ще е? Дай идей  Peace

Ами при нас няма да има кой знае какви изненади.

Днес празника на св. Варвара у нас са жените. Ама ще минат метър само с един боб по манастирски и май ще опитаме туршията.

Утре на св. Сава пък съм аз - ще меся постна савовска погача.

На свети Николай рибата у нас е малко по по-различен начин. Ще я печем във фурна върху праз, ориз, боб, нахут и ... грах.

# 381
  • сред люляците
  • Мнения: 767

.

Утре на св. Сава пък съм аз - ще меся постна савовска погача.

На свети Николай рибата у нас е малко по по-различен начин. Ще я печем във фурна върху праз, ориз, боб, нахут и ... грах.

Кажи за погачата повече  Grinning И рибата звучи интересно Peace

# 382
  • София
  • Мнения: 7 868

.

Утре на св. Сава пък съм аз - ще меся постна савовска погача.

На свети Николай рибата у нас е малко по по-различен начин. Ще я печем във фурна върху праз, ориз, боб, нахут и ... грах.

Кажи за погачата повече  Grinning И рибата звучи интересно Peace

Ми погача - какво да ви кажа за нея. С мая и вместо масло слагам олио. Добавям една две супени лъжици соево брашно и една супена лъжица нахутено (това последното маята умира за него). И после ...  newsm78 после какво - ми значи меся, втасвам един път (докато удвои обема си) сетне я разтилам на един лист така с дебелина около един пръст мажа я с олио навивам на руло и от там нататък квото ми дойде на акъла при оформянето. Тая година съм си купил челебитка та ще я пробвам нея.

Сега за рибника. Той всъщност у нас по стара родова традиция се готви по два начина. Единия рибник основата му е със кисело зеле и ориз, шарана го изчистваме от вътре и го слагаме като пеперуда върху зелето и ориза (тия предварително нали са готвени до готовност). И всичкото това във фурната да се изпече.

Другия вариант, който ще готвя тая година е тоя който съм ви писал в предишния пост. Киселото зеле тая година го сложих късно и още не ми е готово. Та сега боба го сварявам, нахута и него (само че него го кисна около 12 часа предварително във вода - ама ако си намерите тоя от консервите вземете си от него, като му махнете люспите), ориза също го сварявам до готовност (тая година ще го правя в пароварката), граха ми е от консерва и него не го мисля. Та... задушвам праза във вода с малко олио (у нас пърженето не е на почит), като добавям от тая зеленчуковата подправка на Маги. Сетне в една голяма тава всичкото омесвам с още две супени лъжици доматено пюре и приблизително половин кофичка от кисло мляко вода. Турям си любимите подправки и отгоре пак така рибата и айде във фурната по живо по здраво да се запознаят.

Да избързам да споделя някои от идеите си за Бъдни вечер (въпреки че сто на сто до тогава ще си говорим пак за него). Значи ние тука такива традиции нечетен брой ястия па 7 па 9 па 13 хич ги не броим. Готвим това за което имаме настроение (задължително трябва да се готви с настроение тогава) и винаги прибавяме нещо ново. У нас по традиция всеки приготвя нещо (синът ми щял да прави пости брускети с домати, чесън и челебитка). Когат се почват постните сърми пък всички се изреждаме и от изчистения ориз всеки добавя в тенджерата по три лъжици с някакви пожелания (обърнете внимание) за дома, града и света (нищо лично, личното вечерта като се завърти питката тогава).

Та за новото тази година. Пак ще е арабско от Магреба. Аз тази година за втори път бях в Тунис и понеже си стана традиция, когато аз или някой от семейството ни ходи някъде в чужбина на Бъдни вечер и Коледа готвим и нещо традиционно от тази страна. Аз си донесох един хубав покрит свещник от там и тая година ще го сложа на масата да свети цяла нощ. Иначе ще сготвя една шорба (на български я изговаряме подобно чорба) от домати и булгур с праз лук (този път ще я сгъстя със пасиран сварен картоф, а не брашно) и постен кус кус. На кус куса естествено ще има и побългаряване, отгоре ще има зеленчуци и задължително любимия ми печен лук с кимион, черен пипер и шарена сол и цели белени печени домати (другите каквото имам туй ще сложа). Соса за кус куса ще е от моркови и лют червен пипер (хариса от Тунис). За десерт съм намислил да направя един крем от фурми с фъстъци малко канела и кардамон.

Бе време и желание да имаме пък идеи колкото искаш.

Последна редакция: сб, 04 дек 2010, 14:31 от дядо хаджия

# 383
  • Мнения: 87
Здравейте!дядо хаджия  страхотни рецепти  Peace Аз съм яла от първият рибник и тази година може даго направя.Иначе за днес направих:
 постни кифлички  Mr. Green


картофена супа,спанак с ориз,мусака и бисквитена торта(за мъжа)..и мисля,че утре няма да готвя,но не се знае(може да забъркам и аз някоя погача  newsm78chef

# 384
  • Мнения: 293
Здравейте всички постещи момичета и момчета Simple Smile
Не пиша тук, защото щях да постя , почнах и прекъснах. За сметка на това щерката си е все така упорита в това начинание, та често заради нея правя постни неща. Днес и приготвих освен содена питка и бутерки "да си глътнеш езика" и едни постни кюфтенца по рецепта от тук:http://www.menumag.bg/recepta/postni-kartofeni-kyuftenca-s-pashtyrnak

Станаха невроятно вкусни, но понеже нямах пащърнак, сложих малко повече моркови. Овалях ги освен с бадеми и овесени ядки/ имах само такива с разни плодчета, махнах стафидите/ сложих и овесени трици.

Ето какво се получи:
http://amsi.snimka.bg/cooking/kulinarni.550231.21646388.big

http://amsi.snimka.bg/cooking/kulinarni.550231.21646456.big

Заслужава си да се опита, вкусно е и малко по-различно Simple Smile))))

# 385
  • Мнения: 456
Привет и от мен!
С интерес чета предложените тук рецепти и да си призная голямо удоволствие ми доставя да гледам снимките на ястията Mr. Green
Каква беше приказката "очи пълни" в моя случай "уста празна" hahaha Тази седмица в едно от предаванията на Бон апети представиха постна рецепта на баница с тахан халва. За съжаление не можах да обърна нужното внимание на приготвянето е, че ме разсеяха, но ако някой знае подобна изпробвана рецепта да казва, че се меракландисах да я правя.
На моменти и аз се чувствам много отпаднала и без сили, но по-скоро го отдавам на времето или мисля че някакъв период. Не мислех че е от постите, тъй като си хапвам доволно, но сега като се замисля тази отпадналост може и на това да се дължи. Друго което забелязвам при мен последните дни е някакво отвращение от месото. Честно казано на този етап не мога да си представя как ще го ям, когато настъпи момента. 

# 386
  • сред люляците
  • Мнения: 767
ivi_81 , ето, можеш да видиш отново как се приготвя баницата. И аз бих я направила, но вкъщи никой няма да ми помогне с яденето, а сама не мога да я изям...

http://www.btv.bg/shows/kuhniata-na-zvezdev/recepti/story/108996 … itsa_s_halva.html

# 387
  • София
  • Мнения: 565
ilrai78, благодаря ти за рецептата за този сладкиш!  bouquet Стана невероятен и го включвам в графа "любими" и през непостните времена.


Ето това предлагам аз  Hug

постен шоколадов сладкиш или шоколадовите квадрати на Диана


[/quote]

Дядо Хаджия, благодаря и на теб за вкусните рецепти и най- вече за топлото и уютно, ако мога така да се изразя, настроение, което създаваш  bouquet

Бразилка, благодаря и на теб за невероятно вкусните и сполучливи рецепти!  bouquet

ivi_81, загледах я и аз тази рецепта на баницата с тахан, но не я записах, защото ми се видя прекалено сладко. Освен халвата, която си е доста сладка, имаше 1 винена чаша захар и след изпичането се заливаше със захарен сироп.






# 388
  • Мнения: 87
amsimom кюфтенцата са страхотни..чак на мен ми се преядоха  newsm64 А дали ще е проблем,ако заместя овесените ядки с корнфлейкс?  newsm78
ivi_81 блазе ти.На мен така ми се хапва месо..дали просто така или защото още дори риба не съм яла Blush ,но се надявам след Никулден да не ми се хапва вече  Peace
И аз много се радвам,че има такава тема..наистина разнообразието от рецепти и споделянето с всички в нея,прави поста по-лек  bouquet  chef Hug Хайде лека вечер на всички   bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

# 389
  • Мнения: 293
amsimom кюфтенцата са страхотни..чак на мен ми се преядоха  newsm64 А дали ще е проблем,ако заместя овесените ядки с корнфлейкс?  newsm78


Аз смятам , че може да се приложи всякакво творчество вече, след като веднъж се има основната идея.  Освен това сместа за тези кюфтенца става доста слепена и твърда, така , че по желание в нея може да се добавят още неща според вкуса . Мислех да сложа и Тофу, ама нямаше в нашия магазин. Моите овесени ядки бяха с плодчета всякакви, успях да отделя само стафидите:)))) Щом и "месоядните" у дома ги хапваха с удоволствие и много им хареса , надявам се наистина да съм се справила сполучиливо, за пръв път ги правя:)

Общи условия

Активация на акаунт