Орхидея - тема 5

  • 102 639
  • 741
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 12
Честита нова година и от мен!  Party
Да сме здрави, щастливи, обичани и най-големите ни проблеми да са "бели кахъри"

Нашите глезли пък да ни радват с дълъг и обилен цъфтеж
Tada  Tada  Tada

# 121
  • Плевен
  • Мнения: 97
Честита нова година,здрави засмени и късмет във всичко.

# 122
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 035
през новата година пожелавам от всичко и по много  Crazy

и да се похваля с подаръче за рождения ден  Blush



и две малки изненади  Laughing

# 123
  • София
  • Мнения: 6 010
Goody, честит рожден ден!
Страхотни са! Пази си ги, че имам лакомо око  Hug

# 124
  • Монреал
  • Мнения: 631
Честита Нова година! Пожелавам ви много здраве за вас и орхидеите ви и много цветоноси, корени и нова листенца!  Laughing

Goody, честит рожден ден!  bouquet

# 125
  • Мнения: 13 792
Здравейте момичета
честита нова 2011 на всички, дано да сме здрави,усмихнати и цъфтящи орхидеи през нея!

  bouquet

Сега по темите.

Пластмасови кашпи и аз купувах наистина са точно толкова и цените са отделни- на чинийката и на саксията. Понеже обаче аз позлвам керамични кашпи започнах да изпозлвам кофички от салати- по малкия размер- хем дупча отдолу хем пробивам и резки на стените- иделани са и безплатни.

Танче - субстрат от Баумакс си бях купила и аз няколко пъти- перфектен е и е на фирма Компо ( Compo Sanan на фирма Compo ) има доста аксесоари на фирмата на пазара като течен тор примерно . На мен субстрата ми пасна страхотно само му добавям малко корк и още малко нарязани кори. щото мразя да поливам често.

Гууди- Честит рожден ден и най-добри пожелания, както и комплименти за страхотната красавица която си получила.

Относно КРИВИНАТА НА ЦВЕТОНОСИТЕ  искам само да спомена нещо важно. хубаво е ДА СЕ ОГЪВАТ dдокато са меко НО НЕ много меки защото имах два случая в които не прецених и ги преучпих. От единия цветонос не стана нищо, другият залепих с тиксо и пак си цъфна. Та цветоноса трябва да е мек но не много, принципно за мен трябва да е вече е първа фаза на втърдяване когато стъблото е толкова меко и воднисто. Трудно е да се признеса в самнтиметри защото цветоносите биват в различна височина. За мен е по добре да насиля втърден цветонос отколкото да пречупя свеж такъв. Сега се сещам че мога да дам упътване свързано спъпките- когато забележите малко образувани пъпки смело подпирайте. Няма ли такива още- със стъблото по добре да се внимава.

КУ4О мнотго те моля за снимков материал за кашпите - как ги правиш, хитринки и други - ще е от полза за всички тук.

Гууди - преди седмица бяхме във една оранжерия във виена- вандите висяха без почва направо окачени с едно като кошничка от въженца и от време на време ги пръскаше нещо отгоре. Видях и да ги продават в дни огромни стъклени бутлки- явно не им трябва почва въобще. Сега се сещам че съм ги виждала при нас е ГЦ Мимоза да висят в едни дървени кашпи без капка субстрат -  само с едни пръскалца наоколо...

Миоки много съжалявам за изсъхването- чудя се какво става че се случва така.


Сега за моите красавици. Не съм забравила за снимката на великолепния ми последен екуестрис- ще я постна. Иначе от вчерашното поливане равносметката е че от 47 фалчета 27 имат цветоноси в различен стадий на развитие - от аха да се отворят до 2 см цветоносче. Лудизията ми се перчи с оргомен цветонос, октопусито ми също види се ще пусне такъв всеки момент, дендра ми нобиле беше душа, а дендра фал пуска нови булби. пафчето расте само на листа - снимки обещавам да пусна скоро ...

# 126
  • София
  • Мнения: 13 135
Goody, честит рожден ден! Да си здрава, щастлива, обичана и заобиколена от мноооого орхидеи!   bouquet

Честита Нова Година на всички!  Hug

Да ви покажа цъфналия дендробиум  Grinning:

# 127
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Таня,
разкошен е Heart Eyes
Goody,
честита красавица и на теб Grinning
На мен бялото ми полумини също си хвърля пъпките, много ме е яд, защото с такова нетърпение го чаках да цъфне. Забравих му цвета вече, не беше цъфтяло от миналата есен, тъкмо се зарадвах и то хвърля, че хвърля, една няма да остане. Но здраве да е. Затова пък пъстролистното фалче е оформило много красив цветонос, скоро се надявам да се фукам с него Party Шарената ми красавица цъфти, че се къса без спирка, сега пак е с 4 цветоноса. Ще пусна и аз снимки тези дни.
Реге, за октопода благородно ти завиждам и колкото пъти се сетя, толкова ме е яд, че изтървах онази в мимозата заради няколко листни въшки Tired Дано пак да улуча някой ден.

# 128
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
Гууди, честити ти радости  Heart Eyes

Реге, аз преди време показвах как се правят тези кашпи.

Цитат на: lipo_pld
Как да си направим кашпа от бамбук?
Набавяте си бамбукови прички(аз го взимам от практикер) Нарязвате я на парчета.Режа по 17 см, защото по 20 стават доста големи, но все пак вие си знаета каква големина ви трябва . Пробиват се отвори с бормашина, като внимавате да са в една равнина, иначе се получават проблеми при сглобяването . Нарязвате си шпилки на които  се поставят гайки със шайба.Ако намерите "глухи" гайки е по-добре, от естетична гледна точка . Сглобява се по този начин . Ако ви се получи разминаване не се притеснявате, шпилката може да се огъва  Wink .След всяка пръчка изправяйте шпилките, като се стремите да са успоредни.Ако се сцепи пръчка,също не е голям проблем,просто продължете. Накрая се получава това . Завършете с гайка и шайба. Дъното направете отново с пръчки( 2 стигат), които може да прикрепите с корда. Изрежете парче мрежа и оформете вътрешноста. .
За да има завършен вид ви трябва и ново цвете  Twisted Evil  Wink . В моя случай, ОГРОМНИ БЛАГОДАРНОСТИ на Евита  :flower  :heart  :flower
От тук

Моята не стана толкова красива, но това е заради материала, който използвах - имах едни летвички, които се оказаха огромни за идеята ми. И тъй като аз съм решила да ползвам кашпите само за укрепване на саксиите /че все някоя решава да се наклони нанякъде/ си позволих да лепя летвичките с водоустойчиво лепило за дърво /по-лесно ми се стори/.

Ето моето творение, което обаче е доста грубовато /летвичките са прекалено големи - ширина 2см и дебелина 1см - мисля, че трябва да са поне наполовина, за да стане по-финно/ . Ще мина през Бриолаж или Практикер да проверя за по-фин материал.
http://media.snimka.bg/7874/022004312.jpg
http://media.snimka.bg/7874/022004311.jpg
И само за сравнение - в Тропики продават една такава кашпа за 10лв. С хубав материал и 15мин загубено време не ми се вярва да ви излезне повече от 2-3лв, но е красиво /не моята де  Wink /
Идеята ми беше да боядисам кашпата със спрей, но се отказах, защото наистина няма да се задържи дълго в нас.
Ето я и кошничката на Тропики
http://tropiki.dir.bg/_files/t5_5158466.jpg

И само последно - снощи в Кауфланд имаше страхотно дендробим нобиле за 20лв, прекрасни наистина, но ............... аз вече наистина нямам място  Confused Имаше и прекрасни лилави минита, както и бяло на лилави ивици. Лаленце, бях в ОК Wink

пс2 - вчера си взех от холандците на 4ти км керамзит /с идеята да го ползвам за дренаж на хипеаструмите/, обаче се замислих - дали не мога да смеся корите на орхидеите с керамзит  Thinking. Имаха доста орхидеи, но естествено /като за тях/ в доста лошо състояние

Последна редакция: сб, 08 яну 2011, 09:20 от ku4o

# 129
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Ку4о,
много ти е хубава кашпата даже thumbsup Жалко, че аз нямам нерви за подобни неща, иначе наистина е красиво. За смесване на керамзит и кори във Flowersnet съм чела, че не го препоръчват, но не мога да кажа защо. Може би защото са съвсем различни като материал, не знам.

# 130
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
Пак аз  Embarassed - нали преди време бях писала, че на минито ми му излиза цветенос от розетката - оказа се спер изродено листо тип кала


А ето какво се подава отстрани на реанимираното фалче, на което му счупих розетката


За пъпките - при мен е супер странно - фалчетата са на едно и също място, гледам ги 1:1 - някои изхвърлят пъпките, дрги всеки момент ще цъфнат  newsm78
Гледам да не им се вталясвам, че ако започна и за тях да се ядосвам .....

Месечинке,  Hug

# 131
  • София
  • Мнения: 13 135
Цитат
Имаше и прекрасни лилави минита, както и бяло на лилави ивици

Ку4о, като чуя за минита и пощръклявам, макар че нямам цветоноси по нито едно от тях  Embarassed. Бялото с лилави ивици мини ли беше?  Blush Ако трябва ще се занеса на другия край на града....  Blush

Дървената ти кашпа никак не е лоша. Ще разпитам мъжа ми за идея за малко по-фини летвички - едно от хобитата му е да дърводелства.  Grinning

# 132
  • София
  • Мнения: 6 010
ku4o, шегуваш ли се? Кашпата ти страшно много ми харесва!  Hug

# 133
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Каква е цената на минитата? То вероятно няма да има вече де, ама ако все пак ми се отвори път към Кауфланд да знам. И аз отдавна искам мини, нямам нито едно.

# 134
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
Танче, мдам - и бялото на лилави ивици беше мини   Simple Smile , но чисто лилавите бяха мноооооооооого по-хубави/един тъмнолилав цвят, рядко съм виждала баш такова лилаво на фалчета/. За цената ще излъжа - май бяха 14-15лв /нещо от този порядък/. Е аз естествено не останах капо - купих си нарциси - 6-7 луковички в саксия, баш пред цъфтене за 2.50
За тях си имам студена стая, та не ги мисля  Wink
Танче, наистина погледнете за по-фин материал - с 0.5-1см според мен ще стане много добре  Simple Smile

Лаленце, щом ти харесва ще ти направя няколко като се докопам до хубави летвички  Heart Eyes

Последна редакция: сб, 08 яну 2011, 13:33 от ku4o

Общи условия

Активация на акаунт