За забраната за остъкляване на тераси в новите кооперации

  • 36 175
  • 157
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Така, купихме апартамент в сграда с Акт16 от август тази година....искаме да си остъклим терасата (поне едната), защото първо: във Варна вятъра е убийствен, терасата е северна и си представям какво чудо ще е; второ-терасата ни граничи с покрива на съседната кооперация и всеки който малко от малко няма страх от височини може много бързо и лесно от въпросния покрив да се метне в нашата тераса(ако не е остъклена)...НО! Строителя ни прати да си искаме разрешение от архитекта по район, защото влезли в сила някакви нови забрани за остъкляване на терасите, тъй като разваляли фасадите на блоковете и т.н. В кметството като отидох, ми даодха една бланка да попълня за да искам разрешение за въпросният "строеж"(така се води), но жената ми каза, че първо трябва да платя 100 лв такса за да ми разгледат молбата и в 99% от случаите не разрешавали въобще каквото и да е остъкляване.....
 Разбирам съображенията на държавниците, едва ли е най-добрия вариант, ама....и аз си имам моите съображения. А и мъжът ми се занимава с дограма и казва как хората масово остъкляват наред-няма нови, няма стари кооперации. Какво ще стане ако не питаме никой и си остъклим тераската? И въобще има ли някой който да се съобразява с тия забрани?

# 1
  • Мнения: 1 174
Ами доста хора го направиха - остъклиха си терасите, и май никой не се съобразява с това.

# 2
  • Мнения: 1 072
И аз питам за същото, но отговори няма много-много. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=545486.0 Модераторът може да слее темите дори. Та и аз разбрах, че ако си в стара панелка, можя и да ти се размине, но в нова кооперация - по-добре да се иска разрешително, заради някаки промени в някакъв закон Rolling Eyes Разбрах, че в нашия блок вече се съдят с разни съседи, които доста мащабно за "усвоили" големи тераси на 1 етаж над магазини (все едно по още 1 стая са си направили на терасата Shocked) Ние се чудим дали да остъклим едната тераса, само с дограма, без да зидаме нищо, но май доста сложно ще излезне и без да се "бутне" нещо в общината май няма шанс да сме от 1%, на които не са им отказали Confused

Роси Боси, аз не бих залагала на това, че досега номерът е минавал. Криза е и властта е гладна за глоби, освен, че иска да докаже и покаже, че законите са за всички...

# 3
  • Мнения: X
О, съжалявам, въобще не знаех че има и други подобни теми  Rolling Eyes. И при нас не става въпрос за усвояване и прочее, само за затваряне на терасата....Притеснява ме че съседите са ни нови, не ги познавам, но има един-двама възрастни дето всичко им пречи, та ми е пределно ясно, че първата им работа ще е да хукнат към кметството ако направим нещо....тъй и тъй седят без работа по цял ден. А да не говорим че на последния етаж кипят велики надстроявания, цял етаж си направиха хората, не ги знам имат ли разрешително, нямат ли.....не ме бърка, ако със строителството си не застрашават(а не загрозяват) сградата-да правят каквото искат. Сума ти и пари сме наринали за тия нови апартаменти....

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Ние сме в нова кооперация при нас масово се остъклява. Много от съседите си направиха допълнителни стаи на козирката. Ние имаме 50 кв.м. тераса разположена на същата тази козирка и за сега само децата тичат на воля, не сме предприели нищо. Доколкото зная дори за да си направи човек един контакт в апартамента е нужно да се иска разрешение, защото се променя планът на сградата. Друг е въпроса че не се спазва това. От тази тема разбирам обаче че се налагат някакви санкции. В България е така за огромни незаконни съоражения никой няма и да се сети, но за един балкон може и да те глобят  Confused

# 5
  • Варна
  • Мнения: 773
Остъклявай! Имам поне 3 -ма познати за които се сещам, че остъклиха терасите на съвсем нови кооперации.

# 6
  • Мнения: 18 542
Само дето рискуват да ги глобят и да ги накарат да си съборят остъкленото...

# 7
  • Софиянка в Пазарджик :)
  • Мнения: 581
Едва ли някой ще ходи да проверява кои остъклил кои не.Според мен си остъклявайте,то пък са ни много чисти и красиви градовете та остъклените тераси ще загрозяват точно

# 8
  • Мнения: 1 072
Е то всички така разсъждават, но на мен не ми се иска да знам, че съм в нарушение и да трепна в очакване кога ще се сетят да обикалят новото строителство и да събарят усвоени тераси Crazy Ако е някой голям незаконен хотел - няма да го забележат, но 3м2 остъклена тераса, в която съм инвестирала време и пари (които за мен са значителна сума) - не ми трябва този стрес Peace Още повече както казах, в нашия блок има погнати за това (може би натопени от недоволни съседи - знам ли Thinking)

# 9
  • Мнения: 18 542
Едва ли някой ще ходи да проверява кои остъклил кои не.Според мен си остъклявайте,то пък са ни много чисти и красиви градовете та остъклените тераси ще загрозяват точно
Извинявай, ама точно заради такива разсъждения (не само в случая с остъкляването) сме на това дередже. Всеки си прави каквото си иска щото и другите така правят и никой няма да дойде точно на мен да ми прави проблем. Вече все повече започват да гонят за такива неща, най-вече в новите блокове. В моя квартал бая съседи накараха да си махнат "красотите" и да възстановят фасадата.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 250
Много нечестно ми се вижда,че не се прави разлика между остъкляване на тераса и изграждане на цяла нова стая примерно.Имам една приятелка с тераса 20 кв.м.,мислят да усвояват цялата,да зидат стени,да изграждат покрив(на последен етаж са).Това ми се вижда прекалено наистина. Но просто за някакво остъкление,не мисля,че трябва да се месят на хората,че чак и глоби да налагат. Доколкото знам от нея,има право да прави това като минат 10 години,но не съм 100% сигурна в информацията.

# 11
  • Мнения: 18 542
Ами може и да не е честно, ама поне трябва да има правила за подобен род изпълнения. Всеки да си прави каквото си реши, без план и съгласуване с общата архитектура на сградата, също не е правилно. А и едното влачи след себе си другото - в съседна тема прочетох за мисли на една потребителка за пробив в носеща стена... в блока на майка ми от такова преустройство е нарушена конструктивната стабилност на сградата. Не ми се мисли, ако тръсне по-силно какво ще се случи.

# 12
  • Мнения: X
Добре де-като говорим/пишем за загрозяване на фасади на нови кооперации....къде е въпросния архитект на района, който подписва проекта на бъдещата нова сграда без да се съобразява с най-елементарното-цветовата гама, с която се боядисват новите блокове? Значи ние сме....някакъв ужас. Не знам с какъв акъл са боядисали блока с такива ужасни, ама ужасни цветове!!! Да не говорим, че и от двете ни страни има по 2-3 други що-годе нови кооперации, ама цявт с цвят не се повтаря и се получава една редица от разноцветни, ужасно боядисани сгради, дето ни по външен вид си отиват, нито по височина.....
 А иначе говорих аз днес с един дядко от блока, направо си ми каза човека, че няма да стане моята работа, да не се и опитвам  Rolling Eyes...

# 13
  • Мнения: X
КАК ТРЯБВА ДА ПОСТЪПИМ АКО ИСКАМЕ ДА ОСТЪКЛИМ ТЕРАСА НА СЕМЕЙНО ЖИЛИЩЕ?
Отговор от ДНСК
По отношение на възможността за прилагане на облекчения ред по чл.147 ЗУТ или общия ред на чл.148 ЗУТ преценката е на главния архитект на общината (района).
Намерението Ви да остъклите терасата на семейното жилище можете да изпълните като се снабдите с Разрешение за строеж, издадено от главния архитект на района в общинската администрация, без за това да е необходимо предварително изготвяне и одобряване на инвестиционни проекти, по реда на чл.147,ал.1,т.12 от Закона за устройство на територията /ЗУТ/, като представите и становище от инженер-конструктор с указания за изпълнението на строежа.
Следва да се има предвид, че този ред не се прилага, когато балконът е разположен към първостепенната улична мрежа.
http://www.dnsk.mrrb.government.bg/UI/Home.aspx?0ZKDwUgLUJrLGxa% … OK2WW5OUbJBYwI%3d

 Емма,за Варна мога да ти дам координати на човек,който с това се занимава.
Консултацията в офиса  е безплатна. Simple Smile След като упоменеш адреса,ще ти се каже как да се процедира.

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 171
A вариант с външни ролетни щори вместо дограма мислили ли сте го? Поне за щори никой не би трябвало да ви закача за разрешително.

Общи условия

Активация на акаунт