Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 15

  • 89 004
  • 732
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 375
И на моя Дани лятото му сложиха 6 амалгамни пломби.Толкова бяхме притеснени от упойката и после като видях ми стана лошо.Тя едната пломба падна още на втората седмица ,но след упойките беше почти месец в  страхотна криза и още не събираме смелост да го заведеме отново.

# 61
  • Мнения: 428
Здравейте, момичета!
Толкова отдавна не съм писала, че виждам много нови майчета сред нас.
Добре дошли и прегръдки от мен (доколкото е уместно товапредвид общите проблеми, които са ни събрали тук).  bouquet

Отдавна спрях да си задавам въпроса каква е причината голямата ми дъщеря да е аутист.
След прекрасна, спокойна и щастлива бременност, кърмене на бебето до 1г. и какво ли още не, отговор не намерих. Родена е с цезарово сечение, под пълна упойка.
Пломби Мими няма до ден днешен (вече е на 8г.), макар да виждам тук таме 'развалени' зъбки.
Дано ги смени, преди да са започнали някакви болки.
В училище се справя сравнително добре. Чете и пише, дори вече под диктовка, но математиката продължава да бъде нейн голям проблем. Все по-често остава сама в училище, защото аз вече работя (което пък се отрази чудесно на моето психическо състояние).
Работя на смени, което ме устройва, за да сменям баба и, която се налага да я води на училище и носи закуската в голямото междучасие в моите работни дни.
И в говорно отношение има напредък, въпреки, че има какво още да се желае.
В този ред на мисли, искам да окуража момичетата, които чакат второ дете. Винаги съм твърдяла, че малката е най-големият терапевт на кака си. Разликата във възрастта им е 4 години. Непрекъснато я търси да играят, не спира да и говори, дори когато Мими просто не я чува сякаш. Изключително много и помогна да се социализира до някаква степен.
Честито на бременните, желая ви лека и безпроблемна бременност и разбира се, много положителни мисли!

# 62
  • Мнения: 146
TanyaMG, благодаря ти за съветите, наистина и аз си мисля, че е добре да се ходи на поне две различни места, понеже не умея да шофирам придвижването ни е малко трудно, а Пумпелина ми е наблизо... Но това не бива да ми е оправдание, така че ще трябва да измисля нещо...

Не знам дали си струва да минаваме през ТЕЛК - отпускат ли ресурсни учители за ясли и то частни?

Снощи прескочих малко в моята книга до съветите към жени, които искат да имат второ дете и се притесняват, че може да е с проблем. Освен нещата, които вече споменах, съветите са да се внимава с козметиката (можете да си проверявате повечето неща в www.cosmeticsdatabase.com), много продукти дори и за бременни са с високо съдържание на вредни субстанции, знам за червила с олово и т.н. Също обръщат внимание на токсини в препарати за чистене - нищо с хлор и амоняк, препоръчват еко препарати, както и на всичко в обзавеждането - безоловни бои при боядисване, под с плочки, корк или дърво, без мокети и килими от изкуствени материи, защото изпускали вредни газове.  Мебелите - най-добре дърво, пдч и мдф и всякакви пресовани материали също били вредни. На мен ми се струваше прекалено, но докторът, който е автор на книгата е един от най-известните в Щатите, самият той е родител на дете-аутист и разказва как след преместването в нова къща с мокети и пдч мебели детето е дръпнало страшно назад и са му махали мокета в стаята.

Като цяло бих дала положителна оценка на книгата - поне на мен ми даде отговори на много въпроси.

Искам да попитам - има ли родители, които са опитали терапия с хипербарна камера и имат информация за цени, възрастови граници, ако има?

# 63
  • Мнения: 121
Ето още един източник на живак от които трябва да се пазим....:

"Германски евродепутати оповестиха експертен анализ, според който наложените с директива на ЕС нови енергоспестяващи крушки са крайно опасни за здравето, защото съдържат живак.
Брюксел незабавно трябва да преразгледа решението си за използването им, призоваха депутатите, съобщи "Фокус".

Специалисти от Федералната служба за околна среда (ФСОС) предупреждават, че деца и бременни жени не трябва да са в близост до подобен светлинен източник. При счупване на такава крушка се отделят 0,35 микрограма живак на кубически метър, което надхвърля 20 пъти допустимата норма............."

# 64
  • Мнения: 36
Bebeto 2, не си спомням да си споделяла нещо за детето си с аутизъм   Thinking.

Непременно пий допустимите дози фолиева киселина.Консултирай се с гинеколог за дозировката.Аз лично бих си проверила при ендокринолог хормоните отговарящи за щитовидната жлеза - става чрез изследване на кръв.Не ме питай защо ти го препоръчвам  Whistling.Храни се здравословно.Пилетата се инжектират с хормони за бърз растеж.Масово пропищяха съфорумки, че на малките момиченца им потичаше мляко от гърдичките  след употреба на пилешко месо.Имаше и репортажи по медиите провокирани от този форум и бг. мамите за пилешкото.Аз също не се чувствам конфортно с хормоните след като го ям ( болят ме гърдите), но и почти не ядем такова.
В 14 тема на стр. 8 мисля, че беше...Даже с някои момичета си разменихме скайп.. Grinning Аз рядко влизам, тъй като в последно време нямам особенна възможност, може би за това не си ме запомнила.. Blush Иначе, хубаво ме информирахте за пилешкото, защото доста често си го похапвах.. ooooh! А за амалгамните пломби- имам една още от ученическите си години.. Shocked Не е истина от колко неща трябва да се пазя...Спомням си, че с Яско бременността ми беше нормална имаше малко стресови ситуации (бяха ни ограбили точно в 8-мия месец..), но като цяло беше спокойно..В 7-мия месец ме вкараха в болница със съмнение за изтичане на води, но след седмица си бях вкъщи... Crazy ...Раждането беше продължително- 24 часа..само болки и едва 3 см. разкритие, чак накрая ми сложиха системи и родих..(родих седмица след термина.. newsm78) Ваксините му ги бихме на време, не ми е създавал проблеми с тях.. newsm78 Не знам, почвам да се замислям..дали освен генетичното, не е имало и странични влияния.. Thinking В момента не знам дали да се радвам или да се притеснявам..Но дано всичко бъде наред, ще се постарая поне за това което зависи от мен..всичко друго е в божиите ръце. Praynig

Последна редакция: пт, 24 дек 2010, 23:22 от Bebeto 2

# 65
  • Мнения: 13 618
Желая на всички ви мир любов и благоденствие, весели празници и приятни мигове със семейството и близки.
Честит коледа и весели празници!
 bouquet


Аз имам 6 бременности от които само две успешни. Когато загубихме последната 2009 година си направих изследвания които показаха както генетични ( свързани с усвояване на фолиевата киселина ) така и имунологични проблеми. 4 месеца по късно синът ни беше диагностиран като атипичен аутист но официалната диагноза беше забавяне на експресивната реч - както ни казаха щадяща диагноза защото беше на 3 години  и уж на такава възраст не се дават крайни диагнози ако има разнопосини сигнали за това. Като почнах да ровя и да чета стигнах до извода че проблемите се виждат и при дъщеря ни от раждането но в малко по различен и по лек вариант. Принципно се храня здравословно , не ям месо поради вътрешни принципи , не ползвам лекарства здрава съм и двете ми бремености бяха много тежки със токсикози , но и двете раждания естествени , което хич не го намирам за плюс в ситуацията. Извода е че дори и да правиш всичко по книга пак лошото се случва по неясни причини, както татко ми заключава в последно време защото сме се намесили в естествения отбор което от една страна е направо геноцидно изказване от друга страна с много истина.

Изкам да споделя с вас че си направихме равносметка за изминалите 8 месеца работа и тя е че сме невероятни късметлии, защото нашето дете има напредък от терапиите и то огромен - Зайко работи като възрастен човек - много съсредоточен, изпълнителен, старателен, отговорен. Започва все повече да се забелязва че аутистичното в поведението изчезва, а той заприличва на върстниците си. Проблемите не са изчезнали и няма как да изчезнат - разбирането на речта го затруднява много и той се учи с подражание,по ключови думи или пък със стериотипи да разбере какво му казват да отвори адекватно  с действие или думи или поне да покаже че не разбира.

Прегръщам всички ви, добре дошли на новите в темата.

# 66
  • Мнения: 6
Весела Коледа и от мен! Много щастливи мигове с нашите деца!  Grinning

# 67
  • София
  • Мнения: 4 412
_re_ge, много се радвам за споделеното за детето ти. Praynig

Това е най-важното да се намери терапевт, с който детето да учи. Аз си спомням, че в началото нашите първи терапевти ни показваха различни неща и хващахме дейности, за който най-малко се съпротивляваше. Всяка седмица научаваше и затвърждаваше нещо ново. Преди около месец реших да селектирам характерни снимки от периода 2-3 години. Обаче на всички снимки дъщеря ми изглежда като сладко дете, може би сме и правили фотографии, когато сме бил на кеф. Но видях едни снимки от август 2006, точно преди да направи 2 години с първите терапии у нас. Бяха ни дали едни вендузи да ги лепим на шкафа и тя да ги отлепва. Но на нея и беше трудно и сред пищенето и сърденето е решила да ухапе едната и съм я снимала точно така, как се опитва да я захапе. А тя никога не е хапала или слагала нещо в устата.Та си мисля, че по този начин се създава и хъс у децата.

# 68
  • Мнения: 36
А тя никога не е хапала или слагала нещо в устата.Та си мисля, че по този начин се създава и хъс у децата.
newsm78 интересно..мойто дечко, също си хапе ръката или моята ръка, когато стане много емоционален..(без зъби, с устни захапва).. Crazy и някакси виждам едно нежелание в него да се съсредоточи, а когато го изисквам и го повтарям той реагира така..не знам дали го нахъсва това по някакъв начин или просто изразява някакъв вид протест... ooooh!
Кажете нещо повече за тези терапевти..от къде сте ги наели, в какво се състои работата им..?! Моят син за сега ходи само на специализирана градина...(хубавото е, че от този месец започнаха и с допълнителна работа с ресурсен учител..), но няма видим напредък.. ooooh! може би защото е едва от 3 месеца..знам ли..?!
 Rolling Eyes
П.П. и м/у другото, честита Коледа мили, мами!  bouquet

# 69
  • София
  • Мнения: 4 412
Bebeto, не действието хапане я нахъсва. А това, че има предизвикателство и за да го преодолее се е сетила да направи ново действие, което не е правила преди това.
Едно дете, което обичайно хапе ,  ако се сети да бутне, или да премести или нещо друго, което не е правило преди това, е начин за размърдване на мозъка. Много важно и как ще се подпомогне детето, така че да се напъне и дори да не успее от първи път, след 5-6 опита /може и в различни дни/ да успее.

# 70
  • Мнения: 121
 C какви консерванти се храним.....

Не ви ли се струва че през последните години нищо вече не е толкова вкусно, колкото беше преди? Няма значение дали си купувате салам или луканка (кисели с вкус на пластмаса) , консерва риба (от най-малките риби които са кожа и кости) или пушено месо (вакуумирано в найлон пълен с чорба - коктейл с цялата менделеева таблица). Фирмите производителки вече го удариха през просото и единственото което ги интересува е продуктите им да не се развалят за да не им ги връщат от магазините! За целта ги наблъскват с консерванти които са евтини аналози на онези които се слагат (ако въобще слагат някакви) в "белите държави"!
Производството на такава продукция е развито в Израел, Турция, Холандия, Австралия, Германия, Швейцария, ЮАР, Кипър, Филипините, Малта, Пуерто-Рико, Мароко.
Върху такива продукти се поставя съответната маркировка. Става дума именно за този тайнствен знак "Е". Той посочва, че стоката е произведена с използване на опасни за здравето консерванти например.
Така например маргарините, произведени в Холандия и Германия, и внасяни в страните от Източна Европа, все по-често са консервирани с ракообразуващ емулгатор, означен на опаковката със символа Е 330. С други думи, поставяйки маркировка, производителят "честно" предупреждава потребителя: "Вие имате право да решите дали ще купите тази стока, която струва по-евтино, или ще предпочетете по-качествената, но и по-скъпа стока."
Символите носят информация.Първата цифра посочва групата на добавката, другите две са за различните по химически състав добавки от същата група.>

Абсолютно забранени:

В момента три добавки са признати от контролните организации за вредни и са абсолютно забранени. Това са:
• Е121 - цитрусов червен оцветител;
• Е123 - оцветител амарант;
• Е240 - консервант формалдехид.
Интересно е, че само преди няколко години забранените добавки се използваха напълно легално. Можеха да се открият дори върху опаковката на "MARS". При това не може да бъде обвинена фирмата-производител, която е действала според закона.
С какво вредят хранителните добавки?**

ГРУПА ДОБАВКИ

Е103, Е105, Е121, Е123, Е125, Е126, Е130, Е131, Е142, Е152, Е153;Е210, Е211, Е213-217, Е240, Е330;Е447;Е924a, Е924b; Канцерогенни. Могат да доведат до образуване на злокачествени тумори.
Е171-173;Е320, Е322;Е407, Е447, Е450;Могат да доведат до заболявания на черния дроб и бъбреците.
Е221-226;Е311-313, Е320-322, Е338-341;Е407, Е450, Е453, Е456, Е461-466;Нарушават храносмилането.
Могат да доведат до заболявания на стомашно-чревния тракт.
Е230-232, Е239;E311-313; Могат да предизвикат алергични реакции.
Е220; Разрушават витамин В1.
Е230, Е231, Е232, Е233; Нарушават функциите на кожата.
Е250, Е251, Е252;Противопоказани при хипертония.
E-102 E-110 E-120 E-124 E-1237 E-129 E-155 E-220 E-222 E-223 E-224 E-228
E-233 E-242 E-400 E-401 E-402 E-403 E-404 E-405 E-501 E-502 E-506 E-620 E-636nbsp; E-637 E-907-ОПАСЕН
Е-153 Е-210 Е-211 Е-212 Е-213 Е-214 Е-215 Е-216 Е-219 Е-230 Е-252 Е-280 Е-281 Е-282 Е-283 Е-330 Е-954-РАКООБРАЗУВАЩ
Е-103 Е-105 Е-111 Е-121 Е-125 Е-126 Е-130 Е-152> Е-952-ЗАБРАНЕНО
Е-104 Е-122 Е-141 Е-150 Е-171 Е-173 Е-241 -ПОДОЗРИТЕЛЕН
Е-123-ОСОБЕНО ОПАСЕН+ЗАБРАНЕНО
Е-270 ОПАСЕН ЗА ДЕЦА
Е-510 Е-513 Е-527 -ОСОБЕНО ОПАСЕН
Е-160 Е-221 Е-223 Е-239 Е-1105 -ВРЕДЕН ЗА КОЖАТА
Е-250 Е-251 -АРТЕРИАЛНОЕ ДАВЛЕНИЕ
Е-330 Е-338 Е-339 Е-340 Е-341 Е-343 Е-450 Е-451 Е-452 Е-453 Е-454 Е-461 Е-462 Е-463 Е-465 Е-466 -ВРЕДЕН ЗА ЖЛЪ4КАТА
Е-626 Е-627 Е-628 Е-629 Е-630 Е-631 E-632 Е-633 Е-634 Е-635 -КИШЕЧНЪЕ РАССТРОИСТВА
Е-154 -КИШЕЧНЪЕ Р.+АРТЕРИАЛНОЕ ДАВЛЕНИЕ


Тук са показани Е-станадартите на EU, като тези номера са тествани за безопасност и са разрешени в нея. Числата без Е са разрешени във Великобритания, но е вероятно да не бъдат разрешени за употреба във всичките стани от Европейската общност. САЩ използуват друга система за класификация. Независимо от това тук ще предостави информация за хора, имащи алергични реакции, да разберат дали тези добавки се отразяват върху тях.
По долу е списъкът на всичките Е - номера, използвани от Европейските производители на хранителни продукти по типове и номера. www.lactose.co.uk


1. Оцветители (E100-E181)
2. Консерванти (E200-E290)
3. Киселини, антиоксиданти, минерални соли (Е296-Е385)
4. Гуми, емулгатори, стабилизатори (Е400-Е495)
5. Минерални соли (Е500-Е585)
6. Овкусители и ароматизатори(Е620-Е640)
7. РАЗНИ (E900-E1520)



E100 - E182 Оцветители Оцветяват продуктите. Сладки газирани напитки, лимонади, бонбони, близалки, сладолед.
E200 - E299 Консерванти Удължават срока на съхранение на продуктите. Всякакъв вид консервирани храни (гъби, компоти, сокове, конфитюри, сладка).
E300 - E399Антиокислители Предпазват продуктите от разлагане на въздуха Млечно-кисели продукти — подсладени фруктови млека, десерти, колбаси, краве масло, шоколад
E400 - E499 Стабилизатори. Сгъстители. Запазват консистенцията на продукта Сладка, конфитюри, желета, кондензирани млека, шоколадови десерти, млечни продукти.
E500 - E599 Емулгатори Запазват формата на продукта.
E600 - E699 Ароматизатори и подобрители Засилват вкуса и аромата на продукта.
E900 - E999 Пенорегулатори Използват се в газираните напитки. Газирани напитки
Съвсем неотдавна се появиха добавки с индекс "Е" и 4 цифри след нея — от 1000 до 1199. Тази група добавки се грижи брашното, захарта и други подобни продукти да не попиват влагата и да остават пръхкави.


Оцветители (E100-E181)


E100 Curcumin жълто оранжев; извлича се от корена на растението куркума - curcuma (turmeric), но може и да бъде синтезирано; използува се в сирената, маргарина, печени сладкиши и подправки.
E101 Riboflavin, Riboflavin -5'-phosphate 'Витамин B 2' и оцветител, естествено го има в зелените зеленчуци, яйцата, млякото, черния дроб и бъбрека; употребява се в маргарина и сирената.
E 102 Tartrazine FD &C Yellow No .5; предполага се че предизвиква асматични атаки (по US FDA ** - не), ортикария при деца (по US FDA ** изчисления 1:10 000); tartrazine чувствителнос е свързана са чувствителността спрямо аспирина; използува се за оцветяване на безалкохолни напитки, сладкиши, конфитюри, тестени храни, snack foods , консервирана риба, готови супи; забранен в Норвегия и Австрия
E 104 Quinoline Yellow FD &C Жълто No .10; използува се в червилата и продукти за коса, одеколони; може да причини дерматит; забранен в Австралия, САЩ и Норвегия.
E 107 Yellow 7G жълт оцветител; HACSG * препоръчва да се избягва; страдащи от астма могат да проявят алергична реакция към него; typical products are soft drinks ; забранен в Австралия, САЩ
E 110 Sunset Yellow FCF , Orange Yellow S FD &C Жълто No .6; използван в тестените изделия, пекарството, сладкишите, сладоледа, напитки и консервирана риба; синтетичен; също в много лекарства - Berocca , Polaramine , Ventolin syrup ; странични ефекти - ортикария, ринити, коремни болки, гадене и повръщане, непоносимост към храна; забранен в Норвегия
E 120 Cochineal , Carminic acid , Carmines червен цвят; произвежда се от насекоми; рядко използуван; HASCG * препоръчва да се избягва
E 122 Azorubine , Carmoisine червен цвят; дериват от въглищния катран; може да се получи реакция при астматици и хора алергични към аспирин; използува се в сладкарството, марципан, желета; забранен в Австрия, САЩ, Норвегия и Швеция.
E 123 Amaranth FD &C Червено No .2; извлича се от растението herbaceous ; използва се при миксове за кейк, плодови пълнежи, желета; може да провокира астма, екзема и хиперактивност; вреден при бременност; забранен в Австрия, САЩ, Русия, Норвегия и др.
E 124 Ponceau 4R , Cochineal Red A FD &C Червено No .4; канцероген при животни, реакции при астматици и алергични към аспирин; забранен в САЩ и Норвегия
E 127 Erythrosine FD &C Червено No .3; червен оцветител, използуван при консервиране на зеленчуци и плодове, микс за крем карамел, сладкиши; може да причини чувствителност към светлина, да увеличи нивата на хормоните на щитовидната жлеза; забранен в Норвегия
E 128 Red 2G Забранен в Авсралия и много други страни, освен Великобритания.
E 129 Allura red AC FD &C Червено No .40; оранжево червен, използван в сладките, напитки и подправки, лекарства и козметика; синтетичен, въведен в началото на 80-те за да замени amaranth ; забранен в Дания, Белгия, Франция, Германия, Швейцария, Швеция, Австрия и Норвегия.
E 131 Patent blue V Син. Забранен в Австралия, САЩ и Норвегия.
E 132 Indigotine , Indigo carmine FD & C Син No .2, основно се прибавя към таблети и капсули; също в производството на сладолед, сладкарството; синтетичен- извлечен от въглищния катран; може да причини гадене, повръщане, високо кръвно налягане, проблеми с дишането или други алергични реакции. Забранен в Норвегия.
E 133 Brilliant blue FCF FD & C Blue Dye No .1; използува се в млечни продукти, сладки и напитки; синтетичен - течен или амониева сол; забранен в Белгия, Франция, Германия, Швейцария, Швеция, Австрия и Норвегия.
E 140 Chlorophylis , Chlorophyllins зелен оцветител, намиращ се естествено в растенията, използува се за оцветяване на восъци и масла, използува се в медицината и козметиката.
E 141 Copper complexes of chloropyll and chlorophyllins маслинено зелен, без неблагоприятни ефекти
E 142 Green S зелен; синтетичен дериват от въглищния катран; използва се при used in консервирания грах; забранен в Швеция, САЩ и Норвегия.
E 150( a ) Plain caramel тъмно кафяв; HACSG * препоръчва да се избягва. използва се в сосове, бира, уиски, бисквити, маринати
E 150( b ) Caustic sulphite caramel виж E 150( a )
E 150( c ) Ammonia caramel виж E 150( a )
E 150( d ) Sulphite ammonia caramel виж E 150( a )
E 151 Brilliant Black BN , Black PN черно; дериват от въгления катран, използува се при сосове, сладкарски миксове; забранен в Дания, Австралия, Белгия, Франция, Германия, Швейцария, Швеция, Австрия, САЩ, Норвегия.
E 153 Vegetable carbon черен цвят, въглищен пигмент; използува се конфитюри, желета, ликьори, само зеленчуков дериват е разрешен в Австралия, забранен в САЩ
E 154 Brown FK кафяв, забранен в САЩ
E 155 Brown HT ( Chocolate ) кафяв, използува се в шоколадови миксове, може да предизвика астматични реакции и при хора алергични към аспирин, както и кожна чувствителност; забранен в Дания, Белгия, Франция, Германия, Швейцария, Швеция, Австрия, САЩ и Норвегия.
E 160( a ) Carotene , alpha -, beta -, gamma - жълто оранжев, човешкото тяло го превръща във ' Vitamin A ' в черния дроб, има го в морковите и други жълти или оранжеви плодове и зеленчуци
E 160( b ) Annatto ( Arnatto , Annato ), bixin , norbixin червен; извлича се от дървото Bixa orellana ;използува за оцветяване на сирена, масло, маргарин, супи, тестени изделияр; лак за нокти; може да причини ортикария ( nettle rash )
E 160( c ) Paprika extract , capsanthin , capsorubin червен, не се знаят странични ефекти.
E 160( d ) Lycopene червен, не се знаят странични ефекти.
E 160( e ) Beta - apo -8'- carotenal ( C 30) оранжев, не се знаят странични ефекти.
E 160( f ) Ethyl ester of beta - apo -8'- carotenic acid ( C 30) оранжев, не се знаят странични ефекти.
E 161( b ) Xanthophylls - Lutein жълт, извлича се от растения, невен и яйчен жълтък.
E 161( g ) Xanthophylls - Canthaxanthin жълт цвят, вероятно се извлича от животинска суровина (ретинол); има го в някои гъби, ракообразни, риби, пера на фламинго.
E 162 Beetroot Red , Betanin пурпурен, не се знаят странични ефекти.
E 163 Anthocyanins виолетов, не се знаят странични ефекти.
E 170 Calcium carbonate минерална сол, бяла; използува се като пълнители абразив в много продукти, като и в бели бои.
E 171 Titanium dioxide бяла минерална сол.
E 172 Iron oxides and hydroxides черен, червен и жълт цвят, използва се в в някои рибни пастети; токсичен в големи дози.
E173 Aluminium
E174 Silver
E175 Gold
E180 Latolrubine BK да се избягва.
E 181 Tannic acid , tannins пречищващ агент в алкохола, извлича се от шишарки и листа от дъб.


Консерванти (E 200- E290)


E 200 Sorbic acid дали е получена от безкостилкови или синтезирана от кетен, е възможно дразнене на кожата
E 201 Sodium sorbate не са известни вредни ефекти
E 202 Potassium sorbate не са известни вредни ефекти
E 203 Calcium sorbate не са известни вредни ефекти
E 210 Benzoic acid фенилкарбоксилова киселина; прибавя се към алкохолните продукти, сиренета, подправки, замразени храни, в козметиката и фармацията, и много други; може да причини астма, особено при зависими от стероидни лекарства, може да взаимодейства със серен бисулфит(222), което може да доведе до хиперактивност при децата;
E 211 Sodium benzoate използва се като антисептик, за хранителен консервант и маскиращ вкуса; портокаловите сокове съдържат високо количество, до 25 mg на 250 ml ; също в млечните и месни продукти, подправките, както и в някои лекарства; може да предизвика обриви и да усили астма.
E 212 Potassium benzoate при хора с алергични реакции. в.ж 210
E 213 Calcium benzoate виж 212
E 214 Ethyl p - hydroxybenzoate да се избягва, забранен в някои страни.
E 215 Sodium ethyl p - hydroxybenzoate да се избягва, забранен в някои страни.
E 216 Propyl p - hydroxybenzoate възможен алерген
E 217 Sodium propyl p - hydroxybenzoate да се избягва, забранен в някои страни.
E 218 Methyl p - hydroxybenzoate възможни алергични реакции, главно върху кожата.
E 219 Sodium methyl p - hydroxybenzoate да се избягва, забранен в някои страни.
E 220 Sulphur dioxide серен двуокис; може да предизвика астматични пристъпи и метаболитни промени при хора с понижени бъбречни функции, също разрушава vitamin B 1; типични приложение при производството на бира, безалкохолни, сушени плодове, вин, оцет, картофени продукти.
E 221 Sodium sulphite почистващ агент при производството на джусове, възможни чревни разстройства; виж 220
E 222 Sodium hydrogen sulphite виж 220
E 223 Sodium metabisulphite третиращ агент, виж 220
E 224 Potassium metabisulphite виж 220
E 225 Potassium sulphite виж 220
E 226 Calcium sulphite да се избягва, забранен в някои страни.
E 227 Calcium hydrogen sulphite да се избягва, забранен в някои страни.
E 228 Potassium hydrogen sulphite виж 220
E 230 Biphenyl , Diphenyl може да предизвика кожни проблеми; може да се използува за земеделски цели - цитрусови плодове
E 231 Orthophenyl phenol може да предизвика кожни проблеми; може да се използува за земеделски цели - pears , carrots , peaches , plums , prunes , sweet potatoe , citrus fruit , pineapples , tomatoes , peppers , cherries , nectarines
E 232 Sodium orthophenyl phenol виж 231
E 233 Thiabendazole виж 231
E 234 Nisin антибиотик, добит от бактерия; прилага се при производството на бира, продукти на сиренето, доматеки пюрета.
E 235 Natamycin плесенен инхибитор, произведен чрез бактерии; може да причини гадене, повръщане, диария и кожно дразнене; типично приложение - месо сирене
E 236 Formic acid да се избягва, забранен в някои страни.
E 237 Sodium formate да се избягва, забранен в някои страни.
E 238 Calcium formate да се избягва, забранен в някои страни.
E 239 Hexamethylene tetramine да се избягва, забранен в някои страни.
E 249 Potassium nitrite фиксира цвета и консервант при месото; може да окаже ефект върху пренасянето на кислород в тялото, резултиращо в учестено дишане, замайване и главоболие, потенциален канцероген, не е разрешен при храни за бебета и деца
E 250 Sodium nitrite може да предизвика хиперстезия, потенциално канцерогенен, забранен в много страни m , може за взаимодейства в стомаха до образуване на нитрозамин. Препоръчва се избягването му.
E 251 Sodium nitrate виж 250
E 252 Potassium nitrate виж see 249 и 250
E 260 Acetic acid основен компонент на оцета
E 261 Potassium acetate в сосове и марини виж 261
E 262 Sodium acetate , Sodium diacetate виж 260
E 263 Calcium acetate виж 260
E 264 Ammonium acetate като 263, но може да предизвика гадене и повръщане.
E 270 Lactic acid млечна киселина, киселинен регулатор;
E 280 Propionic acid използува се в хлебопроизводството и колбасарството.
E 281 Sodium propionate виж 281
E 282 Calcium propionate виж 281
E 283 Potassium propionate виж 281
E 290 Carbon dioxide въглероден двуокис


Киселини, антиоксиданти, минерални соли (Е296-Е385)

E 296 Malic acid ябълчна киселина;
E 297 Fumaric acid фумарова киселина, получава се от растението Fumaria esp . F . officianalis или при ферментацията на глюкозата с плесени, може да служи като овкусител, за подкиселяване, антиоксидант при безалкохолни
E 300 Ascorbic acid аскорбинова к-на, ' vitamin C '; прилага се в хлебопроизводството, при обработка на брашното и много други.
E 301 Sodium ascorbate натриева сол на Е300
E 302 Calcium ascorbate калциева сол на Е300
E 303 Potassium ascorbate potassium salt of vitamin C
E 304 Ascorbyl palmitate , Ascorbyl stearate естери на аскорбиновата киселина с мастни киселини
E 306,
E 307,
E 308,
E 309 Tocopherols , alpha -, gamma -, delta - ' vitamin E '; намира се в много масла, включая соя, житни зародиши, оризови зародиши, памучно семе, царевица, работи като антиоксидант на мастните киселини, предотвратяващ окислението на вит. А, използва се в маргарина и салатни дресинги
E 310 Propyl gallate използва се за предотвратяване на гранясването на мастни субстанции; извлича се от шикалки; може да причини кожни или коремни раздразнения, галатите не се допускат за бебешки и детски храни; използуват се при масла, маргарин, салатни дресинги
E 311 Octyl gallate виж 310
E 312 Dodecyl gallate виж 310
E 315 Erythorbic acid получава се от sucrose
E 316 Sodium erythorbate получава се от E 317
E 319 Tert - ButylHydroQuinone ( TBHQ ) HACSG * препоръчва да се избягва. Може да причини гадене, повръщане. Доза от 5 g се разглежда като фатална. Прилага се при мазнините, масла, маргарин.
E 320 Butylated hydroxy - anisole ( BHA ) забавя повреждането от окисление; използва се в ядивните мазнини, дъвки, маргарин, инстантните картофени продукти, не разрешен за бебешки храни.
E 321 Butylated hydroxy - toluene ( BHT ) виж E 320
E 322 Lecithins емулгатор, извлечен от соеви зърна, яйчени жълтъци, фъстъци; не токсичен, но превишаването на дозата води до стомашни разстройства, липса на апетит; използва се за в маслата, шоколада, майонезата.
E 325 Sodium lactate получава се от мляко; при хора с лактозна непоносимост, може да предизвика нежелана реакция
E 326 Potassium lactate виж 325
E 327 Calcium lactate виж 325
E 328 Ammonium lactate виж 325
E 329 Magnesium lactate виж 325
E 330 Citric acid лимонена киселина; използва се в бисквити, консервирана риба, безалкохолни, продукти от сирене, супни миксове, ръжен хляб
E 331 Sodium citrates Натриева сол на Е300
E 332 Potassium citrates Калиева сол на Е300
E 333 Calcium citrates Калциева сол на Е300
E 334 Tartaric acid Винена киселина; без странични ефекти
E 335 Sodium tartrates виж Е334
E 336 Potassium tartrates виж Е334
E 337 Sodium potassium tartrate виж Е334
E 338 Phosphoric acid фосфорна киселина; без странични ефекти
E 339 Sodium phosphates mineral salt , used as a laxative and a fixing agent in textile dyeing ; high intakes may upset the calcium / phosphorus equilibrium
E 340 Potassium phosphates see 339
E 341 Calcium phosphates минерална сол, използува се в медицината, като антиацид и полиращо в пастите за зъби
E 343 Magnesium phosphates основен минерал, анти втвърдяващ в заместителите на сол
E 350 Sodium malates без странични ефекти
E 351 Potassium malate без странични ефекти
E 352 Calcium malates без странични ефекти
E 353 Metatartaric acid без странични ефекти
E 354 Calcium tartrate без странични ефекти
E 355 Adipic acid киселина за хранителни цели, използува се при желатините, безалкохолни напитки, псдправки и овкусители
E 357 Potassium adipate без странични ефекти
E 363 Succinic acid забранена в някои държави
E 365 Sodium fumarate сол на фумаровата киселина ( растението клас Fumaria esp . F . officianalis )
E 366 Potassium fumarate без странични ефекти
E 367 Calcium fumarate без странични ефекти
E 370 1,4- Heptonolactone забранена в някои държави
E 375 Niacin vitamin B 3;
E 380 Tri - ammonium citrate може да влияе на черния дроб и на функциите на панкреаса
E 381 Ammonium ferric citrates сол на лимонената киселина, използува се като добавка на желязо в диетични формули
E 385 Calcium disodium EDTA забранен в някои страни


Гуми, емулгатори, стабилизатори (Е400-Е495)


E 400 Alginic acid извлича се от водорасли, използува се в яйчни кремове, ободрителни напитки и смеси, сгъстяващи кремове - предпазва от кристализиране; няма данни за странични ефекти при приемане в малки количества
E 401 Sodium alginate виж 400
E 402 Potassium alginate виж 400
E 403 Ammonium alginate виж 400
E 404 Calcium alginate виж 400
E 405 Propylene glycol alginate няма данни за странични ефекти
E 406 Agar получава се от червени водорасли, понякога се използува като лаксативно средство, използва се в месо преработката, захаропреработка и в сладоледите
E 407 Carrageenan извича се от водорасли, може да бъде замърсен с етилен оксид, който образува етилен хлорхидрини, които се смятат за канцерогени; иначе чистия карагенан се разгражда в червата
E 410 Locust bean gum извлича се от Ceratonia siliqua ; използува се в захаросани плодове, освежителни напитки, дресинги, безкофеинови шоколадови заместители, плодови сокове, намалява нивото на холестерина
E 412 Guar gum извлича се от семена от Cyamoposis tetragonolobus в Индия; намалява нивата на холестерола
E 413 Tragacanth гума, извлечена от дървото Astragalus gummifer ; използува се в храните, свързващо в козметиката
E 414 Acacia извлича се от Acacia Sengal ;
E 415 Xanthan gum използва се като структурообразуващо, сгъстяващо, стабилизатор, емулгатор и пенообразуващ агент.
E 416 Karaya gum извлича се от индийското дърво Sterculia urens ; използва се при сладоледите, яйчени кремове, сладки, като пълнител - има свойството да увеличи обема си 100 пъти, при добавяне на вода.
E 417 Tara gum извлича се от храста Caesalpinia Spinosa , намиращ се в Еквадор и Перу; използува се в комбинация с Е415, Е410, Е412 за увеличаване на визкозитета.
E 420 Sorbitol изкуствен подладител, получава се от глюкоза; използува се в нискокалорични храни, консервант в козметиката; не е разрешен в детски храни, може да причини коремни смущения, има лаксативен ефект
E 421 Mannitol изкуствен подсладител; използува се в нискокалоричните храни
E 422 Glycerol подсладител; използува се в ликьори; бонбони; сушени плодове, нискокалорични храни
E 431 Polyoxyethylene stearate Полиоксиэтилен(стеарат
E 432 Polysorbate 20 Полиоксиэтиленсорбитан монолаурат
E 433 Polysorbate 80 Полиоксиэтиленсорбитан моноолеат; емулгатор, извлечен от мастни киселини, анти пенообразуващ
E 434 Polysorbate 40 Полиоксиэтиленсорбитан монопалмитат
E 435 Polysorbate 60 Полиоксиэтиленсорбитан моностеарат
E 436 Polysorbate 65 Полиоксиэтиленсорбитан тристеарат
E 440( a ) Pectin Пектини: пектин, ; използват се за сгъстяване на мармалад, желета и сосове
E 440( b ) Amidated pectin амидопектин
E 441 Gelatine възможен алерген, за астматици и хора, алергични към сулфити
E 442 Ammonium phosphatides без странични ефекти
E 450 Diphosphates Пирофосфати: натриеви, калиеви и калциеви
E 460 Cellulose без странични ефекти
E 461 Methyl cellulose метил целулоза; може да причини чревни проблеми
E 463 Hydroxypropyl cellulose ходрокси пропил целулоза; забранен в някои страни
E 464 Hydroxypropyl methyl cellulose хидрокси пропил метил целулоза
E 465 Ethyl methyl cellulose етил метил целулоза
E 466 Carboxy methyl cellulose, Sodium carboxy methyl cellulose без странични ефекти
E469 Sodium caseinate без странични ефекти
E470 Fatty acids salts соли на мастни киселини ; забранени в някои страни
E471 Mono & di glycerides of fatty acids без странични ефекти
E472 Fatty acid esters of glycerides без странични ефекти
E473 Sucrose esters of fatty acids естери на захароза и мастни киселини
E474 Sucroglycerides захароглицериди
E475 Polyglycerol esters of fatty acids без странични ефекти
E476 Polyglycerol polyricinoleate без странични ефекти
E477 Propylene glycol esters of fatty acids без странични ефекти
E478 Lactylated Fatty Acid Esters of Glycerol and Propilene Glycol
няма данни
E479(b) Thermally oxidized soya bean oil interacted with mono- and diglycerides of fatty acids Термически окисленно соевое и бобово масло с моно - и диглицериди на мастните к - ни
E480 Dioctyl sodium sulphosuccinate натриев диоктилсулфосукцинат
E481 Sodium stearoyl-2-lactylate без странични ефекти
E482 Calcium stearoyl-2-lactylate без странични ефекти
E483 Stearyl tartrate забранен в някои страни
E491 Sorbitan monos tearate без странични ефекти
E492 Sorbitan tristearate може да увеличи абсорбцията на някои мастно разтворими субстанции
E493 Sorbitan monolaurate забранен в някои страни
E494 Sorbitan mono-oleate забранен в някои страни
E495 Sorbitan monopalmitate забранен в някои страни


Минерални соли ( Е 500- Е585)


E500 Sodium carbonates Натриев к арбонати, без странични ефекти в малки количества
E501 Potassium carbonates без странични ефекти
E503 Ammonium carbonates дразнещ лигавицата
E504 Magnesium carbonate използва се като лаксатив и антиацид
E507 Hydrochloric acid безопасно в малки количества
E508 Potassium chloride по големи количества могат да причинят язва
E509 Calcium chloride калциев хлорид
E510 Ammonium chloride да се избягва от хора с понижени чернодробни и бъбречни функции
E511 Magnesium chloride магнезиев хлорид (основен минерал)
E513 Sulphuric acid сярна киселина; забранена в някои държави
E514 Sodium sulphates натриев сулфат - може да наруши водния баланс
E515 Potassium sulphates без странични ефекти
E516 Calcium sulphate калциев сулфат, получава се от варовик
E518 Magnesium sulphate има лаксативен ефект
E519 Copper sulphate
E524 Sodium hydroxide натриева осноова
E525 Potassium hydroxide калиева основа
E526 Calcium hydroxide без странични ефекти
E527 Ammonium hydroxide амониев хидроксид
E528 Magnesium hydroxide магнезиев хидроксид
E529 Calcium oxide калциев оксид, безопасен в малки количества
E530 Magnesium oxide магнезиев оксид
E535 Sodium ferrocyanide без странични ефекти
E536 Potassium ferrocyanide без странични ефекти
E540 Dicalcium diphosphate дикалциев дифосфат
E541 Sodium aluminium phosphate натриево алуминиев фосфат
E542 Bone phosphate костен фосфат derived from bones; used in dried milk for coffee machines
E544 Calcium polyphosphates avoid it, banned in some countries
E545 Ammonium polyphosphates avoid it, banned in some countries
E551 Silicon dioxide без странични ефекти
E552 Calcium silicate получава се от варовик и диатомит - антиацид
E553(a) Magnesium silicates магнезиев силикат
E553(b) Talc свързва се с рак на стомаха; типичен продукти - белен ориз, при шоколадите и в сладкарството
E554 Sodium aluminium silicate използва се в солта, заместители на сухо мляко и брашна; опасен при бременност
E556 Calcium aluminium silicate използува се в млечни прахове; виж Е554
E558 Bentonite без странични ефекти
E559 Aluminium silicate (Kaolin) без странични ефекти
E570 Stearic acid без странични ефекти
E572 Magnesium stearate без странични ефекти
E575 Glucono delta-lactone без странични ефекти
E576 Sodium gluconate забранен в някои страни
E577 Potassium gluconate без странични ефекти
E578 Calcium gluconate без странични ефекти
E579 Ferrous gluconate цвето задържащ агент; използува се в растителните масла, като добавка на желязо; в малки количвства е безвреден
E585 Ferrous lactate няма данни


Усилващи вкуса и аромата (Е620-Е640)


E620 Glutamic acid аминокиселина, използва се в подправки, заместители на сол,усилва аромата, използва се в организма при изграждането на протеините, произвежда се от простатата жлеза; не подходяща за деца
E621 Monosodium glutamate (MSG) мононатриев глутамат, използва се в консервирани зеленчуци, дресинги, много замразени храни
E622 Monopotassium glutamate монокалиев глутамат; използува се сол заместители с ниско натриево съдържание, може да причини стомашни разстройства
E623 Calcium diglutamate в заместители за сол, не са наблюдавани странични ефекти
E624 Monoammonium glutamate в заместители за сол, не са наблюдавани странични ефекти
E625 Magnesium diglutamate в заместители за сол, не са наблюдавани странични ефекти
E626 Guanylic acid в подправки, заместители на сол, овкусители,гуанилова киселина; свързва се с подагра
E627 Disodium guanylate натриев гуанилат; виж 626
E629 Calcium guanylate калциев гуанилат; виж 626
E631 Disodium inosinate виж 626
E633 Calcium inosinate виж 631
E635 Disodium 5'-ribonucleotide както 626
E636 Maltol използва се като овкусител на млечно базирани напитки (шоколадово мляко), сладкиши, дъвки, плодови вина; има максимално допустима доза за кг
E637 Ethyl maltol виж Е636
E640 Glycine & its sodium salt глицин и негова натриева сол


РАЗНИ

E900 Dimethyl polysiloxane базирано на силикон
E901 Beeswaxes пчелни восъци, понякога предизвикват алергични реакции
E903 Carnauba wax извлечено от Южно Африканска палма, понякога предизвикват алергични реакции
E904 Shellac извлича се от инсекти, понякога предизвикват алергични реакции на кожата
E905 Paraffins, Microcrystalline wax парафини - може да инхибират абсорбцията на мазнни, леко лаксативни, може би са свързани с рака на червата, изпозлвата се в сладкишите, при процесите на ферментация, при сушени плодове
E907 Refined microcrystalline wax забранен в някои страни
E913 Lanolin добива се от овча вълна
E920 L-Cystein за третиране на брашното, извлича се от животински косми или от пера
E921 L-Cystin вж E920
E924 Potassium bromate в обработка на брашната, в по-големи количества може да предизвика стомашни проблеми
E925 Chlorine в обработка на брашната
E926 Chlorine dioxide виж 925
E927 Azodicarbonamide забранен в някои страни
E928 Benzoyl peroxide при избелване на брашното, вреден за хора с алергични прояви - виж 210
E931 Nitrogen азот, при пакетиране и замразяване
E932 Nitrous oxide безвреден в малки количества
E950 Acesulphane potassium
E951 Aspartame изкуствен подсладител, има доста странични реакции, както и има хора, алергични към него.
E952 Cyclamic acid изкуствен подсладител, забранен в САЩ и UK, заради връзки с рака
E954 Saccharines изкуствен подсладител, забранен в САЩ от 1977, заради връзки с рака
E957 Thaumatin изкуствен подсладител, полъучен от тропическото растение Thaumococcus danielli; за подсладяване на вина, хляб и плодове.
E965 Maltitol, Hydrogenated glucose syrup овлажнител, лаксативен в големи концентрации
E967 Xylitol овлажнител
E999 Quillaia extract емулгатор, използува се в бирата и газираните напитки
E1100 Amylase извлича се от гъби или панкреас на свиня
E1200 Polydextrose безопасен в малки дози
E1201 Polyvinylpyrrolidone диспергиращ агент; при изкуствените подсладители
E1202 Polyvinylpolypyrrolidone колоиден стабилизатор, при избистряне на виното
E1400-E1450 Starches Скорбяла - няма странични ефекти
E1505 Triethyl acetate част от него се превръща в алкохол в тялото
E1510 Ethanol алкохол
E1517, E1518 Glycerol acetates разтворител, получен от глицерол
E1520 Propylene glycol омокрящ и диспергиращ агент

# 71
  • Мнения: 36
Нямам думи! То вече да те е страх, какво слагаш в устата си... Confused

# 72
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 472
И след таблицата с Е-та, искам да кажа - тях ги има не само в храната...

Е -122 - в Панадол бебе... дето се дава на най-малките. http://www.medicine.bg/public/listovka/10367s.pdf

# 73
  • Мнения: 121
Никoй не иска да пише по празниците.....Всеки ден проверявам дали няма нещо...нямааа...
Аз съм в голямо колебание и мноооого ме е яд че "ДЕСИ" я няма да даде акъл какво да правя..жалко че от април месец не е писала нито ред..
3 месеца сме на стриктна диета..Ни глyтен ни ка3еин..Не е трудно...Има специализирани магазини и секции в големите вериги с такива продукти-така че се справям без големи проблеми....за 3 месеца единственното което изяде а не трябваше е една бисквитка..Нищо друго..Иииии-никаква промяна..Никакъв резултат..Единственно спи по-добре вечер и хапва малко повечеко от преди..Но в отношение развитие...НИКOЙ..Нито нови думи нито хиперактивността ни намалява..Все същия си е...Логопедите за 4 месеца успяха да изкарат 2 думи/на Английски/-Го и СТОП!Това е...Говорим си с ехолалията с на-на-на-на-на-на..насечено и това сие.Започвам да се самонанвивам да спирам диетата...или поне да не е толкова стриктна..защото няма смисъл..Всички продукти ми костват в пъти по-скъпо а ефект никакъв...Вие какво ще кажете??? newsm78
Все още сме без диагноза....Чудят се всички...Има някои а-и черти но са прекалено малко да го диагностицират..Той има перфектен очен контакт,играе си игри "наужким",комуникира без проблем макар и с неговия си език...Но все още сме с 10-тина разбираеми думи,ходим на пръсти като балерина и тичаме от стена до стена редовно...ще видим детската градина как ще му се отрази-тръгваме на 5-ти януари!........
Друг проблем ни е памперса....Не ще да седне на гърне и това е..Пищи ..реве и ще се стиска ако трябва3 дена но ще се изака като му се сложи памперса..Ако много го напъне-в гащите..Това е... Sick
Някои беше споменал преди че е успял с някакви свещички..Слага свещичка и след 30 мин на тоалетната..ще не ще изаква там..И така са махнали памперса....Някой знае ли как се казват тези свещички да ги поръчам да ми ги пратят от БГ???
Благодаря предварително...

# 74
  • Мнения: 6
ikea това което научих от собствен опит от  сина си за гърнето е , че в никакъв случай не трябва да се принуждава да седи на него. Значи в началото го слагах с чорапогащничето без памперса да се изпишка - да не е голичък, но пак да има резултат в гърнето.  Давах играчка и когато поискаше ставаше - свършил или не. Като стана топло взех да го слагам по голо дупе. Целта ми беше да свикне да пуща там колкото и рядко да се случваше и се превъзнасях колкото може повече с хваленето. Даже  и чао сме казвали на акото. Само за да му стане интересно. Това си бяха случайно хванати изхождания. После като свикна с гърнето /хващахме понякога и акото/ започнах да го оставям по голо дупе да играе и дебнех. Непрестанно го подпитвах дали има и му казвах , ако има да седне и да се изходи. Дойде и момента , разхождайки се гол да дойде и да седне на гърнето и да свърши. Знам, ще си кажеш много мръсен е тоя начин. Вярно е , но и аз като теб видях доста трудности да приуча сина си  къде трябва да се върши това. И така се получи накрая. Не бързай, в никакъв случай. Ако ще месеци да минат. Успех!
Другото което трябва да си сигурна е, че наистина може да стиска. При момченцата нерядко се случва да не могат чисто физиологически да удържат уринирането най-вече. Така че ако по време на сън памперса остава сух , целта ще е да свикне с гърнето.


ЩАСТЛИВА НОВА 2011 Г ПОЖЕЛАВАМ НА ВСИЧКИ!!!

Общи условия

Активация на акаунт