Дали да родя в Чехия или да си остана в България

  • 4 928
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
Здрасти Ети!

Аз имам подобен въпрос....
Пиши ми на nikolay.krastev@abv.bg ще обменим информация!

# 16
Izvinete,niamam kirilica.
Nai-vajno e da imash zastrahovka v chujbina i kolko struva.
Az imam obratniya problem-s bolnichnite v BG za rajdane ot chujbina.
Kak moga da vlyaza vav vrazka s Gegylyn za info po vaprosa?
Badete zdravi!

# 17
Kade da ya namerya tazi Naredba za ekspertiza na rabotosposobnosttta/niama ya na sita na NOI/?
Az shte se vrashtam v BG s bebeto,zatova mi e vajno.
Blagodarya za vsyaka info na email galitbg@yahoo.com

# 18
  • Мнения: 447
Izvinete,niamam kirilica.
Nai-vajno e da imash zastrahovka v chujbina i kolko struva.
Az imam obratniya problem-s bolnichnite v BG za rajdane ot chujbina.
Kak moga da vlyaza vav vrazka s Gegylyn za info po vaprosa?
Badete zdravi!

Най-важното от наредбата в на6ия слу4ай е:

Чл. 46. Болничен лист за раждане, станало в чужбина, се издава от личния лекар въз основа на следните документи:
1. акт за раждане на детето;
2. декларация, че детето е живо и не е дадено за осиновяване;
3. документ за ползвания отпуск при бременност;
4. копие на трудов договор или осигурителна книжка на лицето.

Съответно акта да е преведен и легализиран,а в БГ да издадат български такъв.След което с него(по-то4но с ЕГНто от него) се избира ли4ен лекар на детето,който издава болни4ните.
В случай 4е не си ползвала никакви болни4ни от БГ,то не представяш никакъв документ по то4ка 3.Така поне ми казаха лекарите от НОИ.
А болни4ните за 45 дни преди раждането ще влязат в сила със задна дата и то след като представиш горе посочените документи.

Незнам доколко работодателите ти са запознати с тази наредба,но на моите не им стана много ясно първия път.Тя и лекарката не беше запозната,но е факт и така се издават болни4ни за раждане в 4ужбина.Специално два пъти и на място в НОИ ходих,за да съм осведомена.А също и по телефона питах за справка инспекторите и лекарите към НОИ.
Дано съм била полезна.
А самата наредба съм теглила от сайта на НЗОК,но сега ще я потърся пак и после ще пиша.

# 19
  • Мнения: 447
Kade da ya namerya tazi Naredba za ekspertiza na rabotosposobnosttta/niama ya na sita na NOI/?
Az shte se vrashtam v BG s bebeto,zatova mi e vajno.
Blagodarya za vsyaka info na email galitbg@yahoo.com

Ето сайта  на НЗОК. Влизаш в нормативна база отстрани в ляво(сините превключващи се) и там в наредби трябва да я видиш измежду многото такива.

А ти кога ще се връщаш в БГ и дали ще може да дадеш инфо после все пак как наистина са я приложили и дали трябва и нещо друго.
Че аз пък ще съм тук и ще пращам документите,но ще гоня и срокове.Вси4ките ми видове отпуски изти4ат 40 дни след термина и дотогава трябва да представя болни4ните си. Crazy Twisted Evil Crazy
Успех!

# 20
  • Мнения: 447
galit,сетих се и още нещо.
Във връзка с издаването на болни4ните обаче трябва да си с непрекъснати здравно осигурителни права.Незнам какво то4но е твоето положение и дали работодателя ти внася необходимите осигуровки.
В моя случай неплатения отпуск ми е за гледане на дете и според Закона за здравното осигуряване вноските са от работодателя,ако оба4е е друг вид неплатен,то ти трябва сама да си внасяш здравните осигуровки(след първия месец мисля). Heart Eyes

Ако има още нещо питай

# 21
Gerylyn,blagodarya mnogo za informaciata!
Izpratih vapros i na sita na  NZOK/on-line konsultacia/,no niamam otgovor.
Triabva da se varna v BG 4-5 meseca sled rajdaneto,ne znam da se borya li s dokumenti po poshtata ili da zanimavam niakogo  da gi nosi,ili da pochakam da se varna.
Inache az sam osigurena.No schetovoditelkata edva li e nayasno s tazi naredba,kakto m.b. i kasata...
Moga da ti pisha pak tuk,kogato ima razdvijvane po vaprosa!
Oshte vednaj blagodarya i vsichko nai-dobro!

# 22
Dopalnenie-ne vsichko otgore,na vapros na sita na NZOK mi otgovaryat,che tova ne e v tyahnata kompetenciya i me preprashtat kam MInisterstvoto na zdraveopazvaneto-presscenter.Mai i na tiah ne im e yasno kakvo se pravi!

# 23
  • Мнения: 447
Извинявам се,че разводнихме темата!

Обаче аз не случайно писах да се рови в законите и да се търси правото.Аз дори си носех разпечатка и цитирайки няколко пъти взеха,че се замислиха.Иначе за малко не ме отпратиха,че съм в грешка и т.н.
А на мен в НОИ лекарите към ДОО(или там как се водят незнам) ми цитираха и разясниха наредбата.
Дори и в инспексията по труда ходих,можеше  и от там нещо да знаят.
Тези дни 4акам ли4ната лекарка да си изясни за себе си кое как и ако каже нещо ново ще пиша.

Общи условия

Активация на акаунт