КАМЕРИ В ЯСЛАТА

  • 2 105
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11
МАМИ, С МОЯ СЪПРУГ МИСЛИМ ДА ПОСТАВЯМЕ КАМЕРИ В ЯСЛАТА ЗАЩОТО ИМАМ СЕРИОЗНИ ПОДОЗРЕНИЯ, ЧЕ ДЕТЕТО МИ Е ТОРМОЗЕНО ФИЗИЧЕСКИ. ГОВОРИЛИ СМЕ С ДИРЕКТОРКАТА НА ЯСЛАТА ПО ВЪПРОСА. ОТГОВОРА БЕШЕ, ЧЕ ЩЕ ПОПИТА ИНСПЕКТОРАТА ДАЛИ Е ЗАКОННО. МИСЛЯ В ПОНЕДЕЛНИК ДА ОТИДА ЗА ДА ПОЛУЧА ОТГОВОР. ВЪПРОСА МИ КЪМ ВАС Е ТАКЪВ. НЯКОЯ ОТ ВАС ЗНАЕ ЛИ ДАЛИ ТОВА Е ЗАКОННО И КЪДЕ МОГА ДА ГО ПРОЧЕТА ТЪЙ КАТО ОТГОВОРА НА ДИРЕКТОРКАТА НАЙ ВЕРОЯТНО ЩЕ Е ОТРИЦАТЕЛЕН.

# 1
  • Мнения: 2 032
По-добре го преместете детето, ако имате такива съмнения.
Това за законността е малко объркващо твърдение, предполагам, дали ако някой (тайно) е сниман да удря дете например, въпроса е това допустимо доказателство в съд ли е например.
Значи да оставим настрани въпросите кой има право да слага камери в ясла, къде, и кой ще ги преглежда, замисли се: ако една ясла работи от 8 до 18 часа, и непрекъснато се снима, кога и кой ще ги изгледа тези 10 часа запис на ден? Малко абсурдно ми се струва. Ами ако всеки родител иска да си донесе камера да слага....
Ако искаш, сподели на базата на какво имате подозрения за физически тормоз. Детето споменавал ли е името на някой, каква е реакцията на детето?
Не ме разбирай грешно, инстинкта на майката обикновено е правилен, аз не подлагам това на съмнение, но аз ако съм на твое място и имам такива съмнения, първо ще си преместя детето (и то мнооого бързичко), а после ще се разправям с всички замесени (бавно и мъчително).

# 2
  • Мнения: 2 978
Незнам законно ли е или не, но преди време даваха по Дискавъри (ако не се лъжа), че в Япония имало камери и всеки родител можел нон- стоп да си гледа детето как е.

Там обаче ставаше въпрос, не дали са тормозени децата, ами за тези родители, които са по- притеснителни от другите.
Как детето понася градината и т.н.  Peace Grinning

# 3
  • Мнения: 11
Ето моя случай:
Имам сериозни опасения, че децата са малтретирани от г-жа Кънева (ясленска група). Още докато баткото посещаваше яслата съм имала редица случаи доказващи това ми твърдение. На всичките ми въпроси „кой е извършителят” за редица случаи отговора беше един : г-жа Кънева.
Въпросната г-жа е отговорна за цепнатото ухо на големия ми син по време на престоят му в ясленската група, за множество обриви и кожни раздразнения причинени от немърливото и отношение към поверените и деца. Често ми се е случвало да си го взимам „току що напишкан” с лед студено дупе или „току що наакан”  със зачервено дупе. След множество оплаквания и забележки към г-жа Кънева не се промени нищо освен отношението и към детето ми. На въпроса ми защо детето ми е принудено да ме чака 2 часа и 30 мин. с раницата на гърба седнало на килимче на цимента, отговор нямаше, но и промяна също. Опитах се да обясня на въпросната госпожа, че детето ми не е в казарма и не е длъжно да ме чака в пълно бойно снаражение до прибирането му, но както винаги реазултат нямаше. Принудих се да подам жалба в инспектората, след съответната проверка нещата се нормализираха. На г-жа Кънева и се наложи не да дреме до рота от 20 деца, а да ги наблюдава как играят докато стане време до прибирането им. За мое щастие детето ми говореше и ми споделяше как г-жата не им дава да пият вода за да не се напишкват, поради което бях принудена да слагам всяка сутрин едно шишенце с вода в раничката му. След като синът ми порасна и престана да посещава ясла си мислих, че кошмарът е свършил, но съм се заблуждавала. В момента малкият ми син търпи издевателствата на същата г-жа и проблемът е, че той все още не говори за да ми каже какво се случва, но поведението му е крайно обезпокоително. За две седмици посещаемост, ще Ви разкажа два случая. В момента е достатъчен само визуален контакт и детето ми започва не само да плаче а направо да крещи. Още първата седмица се прибра в къщи разкрасен, на бузката му се мъдреха две синини от ощипване. На поредният ми въпрос „Какво се случи” отговора беше, че се е самонаранил с играчка. което звучеше абсурдно поради две причини – първо по наранената му бузка се виждаха много ясно двата пръста и беше невъзможно това да е от играчка(имам снимки на нарянаването), и второ децата в яслата не играят а стоят насядали по столчетата за да може г-жа Кънева да почива спяща срещу тях (има снимка как г-жата спи гледайки нашите деца) така, че на практика варианта с играчката отпада. Няколко дни след този инцидент  следобед в 13.30 часа ми се обади г-жа Кънева за да ми съобщи, че трябва да си взема детето защото от час плаче и никой не е в състояние да го успокои. Когато влезнах в яслата Павчо беше видимо спокоент с г-жа Николова и една леличка, чакаха ме да си го взема за да не събуди другите деца. Играеше си с една количка в антрето. В този момент г-жа Кънева излезна за да ми разкаже какво е станало, но така и не разбрах защото детето ми при появяането и  започна да плаче много силно. Когато изленахме на дневна светлина аз видях, че детето беше зачервено от палч, но учудващо само по едната бузка. Когато го попитах какво е станало той започна да си удря шамарчета. Това беше капакът. Чашата преля. Търпението ми се изчерпа. На следващия ден разговарях  г-жа Николова и тя ми сподели, че същата сътрин г-жа Кънева е заявила, че моето и още едно детенце не са деца които трябва да спят все още в яслата защото я посещават от две седмици. Но за да опровергаят нейните думи и двете дечица са заспали  спокоино в 12.30, когато се е е върнала обаче г-жа Николова от обедна почивка същите тези деца вече са плачели. Вие си направете извода дали е съвпадение. Аз и г-жа Николова не смятаме така.
За огоромно съжаление не само моите деца са страдали и страдат, отношението към всички е такова. Но г-жа Кънева въпреки всичките жалби в инспекторати все още е на работа.

# 4
  • Мнения: 11
А относно цитирам По-добре го преместете детето, ако имате такива съмнения. " , отговора ми е такъв. Наистина това е най лесния варианти, но именно защото много майки разсъждават така такива г-жи като ВЪПРОСНАТА съществуват и работят и то не само в нашата ясла.
Защо ние трябва да бягаме. Аз много разсмърдях историята сега събирам материали от майки които са изпатили. Дори съм готова да стигна до медиите, въпреки, че след случая детето ми вече е видимо по спокойно и дори си мисля по гледано от другите деца "ЗАЩОТО ИМА КОНФЛИКТНА МАЙКА". На мен обаче е ми е ясно, че това ще е докато отмине бурята така, че не мисля тя да отмине докато г-жа Кънева не си тръгне.

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
И аз имах подобни мисли, когато имах проблеми с яслата - но при нас след разговор с директорката и лелите нямаше повече проблеми. Иначе аз съм зла в подобни ситуации и при повторен проблем щях да се погрижа градът да им се види тясен.
Та мислълта ми е - можеш да обмислиш слагане на уеб-камери, които да следиш от разстояние на компютъра си по интернет, но за да се сложат, трябва да има ПеЦе в яслата най-напред, и притежаващият го да е съгласен да сложи камера към него.

# 6
  • Мнения: 9 990
Такааа...съгласна съм,че от проблема не трябва да се бяга,местенето не е решение.Камери мисля,че няма да ви разрешат да сложите.Остава ти борбата с въпросната госпожа.Щом има и други пострадали-събирате се,събирате доказателствен материал и почвате със жалбите и протестите-първо към директора,ако се наложи-медии включете.Но всичко трябва да е доказуемо.Това е сложното.Такива хора не би трябвало да работят с малки деца,направете всичко възможно да я отстраните!Успех!

# 7
  • Мнения: 2 792
   Това е цитат от Конституцията.
  Чл. 32. (1) Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име.

(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.


  Така че невярвам да ви разрешат....
 По добре е да извадиш медицинско на детето, ако има видима следа от насилие, продължи да настояваш и в Инспектората с жалби, говори пак с директорката,  тази госпожа Кънева, наистина си заслужава да бъде уволнена.

# 8
  • Мнения: 9 990
И кажи-да знаем коя е яслата,моля те! Thinking

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 23 554
Щом като имаш снимки, т.е. доказателствен материал даже може и да я съдиш. Посъветвай се с адвокат и почвай. Направи и света тесен! Как може човека, който се грижи за деца да  ги малтретира!

# 10
  • Мнения: 11
В яслата има компютър и няма да наруша закона тъй като няма да слагам скрита камера а всички ще знаят. Но там е работата, че при нас от директор до леличка нещата са навързани. а колкото до жалбите мисля след като събера необходимите материали първо в инспектората да отида. Макар да не ми се вярва и от там да има голям резултат тъй като се говори, че г-жата има "Сериозен гръб в общината" именно поради тази причина все още работи въпреки всичките жалби подадени срещу нея. Ще ви разкажа и друг случай. Мианалата година същата г-жа беше заклювила всичките деца докато спят сами тъй като лелята която е една за яслата е тогава в обедна почивка. А г-жа Кънева се е качила да гледа по големите деца от по горната група защото колежката и имала работа. Обаче децата се събудили и започнали да плачат и за нейно нещастие точно в този момент домакинката и мед. сестарата на градината имали някакви въпроси към Кънева и се натъкнали на заключена врата със плачещи деца зад нея. Открили са Кънева в горната група стигнало се е до прокурор родителите са завели дело срещу нея - една година след този случай г-жата беше болна и сега отново е на работа  без присъда и дори наказание. Потърпевша от случая бе Директорката на градината която беше уволнена.

# 11
  • Мнения: 11
И кажи-да знаем коя е яслата,моля те! Thinking
Става въпрос за ОДЗ ЗВЕЗДИЗА 58 гр. Стара Загора

# 12
  • Мнения: 289
Извинете, ама всичко това ми звучи доста абсурдно.
 Голямото дете е било в тази група, имали сте подозрения, че е бито, не сте махнали детето или госпожата от групата. Сега и второто дете - пак в тази група и пак "наяма да го махна", нека го тормозят, ама да не стане така, че аз бягам, госпожата е победителка  Rolling Eyes Аз лично когато детето ми беше на възраст за подаване молба в ясла изръшках всички познати и непознати майки /вкл. и тук/ да събирам мнения за ЛЕЛСКИТЕ по яслите и в крайна сметка не избрах яслата, която ми беше до блока, а доста по-далечна и съм страшно доволна. В същото време в друга група в същата наша ясла приятелката ми и други две майки се оплакаха на директорката от една леля и то въобще не ставаше въпрос за тормиз, а за съвсем дребни неща и директорката я премести /госпожата/ в нашата група, а след 1мес. я пенсионира. Така,че пак извинете, но тук става въпрос детето да е добре, а не за съдене, доказателства и т.н.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 4 563
Извинявай, сигурно си нямала друга възможност, но защо си записала там и малкия си син, като знаеш какво е отношението. Случаят с въпросната госпожа едва ли ще се реши с камера (пък и няма да ви разрешат си мисля), съберете се с други родители и направете всичко възможно да я изритате - това, което описваш , си е направо за прокуратурата.

# 14
  • Мнения: 2 978
Аууу как се дразня когато някой разчита на
Цитат
"Сериозен гръб в общината"
Twisted Evil

Тя може да има сериозен гръб там, но аз ти предлагам да събереш всичкия материал който можеш..и бегом в някоя телевизия, но не Старозагорска Naughty

Другото което е...в много фирми, вече има камери, не са скрити, на видно място са....така че, щом всички знаят не се нарушава закона.

Ако мислиш, че няма да ти обърнат вниамние в инспектората се обърни тук:

Български хелзински комитет

Български хелзинкски комитет (БХК) е независима неправителствена организация за защита правата на човека, основана на 12 юли 1992 г.

Работата на БХК се основава на систематично наблюдение на правозащитната ситуация в България. В своята дейност, комитетът обръща специално внимание на правата на етническите и религиозните малцинства, правата на детето,
положението в местата за задържане, защита от изтезания и малтретиране, правата на бежанците и мигрантите, свободата на изразяване, достъпа до информация, проблеми на системата за наказателно правосъдие. БХК предлага правна помощ на жертви на нарушени човешки правата под формата на консултации или чрез поемане на дела пред вътрешните или международните съдилища.

За контакт:

URL: http://www.bghelsinki.org
E-mail: bhc@bghelsinki.org
телефон/факс: 02 943 4876, 02 944 0670, 02 943 9060
Адрес: ул. "Върбица" № 7, София 1504


Време е някой на им размърда мозъците на тези лелки....да почнат мислят, че всички са човешки същества и че щом се нервират и не им харесва тази работа да стават и да си ходят!!!

Общи условия

Активация на акаунт