Раждане в дома

  • 713
  • 9
  •   1
Отговори
Здравейте!
Интересува ме как стои проблема с регистрацията на бебето,ако се роди в къщи и майката не иска да остава в болница?
На кого трябва да се обади за да се регистрира детенцето?

Последна редакция: пт, 18 ное 2005, 13:29 от iskrica_nadejda

# 1
  • Мнения: 18 542
Предполагам трябва да се обади в някое родилно.

Ако майката реши да ражда вкъщи, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да има потготвен екип в болницата, който да реагира, ако нещата не тръгнат както трябва и се наложи спешна медицинска помощ.

А бе ти си знаеш, ама за БГ на този етап е немислимо раждане в домашни условия.

# 2
Извинявай, но въпросът ти е  #Shocked #Shocked  В България нямя практика да се ражда по домовете, а ако това се случи все пак, майката пак ще бъде заведена в болница след това. Раждането не е като да си извадиш сам зъб, например.  По света има държави, където се ражда у дома, но това става в присъствие на акушерка и след разрешение на гинеколог.  Искам да кажа, че ако проблема беше само в регистрацията, нямаше да съществуват родилни отделения..  А по въпроса ти: Детето се регистрира от упълномощена за това акушерка в болницата, в която е станало раждането.

# 3
  • Мнения: 3 506
Съобщението за раждане се издава от "компетентно медицинско лице" (предполагам личния лекар) или от "длъжностното лице по гражданското състояние" (предполагам кмета), когато в населеното място няма компетентно медицинско лице. Предполагам, че после с това съобщение таткото отива в общината и на тази основа се издава акта по същия начин, както ако родиш в болница. Повече подробности ето тук: Закон за гражданската регистрация.
А кажете сега, че не съм се замисляла сериозно да раждам вкъщи Simple Smile.

# 4
  • Хасково
  • Мнения: 993
Чувала съм от моя позната, чийто баща е шофьор на линейка, че ако има раждане в дома се взема родилката, бебето и ПЛАЦЕНТАТА. И се карат в родилно отделение в БГ няма такъв вариянт да си останеш в къщи.

# 5
  • Мнения: 3 506
Чувала съм от моя позната, чийто баща е шофьор на линейка, че ако има раждане в дома се взема родилката, бебето и ПЛАЦЕНТАТА. И се карат в родилно отделение в БГ няма такъв вариянт да си останеш в къщи.

Няма такъв вариант - някой идва и те взима и те кара някъде насила без твоето съгласие. Ако откажеш - какво става - идват с полиция ли? Все си мисля, че не си разбрала правилно - предполагам, че това е стандартната процедура, когато родилката просто не е имала време да стигне до родилния дом.

# 6
и какво излиза, че и като се ражда пак някой друг ти казва какво да правиш:)

# 7
  • Мнения: 1 866
Ами все едно една жена да вземе да ражда нормално, но в един момент да се наложи секцио, но тя е против секциото. Дали лекарят ще се съгласи и ще я остави да поеме риск или ще я оперира все пак? Нали ако не я оперира и стане фал с пациентката, той ще бъде отговорен. Така и ти ако родиш у дома, медицинското лице ще трябва все пак да изпълни някои процедури, за да е уверено, че всичко е наред с бебето и теб. А това може би е възможно само в болницата. Не знам...Или ти не искаш и медицинско лице да присъства? Ако е така, мисля, че поемаш безмислен риск.
В чужбина е възможно раждането у дома, но в присъствието на специално обучена за целта акушерка и при специално подготвяне на това раждане. Освен това една линейка има готовност да вземе родилката в случай на проблем.

Успех ти пожелавам каквото и да решиш. 

# 8
  • София
  • Мнения: 2 952
Здравейте!
Интересува ме как стои проблема с регистрацията на бебето,ако се роди в къщи и майката не иска да остава в болница?
На кого трябва да се обади за да се регистрира детенцето?
В българските условия се мисля, че е добре да не се пробва от жена, която не е раждала поне веднъж. Една приятелка казваше, че втория път след като изгонила бебето, благодарила на лекаря, че я е научил да ражда  Laughing
Осигури си поне акушерка или друго медицинско лице с опит  Sunglasses
Записването на бебето все пак е просто административна формалност.

# 9
  • Мнения: 4 916
Чувала съм от моя позната, чийто баща е шофьор на линейка, че ако има раждане в дома се взема родилката, бебето и ПЛАЦЕНТАТА. И се карат в родилно отделение в БГ няма такъв вариянт да си останеш в къщи.

Точно така е. Иначе държавата приема, че е застрашен живота на детето.

За секциото - ако не искаш, няма да ти направят секцио докато не започнеш да умираш. Като наближи умирането лекар обяснява на мъжа ти, че това ТРЯБВА  да се нарави и той се съгласява моментално.

Ако има други усложнения и въпросът е дали да бъде спасен плодът или майката, се спасява първо майката.

Такава е практиката в България.

Общи условия

Активация на акаунт