Относно "птичи гърди"

  • 10 797
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 858
Днес ходихме на дежурен кабинет в поликлиниката и лекарката ,която го прегледа ми каза че имал въпросните "птичи гърди" демек деформация на гръдия кош ама видиш ли не било опасно и не пречело.Каза още че тази деформация може да еполучена по много причини.Моля ви ако някой от вас знае нещо повече от това ,което съм написала аз нека го спидели !Много ще съм благодарна за всяко инфо Hug

# 1
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
  Проблеми с детски рахит ималили ли сте? При по - тежките форми на рахит се получават т.нар. птичи гърди.

# 2
  • Мнения: 2 543
Виж какво намерих. Пуснато е по друг повод, но се споменават и "пилешките гърди".
Здравейте всички,

появата на влъбнат ("обущарски") или изпъкнал ("пилешки") гръден кош е повече
игра на зародишните тъкани, отколкото наследствено (генно) или придобито (рахит) заболяване. Такива случаи се срещат общо около 1 на 1 000. По принцип това е един от спорните въпроси в детската хирургия.
В около 60 % деформациите са козметичен проблем, който налага оперативна корекция след съвместно вземане на решение между родители, дете и хирург. В останалите проценти тези деформации предизвикват проблеми в сърдечната, дихателната или двигателната дейност. Или могат да бъдат част от цялостен генетичен синдром, което вече е доста по-сложно.

Винаги може да се изчака израстването на детето, да се прилага изправителна гимнастика и особено! плуване, за да се установи тенденцията на изкривяване.
В леките случаи, или тогава когато детето не се притеснява от съучениците си, операция не е нужна. Но особено при момиченцата това е естетичен проблем.
Тогава се извършва корекция с разрез, който да не личи много.
(В западните страни има по-специална техника, при която почти няма разрези, но наборът струва около 4000 пари).

Аз лично съм оперирал деца на 4 - 5 години с толкова хлътнали гърди, че не исках да дочакам евентуалните усложнение. Късните резултати са много добри.

Тези операции ги извършвам в Детска хирургия "Пирогов".

доц.д-р Бранков
 

Този лекар пише тук, във форума. Може да му пишеш лично съобщение, ако искаш да го питаш нещо по-конкретно!  bouquet

# 3
  • Мнения: 1 858
Не не сме имали рахит .Капките вит. д започна да пие  на 2,5 месеца защото личната беше забравила да ги изпише Shocked.Впоследствие по много време не ги е пил защото имахме проблеми с хронична  диария и светилата казаха да ги спра ,защото той така или иначе нямал нужда от тях защото изоставал в растежа а капките били нужни на деца които наддават по повече!Аз лично съм забелязала за първи път въпросната деформация ,когато беше на 4 месеца при преглед за приемане в болница доктора също видя !Да не говорим колко много прегледи при доценти,професори обикновенни лекари е имал от тогава и никой да не забележи Thinking
Или можеби са забелязали newsm78обаче са решили че не си струва да се занимават,което е много възможно!Та трябваше да отида  на дежирен кабинет да го прегледа докторка ,която го вижда за първи път за да разбера че на детето нещо не му е в ред!?Господи колкото повече мисля толкова повече побеснявам smile3515
Утре сме на контролен преглед при една от докторките на детското отделение в Монтана ще говоря и с нея по въпроса въпреки че не вярвам да отдели нужното внимание но все пак.
Ieppe искам да те помоля ако трябва на лични да ми кажеш как да открия въпросния доктор тук в форума защото ми е малко неясно за което ти благодаря предварително!  bouquet

# 4
  • Мнения: 2 543
Ieppe искам да те помоля ако трябва на лични да ми кажеш как да открия въпросния доктор тук в форума защото ми е малко неясно за което ти благодаря предварително!  bouquet

Писах ти на лични!  bouquet

# 5
  • Мнения: 1 858
ok blagodarq ti!  bouquet

# 6
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Струва ми се, че май не е повод за притеснение, явно не е много, след като не сте го забелязали сами.
Аз съм имала подобно изкривяване, на около 3 год. възраст, само че ребрата са стърчали навън, както китайска къщичка. Видинските лекари казали на майка ми "операция" и тя се побъркала, софийските умряли от смях. Казали, че това е рахит, но да НЕ дава вит. Д в никой случай, за да не се калцират ребрата в този деформиран вид.
Да ме водят на море, да си играя повече на слънце и толкова.
Това нещо е изчезнало изобщо и сега няма и следа.
Мъжът ми и целия му род имат другия вид деформация - обущарски гърди, но бебетата са така от раждането. Мъжът ми е тренирал плуване доста сериозно и от деформацията е останала само малка следа. Дъщеря ми като бебе имаше сериозно хлътване, но с възрастта направо си изчезна. И нея записахме на плуване, но тя не е се е чак толкоз задълбочила в плуването и въпреки това се оправи.
Малкият и той като тате си има това хлътване, но съм убедена, че ще му се оправи, и въобще не го вземам насериозно. Приказките на генетика, че това било част от синдром, се оказаха чиста глупост, защото въпросния синдром на Нунан върви със дефекти на сърцето, които не се откриха при детето, а и никой в семейството няма кардиологични проблеми.
Та и аз бих ти казала - слънце, плуване, и по-малко притеснения...

# 7
  • Мнения: 1 858
Имам новини от днес .Ходихме на преглед при една от лекарките от детско отделение Монтана и тя каза че деформацията наистин е сериозна и е вследствие  на честите белодробни проблеми,които пък са вследствие на Муковисцедозата .На въпроса ми защо никой нищо не ми е казал в смисъл че това не е нормално тя ми обясни че имали практика да не притесняват (спец.родителите не хронично болни деца )с проблеми които за момента не могат да бъдат решени.Доста остра критика отнесе лекарката която ми каза че това не е нормално.Препоръката на лекарката от отделението  беше до година консултация с специалист а след 5 год. операция а до тогава  плуване за което сме малки и тн.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 724
Препоръката на лекарката от отделението  беше до година консултация с специалист а след 5 год. операция а до тогава  плуване за което сме малки и тн.

детето ми е с такъв проблем, и с астма.
Казаха ми да започне активно  спорт- освен плуване, може и тенис /той е на 6 г./ Отскоро влизам мъм форумите, не знам колко е голямо детето Ви, но, според мен над 3 години могат да бъдат обучавани за плуване. Защо не поговорите със специалистV /Сигурна съм, че има изследвания и има практика да се обучават в плуване и новородени деца/ . Е, за възрастта след това до към 3 г. може да прецени само треньор.
Успех!

# 9
  • Мнения: 1 858
Благодаря мила!Ние сме още малки на 2,6 но ще помислим по въпроса с плуването!

# 10
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Светле, в Сф има басеини където допускат деца и под 3г - поне така писаха мами във форума. СИгурна ли си, че няма някаква база - нещо за рехабилитация на деца с проблеми? НЯкакъв басеин?

# 11
  • Мнения: 1 858
А ми виж в Монтана нали се сещаш,че положението не както в София Wink
Първо тук има закрити басейни само в някои училища и най-често учителите по плуване са тези ,които са учители и по физическо.В Монтана дори няма детски психолог ,гастроентереолог,невролог итн.
Нямаме дори наистина сециализирани логопеди да не говорим за учител по плуване и рехабилитатор в тази посока за малки деца.
Едно време в Берковица имаше градска баня с 2 или 3 басеина с минерална ,лечебна вода но сега банята е затворена!А там имаше и рехабилитатори и други специалисти,които се занимаваха с хората,които имаха нужда!Надявам се че не съм звучала рязко но много се развълнувах!

# 12
  • София
  • Мнения: 1 724
Това, че няма учител за малки, може и да е преодолимо -ако намериш свестен човек, ще се занимава и с по-малко дете от ученик. Поразпитай, Монтана не е чак толкова голям град, сигурно ще се намери някои. за съжаление ще трябва да се плаща зе едно дете, в курс би било  по-евтино, но...все пак важното е да немерите учител, децата се учели бързо - за десетина урока, поне наши познати твърдят така, детето им е започнало именно на 3 години.

# 13
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
да пробвай! това е идея - да видиш има ли преподавател желаещ, а и колко ще взима?
уви в по-малките грладове е така - просто не знам дали нямате извори ири нещо др - та да имате база - затова те питах, да не пропускаш нещо

# 14
  • Мнения: 1 858
Разпитах мЪжо по въпроса  smile3521.Та в Монтана има 1 единствен закрит басейн Shocked и до година като станем на 3 а може и по-рано да поразпитаме и за учител!Там е работата,че въпросния басейн се намира в училище и незнам май ще стане доста сложно newsm12

Общи условия

Активация на акаунт