Книги за майчинството , отглеждане на бебето и детето -споделено

  • 18 437
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 32
Моля ви нека в тази тема споделяме кой каква литература е чел  Grinning За да се помагаме взаимно  bouquetЗа да знаем как да изберем най - необходимото от пренаситения пазар smile3529

По време на бременността си четях основно три книги

"Аз чакам дете "на Лорънс Перну

"Аз съм бременна "  на Мари Клод Дьолае / I част /

"Ръководството на д-р Спок Най важното за бременността " на Марджъри Грийнфийлд
[/color]

И трите са по коренно различен начин написани ,но ми харесаха  Simple Smile

Ако някой иска да получи точна представа за развитие на бебето си по седмици /през бременността/ то книгата" Аз съм бременна " е правилния избор. В нея седмица по седмица е написано всичко за развитието на ембриона и състоянието на бъдещата майка.

От книгата на ЛОРЪНС ПЕРНУ научих много за физическата подготовка по време на раждането  Simple SmileВ книгата има дихателни и физически упражнения за раждане.Книгата е написана достъпно и на мен ми действаше много успокаяващо.Може би единствения и недостатък е ,че не е толкова съвременна  newsm10

А от малката и изключително евтина книжка "Ръковдоството но д-р Спок....." също съм доволна !Тя е с съвремеменна информация относно медицинската чест на нещата .От нея се информирах за системите с окситоцин/ в книгата го наричат питоцин/ за ускоряване на родовата дейност.Според мен е небходима на всяка жена бременна за първи път, пък и цената и е почти колкото на едно списание Wink

Дано съм помогнала на бъдещи майки !Защото си спомням какво е да ровиш из форумите и да търсиш правилната книга Crazy


       

Разбира се има и книга която никак не ми допадна и това е книга на известен български педиатър
 Според мен голяма част от информацията в нея е морално остаряла .Има и доста крайни мнения например цитирането на народна мъдрост:"Майка ,която не е кърмила детето си ,е само половин майка".Аз много държах да прочета и нещо българско защото все пак си гледам бебето в България ,но явно не попаднах на нещо съвременно.

Последна редакция: ср, 19 яну 2011, 14:02 от AnMary

# 1
  • Мнения: 654
Според мен голяма част от информацията в нея е морално остаряла

Много крайно.
И не забравяй,че всичко ново е забравено старо.

# 2
  • Мнения: 1 495
Книги, които са ми харесали много дотук:
"Близо до бебето" - Василена Доткова, http://www.blizodobebeto.com/
"Изкуството да бъдеш родител"-д-р Фицху Додсън
"Книга за кърменето" - Хана Лотроп

# 3
  • София
  • Мнения: 39 754
Библиотека

Цитат

# 4
  • Мнения: 32
Благодаря анмари ще прегледам темите smile3529Аз лично в момента се интересувам от книги за хранене на бебето и ще се радвам на още мнения  Simple Smile

Според мен голяма част от информацията в нея е морално остаряла

Много крайно.
И не забравяй,че всичко ново е забравено старо.
О разбира е че това си е мое мнение и не искам да го споделяте,има наистина стари приоми които си заслужава да използваме,НО има неща които се нуждаят от нов прочит и ново възприемане Peace

Последна редакция: чт, 20 яну 2011, 10:09 от AnMary

# 5
  • София
  • Мнения: 39 754
Аз лично в момента се интересувам от книги за хранене на бебето и ще се радвам на още мнения  Simple Smile
Прегледайте подфорум Хранене с млека за кърмачета, захранване, Библиотеката.
На падащият банер в горната част на форума вижте статиите в раздел "За бебето и детето".

# 6
  • Мнения: 32
Малко електронни книги welcome

http://star05.net/viewpage.php?page_id=9https://

 И на мен от прочетеното до момента" Близо до бебето "ми е фаворит newsm10

 
"Има само едно нещо, от което бебето наистина се нуждае - от нас, родителите. И само едно нещо, което трябва да правим - да присъстваме в живота му. Най-големият подарък, който можем да дадем на децата си, сме ние самите - тялото ни, одобрението ни, отзивчивостта ни, времето и енергията ни. Нищо не може да бъде по-просто и същевременно по-голямо предизвикателство, нищо друго не може да ни направи по-уязвими, нито да ни вдъхне повече сила. Нищо друго не може да ни даде повече свобода, здраве и живот." /цитат от четящата се на един дъх книга/

Последна редакция: чт, 20 яну 2011, 10:09 от AnMary

# 7
  • София
  • Мнения: 432
Аз останах най-доволна от "Какво те чака, докато чакаш дете" - американска, в съавторство на три дами. Сега се доверявам на продължението й - "Какво те чака през първата година на детето".

# 8
  • Мнения: 1 796
Много съм доволна от книгата на Мари-Клод за бременността.А сега често правя справка с ''Моето дете от 0 до 3 години'' на Ан Бакюс-много ми е полезна.

# 9
  • Мнения: 155
От книгите съм чела следните:

"Аз съм бременна" на Мари Клод Дьолае. Хареса ми общо взето, макар и да имаше остарели неща като напр. че трябва да се пие вода преди преглед с ехограф.

"Аз отглеждам детето" на Лорънс Перну. Не ми хареса особено. Имаше интересни неща, но и доста остарели.
http://www.book.store.bg/p24015/az-otglezhdam-deteto-lorans-pernu.html

"Книга за майката и бебето" на Елизабет Фенуик. Има полезни неща, но повече са наблегнали на илюстрациите, отколкото на количеството информация. Малко е скъпа за инфото, което предлага:
http://www.book.store.bg/p1500/kniga-za-majkata-i-bebeto-elizabet-fenuik.html

"Първата година на детето седмица по седмица" на Глейд Къртис и Джудит Шулър. Най-много ми хареса като съдържание и начин на поднасяне на информацията, а и най-много съвпада с моите възгледи за отглеждане на детето.
http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=20039

Последна редакция: чт, 27 яну 2011, 22:15 от Margherita09

# 10
  • В сърцето на моите съкровища...:)
  • Мнения: 622
Аз останах най-доволна от "Какво те чака, докато чакаш дете" - американска, в съавторство на три дами. Сега се доверявам на продължението й - "Какво те чака през първата година на детето".
newsm10 и аз така + "Изкуството да бъдеш родител"-д-р Фицху Додсън

# 11
  • Мнения: 13
"Изкуството да бъдеш родител" + " Какво те чака през втората и третата година от живота на детето". В последната нямаше проблем,  с който да съм се сблъскала, чието решение да не намирах там newsm10

# 12
  • Мнения: 44
Мили мами, би било хубаво да споделяте къде могат да бъдат намерени най-предпочитаните от вас книги. Разбира се някои заглавия са доста популярни и разпространени, но все пак...  Hug

# 13
  • Мнения: 212
Аз изчетох доста книги, консултирах се с педиатри и ходих на училище за родители. От цялата информация отбрах тези съвети, които ми бяха изложени със смислени аргументи. Книгата, която обаче ме потресе с абсурдите, глупостите си и многото изписано, което всъщност не казва нищо съществено е Дисни Енциклопедията за грижи за бебето и детето. Още в началните страници е изложена картинка на някакъв мъчителен начин за оригване на бебето - сядате и го поставяте да лежи по корем  върху бедрата ви и през това време го тупате по гърба  Shocked Сигурна съм, че ако на мен приложат това мъчение непосредствено след хранене и аз ще повърна моментално, какво остава за едно бебе Close Авторите на тази глупост са четирима американски университетски доктори  ooooh!

В книжарница Сиела на последния етаж в Мол София има доста обширана секция с книги за отглеждане на бебета и деца и мисля, че там съм виждала всички заглаваия, описани в тази тема.

# 14
  • Мнения: 32
В момента чета тази книга за храненето на бебето и детето.

За захранването доста подробно е изяснено с какво да започнем .А също така вътре има и лесно изпълними рецепти!Книгата е съвременна и третира по късното захранване .Като първа храна тук е описана оризовата каша /която според мен в БГ не е толкава известна/
http://www.books.bg/books/263/643346.html  От тук може да прелистите първите страници на книгата Simple Smile
За момента съм я взела от библиотеката ,но ми допада и може да си я закупя Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт