Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 13-та тема

  • 129 447
  • 740
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 22 867
labrex извадих си тетрадката от училище, която след 17г. не знам как е оцеляла и от там взех рецептата: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=260129.90

Изясни ми се, там все пак има и мая. И аз си взех рецептата! Grinning  bouquet

# 121
  • Мнения: 219
Момичета дайте рецепта за питка за утрешния Харампий, нали се яде питка с мед.

# 122
  • Мнения: 22 867

Това намерих за деня на Св.Харалампий:

10 февруари ЧУМИНДЕН (Свети Харалампи)



За този ден жените правят обреден хляб с голям венец от тесто и с просфорници на четири места - в четирите посоки на света като кръстен Знак. Докато се пече хлябът, стопанката освещава в църквата паничка мед, с който маже топлата погача. После я прекадява с четири зрънца тамян, върху лемеж или керемида и разчупва на четири къса. Единия къшей оставя в дома, а другите три разнася в три къщи. вярват, че с това къщата и домочадието са предпазени от чума и всички ще бъдат здрави и радостни през годината. Та нали гръцкото „Харалампиос" значи „светнал от радост".

В българския народен календар денят се нарича още Хараланбей, Араланбей, Хараламповден, Чуминден. Според народните представи св. Харалампий е господар на болестите, главно на чумата. Празникът се почита предимно в Източна България. Св. Харалампий се приема и като покровител на пчеларите.

# 123
  • На запад от Сетагая
  • Мнения: 4 474
Добре ме подсетихте, че утре се меси питка, намазана с мед.

От мен набързо днес за обяд - Питка с подправки.

# 124
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Хайде, от мене - топла-топла, намазана с медец /рано-рано го осветих в черквата/ питка за Св. Харалампи - да закриля и дава здраве на децата ни и нас:




# 125
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
mari_eta , питката ти сладка ли е?Много ми се иска да направя вкусна сладка питка, досега само усуканата на Танита съм правила, иска ми се и друга да пробвам newsm78.Твоята е разкош Hug.

# 126
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Аелис, не, от моето си тесто, но като я намазах отгоре обилно с мед си стана доста сладичка...беше де, няма я вече Laughing...

# 127
  • Мнения: 1 296
То вече е минало, де, но да попитам - питката след опичането ли се маже с мед или преди това? И ако се маже след опичане, преди това трябва ли да се намаже с жълтък отгоре?

# 128
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Намазваш си питката с жълтъка, печеш си я, после като се изпече се маже с меда!

# 129
  • Мнения: 1 296
Дидеее, благодаря ти Hug Hug Hug

# 130
  • Sofia
  • Мнения: 4 562
Една питка с тестото на болярската и оформление на възелчета:

# 131
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Tari Tasartir, чудесна ти е питката. 
Аз днес исках да направя питка но се получи тутманик, че моите хора искаха със сирене. Тестото е по рецепта на Мама Цоцоланка.



Направих и едно хлебче също.

# 132
  • Мнения: 305
Искам да ви попитам дали тестото ако е по-меко по-трудно се опича питката?

# 133
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Искам да ви попитам дали тестото ако е по-меко по-трудно се опича питката?

Не бих казала, че се опича по-трудно. Аз правия всичко с по-меко тесто. В смисъл не е твърдо, но и не лепне като го месиш. Ако питката, хляб или каквото там правиш се навдигне много, тогава ти е необходимо повече време, но не и ако тестото е меко. Пека ги на 200°С около 45 минути.

# 134
  • Мнения: 305
Венета, благодаря ти. Онзи ден замесих една питка, втаса си чудесно, уж се опече чудесно, а като я извадих от тавата отдолу беше сурова. И понеже аз обичам по-меки питки и оставям тестото една идея по-меко и се замислих дали няма значение за печенето. Но явно по-рано съм я извадила от фурната.

Общи условия

Активация на акаунт