«абравена парола?
или
–егистрирай се јктиваци€ на акаунт

≈л. поща с ко€то се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

ƒа ѕопълнете формата за регистраци€ Ќе ѕродължете с Facebook регистраци€та

ƒом

ƒом

13 348 членове ¬ключете се
0 ѕотребители и 1 √ост преглежда(т) тази тема.
1-68 от 68 отговора

—офи€

ћнени€: 123
ћол€ помогнете ми! »зпрах един пуловер от вълна в пералн€та на 40 — и сега ръкавите са малко късички! ƒа знаете начин за разшир€ване? ћного благодар€ предварително!
јко темата не е за тук кажете къде да € сложа !
÷итирай

Abu Dhabi

ћнени€: 7 158
непоправимо е Smile можеш да пробваш да го натопиш в хладка вода и после да го опънеш хубаво да съхне в желаната от теб форма, обаче едва ли ще стане.
освен да се наплетат ръкавите, ако само дължината е проблем.
÷итирай

—офи€

ћнени€: 39
http://www.bg-mamma.com/index.php?board=51.0  -  тук питай.
÷итирай

—офи€

ћнени€: 123
Ѕлагодар€ Ѕур€ май там е по - добре!
÷итирай

—офи€

ћнени€: 252
„етох тук във форума, че се слага да кисне в дъждовна или снежна вода. Ќе съм го пробвала, но и аз имам една такава блуза.
÷итирай

¬арна

ћнени€: 636
Ќ€ма спасение! Ћичен изстрадан опит.  Sad
ћоже да има съвсем леко подобрение, ако го накиснеш в концентриран разтвор на омекотител и докато е във водата дърпаш и разпъваш. ≈фекта е едва забележим, обаче.
¬ълнените дрехи не се перат в пералн€, а само на ръка и то само със студена вода. » без центрофуга!
“ова да си го знаеш за следващи€ път. Smile
÷итирай

ћнени€: 661

¬ълнените дрехи не се перат в пералн€, а само на ръка и то само със студена вода. » без центрофуга!
“ова да си го знаеш за следващи€ път. Smile

¬ гол€ма грешка си. ¬ълнените дрехи се перат предимно в пералн€та. ¬с€ка съвременна пералн€ си има програма за вълна. ’ватката е, че тр€бва да се ползва специален препарат за вълнени дрехи, а не обикновен прах за пране.

ƒо авторката: купи си препарат за пране на вълна и изпери блузката на програма за вълна с този препарат. ѕосле поопъни малко ръкавите и € остави да се суши. ћоже да помогне.
÷итирай

NGC 4486

ћнени€: 822
Ќищо не е в сила да върне един път степан (така ли се казваше?) вълнен пуловер обратно в нормалните му форми и размери.
“ака един път в бързината пуснах пералн€та с всичко вълнено и по погрешка съм завърт€ла програматора на грешната програма, с центрофуга.
–езултатът беше - всички дрехи съсипани.  акво ли не правих - изпрах ги после веднага на правилната програма, после една по една съм ги дърпала в леген, после мокри ги опъвах, гладих ги влажни уж да се разпънат - нищо не помогна - от размер 36 станаха размер 128 см 35
Ќо ако при теб не е толкова зле положението, може да пробваш това с хладката вода и разпъването...
÷итирай

на брега на реката

ћнени€: 127
„увала съм да се накисне в първата вода на зр€л боб, имало амон€к в не€ ли , не съм сигурна. » аз така б€х направила с вълнен пуловер , но така се сви , че не опитвах да го оправ€м. –азплетох пуловера , прикатих преждата с тънък кат полиакрилна прежда и го оплетох наново. » разбира се, вече пера само с препарат за вълна и в пералн€та.
÷итирай

¬арна

Lucky.me нека да съм в грешка, но да си имам пуловери с нормални размери.  Smile
÷итирай

Ўопи€

ћнени€: 6 016
ќще помн€ прекрасни€ ми вълнен пуловер, койно баба ми изплете. јз без да знам го б€х пуснала на 90 гр. и €ка центрофуга.  Very Happy —лед разплитането му едва за н€какво мижаво елече беше останал материал. ѕрекрасен пуловер беше.
÷итирай

ћнени€: 954
ћомичета, използвам темата за да попитам.
»мам вълнено палто, всъщност вълна 87%, кашмир 10% и 3% полиестер.
»мам пералн€ с програма за вълна, отделно, че градусите мога да ги намал€ до 30, имам и програма на сушилн€та за вълна. ќбаче на палтото изрично пише да не се пере, да не се центрофугира, да не се суши в сушилн€. ƒа се почиства само на химическо, да се глади на ниска температура.
ј палтенцето е светло, лесно се цапа, всъщност за 2 месеца го давах 2 пъти на химическо.
ўе ми се да избегна химическото, все пак си е цифра - 10лв. всеки път, не са малко пари за мен.
 ак мислите тези предупреждени€ на етикета дали важат само в случай, че пералн€та и сушилн€та н€мат подход€щата програма за вълнени тъкани  newsm78
јйде примерно сушилн€ н€ма да рискувам да ползвам, че знам ли, никога не съм ползвала програмата за вълна. ўе суша палтото на закачалка.
ќбаче в пералн€та съм прала 2 родопски оде€ла, на програма за вълна, изпраха се добре, н€ма поражени€. не помн€ дали центрофуга б€х включила.
¬ магазина докато го купувах продавачката ми каза, че масово клиентките си перат палтата, със студена вода, и казват, че н€ма проблем. јз обаче не съм склонна да й в€рвам, все пак т€ гледа да си продаде стоката, аз малко се поколебах заради етикета, на който пишеше, че не се пере, може би т€ е послъгала, за да не се откажа от покупката.
ўе се радвам на мнени€. Wink
÷итирай

ћнени€: 4 923
¬ никакъв случай не пускай палтото в пералн€та.
«а материите, които са подход€щи за пералн€, на сами€ етикет пише как да се перат - дали на деликатна програма или на каква, на колко градуса и т.н.
÷итирай

¬арна

–оси, слушай патило и надписите на етикетите. ’ората зна€т какво пишат!  Smile
јз си изпрах вълненото палто съвсем успешно. ≈, в€рно, че беше черно, но не мисл€, че е от особено значение.
 ак процедирах: Ќапълних бебешкото корито на малката щерка със студена вода и изсипах доста от препарата за пране на вълнени материи. “ози път беше "ћедикс", но по принцип ползвам основно "ѕурлан". Ќакиснах палтото без да го мачкам и натискам за около половин час, като от време на време го размърдвах лекичко във водата. јко имаш по- зацапани места можеш леко да изпереш на ръка. —лед това обилно изплакнах, отново със студена вода, нагънах много внимателно и оставих да се отцеди на ръба на мивката. —лед като започна само да капе, а не да тече, го сложих на една закачалка (с широки заоблености там където е рамото ) и го оставих в бан€та докато спр€ха капките. —лед това го суших в ста€та, в ко€то е най- студено.
¬одата може и да не е ледена, но е много важно с каквато температура на водата переш, с такава и да изплакваш. » понеже трудно се уцелва на око, аз предпочитам само студена.
÷итирай

ћнени€: 954
јбе и аз тъй си викам, че едва ли случайно са ти€ предупреждени€ там  Laughing
ќткакто успешно прецаках контейнера на хлебопекарната, заради едно изречение в книжката с упътването, че може да се мие в ми€лна, много внимавам какво пишат хората. ќказа се, че в български€ превод на книжката са си спестили част от изречението - на програма без препарат и мо€ контейнер излезе със странни черно, виолетово, сивкави петна отвън, просто сплавта се беше окислила.

—еверина, јргун, много благодар€  bouquet

Ћукреци€, извин€вай, че ти нахлух така в темата. » аз се нареждам към успешно свилите вълнен пуловер, племенницата го носи още дълго  Laughing »зпрах го на 60 градуса с центрофуга, страшна работа.
«а ръкавите мога да ти дам иде€ да закачиш тежест за да ги опъва надолу, или да го простреш нарочно за краищата на ръкавите, за да се опъват от самата тежест на пуловера  Peace
÷итирай

...
¬одата може и да не е ледена, но е много важно с каквато температура на водата переш, с такава и да изплакваш...

“ова е истината за пране на вълнени дрехи  Peace
÷итирай

—офи€

ћнени€: 252
ћомичета, използвам темата за да попитам.
»мам вълнено палто, всъщност вълна 87%, кашмир 10% и 3% полиестер.
»мам пералн€ с програма за вълна, отделно, че градусите мога да ги намал€ до 30, имам и програма на сушилн€та за вълна. ќбаче на палтото изрично пише да не се пере, да не се центрофугира, да не се суши в сушилн€. ƒа се почиства само на химическо, да се глади на ниска температура.
ј палтенцето е светло, лесно се цапа, всъщност за 2 месеца го давах 2 пъти на химическо.
ўе ми се да избегна химическото, все пак си е цифра - 10лв. всеки път, не са малко пари за мен.
 ак мислите тези предупреждени€ на етикета дали важат само в случай, че пералн€та и сушилн€та н€мат подход€щата програма за вълнени тъкани  newsm78
јйде примерно сушилн€ н€ма да рискувам да ползвам, че знам ли, никога не съм ползвала програмата за вълна. ўе суша палтото на закачалка.
ќбаче в пералн€та съм прала 2 родопски оде€ла, на програма за вълна, изпраха се добре, н€ма поражени€. не помн€ дали центрофуга б€х включила.
¬ магазина докато го купувах продавачката ми каза, че масово клиентките си перат палтата, със студена вода, и казват, че н€ма проблем. јз обаче не съм склонна да й в€рвам, все пак т€ гледа да си продаде стоката, аз малко се поколебах заради етикета, на който пишеше, че не се пере, може би т€ е послъгала, за да не се откажа от покупката.
ўе се радвам на мнени€. Wink

јбсурд в пералн€! Ќе можеш да го възстановиш после никога! Peace

ќсвен всичко друго  палтото е и подлепено, а ако подлепващото е хартиено става кошмар!
÷итирай

ћнени€: 0
¬сичко вълнено си пера на съответната програма на пералн€та с обикновен прах и н€мам никакви скруполи и проблеми до сега.≈ за препоръчване омекотител€ да е подход€щ щото други€ раз€жда вълната.
÷итирай

ѕловдив

ћнени€: 84
јз си купих б€ло палто, на него съставът му е :50%вискоза-50%полиестер, /има кожена €ка ко€то се свал€/ на етикета пише, че може да се пере на 30градуса и да се глади на 1 има и още един знак, които не знам какво означава -/ – в кръгче/ ??? » да не се избелва.
“а какво ще кажете да го пера ли в пералн€ или на ръка?
÷итирай

—офи€

ћнени€: 2 146
P-то означава, че е позволено химическо чистене.
—лед като на етикета пише, че е матери€та е изкуствена и позвол€ва пране, мисл€, че спокойно можеш да го сложиш в пералн€та.
ѕроблем възниква при високо съдържание на вълна, кашмир, които при неправилно третиране се степват, свиват.
÷итирай

—имволи за пране - http://www.persil.bg/prane/simvoli_za_prane/?no_cache=1&L=0
÷итирай

ѕловдив

Ѕлагодар€ ви!  bouquet

«начи съвсем спокойно мога да си го пера в пералната! Laughing
“€ и продавачката така ми каза, но аз на т€х много в€ра им н€мам - те гледат да си изтъргуват стоката.
÷итирай

ћнени€: 2 786
Ќ€ма оправи€ погрешно изпрана вълнена дреха. ѕробвала съм какво ли не на един прекрасен пуловер, за който се изръсих неверо€тно много пари в  анада (н€каква специална вълна, мамите в  анада ако зна€т?), който от мо€ размер стана на детски размер след като бе прекаран по погрешка (не от мен) в пералн€та с обикновен препарат за пране, а не този за вълна  Laughing —ега ми е смешно, защото се успоко€вам, че ще го паз€ един ден за детето, за да не го изхвърл€  Laughing
÷итирай

¬арна

ћнени€: 20
» аз се нареждам на опашката на успешно свили вълнен половер.
÷итирай

—офи€

ћнени€: 193
“о май ще сме повечко на опашката  Party
 ой ли не е страдал от това!?  ooooh!
Ћично аз си пера вълнените дрехи в пералн€та, но без центрофуга, или поне на ниските обороти.
ѕопрочетох малко инфо от нета и много ми хареса един съвет:

1. "ј между другото, ако искаш да ти се отпусне жилетката сложи€ € в хладка вода ( не ледено студена, а хладка) с малко балсам за коса и ще € оправиш. ѕосле € сложи да съхне не на закачалка, а най-добре между два стола на мрежа за комари."

2. "ѕолезни съвети - как да се грижим за дрехи, обувки, за дома
¬ълнените плетени дрехи н€ма да се степат при пране, ако към водата се добави малко амон€чен разтвор. Ќепри€тната миризма от амон€ка изчезва при сушенето."

Ћично аз бих опитала є1, така и така н€ма повече да се степа!  bouquet

÷итирай

ћнени€: 1
«дравейте! » аз да се присъедин€ към списъка с поразилите вълнени дрехи. » понеже ми се случи не веднъж, разбрах вече, че на вълнените дрехи най-много им пречи температурата на водата и центрофугата. —ъвременните перални имат програми за ръчно пране и като се изключи центрофугата н€ма проблеми. Smile
÷итирай

ћнени€: 235
јз имам обратни€ въпрос. »згладена вълнена дреха, как мога да € посви€ или и за това н€ма оправи€.
÷итирай

¬арна

«ащо изобщо е било необходимо да € гладиш?  Rolling Eyes
ћожеш да опиташ да € изпереш на по- високи градуси, но без центрофуга и с повече омекотител.
÷итирай

ћнени€: 235
«ащо изобщо е било необходимо да € гладиш?  Rolling Eyes
ћожеш да опиташ да € изпереш на по- високи градуси, но без центрофуга и с повече омекотител.

“о е жилетка и свекървата като ми € оплете е решила лекичко да € натисне с юти€та, но определено се е разтегнала, €вно самата прежда не е била много качествена. ѕросто сега не седи както тр€бва.  Ѕлагодар€ за съвета.
÷итирай

I want it all and I want it now.

ћнени€: 1 418
» аз тука. »зпрах един пуловер в пералн€та . Ќ€маше проблеми , но го пуснах и в сушилн€та  Laughingи се сви.—ега съм го прибрала за детето ,като порасне малко.
÷итирай

ћнени€: 587
ћоже и да получа порицание от адинистраторите за поднов€ването на толкова стара тема, но т€ май е вечно актуална, пък и да си кажа болката.
ƒобре, че прочетох темата! ћъжът ми пуснал на 40 градуса и после на сушилн€ един вълнен пуловер, 100% вълна, 70 долара (в јмерика сме от един месец), веднъж обличан.... „уд€ се сега, на колко градуса тр€бва да го пусна, че да се свие още съвсем малко и да става на 3-годишни€ ми син, в момента ръкавите са още малко длъжки като за малки€  newsm78.
¬бесила се б€х, ако не ви б€х прочела, щ€х да си легна €досана, много е зле за храносмилането  Laughing.
ƒа вметна, че тук като питах за препарат за пране на вълна, и ме гледаха дълго и странно. Ќ€мат за бели, н€ма за цветни, н€ма за вълна, или поне аз за един месец още не съм намерила, може да са под н€каква непозната за мен форма на салфетки или таблетки, н€какви добавки към основни€ прах, знам ли.
÷итирай

ћнени€: 4 343
ѕуловери пера в пералн€, на програма за вълна.јко н€мам препарат за вълна- с какъвто и да е течен препарат.Ќе съм имала проблеми,проблем е само да чакам да събера за една или поне за 1/2 пералн€.

≈дната ми баба живееше на село, беше прочута плетачка.ѕлетеше предимно от  чиста вълна от мериносови овце.—ъветваше ни да перем пуловерите в хладка вода с веро.¬се пак не винаги е имало течни и специални препарати.ѕуловерите се запазваха неверо€тно пухкави.
÷итирай

ћнени€: 48
tralala81,
¬ Walmart има секи€ за перилни препарати. »ма и за черно има и за цветно има и Woolite просто тр€бва да поразгледаш по-подробно.

» какви са ти€ пуловери по 80 долара, това тр€бва да е бутиково...

ќглеждай се по флаърите, там има неща които са в промоци€. ѕовечко обикал€не по магазините и ще намериш страхотни неща на разпродажби, накра€ на сезона дори има - всичко за 2 долара, или всичко за долар.
÷итирай

ћнени€: 752
—еверина най-точно е об€снила.
ѕри прането на палта непри€тни€т момент е свиването на хастара и се получава едно грозно нагърчване по ръба отдолу. — една дума-съсипано. Ќе си пестете 3 лева за химическо, за да запазите дрехата хубава.
÷итирай

в сеното

ћнени€: 35
¬сичко пера в пералн€та  на подход€щата програма и н€мам такава прецакваци€ newsm78
÷итирай

јма не, да уточн€ пак - ћЏ∆Џ“ ми съсипа пуловера. ѕуснал го заедно с останалите цветни неща, пералн€ » сушилн€. ќбаче това, което излезе от пералн€та, сега е малко гол€мо за 3-годишни€ ни син, та съвсем сериозно се чуд€, какво ли ще стане, ако повтор€ пералн€+сушилн€, дали н€ма да уцелим размера...
ћелани99, мерси  Peace. ѕуловерът беше от «ара.
÷итирай

Karnobat

ћнени€: 51
«дравейте имам и аз една питанка - взех си вълнен пуловер за вкъщи и тр€бва да го изпера ,ако го пусна на програмата за вълна в пералн€та да включа ли центрофугата ?
÷итирай

на крайбрежието

ћнени€: 54
«дравейте,

аз съм чела, че степани вълнени пуловери могат да се пооправ€т като се накиснат за една нощ във вода с шампоан за коса вместо перилен препарат. ѕосле се опъват в желаната форма. јз съм опитвала и поне първи€ път се получи  Wink.
÷итирай

ѕловдив

јко има примеси освен вълна, ще се получи! Ќо ако състава е само вълна, не шампаоан ами и балсам да му сложиш все та€!  Tired
÷итирай

ћнени€: 295
Aз пера вълнени на възможно най-УнежнатаУ програма на пералн€та - макс. 30∞ или по-малко (според етикета), ниски обороти. ƒосега без проблем.
—ушене - само простр€ни.

ј за разст€гане на малко степани вълнени дрехи - чувала съм, че гладене помага да се разстегнат малко.
÷итирай

ћнени€: 354
ето ме и мен в клуба - пуснах един шал, който не прецених че е вълнен - 30 градуса плюс центрофуга - резултата е половин шал - реве ми се  Crying or Very sad освен това е адски твърд - аз сега го накиснах във вода, но след като изчетох ц€лата тема мисл€q че се примир€вам, че н€ма да мога да го ползвам вече ;( —тепан е до безкрайност, адски твърд е, като картон направо  Crying or Very sad
÷итирай

на брега на реката

ћнени€: 127
» аз така си съсипах две блузи и една жилетка на сина ми, само че стана постепенно. Ўала , като е станал толкова твърд, не става ли поне да го направиш на чанта. Ќ€кои си купуват такива комплекти, плетат едни големи чанти и после ги перат да ги степат, филц му се казва.  ƒа направиш от дефекта ефект.
÷итирай

canu6a, добра иде€! » аз пак да се включа по темата, само че в обратен смисъл. ƒва пуловера вълнени, стари и разтегнати, страхотно ми се оправиха с малко по-топла сушилн€ от нужното. »зпрах ги нормално, на студена програма, обаче после не ги суших проснати, ами ги пуснах на сушилн€. ”ж на най-слабото възможно, ама €вно пак им е било в повечко, защото се свиха. јма пък за късмет едини€т пуловер беше разтегнат от времето и се върна в елегантните форми от младините си, а други€т си беше по-гол€м от нужни€ размер, не-съвсем улучен подарък, та той пък се сви до точни€ размер. √олем кеф!  Laughing Mr. Green
÷итирай

ћнени€: 5 809
» аз така съм прала по погрешка бебешко вълнено одеалце, което беше станало с размерите на носна кърпичка. Mr. Green ¬ълнени дрехи ги съсипва високата “ и центрофугата мисл€ newsm78
÷итирай

ѕловдив

јз мисл€, че само температурата ги съсипва, тъй като пера на ръка вече тези които ме съмн€ват, след това пускам само на центрофуга и нищо им н€ма!
÷итирай

¬арна

÷ентрофугата ги съсипва също. Ќ€ма поражени€ само ако се ползва до 400 оборот и то за кратко.
¬секи пуловер, който при разтегл€не леко пука е степан, нищо че на пръв поглед не е съществено видоизменен. ѕроверете си ги и следващи€ път внимавайте. Smile
÷итирай

ћнени€: 177
Ќе ми се е случвало досега да степам вълнена дреха, но грижливо се отнас€м към процеса на пране, каквото и да ми коства това като усилие. »зпирам дрехата почти винаги на ръка (в редки случаи € пускам в пералн€, ако не държа прекалено много на не€  Wink), винаги с ѕервол за вълнени тъкани (розовата бутилка), с хладка вода, след това й слагам омекотител, остав€м € да се оцеди естествено върху душа, след това € слагам на закачалка да се пооцеди още малко, доста често € суша в хоризонтално положение върху хавлиена кърпа. Ќ€мам никакви проблеми.  акто вс€ко друго нещо, за да ни служат дълго и да ни се отблагодар€т, дрехите искат грижи..
÷итирай

ћнени€: 752
Ќе ми се е случвало досега да степам вълнена дреха, но грижливо се отнас€м към процеса на пране, каквото и да ми коства това като усилие. »зпирам дрехата почти винаги на ръка (в редки случаи € пускам в пералн€, ако не държа прекалено много на не€  Wink), винаги с ѕервол за вълнени тъкани (розовата бутилка), с хладка вода, след това й слагам омекотител, остав€м € да се оцеди естествено върху душа, след това € слагам на закачалка да се пооцеди още малко, доста често € суша в хоризонтално положение върху хавлиена кърпа. Ќ€мам никакви проблеми.  акто вс€ко друго нещо, за да ни служат дълго и да ни се отблагодар€т, дрехите искат грижи..
“очно така и аз зна€! —амо изб€гвам закачалката, винаги хоризонтално и вече като се е отцедила- простр€на за малко .
÷итирай

ћнени€: 0
пробва ли да го изгладиш,под плат и на силна пара?
÷итирай

ћнени€: 1 207
» аз се записвам в темата. акво да ви кажа посто€нно свивам пуловерите на мъжа ми.≈то,сега си е взел 3 бро€.≈дини€т даже и не го облече никога,100 % мерино.ƒругите два са с по 20-30% мерино,но те се свиват постепенно.—ега ще пробвам със студена вода и шампоан за коса,дано да стане Praynig
“ъй като ги глад€ без пара,възможно ли е и от това да свиват?
÷итирай

weiter, weiter, ... weiterstadt

ћнени€: 5 993
вълнени пуловери не глад€ Naughty
след като пуловерът се пере в студена вода, за да не се свие, каква е логиката да го глад€ на пара или без пара? юти€та е гореща!!!!!  ooooh!

аз суша пуловерите също хоризонтално и гледам да н€мат гънки. ако случайно има - то те се изправ€т от топлината на т€лото Peace
÷итирай

“е са видимо намачкани, как н€ма да ги глад€ Rolling Eyesћоже би защото ги центрофугирам и за това се мачкат.
Ќакиснах едини€ в шампоан и студена вода,посто€ и сега го суша на закачалка под един леген,мисл€ че се е разширил,ще видим като изсъхне.» ще вид€ дали се е намачкал като съм го сушила така.
ѕуловер ,който не е мръднал и го пера заедно с другите е  с 16 % вълна,а тези който се свиха са 50 мерино/50 акрил.
÷итирай

аз не пера вълнени пуловери в пералн€та, винаги на ръка, в хладка вода със специален препарат за вълна.

центруфуга за вълнени пуловери ми се струва кощунство. аз имам само 100% вълна пуловери, примеси не купувам. всичко се пере на ръка и се суши хоризонтално!!!
ако куп€ пуловер от 100% студена вълна, то той става за пералн€, но това са 2-3 пуловера само Peace

като виси на закачалка мислиш ли че н€ма да се деформира на раменете Wink
вълнен пуловер се суши в хоризонтално положение, за да не се разт€га неравномерно...

мъжът ми е едър и си носи пуловери от преди 5 години. не са мръднали.  Peace
÷итирай

—ложих го на закачалка със заоблени краища.÷елта ми е да увисне от тежината на водата,че да може да се разтегне на дължина.
ѕък и ако не се разшири,то разтегнатите рамене са най-малки€ проблем като не става за носене.
÷итирай

ћнени€: 65
¬сички пуловери пера в пералн€та на 30 гр с центрофуга от 600 оборота - 100%кашмир, вълнени, вс€какви. Ќито ми се свиват нито се намачкват Peace. Ќаправо се чуд€ как си играете да перете на ръка и да сушите..гол€ма хамалоги€ е Laughing
÷итирай

ћнени€: 1 341
—ега ще пробвам със студена вода и шампоан за коса,дано да стане Praynig

’ладка вода, такава, че да е при€тна на ръката при допир-нито да е гореща, нито да е студена. «атова ти се свиват пуловерите, защото ги переш в студена вода. Peace
« ѕоследна редакци€: сб, 26 ное 2011, 05:33 от ÷онна »
÷итирай

ƒа,да,хладка € направих  Smile
»мам успех с едини€ ,който е с 50% мерино,разтегна се bowuu.Ѕлагодар€ за съвета.
¬ечерта  направих и този  който е с 100% , днес като поизъсхне ще видим дали е станал и той.
÷итирай

Ќаправо се чуд€ как си играете да перете на ръка и да сушите..гол€ма хамалоги€ е Laughing

е каква хамалоги€? аз да не стои да му духам на този пуловер като съхне  newsm78
накисвам в препарата за вълна за 1-2 часа, после понамачквам, изплаквам и остав€м да се изцеди, после отива на сушилника за пуловери. общо 5 мин. € се събират, € не... чак пък хамалоги€ ooooh!
÷итирай

ћнени€: 54
Ќа мо€та пералн€ програмата за вълна по дефолт е на 1200 оборота, 30 градуса. ћного се чудих в началото с ти€ обороти. јма рискувах /всъщност никога не пера на ръка/ и странно за мен - никакви поражени€. »мам вс€какви пуловери - повечето меринос и кашмир, но имам и изкуствени, и примеси...Ќ€мам смален пуловер, или други дрехи досега - за доооста години домакинстване. “ъй че н€ма да е от оборотите на центрофугата...ѕък знам ли - машини..
÷итирай

ћнени€: 65
Ќаправо се чуд€ как си играете да перете на ръка и да сушите..гол€ма хамалоги€ е Laughing

е каква хамалоги€? аз да не стои да му духам на този пуловер като съхне  newsm78
накисвам в препарата за вълна за 1-2 часа, после понамачквам, изплаквам и остав€м да се изцеди, после отива на сушилника за пуловери. общо 5 мин. € се събират, € не... чак пък хамалоги€ ooooh!

јми аз пера в пералн€та по 5-6 на един път и им н€ма нищо..н€мам съсипани до сега, всички са ми като нови. “а за мен си е слугуване да ги пера един по един Peace
÷итирай

јми аз пера в пералн€та по 5-6 на един път и им н€ма нищо..н€мам съсипани до сега, всички са ми като нови. “а за мен си е слугуване да ги пера един по един Peace

ами аз н€мам 5-6 пуловера наведнъж за пране Mr. Green
по един нос€ ...
важно е колко е гол€мо домакинството, аз пране не събирам  Wink
÷итирай

» на мен ми е хамалоги€ да пера на ръка. ¬ече доста перални съм ползвала, защото често се местим, и все под наем, и на всички перални е имало и програма за ръчно пране, или пране на вълна. ѕускам пуловери от всички цветове на тези програми и не съм имала проблеми нито с деформиране, нито с бо€дисване. ѕосле суша хоризонтално, но те от центрофугата са добре изцедени и изсъхват бързо.
«а пръв път ползвах сушилн€, колкото и деликатна програма да избера, все се свиват малко. Ќо за стари и разпънати пуловери всъщност е идеално Wink.
ќбикновено е достатъчно да се следват инструкциите на етикетите.
÷итирай

»зпрах едни вълнени пуловери -60 % вълна на програма за вълна, но вместо на 30 градуса, € поставих на снежинката, т.е. студена вода и май сгреших. Ќе съм ги центрофугирала. ќставих ги без центрофуга, че да не се съсип€т, ама и студената вода май не е за предпочитане. ¬ече ще ги пуснам на 30 градуса. »наче в упътването на мо€ модел пералн€ пише, че програмата за вълна предполага максимум 600 оборота. ѕробвала съм € с тези обороти, както и с 400 оборота, ама за вълвени пуловери, които вече са на годининки, макар и хубави, и на които не държа особено.
ѕера с ѕервол за вълнени дрехи. Ќа мнение съм, че вълнените дрехи с каквото и да се перат рано или късно се степват. ѕравилната грижа за т€х само им удължава малко живота..јма, какво нали тр€бва и нови да се купуват.  Mr. Green
÷итирай

ћнени€: 1 341
јми тъй де, т€ икономиката заради нас така не процъфт€ва в днешно време. —ледващи€т път с ледена вода и бегом към магазина за нови пуловери. Mr. Green
÷итирай

ћнени€: 33
прецаках жилетката на мъжът ми като € изпрах на 60гр. Двълнена еДи излезе детски размер така си сед€ близо година докато в едно предаване не казаха как можем да разширим свити плетени дрехи -тайната е следната в леген със студена вода слагате 2-3 супени лъжици шампоан и 2 капачки омекотител накисвате въпросната дреха поне за 5 часа а и повечко да престои нищо и н€ма изваждате и € слагате на закачалка и започвате да опъвате оставете € на с€нка и когато се сетите примерно през час или 2 € опъвайте при мен се получи жилетката отново става на съпругът ми дано да съм била полезна Smileвече € пера на ръка с хладка вода и малко шампоан а после € остав€м да постои малко в омекотител без изстискване  Very Happy
÷итирай

Ќаскоро четох една стати€ за пране на вълнени пуловери и ще се включа отново в темата с н€кои допълнени€. ¬ълната не се пере прекалено често - все пак не е бельо. ќсвен това не поема много миризми в дълбочина. ѕон€кога е достатъчно само да изнесете вълнени€ пуловер да се проветри и ще се изненадате, че има ефект. Ќе е необходимо да се кисне прекалено дълго време, защото се разт€га. Ќе тр€бва да се дърпа, търка интензивно, изтисква силно все едно е н€кой парцал. “емпературата на водата тр€бва да е хладка. ƒали студената пречи не съм сигурна, но за топлата съм убедена. “€ тр€бва да е хладка! —лед като се изпере, се остав€ да се оцеди, попита се с мека хавлиена кърпа и се остав€ да съхне в хоризонтално положение, далеч от пр€ка слънчева светлина и от топлинен източник. јко перете в пералн€ на специална програма за пране на вълна и със специален препарат, то не използвайте центрофуга, мол€! —поред мен т€ нанас€ най-гол€ма вреда на вълнените дрехи.  акто споменах в предни€ си пост - прала съм вълнени дрехи и в пералн€, и с центрофуга, но само такива, на които не държа особено много и ако се степат или повред€т по н€какъв начин н€ма да ме е €д изобщо.
Ќо всеки си прецен€ва........
÷итирай

¬арна

» аз все това казвам, ама на повечето не им се занимава. Smile
ƒълги години майка ми плетеше бутикови пуловери и полагаше точно такива грижи за т€х- пране на ръка с качествен препарат, остав€не да се отцеди внимателно сгънати и хоризонтално сушене.
’амалоги€ си е, но качествената дреха си иска качествена поддръжка- факт.
÷итирай

» аз все това казвам, ама на повечето не им се занимава. Smile
ƒълги години майка ми плетеше бутикови пуловери и полагаше точно такива грижи за т€х- пране на ръка с качествен препарат, остав€не да се отцеди внимателно сгънати и хоризонтално сушене.
’амалоги€ си е, но качествената дреха си иска качествена поддръжка- факт.
Ќ€кои питат, ние отговар€ме. ¬ече всеки си решава как да постъпва със своите дрехи! јз имам една позната, ко€то ми се жалва, че си изпрала пуловерчето на 60 градуса и се степало..≈ми, не съм изненадана.  ато не знаеш попитай, прочети, ама после да казваш, че по други€ начин ти е по-лесно и да очакваш твоите дрехи, за които не полагаш грижи да имат същи€ вид и да се ползват същото време, както моите н€ма как да стане..
÷итирай

ћнени€: 1 445
јз вълнените ги пера в пералн€та с програма за вълна на 30'. ѕолзвам ѕервол за вълнени дрехи. Ќ€мам съсипани дрехи по този начин. Ќа една термоблузка на ≈ндура от мерионо доста и се чудих в началото, че ми беше най-ценната вълнена дреха... Ќакра€ отиде в пералн€та, защото реших, че н€ма да и слугувам. Ќ€маше проблеми. ¬ече 2 години най-интезивно си € нос€.
—ъсипала съм само един вълнен пуловер, който след едно пътуване се оказа в пералн€та заедно с другите дрехи. —лед това излезе с два номера по-малък  Laughing
÷итирай
0 ѕотребители и 1 √ост преглежда(т) тази тема.
1-68 от 68 отговора