Седмокласник в лъвски скок вече е във втори срок

  • 32 291
  • 731
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 1 861
Имах предвид АОР и ВОQ- имат по две равни страни, но няма как да докажем, че ъгълът между страните е равен. Не е ли така?
А правият ъгъл къде го забрави?  Я да видим кого ще връщаме в седми клас!?  Wink  Hug

# 706
  • Мнения: 212
Е, да ама той не е между въпросните страни.

# 707
  • София
  • Мнения: 17 976
Имах предвид АОР и ВОQ- имат по две равни страни, но няма как да докажем, че ъгълът между страните е равен. Не е ли така?
Просто не ни трябва ъгъл  помежду им за целта.Два правоъгълни триъгълника по теорема са еднакви при равни катет и хипотенуза.

# 708
  • София
  • Мнения: 1 861
Ей! Четвърти признак: две страни и ъгъл срещу по-голямата... В частност хипотенуза и катет на правоъгълен триъгълник...

# 709
  • Мнения: 212
Да, прави сте, не съобразих, къде се скри Ганис, пусна ни мухата и ни гледа сеира. Joy

# 710
  • Мнения: 212
Е то като гледам, ще излезе, че ъглополовящата и симетралата ще се пресекат вътре в триъгълника само ако той действително е равнобедрен, иначе се пресичат навън. Ганис, кажи, моля те...

# 711
  • София
  • Мнения: 17 976
Е то като гледам, ще излезе, че ъглополовящата и симетралата ще се пресекат вътре в триъгълника само ако той действително е равнобедрен, иначе се пресичат навън. Ганис, кажи, моля те...
При равнобедрен няма как да се пресекат където и да е, защото изначално съвпадат  - медиана, ъглополовяща и височина от върха С към основата АВ лежат на симетралата й. Wink
Но виж  при наличие на   пресечната точка и аз считам, че тя  е извън триъгълника. Peace Тоест от  приетата за пресечна  вътрешна точка О идва несъответствието и фалшивото доказателство. Но , ако това  все пак е отговърът, имам един въпрос към Ганис, която явно вече спи.Ще го начертая и ще го постна, пък утре ще се надявам на отговор.

Последна редакция: ср, 30 мар 2011, 01:38 от already detective

# 712
  • София
  • Мнения: 17 976
Та ето питането ми. Сори за зверски лошия чертеж. Embarassed
Да приемем условно, тъй като Ганис не го е потвърдила, че сме прави и  че разковничето на фалшивото доказателство се крие във факта, че пресечната точка на симетралата и ъглополовящата е извън триъгълника. Добре, ами ето ви чертеж с пресечна точка навън, про който фалшивото доказателство отново минава. Mr. Green
http://img694.imageshack.us/i/secondvariant.jpg/
POC еднакъв на QOC
CO=CO
PCO=QCO= a
90-a=90-a
=>PC=QC
Зеленото е симетрала.=>AO=BO
POA еднакъв на QOB по катет и хипотенуза
=>PA=QB
=> PC-PA=QC-QB
AC=BC
Равнобедрен... Joy Очевидно не е  достатъчно да уточним, че пресечната точка О е вън.
При разни опити и  много чертежчета установих, че фалшиментото не сработва единствено в случаите, когато петата на единия перпендикуляр от О е вътрешна  точка за отсечката, а петата на втория като точка лежи на продължението на другата страна. Значи това трябва да е и съвършено  вярното математическо твърдение - пресечна точка на ъглополовяща и симетрала навън и  две пети на перпендикуляри - една вътрешна за отсечката и една на продължението на другата.
Питането... Kак се доказва, че  въпросните точки P и Q са с точно такова разположение...  Embarassed
Все пак е един и половина през нощта и имам оправдание за това, че не се досещам или пък че не съм си формулирала достатъчно ясно въпроса. hahaha

# 713
  • София
  • Мнения: 752
Относто задачата - ша знайте, че аз на адвокат и математик не вярвам - те могат всичко да ти докажат #Crazy
Ganis, може ли и аз да попитам за една задача, че нали съм от "простите" нематематици, не знам пързалят ли ме или к'во newsm78 Мой колега (с математически уклон) каза следната задача: Ако по екватора плътно се опъне въже (приемаме, че няма планини) и въжето се удължи с 1 метър, ще може ли да мине котка отдолу (радиусът трябва равномерно да се увеличи, то е ясно, че с извивка ще стане...). За мен е очевидно, че отговорът е не, но дЕтето Светльо написа веднага едно решение и доказа, че "може, освен ако котката не е Гарфилд!" Според него, независимо колко е дължината на обиколката, при увеличение на обиколката с 1 метър радиусът се увеличава приблизително с 16 см. Това наистина ли е така, или ме пързалят smile3515
Миналата година, "онова" ми написа едно доказателство, че 0,(9) (така ли се пишеше в период? Embarassed) е равно на 1. Та ровичках из нета, да се уверя, че наистина било така  Shocked Оня ден пък ми доказа, как муха тежи колкото слон, ама си призна, къде е "фатката"... Изобщо... да не мислите, че е лесно да спопанисваш математик  Mr. Green

# 714
  • София
  • Мнения: 17 976
Ами не съм математик, нямам претенции  за такива заложби, но принципно смятам, че детето е право и котката си минава преспокойно.
Нека R  e  радиусът на Земята.
=> C= 2nR Това второто  да се чете като пи.  Joy
С е дължината на екватора и на въжето преди увеличението му с 1 м.
След увеличението въжето ще описва окръжност с нов радиус R1
C1=2nR1; R1=R+a
a -удължаването на радиуса
=> C1=2n(R+a)
C1=C+1= 2nR +1
2nR+1 = 2nR+2na
1=2na
a=1/2n=1/6,28=0,159..... метра
Тоест 16 см. Ах, колко е право детето и колко майка му бърка... Grinning

# 715
  • Мнения: 212
Май зависи отткъде и накъде ги пускаме тези пусти ъглополовящи и симетрали- към бедрата или към основата, както и дали е остроъгълен или тъпоъгълен. Както и да е, стана ми интересно, пък и утре съм във ваканция, да му мисли, който ще става рано.
За заглавието на новата тема- как ви звучи "Хем се радвам, хем терзая- на 7 клас идва краят"?

Последна редакция: ср, 30 мар 2011, 09:04 от maybeP

# 716
  • Мнения: 939
Май зависи отткъде и накъде ги пускаме тези пусти ъглополовящи и симетрали- към бедрата или към основата, както и дали е остроъгълен или тъпоъгълен. Както и да е, стана ми интересно, пък и утре съм във ваканция, да му мисли, който ще става рано.

Тази задача май е смутила съня на някои хора  Wink

Както писах и преди, според мен PurpleDragon е уцелила вярната посока за опровергаване на "доказателството" - за справка Парадокс на Rouse Ball

# 717
  • Мнения: 40 691
Мами, Obsolete  си го каза направо - задачата е много стара и известна в средите на математиката. Хватката е в грешния чертеж, който ни се поднася и който на пръв поглед е коректен. Някои от вас усетиха номера ,а той е, че пресечната точка винаги е вън от триъгълника. От там нататък нещата стават различни. Ето обяснение: http://www.jimloy.com/geometry/every.htm

Но това не е задача за седмокласници.

П.П. Сега видях, че сме писали заедно с Obsolete, но не ми се трие. Обаче признавам, че първенството е нейно.

# 718
  • Мнения: 7 263
Относто задачата - ша знайте, че аз на адвокат и математик не вярвам - те могат всичко да ти докажат #Crazy

еееее нееее  Joy Joy Joy Joy hahaha hahaha hahaha

you made my day   bouquet


Новата ни темичка девойки и младежи   bouquet

Ако искате нещо да редактираме и добавяме казвайте, че днес ще съм като Фигаро малко  Mr. Green

Последна редакция: ср, 30 мар 2011, 09:39 от Lennyh

# 719
  • Мнения: 1 525
Искам да попитам - има ли някакъв справочник-наръчник-помощник за нас, който да ни даде указания и съвети как се попълват документите, как се редят желанията  newsm78
Започвам да си мисля, че трябва да се запиша на курс във връзка с това, което ме очаква  Joy

Ааааа, не  Mr. Green Стига толкоз справочници, ако и за попълване на документи трябва да има специални указания незнам ...  #Cussing out Абе едно време що е било толкоз просто направено, ми ние сами си ходехме да се записваме, попълвахме, пордеждахме.... Сега май това е абсолютно невъзможно, аз искам сама да ходи да се записва и оправя .. но дали ще е редно и достатъчно .. кой знае ... Всеки случай аз не  newsm78

Така е. И аз едно време сама си обикалях при кандидатстването. Ама днес дали ще може това да стане? Четейки, оставам с впечатление, че подредбата на желанията, която е така важна, не е лесна работа.
Всеки ден съм тук, с вас. Чета и наблюдавам  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт