Домашно насилие - Тема №2

  • 279 368
  • 1 478
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 1 128
Здравейте момичета  Hug
Не можах да изчета цялата тема, но напълно ви разбирам какво изживявате. Аз живея в среда с домашно насилие от около 15 год. Тормози ни брат ми. Почти не му се случва да не е пил, а има ужасно пиянство. Всички в къщи сме под постоянен стрес. Ако трябва да разказвам случки и аз, ще изпиша един роман. Исках да попитам Хърмаяни или ако има други адвокати, какви са процедурите по поставяне на разбрана да доближава мен, дъщеря ми и родителите ми, на определено разстояние, и изобщо какво може да се направи, за да се спре този ад?

# 211
  • Мнения: 2 927
Здравей Качамаче,
Процедурите се започват така: След първия проявен акт на насилие, отивате при адвокат и подавате молба по ЗЗДН с искане съдът да ви издаде заповед за незабавна защита. От датата на акта на насилие не трябва да е минал повече от месец до подаване на молбата. Добре е само един член на домакинството, най-пряко пострадалия, да поиска защита. Така останалите биха могли да свидетелстват. Ако има проява на физическо насилие, непременно пострадалия да посети съдебен лекар и да се снабди с медицинско удостоверение за причинените увреждания. Това е в общи линии. Успех.

# 212
  • Мнения: 3 659
След като е брат ти, не е собственик на жилището, не може ли да го изгоните! Защо се търпи това нещо? При мен нямаше как, защото живеех при баща ми и жилището е негово, останалите да се спасяват. Хърмаяни?

# 213
  • Мнения: 2 927
След като е брат ти, не е собственик на жилището, не може ли да го изгоните! Защо се търпи това нещо? При мен нямаше как, защото живеех при баща ми и жилището е негово, останалите да се спасяват. Хърмаяни?
     Могат да опитат, Пепи, но ако откаже да си тръгне, не могат да го изгонят с полиция. Начините са два - временно отстраняване по ЗЗДН, или иск по общия ред за защита правото на собственост (много по-бавна процедура).
     ЗЗДН има някои предимства, защото от жилището може да бъде отстранен дори собственик.

# 214
  • Мнения: 1 128
Благодаря ви за отговорите. Жилището е на родителите ми, той си има негово във Варна, но не иска да отиде да живее там, защото " нямало да може да се издържа сам". И затова си живее в нас, пие, бие и ни тормози.  Sad

# 215
  • София/Кюстендил
  • Мнения: 184
здравейте,

Ако има проява на физическо насилие, непременно пострадалия да посети съдебен лекар и да се снабди с медицинско удостоверение за причинените увреждания. 

Медицинското удостоверение задължително ли трябва да е издадено от съдебен лекар?

# 216
  • Мнения: 931
Доколкото знам всеки лекар е длъжен да издаде медицинско след извършен преглед.

# 217
  • Мнения: 2 927
     Всеки лекар може да издаде медицинско.  Peace   

# 218
  • София
  • Мнения: 4 349
здравейте,

Ако има проява на физическо насилие, непременно пострадалия да посети съдебен лекар и да се снабди с медицинско удостоверение за причинените увреждания. 

Медицинското удостоверение задължително ли трябва да е издадено от съдебен лекар?

Всеки лекар може да ти издаде медицинско, но след това с него трябва да се отиде до съдебен лекар!! Иначе медицинското не важи в съда!

# 219
  • Мнения: 448
здравейте,

Ако има проява на физическо насилие, непременно пострадалия да посети съдебен лекар и да се снабди с медицинско удостоверение за причинените увреждания. 

Медицинското удостоверение задължително ли трябва да е издадено от съдебен лекар?

Всеки лекар може да ти издаде медицинско, но след това с него трябва да се отиде до съдебен лекар!! Иначе медицинското не важи в съда!

Това въобще не е вярно. Престанете да дезинформирате хората с подобни глупости, или поне нека не бъдат изказвани толкова категорично.

# 220
  • Мнения: 96
Всеки лекар може да ти издаде медицинско,но доста адвокати препоръчват да се отиде при съдебен лекар, защото се предполага, че в някои съдилища неговото заключение ще има по-голяма тежест.

# 221
  • София
  • Мнения: 4 349
здравейте,

Ако има проява на физическо насилие, непременно пострадалия да посети съдебен лекар и да се снабди с медицинско удостоверение за причинените увреждания. 

Медицинското удостоверение задължително ли трябва да е издадено от съдебен лекар?

Всеки лекар може да ти издаде медицинско, но след това с него трябва да се отиде до съдебен лекар!! Иначе медицинското не важи в съда!

Това въобще не е вярно. Престанете да дезинформирате хората с подобни глупости, или поне нека не бъдат изказвани толкова категорично.


Никой никого не дезинформира. Всеки лекар може да издаде медицинско, че има някакви наранявания, но само съдебният лекар може да даде заключение, че тези наранявания магат да бъдат получени при описаната ситуация, т.е. описаното насилие!

# 222
  • Мнения: 448

Никой никого не дезинформира. Всеки лекар може да издаде медицинско, че има някакви наранявания, но само съдебният лекар може да даде заключение, че тези наранявания магат да бъдат получени при описаната ситуация, т.е. описаното насилие!

Това просто не е вярно.
В ЗЗДН - чл. 4 ал.3 :
"По искане на пострадалото лице всеки лекар е длъжен да издаде документ, в който писмено да удостовери констатираните от него увреждания или следи от насилие."


И в него обикновено посочва от какво са получени /разбира се, по данни на пострадалото лице/.
Съдът ги възприема еднакво с тези от съдебен лекар, тъй като отново ЗЗДН го задължава да го прави.

Не мога да си обясня склонността Ви да спорите с хора, които по цял ден се занимават с тези проблеми. Тъй като нямам време за нови спорове, като и без това трудно чета постовете Ви поради изобилието на удивителни, въпросителни и нови и нови глупости по темата, считам въпроса за приключен.

Последна редакция: чт, 01 дек 2011, 09:03 от mandarinka

# 223
  • Мнения: 3 114
Защо търпите с години? Не разбирам.
Ако сте решили въпреки насилието да си търпите, ето какво ви чака

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4274671
Жена с 90% изгаряния, подпалил я мъжът й
и аз се чудя ззащо се търпи насилието ,че и с години  Cry какво ли е станало с жената ?

Жената е починала в адски мъки.
http://www.standartnews.com/balgariya-regioni/pochina_jenata_pod … ja_si-123038.html

# 224
  • Мнения: 2 927
mandarinka, благодаря  Hug

Naddya, това за което говориш в последният си пост, обичайно се установява чрез съдебно -медицинска експертиза, каквато не е необходима по дела за домашно насилие. Може да се направи, но не е нужно. Независимо кой е лекарят, ако не е очевидец, той вписва данни само по съобщеното от пострадалия. Дори съдебните лекари.

Общи условия

Активация на акаунт