Все още не сте се регистрирали? Направете го сега напълно безплатно!!!

запомни ме Забравена парола Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-500 от 500 отговора
Здравейте!
Вчера ми правиха пломба,но като излязох още усетих,че ми идва висока и не ми е удобна. Грешката е изцяло моя,защото като ме попита доктора не усетих неудобство.
Въпросът ми е възможна ли е корекция и дали е сложна? В понеделник ще звънна и на лекуващата,но дотогава има време.
Цитирай

Естествено, че е възможна корекция и въобще не е сложна. Бърза и безболезнена е. Very Happy
Ще пилне с машинката малко и си готова. Peace
Цитирай

Благодаря! В понеделник съм там,че не се издържа. И аз една захпка имам...аман!
Аз се притеснявах,че я коригират докато е мека пломбата. Не че имам представа каква е,но така си я представях.
Цитирай

Съни,до понеделник може и да свикнеш с новата си пломба,но това съвсем не значи,да отложиш посещението си при стоматолога.Ако не отидеш,можеш да счупиш пломбата.Това е по-малкия проблем-ще ти я направят отново.Вторият проблем е по-сериозен.При дъвчене зъбът с високата пломба ще поема пръв натиска и натоварването,а това ще доведе до болка.Напасването на пломбата спрямо антагониста няма да отнеме повече от 10 минути.Не е страшно и не е болезнено!Приятно изкарване на зъболекарския стол Smile 
Цитирай

Минах си реда при зъболекаря. Определено ми е по-комфортно. Изживях 4 кошмарни дни с тази висока пломба. На никого не препоръчвам да чака,за да и свикне на пломбата. Според мен тя трябва да не се усеща изобщо.
Цитирай

Не намерих подходяща тема, затова ще попитам тук  Embarassed
Имам зъб(кътник) с една голяма амалгама от 4- ти клас и не ми е давал ядове доскоро. От известно време започнах да усещам лека болка при натиск, постепенно се усили, последва ужасно чувство при допир със студено. Естествено, бях при моя зъболекар два пъти, снимка му е правена, всичко изглежда наред, никакво възпаление, нищо.... Нервът не е изваден.
Ясно е, че пак ще се ходи, аз в момента не мога да дъвча на лявата си страна и се дразня.
Расте ми мъдрец точно отляво, мисля си, дали той не оказва натиск, или зъбът ми е станал чувствителен... иска ми се да не ми вадят нерв, но май натам вървят нещата  Sad
Как се процедира при вадене на нерв? Болезнено ли е и колко време отнема- с малко дете съм и няма на кой да го оставя ...
Цитирай

Ваденето на нерв е болезнено, ако се прави без упойка или ако преди това зъбът не е умъртвен с арсен.
Иначе самото вадене като процедура е бързо.
Успех!
Цитирай

Моля помогнете,преди 8 дена ми оперираха ретинирал мъдрец.Операцията продължи два 4аса.Пих оспексин 1000, сега правя и физиотерапия, но продължава да ме боли.Пия по 2 аулина на ден, но болката не спира напълно никога.А когато запо4не да изти4а деиствието на аулина става непоносимо.Хирурга каза 4е е работил много надълбоко до някакьв канал в които минава централен нерв.Оттока  ве4е спада,бради4ката не я 4увствам,заради нерва,но това за сега не е проблем,само болката да спре. Кога ще стане това, ве4е не издържам.
Цитирай

не намерих къде за това ще задам въпроса си тук:

имам млечни зъби, а съм минала отдавна годините когато е трябвало да ги сменя. Правила съм си снимки през няколко години- неизникналия постоянен зъб, не е променил положението си. Имам само една пломба в устата си , и то точно на млечен зъб, поставена преди 5 години./други не са необходими Wink/ Предполагам че млечният ми зъб няма да е с такъв дълъг живот както постоянния. Преди година когато бях на зъболекар, той ми предложи да извади неизникналия постоянен зъб, Shocked не се и поинтересувах тогава защо и необходимо ли е това изобщо. Има ли надежда неизникналия постоянен зъб да смени млечия?
Цитирай

Честно казано, не разбрах съвсем какво ти е положението, но ще си позволя един съвет от мен. Щом до сега не си сменила млечните зъби, а както казаваш ти отдавна времето ти е минало, та ако ти се наложи да ти вадят млечен зъб, най-добре прави преди това снимка, за да се види дали има зародиш на постоянен. Аз така така си опатих. Един зъболекар, който явно не си разбираше много от работата ми извади млечен зъб, на мястото на който не изникна нов.  Сегашния стоматолог при който ходя, и съм супер доволна, ми каза че със снимка можело да се види че няма зародиш и е могло да се намери друго решение. Сега вече имам загуба на кост, което пък е проблемно за слагането на имплант, и т.н и т.н. дълга история, но прави си снимка и търси компетентен съвет от специалист.
Цитирай

Аз снимки си правя, но зародиша не расте, стои си в едно положение от години. Което означава че без оперативна намеса няма да изникне newsm78. А тази операцийка е доста скъпичка така ми каза, не съм се интересувала много. Ако някой е правил нещо такова нека сподели.
На мен стоматолога ми предложи да извади зародиша, без да навреди на млечния зъб. Това ме озадачи. Каква полза би имало това.
Цитирай

Аз пък се питам защо зъболекарите не дават болнични...Имам за вадене два предни зъба,все пак са на доста видно място,предстои след ваденето им изработване на частична протеза,а лекарката ми каза,че не може да ми вземе мярка,преди да зарастне венеца...трябвало да минат поне 20 дни...Аз през това време как ще ходя на работа,без зъби ли?Професията ми е свързана с говорене,със срещи... Rolling EyesБуквално съм изпаднала в паника.
Цитирай

Аз пък се питам защо зъболекарите не дават болнични...Имам за вадене два предни зъба,все пак са на доста видно място,предстои след ваденето им изработване на частична протеза,а лекарката ми каза,че не може да ми вземе мярка,преди да зарастне венеца...трябвало да минат поне 20 дни...Аз през това време как ще ходя на работа,без зъби ли?Професията ми е свързана с говорене,със срещи... Rolling EyesБуквално съм изпаднала в паника.

Вади ги всичките направо
Цитирай

Хей,hapvam,с тези съвети работиш в полза на стоматолозите SmileТи явно си на принципа:няма зъб,няма проблем!Да ама не!
A ти,Winter fairy,попитай стоматолога си,не работи ли имедиатни протези.Не мога да се съглася,че трябва да ти извадят 2 предни зъба.Вярно е и това,че не знам случая,но все пак,толкова ли са зле,че нищо не може да се направи?А този вид протеза е временна и докато се оформи венеца ще я ползваш,а после ще се прави постоянната конструкция.Идеята на имедиатната протеза е:нито за миг да не останеш без зъби.Влизаш в кабинета,изваждат ти зъбите,слагат ти предварително изработената микропротеза и си излизаш от кабинета със зъби Very Happy.Дори в семейството ти може и да не разберат,че са ти вадили зъби!Не се налага да ползваш болнични.Помисли си,hapvam работи за зъбарите SmileУспех!!!Явно пак ще трябва да те успокоявам.Както виждаш,от всякъде дебне спасение Very Happy

Цитирай

Flo 51,много благодаря! bouquet
А защо силиконовата протеза е временна,и живота й е година и нещо?Това значи ли,че за предпочитане е обикновената?Къде мога да прочета и науча повече,все пак?В Гугъл са много лаконични...
Цитирай

Христос возкресе!Нека бъде мир и светлина в душите ви!Нека с Вяра,Надежда и Любов посрещате бъдните дни!А сега от духовното към материалното SmileЗа избора на един или друг вид протеза има съответните показания.Winter fairy,не знам какъв е твоя случай,затова ще отговоря принципно.Протезата от мека пластмаса е по-скъпа.Имам наблюдения,че пациентите ги носят и по-дълго,но проблем е това,че този вид протези не подлежат на репаратура(т.е. на поправка)Протезите от твърда пластмаса са по-евтини и ако се наложи поправка,то тя е възможна.По този начин се удължава живота й.Извинявай,но тъй като не познавам проблема ти,този път едва ли съм ти била полезна.Не го казвам за назидание,но не се съгласявайте лесно да ви извадят зъб,защото с това проблемът не се решава,а се задълбочава.Възможно е някой стоматолог да не се реши да лекува даден зъб,а друг да се захване и да се справи.Съвсем не ви агитирам да си сменяте често лекаря,но ако той отказва лечение и предлага вадене на зъба,то потърсете и друго мнение.Жалко,но зъбите са ни дадени под брой и ако се вадят безразборно,то на тяхно място други няма да поникнат,освен  пластмасови Smile
Цитирай

Winter fairy  Rolling Eyes  истина ли е това за болничните?
Flo 51 Peace дори не бях чувала за такава възможност, мерси
Цитирай

Бихте ли ми отговорили на следния въпрос : нормално ли е след проведено лечение - чистене на канали на умъртвен преди зъб и пломбиране да се изпитва болка при дъвчене? Вече измина повече от месец от лечението на зъба?
Цитирай

Бихте ли ми отговорили на следния въпрос : нормално ли е след проведено лечение - чистене на канали на умъртвен преди зъб и пломбиране да се изпитва болка при дъвчене? Вече измина повече от месец от лечението на зъба?
Болката бинаги подсказва,че има проблем.Дали пломбата ти не е висока?
Цитирай

Много благодаря за отговора! Смятам, че болката не е от височината на пломбата. Най-вероятно има друг проблем. Ще отида до зъболекарката да я попитам за евентуалната причина.
Цитирай

Привет на всички в чудесната тема  Very Happy  На дъщеричката ми, която е почти на 5,6г  преди седмица видях, че е избило постоянното зъбче(предно долно), но млечното не е паднало. Постоянното просто е пробило точно зад нето. Млечното вече се клати доста и предполагам, че до няколко дни ще падне. Има ли място за притеснение в нашата ситуация или просто да изчакаме да падне млечното? Трябва ли да потърсим специалист, за да извадим колкото се може по-рано млечното, за да се освободи място за постоянното зъбче и има ли вероятност да остане разположено по-назад или да се изкриви?
Благодаря на всички, които ни отговаряте в темата и помагате със съвети  :bouquet:
Цитирай

Baby Mon,не се тревожи.След като зъбчето е много разклатено, наистина е въпрос на няколко дни и то само ще падне Smile,а ако се инати и не пада,то тогава ще отидете при стоматолог.За няколко дни не е фатално и няма да се случи кой знае какво SmileСлед падането на млечния зъб постоянният ще заеме мястото си след известно време.Може да напомняте на детето да бута с език зъбчето напред.Винаги се радвам,когато се срещам със загрижени   родители bouquet и отговарям с удоволствие!
Цитирай

Привет на всички в чудесната тема  Very Happy  На дъщеричката ми, която е почти на 5,6г  преди седмица видях, че е избило постоянното зъбче(предно долно), но млечното не е паднало. Постоянното просто е пробило точно зад нето. Млечното вече се клати доста и предполагам, че до няколко дни ще падне. Има ли място за притеснение в нашата ситуация или просто да изчакаме да падне млечното? Трябва ли да потърсим специалист, за да извадим колкото се може по-рано млечното, за да се освободи място за постоянното зъбче и има ли вероятност да остане разположено по-назад или да се изкриви?
Благодаря на всички, които ни отговаряте в темата и помагате със съвети  :bouquet:
по добре е да посетите специалист, на мен като малка винаги ми избиваха  1-во постоянния зъб отдолу, чак се виждаше... а млечните дори и да клатеха малко не падаха  Peace  за да не израстне на криво постоянния зъб е по добре да посетите стоматолог, и ако трябва той ще махне млечния, при мен така ставаше  Peace
Цитирай

Момичета, благодаря ви за отговорите и съветите  bouquet  Зъбчето все още не е паднало и тъй като дъщеричката ми започна от вчера да се оплаква, че я боли, когато го разклаща, ще посетим специалист. Мисля, че изчакахме достатъчно и за момента това е най-доброто за нея, което може да се направи.
Цитирай

Baby Mon,това първо зъбче ли е,което ще вадите?Добре е да подготвите психически детето,за това,което ще се случи.Дано и докторът има търпение и подход,та да направи от процедурата малък празник SmileОбикновено първите контакти със стоматолога оставят спомен за цял живот.Дано този спомен да е колкото се може по-приятен!Може да подарите малка играчка,да обясните,че Зъбната фея взима болното зъбче,а на негово място ще порастне ново,здраво и красиво зъбче!Успех и пишете как е минала срещата с доктора.
Цитирай

Baby Mon,това първо зъбче ли е,което ще вадите?Добре е да подготвите психически детето,за това,което ще се случи.Дано и докторът има търпение и подход,та да направи от процедурата малък празник SmileОбикновено първите контакти със стоматолога оставят спомен за цял живот.Дано този спомен да е колкото се може по-приятен!Може да подарите малка играчка,да обясните,че Зъбната фея взима болното зъбче,а на негово място ще порастне ново,здраво и красиво зъбче!Успех и пишете как е минала срещата с доктора.

Благодаря мила  Smile Да, първо зъбче ни е и именно ваденето ме притеснява. Иначе си посещаваме стоматоложката поне веднъж годишно за профилактичните прегледи. Нямаме пломби и тъй като не ни е работено с машинки по зъбките, ме притеснява, че това ще ни е първата процедура. Лятото не сме си в София, а в Бургас и честно казано допълнително ме притеснява и факта, че ще трябва да отидем при стоматолог, когото не познаваме (особено малката, а тя е много чувствителна). Сега съм в процес на търсене на добър детски стоматолог в Бургас и ако някой може да ми препоръча такъв, ще съм много благодарна  bouquet
Иначе, относно феята на зъбките - съм обяснила, че зъбчетата трябва да се пазят здрави и да се грижим добре за тях, защото когато порастнем и започнат да ни растат постоянните, млечните(бебешките), ги даваме на феята на зъбките, която от своя страна ги дава на някое малко бебче, за да има и то зъбки, с които да папка  Laughing
Цитирай

Baby Mon, за Бургас препоръчвам д-р Великова-детски стоматолог и ортодонт.Тел.за контакт: 056 500 253.Успех Very Happy
Цитирай

Baby Mon, за Бургас препоръчвам д-р Великова-детски стоматолог и ортодонт.Тел.за контакт: 056 500 253.Успех Very Happy

Много ти благодаря  bouquet Ще се свържа с нея, за да си запишем час за преглед. Ще пиша как се развиват нещата при нас, че май е тръгнало и другото предно долно зъбче Very Happy
Цитирай

Какво е мнението ви за този метод за избелване, дали вреди на зъбите, дали е ефикасен изобщо?
http://www.belizubi.com/default.html
Цитирай

Извинете,че Ви безпокоя,но днес след чест зъбобол и ми се стори,че кървавата ми храчка(която не се оказа от гърло и т.е. нещо сериозно) може вече да е от него,реших да посетя отново зъболекар.
Отвори един съседен зъб,на този който аз си мислех,че е проблемен и се оказа,че е с пулпит.Сложи ми арсен,за да умъртви нервите,но мен ме притеснява факта,че навсякъде изчетох,че този арсен не е никак безопасен по време на бремнност и как ще издържа до понеделник (тогава ще маха арсена) с това адско  притеснение и идея си нямам.Какво е вашето мнение?Добавям,че след като го сложи арсена,но незнам дали от него или от адската жега ми се замая леко главата и доста ме заболя едната половина на главата(от страната където е този зъб),както и самия зъб!

Благодаря ви много и всичко най-добро!
Цитирай

Здравейте! Записвам се веднага с въпрос в прекрасната тема!
Коронката на зъба на съпруга ми е паднала за втори път. Паднала е цялата, заедно със зъба и останалата част от венеца. Останала била само оградка от металната част на коронката . На зъба съответно са били махнати нервите. Та въпроса ми е дали тази паднала коронка ще му създава проблеми, понеже в момента е на кораб ( ще бъде там до септември), а зъболекарите по пристанищата са доста скъпо платени. На всичкото отгоре не можем да се свържем със зъболекарката, която поставя коронката, поне да каже дали може да изчака?
Моля ви споделете мнението си по въпроса  Praynig
Цитирай

След колко дни се махат конците при вадене на мъдрец?И задължително ли е хирург да ги маха?
« Последна редакция: Нед., 26 Юни 2011, 13:03 от Магика »
Цитирай

Здравейте! И аз се записвам в страхотната тема. Утре съм на първа проба за поставяне на металокерамични коронки на 2 предни зъба. Въпроса ми е как би изглеждало по-естествено, коронките да се сложат по отделно за двата зъба или в блок (така го нарече зъболекарката). Няма ли да стои прекалено неестествено, ако са слети двете коронки? Тя ми го препоръча защото било по-здраво и стабилно така...

Цитирай

zlatka-1965,получи ли съобщение на лични?
Цитирай

Добър ден и аз имам въпрос преди известно време на съпругът ми му отвориха един зъб и му извадиха нервите и не му запълниха каналите,а само затвориха зъба с нещо бял незнам как се казва.И той не отиде на зъболекар след това и това бялото явно е паднало и зъбът го заболя и вчера отидохме на стоматолог и жената обясни,че понеже зъбът не е бил направен т.е. не са му запълнили каналите и не е пломбиран сега каналите са гренясали и затова го боли зъбът.След това му почисти каналите и му сложи в тях някакъв антибиотик 3в1 и пак сложи това бялото,за да затвори зъба и ни каза да дойдем след 3 дни за повторно лечение,и му каза,че няма да го боли повече.Обаче още същата вечер зъбът пак го заболя и днес също....въпросът ми е нормално ли е или да потърсиме стоматолог по-рано?
Цитирай

Може ли някой да отговори?

В Северна Америка съм и стоматологът иска да ми прави рентгенова снимка, за да видел дали имам кариеси... #Cussing out #Cussing out #Cussing out

Това за първи път го чувам и според мен е абсолютно неприемливо да се правят такива процедури просто за рутинен преглед!

Ами ако всяка година, когато ходя на рутинен преглед ми правят рентгенова снимка,то след 20 години няма да имам зъби!

Или просто си подсигуряват работа, защото след ще се налага да слагам протези?

Направо съм ужасена, особено след като прочетох разни статии за вредета дори от минимално х-лъчение.
Би било оправдано, ако има съмнения за диагноза или няма друг начин за определяне на определено състояние на органи или кости, но за рутинен преглед?
Цитирай

Обръщам се към стоматолозите и ортодонти, четящи и отговарящи с молба за съвет  Praynig  Преди 6 месеца дъщеричката ми, която почти бе навършила 3г. падна и при падането лявото горно предно зъбче се наби по диагонал на вътре във венеца. Правихме снимки и още същата вечер стоматолог извади зъба. Беше цял с корена, но се оказа, че има отчупено парченце от костта. Направиха й два шева и ни казаха да изчакаме всичко да зарастне. След две-три седмици отидохме при стоматоложката, която я следи от малка да я види и  нейният съвет бе да изчакаме 6 месеца, за да се възстанови костта, а и да е по-голяма, за да може да се сложи ортодонтско апаратче със зъбче - местопазител. Но ме притеснява, че апаратчето ще обхваща горната челюст и ще е с метални части, които ще се захванат на другите зъбки, за да се задържи самото апаратче. Също така май щяло да има нещо като винтче, за да може да се отпуска по малко в съответствие с растежа на челюста. Въпросът ми е - необходимо ли е поставянето на такова апаратче с местопазител и ако не се постави има ли някаква опасност за израстването(пробиването) на постоянното зъбче или ролята му е по-скоро декоративна(да е с две предни зъбчета). Притесняваме, че няма да свикне с нещо такова в устичката си и ще я дразни постоянно. 
Моля всички, които са попадали на такъв случай или са запознати с процедирането и евентуалните последици да пишат. Благодаря ви  bouquet
Цитирай

Въпрос към стоматолозите в темата:

Във връзка с кампанията за безплатно силанизиране на детските зъби в момента:

Какво мислите за силанизация на първите постоянни зъби ?

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=616796.0

Може ли да ни запознаете с  плюсовете  и минусите на въпросната процедура?
Възможни ли са някакви негативни последици? Четох някъде, че на запад вече не се практикува, защото се увреждал, в една или друга степен, емайла на зъбките.. newsm78
Цитирай

Baby Mon след като зъбчето е извадено по-рано от нормалния срок за неговата смяна е наложително да се сложи местопазител. Този местопазител ще запази място за постоянното зъбче, и така ще избегнете евентуални бъдещи деформации, тоест една превантивна относително краткосрочна мярка сега ще ви спести бъдещо далгосрочно лечение. Освен това този местопазител се явява и подходящ стимулатор за зъбния зародиш на постоянното забче, така от дразнението на апаратчето то ще се стимулира да пробие.
Цитирай

Baby Mon след като зъбчето е извадено по-рано от нормалния срок за неговата смяна е наложително да се сложи местопазител. Този местопазител ще запази място за постоянното зъбче, и така ще избегнете евентуални бъдещи деформации, тоест една превантивна относително краткосрочна мярка сега ще ви спести бъдещо далгосрочно лечение. Освен това този местопазител се явява и подходящ стимулатор за зъбния зародиш на постоянното забче, така от дразнението на апаратчето то ще се стимулира да пробие.

Dr_Delchev , благодаря за полезната информация  bouquet  Местопазителя го сложихме преди около месец вече. Не знаех обаче, че от дразненето се стимулира пробиването на постоянното зъбче. Според вас по колко часа дневно трябва да се носи. Питам, тъй като ни казаха, че е достатъчно и по мъничко на ден да се носи, като идеята е мястото да не е постоянно празно. Ние го сваляме, когато се храним, на танци и спим.
Благодаря  bouquet
Цитирай

Не знаех обаче, че от дразненето се стимулира пробиването на постоянното зъбче.

Това е вторичен ефект. И не е вярно . Това което стимулира е самото налягане върху венеца от Местопазителя.

С 8-12 часа е ОК
Цитирай

От два дни имам силна болка на абсолютно всички зъби-възможно ли е да е на нервна основа,или от болката на един зъб да се пренесе newsm78
Цитирай

Възможно е да имате свръхчувствителност (хиперестезия)  повишената болезнена чувствителност на твърдите зъбни тъкани към действието на температурни, химически и механически.Проявява се в областта на повечето или всички зъби, често при оголването на шийките и корените, при заболяване на пародонта, патологична изтриваемост на зъбите, при наличие на много кариеси, а също и при прогресираща ерозия на зъбите.Когато е болен един зъб болката е в половината на челюста,а при Вас има болка във всички зъби.  Влияние има и  стресови натоварвания. На първо време  вземете си паста Sensodyn и избягвайте газирани напитки.Следващото -посетете Вашият стоматолог Hug
Цитирай

Спешен въпрос.Дъщеря ми е на 8 години и днес си е счупила предното зъбче на половина.Има ли начин да се оправи ,без да се вади или пили зъбчето.
Цитирай

Зависи как го е счупила, дали коренът е избит от челюстта и дали зъбът е подвижен. Без пилене - да, може, стига да се е отчупило малко парченце. Тогава се възстановява само с композитен материал
Цитирай

Счупен е по диагонал,на ренгена показа ,че има и малко засегнат нерв.Решиха да го наблюдават  да не се самоунистожи .Сложиха и калции и  и направиха фотополимерна пломба.Пломбата падна след 1 час.Направиха и нова.Засега е добре -ще видим.Детето няма болка и трябва да наблюдавам цвета на зъба.
Цитирай

Много ще се радвам ако отговорите и на моят въпрос!
Миналата седмица бях на преглед при стоматолога си. Според него е наложително да пия АБ, защото имам проблеми с венците си. Не кървят и не са надути, но той казва че са се смъкнали към основата на зъбите. В същото време от години приемам лекарство с основна съставка Метформин. Възможно ли е тези проблеми с венците да се дължат на него? От това лекарство стомахът ми е много чувствителен и избягвам да пия други лекарства. Какво още мога да направя за венците си? В града ни няма лекар пародонт.
Цитирай

Здравейте,
Без да съм ви прегледал не мога да казвам дали терапията е правилно назначена или не Smile.
На пръв поглед при рецесии на венеца обаче едва ли има ефект при антибиотична терапия - почистване на зъбен камък и хигиена ще свършат по-добра работа. Някои медикаменти дават отражения върху състоянието на пародонта, но това са предимно хидантоиновите производни и те предизвикват разрастване и хипертрофия, а не рецесия. Кажете от кой град сте, за да ви препоръчам при кого да отидете за повече информация.

Поздрави: д-р Венцеслав Ралев
Цитирай

Здравейте! Имам проблем с долен ляв мъдрец, който ме тормози вече 10ти ден. Правих си снимка (ако някой разбира) и ходих на зъболекар, който ми препоръча да отида при хирург...  Направи ми почистване на зъба и ми сложи някакво лекарство, от което болката и отока понамаляха, но все още имам известен дискомфорт. Каза, че след като възпалението премине, трябва да ми се прави операция, тъй като по-голямата част от него е под венеца и му се е подало само едното ръбче, а самият той расте под наклон към гърлото и към бузата... Щеше ми се да избегна тази процедура, защото много ме е страх  Ще се радвам, ако някой да сподели опит/съвети/препоръки за хирург при ваденето на пустия му никому ненужен мъдрец?
Цитирай

От няколко дни забелязвам реклама на този продукт http://apteka.framar.bg/30020980/%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D0%B3%D0%B0% … -20#axzz1limR4CKl. Има ли нещо ползено в този продукт или е само добра реклама?
Цитирай

Как действа BioGaia® Пробиотични таблетки за дъвчене?

Lactobacillus reuteri Protectis е устойчив на агресивното действие на солната киселина и жлъчните соли в стомаха и червата, предпазва храносмилателния тракт от вредните микроорганизми. Свързва се с чревната мукоза и епителните клетки и по този начин остават да действат в червата.
Lactobacillus reuteri Protectis е единствения лактобацил, отделящ ройтерин – антимикробен агент, който пречи на развитието на вредните микроорганизми в храносмилателния тракт, без да засяга развитието на нормалните за здравия човек бактерии.

Съвременният начин на живот, приемът на лекарства, особено антибиотици, наличието на множество алергени, диети и неправилен начин на хранене, могат да доведат до нарушения в чревната флора. Пробиотикът BioGaia® засилва имунната система и намалява риска от инфекции и храносмилателни смущения.
Цитирай

Здравейте, много ще с радвам на компетентен съвет от специалист  Very Happy  След почистване на зъбен камък без проблемни венци или друго заболяване, стоматоложката ни предписа Биодент вода за жабурене(зелена със смрадлика) и Биодент гел за венци с прополис за масаж на венците - използват се сутрин и вечер след измиване с Астера пародонт актив. Всичко се използва до изразходване на опаковките. Въпросът ми е дали са подходящи  или могат да се заменят с по-добри. И много ще съм благодарна ако ми обясни някой какво означава "кюретаж на венците" . Стоматоложката ни обясни, че освен почистване е направила и тази процедура. Става въпрос за възрастен, а не за дете.
Благодаря  bouquet
Цитирай

Здравейте!Може да го замените с МАТСАН ДОЙЧ-Р ВОДА ЗА УСТА, 100мл-бърза помощ за кървящи венци. Бързо и ефективно отстранява кървенето и болката и стопира по-нататъшните усложнения в устната кухина - парадонтози, гингивити, периодонтити. Това е първият билков продукт, чието моментално ефективно действие се дължи на концентрата от природните съставки:- Смрадликата действа адстрингентно, противовъзпалително и кръвоспиращо;- Жълтият кантарион има противомикробно, стягащо действие, а флавоноидите, които съдържа, му придават капиляротонизиращ ефект, намалявайки кървенето;- Градинският чай, освен своите укрепващи, освежаващи и противовъзпалителни качества, намалява и прекаленото слюноотделяне;- Ментата притежава болкоуспокояващо и спазмолитично действие, има незабавен охлаждащ и освежаващ ефект;- Прополисът се бори с бактериите в устата (които са повече от 700 вида) и премахва кървенето на венците.
При изявени венечни джобове се извършва и кюретаж (почистване) на вътрешните стени на джоба.Когато е налице умерен пародонтит трябва да се направи вече кюртаж на джобовете на венците, като за тази цел под местна упойка трябва да бъде отстранен зъбният камък, натрупан под венците, а също така и инфектираните тъкани на самия джоб и да се полира повърхността на корените на зъба. Понякога се налага, за да се възстанови микрофлората Стандартното премахване на зъбен камък става с ултразвуков апарат.
Цитирай

И аз имам въпрос и моля за мнение. Наясно съм, че само по разказ е трудно да се определи състоянието, но все пак -отчупи ми се зъб, вътрешната стена, това е 7-ми, последен зъб отгоре, нямам мъдрец (изваден е отдавна). Зъбът е с извадени нерви преди години. Зъболекарката ме съветва да направим коронка, каза, че това е единственият вариант. Дотук съм съгласна, но тя смята, че за да бъде по-стабилна коронката трябва да бъде обща с тази на 6-ти зъб. Иска да подготви и двата зъба за целта. Каза ми, че ако направи само на 7-ми не може да ми даде гаранции. Снимка сме правили, но второто зъбче (6-ти), макар и с пломби и т.н., е живо. И сега се чудя да се съгласявам ли да го умъртвяваме и него и наистина ли така се процедира в подобни случаи.
Цитирай

Betty L.
Преценете сами .Казала Ви е да се направи корони  на 6 зъб в спойка със  седми за по голяма стабилност.Важно е колко е отчупен и 7 зъб .Може да направите корона само на 7 зъб и да съхраните 8 цял.Единсвеното притеснение е ,че може да се разлепи короната на 7 зъб.но пак ще дадете по-малко пари отколкото за кореново лечение и корона на 6.
« Последна редакция: Четв., 23 Февр. 2012, 23:46 от Ivllin »
Цитирай

Ivllin, благодаря за отговора. Но зъбите са обратно - 7-ми е счупеният, а тя иска да прави коронка и на 6-ти. На мен ми звучи логично, след като 7-ми е последен, сигурно ще е по-здраво, ако се държат заедно с 6-ти. Ако беше обратното сигурно нямаше да го мисля толкова.  newsm78 Дано се включат и други специалисти.
Цитирай

Betty L.
Извинявай за грешката , поправих я- две корони се правят в спойка единствено за стабилност.
Цитирай

Здравейте,

Не е добра идея да се правят корони в блок! Проблемът идва от спойката - под нея се задържа храна и венецът се възпалява, след което започва да създава проблеми в течение на години. Може и да не се демонстрира клинично, но така или иначе възпалението се развива и се поддържа. При късо зъбно пънче се препоръчва удължаването му - да се изреже част от венеца и да се измести препарационната граница апикално, при което пънчето се удължава и короната няма повече да се разцементира. Когато двете корони са отделно, можете да почиствате с конец и състоянието на венеца се подобрява значително. Отпада и механичната травма от страна на твърдата връзка между двата зъба.
Цитирай

Здравейте
Не знам дали тук  е подходящо място да задам въпроса си но не намерих къде другаде .
От около 2 3 месеца ми имам много лош дъх и някак си  горчивина в устата, съхнене на устата направо е влудяващо Embarassed .Нямам проблеми със зъбите , отидох на уши нос гърло нищо не откриха  , после и на гастероентеролог   той ми прави изследвания на кръвта за диабет , но и там нищо .Обясни ми че явно имам много слабо слюноотделяне . И всички ми казват смучи бонбонки и дъвчи дъвки ... пии вода
ужасно е постояно се наливам с вода .. и вечер немога да спя .. Моля ви дайте ми някакъв съвет  Praynig Praynig Praynig
Цитирай

Здравейте,
Кога се налага подмяна на пломбите? Преди пет години стоматологът, при когото ходих предложи да подмени старите пломби и аз се съгласих. Той вече не практикува и сега посещавам друг стоматолог, който също предложи подмяна на пломбите. Какво налага толкова често подмяна? Не се сещам когато ги подменях дали бяха фото или химиополимер.
Имам и друг въпрос. Преди години редовно ходих за почистване на плака и зъбен камък, както и използвах ежедневно зъбен конец. Венците ми постоянно бяха подути, боляха ме и кървяха. От две години не съм ходила за почистване на зъбен камък и доста позанемарих почистването с конец, нямам проблем с венците, не кървят вече две години, а преди се образуваха джобове и на предните зъби се виждаше шийката. Сега венците са си на мястото Smile и всичко изглежда нормално. Стоматологът ми предлага почистване на зъбен камък и препоръчва да почиствам ежедневно междузъбното пространство с конец. Съществува ли вероятност след това  да се върне стария проблем с венците?
Цитирай

Здравейте, и тук да сложа въпросчето ми, дано се включи някой зъболекар от форума.
Водих малката на зъболекар, профилактично, изписа веднъж седмично миене със специална паста за зъби (нискоминерализирана мисля) заради бели петна по зъбките, но изгубихме рецептата. Може ли някои да ни помогне с името, за да не се разкарваме пак.
Благодаря предварително.
Цитирай

Здравейте , д-р  Ралев.
Стоматологът на синът ми твърди, че трябва да направи оперативна намеса в устната кухина. По - конкретно да премахне ципата (нямам идея как се казва) Confused, която свързва венеца на долните зъби със устната. Дано сте ме разбрали за какво говоря. С местна упойка е и трябвало да се сложат няколко шева.  Аз вече втора година отлагам...

Питането ми е належащо ли е? И ако не я направим тази интервенция фатално ли е?

Поздрави!
Цитирай

Здравейте!
Рязане със скалпел остават белези, затова е най-добре да се използва лазер, но едва тогава, когато е съвсем ясно, че това се налага
Търсете зъболекарски кабинет оборудван с лазер. Рязането на юздичката става за минути и е безболезнено и безкръвно.
Цитирай

Рязане със скалпел остават белези, затова е най-добре да се използва лазер, но едва тогава, когато е съвсем ясно, че това се налага
Търсете зъболекарски кабинет оборудван с лазер. Рязането на юздичката става за минути и е безболезнено и безкръвно.

Ivllin, много благодаря за бързия отговор. А средно каква е цената на манипулацията с лазер?
Цитирай

http://xn--80aabkhkxgeirecbyqrd3l.com/wp-content/uploads/2011/06/dentist1.jpg
Не знам какви са цените
Ето Ви адрес.Може да пишете или обадите.
Цитирай

Здравейте! Искам да попитам нещо. Детето ми има шини на горната челюст и на същата челюст му се клати зъб какво ще стане когато този зъб падне?Ами шините ще трябва ли да се махнат докато порасне следващия ?
Цитирай

Синът ми е на 3 г.и трябва да му се направят няколко пломби. За тази процедура тук упояват децата до степен на неадекватност.Нито един от зъболекарите не се съгласява да опитаме без упойка.Моля да споделите как се работи по зъбите на малки деца в България.Благодаря.
Цитирай

Надявам се да не съм объркала темата  Embarassed

Искам да попитам зъболекарите във форума има ли някакво научно обяснение защо има хора, чиито кучешки зъби не са никак остри, та даже са обли. Изобщо остротата на кучешките зъби оказва ли някакво влияние на храненето?

Питам, защото моите са доста остри, и отдавна ме блазни идеята да помоля зъболекарката ми да ми ги заглади малко. Останалите ми зъби са от облите (ако правилно се изразявам), не са правоъгълни като на повечето възрастни (на 25 съм), а фомрата им е по-скоро като на дете и затова не ми стои някак естетично с тези остри кучешки зъби...  bouquet
Цитирай

Здравей MadM
Няма нищо притеснително,анатомично кучешкият зъб  е ссъс заоблен връх .При някой по осезаемо С течение на годините този връх ще се" притъпи"  Ако се изпилят върховете ще се отнеме емайл и зъбите ще са чувствителни на термични фактори
Кучешките зъби,, се разполагат встрани от резците и са по един за всяка половина на челюстта. Те имат конусовидна коронка със заоблен върх, а коренът им също е единичен и дълъг
Цитирай

Ivllin, много благодаря за бързия и изчерпателен отговор!! В такъв случай ще се замисля преди да ги изтъпя!  bouquet
Цитирай

Имам и аз въпрос към зъболекарите и ще бъда много благодарна, ако ми отговорят, защото съм много притеснена и не зная как да постъпя. Вчера зъболекарят ми сложи мост на 6, 7 и 8 зъб - блок (зъбите не са извадени). Преди това в продължение на две седмици се опитвахме да излекуваме възпаление на венците на това място - направи ми кюртаж на венеца и инжектира някакво лекарство, което било точно за това. Но мисля, че възпалението не ми мина напълно и въпреки това той реши да сложи моста, като каза, че този венец все ще се оправи в някакъв момент. Въпросът ми е дали е нормално да чувствам лека болка, когато си затварям зъбите. Като натискам с пръст, болката идва откъм 7-ми и 8-ми зъб. Вчера при монтирането на моста, трябваше пак да се пили с машинката и мястото се поразрани, тече и малко кръв, но дали е нормално да чувствам болка един ден след това и колко време може да продължи това? Мостът е монтиран временно, за да видим как ще ми понесе. Възможно ли е да не се излекува възпаление на венците и има ли вероятност единственият вариант да бъде да се извадят последните два зъба? (зъбите ги снимахме - нямаше проблем при корените). Дали не трябва да пия и някакъв АБ за това възпаление - пих Родожил преди 6,5 месеца - дали не трябва пак да си купя? Не зная какво да правя, честно казано! Какво ли не жабурих (Елудрил, тетра, лайка, невен) - без подобрение. Благодаря предварително!
Цитирай

Здравейте .
И аз с молба за отговор от зъболекар,тъй като не мога да звънна на нашия,а нямам възможност да посетя.
На детето ми почти беше паднал млечен горен централен резец.Аз посегнах да видя,той се дръпна и хоп...ето го зъбчето.Зарадвахме се,но...в следващата минута видяхме,че зъбчето е кухо,а на венеца стърчи нещо малко меко.Притесних се дали е нормално,досега не се е случвало,става си дупчица.
Мисля че това е коренчето,но не разбирам.Трябва ли да се остави или да се дръпне и то.И трябва ли да отидем на зъболекар.И детето много се притесни какво е това в устата му и трябва ли нещо да се прави,а аз не мога да го успокоя.
Цитирай

Не се притеснявайте.Млечните зъбчета се "стопяват" и трябва да са "кухи",а стърчящото връхче ще се прибере newsm10Така,че споко!!!!!!!!!
Цитирай

Много,много благодаря за вниманието.Ще спя спокойно.
Бъдете здрави и щастливи bouquet
Цитирай

Здравейте!
В момента сменям металокерамични корони горе -7 зъба- 4 вляво и 3 вдясно, резци и един премолар- това е наличността след 30-годишна системна и съвестна  /от моя страна  Mr. Green/ поддръжка. Надявам се, че съм направила успешен избор на лекуващ стоматолог този път, но все още сме в началото на процедурите, така че ще спестя квалификациите, още повече, че не се считам достатъчно компетентна, за да си ги позволя.
Лекарката ми направи план, който включва сваляне на старите корони, кореново лечение там, където се налага, поставяне на винтове, известен период с временни коронки с цел да се привикне към новата визия /искам новите корони да са по-едри, понеже зъбите ми са малки/ и най-накрая поставяне на постоянния мост, който ще се състои от 7 свързани корони + по два зъба допълнително от двете страни, т.е. общо 11 зъбчета от металокерамика. Нямам финансова възможност за импланти, нито за изцяло керамични или циркониеви коронки, иначе бих подарила и блясък на усмивката си. Налага ми се да се задоволя с металокерамиката, въпреки всичките и недостатъци. Е, и новите заместители имат кусури /гроздето е кисело Wink/. Всичко, що не е естествен зъб...
Въпросът ми е доколко стабилна би била тази конструкция, т.е. ще мога ли да ползвам допълнителните зъби наистина за дъвчене, а не просто "за красота"? Има ли значение дали ще ползвам титаниеви или стоманени винтове? Принципно съм запозната с предимствата на титаниевите, но с разликата м/у цените бих могла да заплатя за временните корони. И още едно питане. Многообещаващо ми звучи уголемяването и удължаването на зъбите - короните, но се притеснявам дали няма да се отрази на захапката /кръстосана/, дали няма да изглежда нелепо на фона на ситните ми долни зъби /те са си мои, така че кралски атрибути на този етап не им се полагат/. Престои ми среща със зъботехника, който ще работи по конструкцията, ще задам въпросите, които ме интересуват /не са само два/ и на него. Бих искала да чуя/прочета и едно независимо мнение. Зъбите ми са проблемни и малко, така че разбирате колко важно е за мен да знам дали правя действително каквото трябва. Благодаря предварително на всички, които ми отговорят!
« Последна редакция: Вт., 07 Авг. 2012, 16:58 от айви »
Цитирай

Здравейте.Преди около 2-3 години ми сложиха бяла пломба на долен предпоследен зъб в ляво.След около година ми падна,и аз чак оня ден отидох на зъболекар.Зъболекарката ми сложи нова пломба,уж не ми беше висока,не ми пречеше не я усещах с език и т.н. , но при натиск с горните зъби и то лек , усещах пронизваща болка.Веднага си помислих,че това не е било кариес, а пулпит и че е трябвало да ми извадят нерва,а не са.Днес отидох пак при зъболекарката и й казах.Тя ми обясни,че не ми е била паднала цялата пломба преди и ,че не е пулпит.Махна ми малко от пломбата и спря да ме боли.После сложи още и я направи по ниска.Не ме боли при натиск,но когато ям и като стисна да сдъвча отново я има тази ужасяваща и пронизваща болка вътре в зъба.Моля Ви кажете ми става ли въпрос за пулпит и трябва ли да ми се махне нерва или е нормално,защото този зъб преди въобще не ме болеше и при други пломби не съм имала такъв проблем.......
Цитирай

Здравейте!

Преди 2 месеца, тъй като ми предстоеше поставяне на брекети, си направих панорамна снимка на зъбите. На 25год. съм и нямам мъдреци все още. Когато погледна снимката ми, зъболекарката ми каза, че дори нямам зародиши на мъдреци за сега. Това беше преди 2 месеца. От няколко дни забелязах, че част от венеца точно до долен ляв последен зъб е подута, побеляла и ме боли при допир. Обадих се на зъболекарката ми, но тя може да ме приеме едва след 4 дни. Каза ми да си донеса снимката, но аз мисля да направя нова, тъй като последната е от преди 2 месеца...
Въпросът ми е възможно ли е да е започнал да ми расте мъдрец, въпреки че преди 2 месеца дори зародиш не е имало? На долната челюст все още нямам брекети, предстои поставяне края на септември.

Предварително благодаря за отделеното време!!!
Цитирай

Mad,направете втора снимка -секторна само на предполагаемия мъдрец.Може да е афта,снимката ще Ви даде отговора.Приятен ден!
Цитирай

Mad,направете втора снимка -секторна само на предполагаемия мъдрец.Може да е афта,снимката ще Ви даде отговора.Приятен ден!

Много благодаря! И аз се надявам да е нещо друго   Praynig

bouquet
Цитирай

Здравейте! Кажете ми моля, боли ли запълването на зъбните канали, понеже чух, че се запълват до костта? Thinking
Цитирай

Здравейте! Кажете ми моля, боли ли запълването на зъбните канали, понеже чух, че се запълват до костта? Thinking

Не , не боли!
Цитирай

Благодаря много  Love
Цитирай

Здравейте,
много ще съм благодарна,ако някой специалист ми отговори.Имам много проблемни зъби.Моя е грешката,че две години не ходих на преглед и отидох чак когато ме заболя.Оказа се ,че имам 3 пулпита.Единият ми направи роднона-зъболекар.Каза,че не може да проходи единия канал,постара се много.Имам му доверие,защото е с многогодишен опит,много съвестен е.Него го нямаше в София и отидох при непозната зъболекарка.Направи ми 7 и 6 долен.Минах и за двата с две посещения.При първото ми сложи лекарство,не амалгама,при второто ми влиза в каналите ,дезинфекцира с разни разтвори.Второто посещение беше 3 часа.За всико това дадох над 300 лв.,но 6 зъб продължи да ме боли.Направих нова снимка.Тя се сконфузи,каза,че не съм носила тогава снимката и че имам гранулом.Отвори го наново,ходих още 3 пъти,накрая го пломбира,въпреки,че още ме болеше.Тъй като продължи да ме боли и 10 дни след манипулациите отидох с нови снимки при роднината.Той ми каза,че в единия канал не е влязла,другия го е запълнила наполовина.Обясни ми,че не се наема да лекува 6 зъб,защото му е изтъняла костта и е за вадене.Аз имам огромни съмнения относно работата на зъболекарката.От прочетеното в интернет разбрах,че кореново лечение се почва след анализ на снимка.Такава въпросната зъболекарка не ми каза да донеса,имах панорамна снимка.Освен това искам да знам за какво се взимат толкова много пари.Разбирам,че каналите са понякога криви и не може да се влезе,но винаги ли е така или зъболекарят трябва да има специална техника и да е ендодонт.Жената се стара много,но след лечението 6 зъб,отварян два пъти ме наболява при пипане,въпреки,че горе-долу дъвча с него.Трябва ли да търся вина и в зъболекаря,че не си е свършил както трябва работата.Моля за съвет дали да опитам да си спася зъбите,6 и7 при д-р Йовчев,за когото четох че светило.Смятам,че всеки зъболекар трябва честно да каже как стоят нещата,а не да ти взима парите.Не трябваше ли да се направи още нещо за този зъб,след като вече беше втори път отворен или зъболекарката е направила каквото може,Благодаря предварително за отговора.
Цитирай

Здравейте,
Зададох този въпрос и в друга графа, за което се извинявам, че се получава преповтаряне, но бих искала да получа отговор.

Преди месец и половина ми правиха гингивектомия. Трябваше да се направи пломба след това, но мястото зарастваше прекалено бавно. При едно от поредните ходения ми биха още една инжекция (мислех, че отново е упойка, но така или иначе нищо не ми беше правено) и ме прати да си ходя и на следващия път вече ми сложи пломбата. Мястото зарасна и зъбът е добре, но след известно време започнаха силни болки във венците с неустановено точно местоположение, купих си паста Лакалут и има известно успокоение, но болката продължава. Също така на венците на предните зъби се появи нещо като малки мехурчета, които вече 2-ра седмица не изчезват. Мажа ги с клеева тинктура 2-ри ден и чакам резултат. Въпросът ми е дали е възможно тези мехурчета да са гъбички и да са се появили след гингивектомията или както предполагам след втората инжекция, която предполагам е била вид лекарство или антибиотик?
Цитирай

Аз имам след 2 дни от махането на киста под зъба още притръпване на устата, от стараната където беше упойката. Не знам нормално ли е? Outta Joint
Цитирай

До една седмица ще отзвучи newsm10
Цитирай

Много благодаря, дано да отшуми наистина Smile
Цитирай

Вече имам 2 щифта, остават още два и следва пилене. Искам да разбера, понеже се пиляло под венците, дали ще е добре да искам упойка и ще се усеща ли болка?  Rolling Eyes
Цитирай

Здравейте,
скоро писах за проблема с 6 долен зъб.След проведена консултация със стоматоложка ,която разгледа внимателно панорамната снимка и секторната се видя,че на въпросния зъб не е трябвало да се прави лечение,той е с изтъняла кост,дори лечението при д-р Йовчев не би го спасило.Това второ мнение съвпада с това на мой роднина зъболекар.Днес ще го извадя.Това,което ме притеснява е,че близък лекар с многогодишен стаж в Пирогов ми напипа  увеличена тироидна жлеза и ми каза обезателно да си направя кръвни изследвания и да ходя на ендокринолог.Това аз ще го направя,но искам да попитам дали проблемите със зъбите 6 и 7,на които бе проведено кореново лечение не са причина за инфекция и за тироидния проблем.6 зъб два пъти ми бе отварян,а за компетентността на зъболекарката,която започна лечение без да е разгледала снимката дълбоко се съмнявам.Ще бъда много благодарна,ако специалист ми отговори. Предварително благодаря.
Цитирай

demana1,Заповядай!
http://www.blitz.bg/article/7031
Цитирай

До една седмица ще отзвучи newsm10

Мина 1 седмица вече, дори седмица и 2-3 дена. Ходих на лекар по други причини, и той каза, че ще отмине, изписа ми витамини В комплекс. Явно е сериозно, но зъболекаря ми нищо подобно не ми каза, само че щяло да мине.

Наистина пишат ли тука зъболекари или не?

Цитирай

Здравейте на всички от форума...та значи днес бях на зъболекар и ми направи пломба на преден зъб.Но за да ми я направи, ми постави едно синьо парче приличащо на балон по материя и зъболекаря ми каза, че това било единствения начин за поставяне на бяла пломба... искам да попитам какво е това синьо нещо, което прилича на балон :DD
Цитирай

Това е кофердам
Кофердам е малко еластично платно от латекс (материя, подобна на медицинските ръкавици), което се използва за изолация на зъбите от слюнката и влагата по време на работа. Това платно (кофердам) предпазва също от попадане на отпилките и  праха в гърлото.
Цитирай

Здравейте ! Интересува ме какво поема здравната каса за календарна година ? Две пломби и вадене на един зъб или само две пломби...и т.н. ,профилактични прегледите колко  ?
Цитирай

Здравейте! По Здравна каса, всички лица, които са над 18год. и са здравно осигурени, за една календарна година имат право на 1 профилактичен преглед и снемане на зъбен статус, и 2 манипулации. Те могат да бъдат: екстракция (изваждане) на зъб и/или направата на една обтурация (пломба) от амалгама или химиополимер. Всички услуги са с доплащане от страна на пациента, което се регламентира от НЗОК всяка година съгласно НРД. Също така всеки пациент заплаща и потребителска такса в размер от 1% от минималната работна заплата за страната, която към момента е 290 лв., т.е. 2,90 лв. такса.
Ако имате допълнителни въпроси ще Ви отговоря с удоволствие.
Късмет и успех  Wink
Цитирай

Сърдечно Ви благодаря implantanalog за изчерпателния отговор !  bouquet
Цитирай

Здравейте!Имам един въпрос и ще съм много благодарна,ако получа отговор.
Вчера към 11 часа преди обед ми извадиха зъб-долен ляв кътник,който беше с гранулом.Всичко мина без проблем,още същия ден се чувствах чудесно.Аз спортувам,всеки ден бягам.Бихте ли ми казали кога мога да подновя тренировки.Дали мога поне на пътека във фитнес да тичам вече,или още трябва да изчакам?
Цитирай

Здравейте!Имам един въпрос и ще съм много благодарна,ако получа отговор.
Вчера към 11 часа преди обед ми извадиха зъб-долен ляв кътник,който беше с гранулом.Всичко мина без проблем,още същия ден се чувствах чудесно.Аз спортувам,всеки ден бягам.Бихте ли ми казали кога мога да подновя тренировки.Дали мога поне на пътека във фитнес да тичам вече,или още трябва да изчакам?

Спокойно можете да си спортувате и да се радвате на тренировките  bowuu
Цитирай

Много,много ви благодаря! bouquet
И само още един въпрос-скоро ще станат 36 часа след ваденето,мога ли да се жабуря с елудрил?Или отвара от лайка е по-подходящо?Или изобщо не е нужно?Не ми е предписан антибиотик,ако това има значение.
Цитирай

Здравейте отново!
Можете да се жабурите със смрадлика или лайка, но да бъде хладка.  Wink
Елудрилът също е полезен и можете да го ползвате, но за не повече от 14 дни.
Лека вечер  Peace
Цитирай

Благодаря ви за отговорите и отделеното време и внимание! bouquetЛека вечер!
Цитирай

Стоматоложката ми предложи да постави силанти  на децата .... обаче, те са на 10 и 12 години. Има ли смисъл да се силанизират зъбите на тази възраст?
Цитирай

Силанизиране
Силанизирането е една от най-бързата и безболезнена манипулация, която се прави в зъболeкарския кабинет. Прилага се предимно при деца, от 7-8 годишни до тинейджъри, като профилактика на кариеса при новопробили постоянни зъби, най вече кътници.

Кога всъщност е необходимо силанизиране? Много често при поникването на зъбите, особено кътниците, по дъвкателната им повърхност се образуват дълбоки, фисури (цепнатинки) в които се задържа храна. В този период емайла е лесно податлив на киселинна атака, и се повишава риска от образуването на кариес. За да се предпази зъба, като превантивна мярка се прави силанизиране. Силантът е фотополимерно покритие, което се използва за запълване и запечатване на по-дълбоките участъци от зъбната повърхност. Абсолютно безопасно е, слага се бързо, а ефективно предпазва от задържането на храна и образуването на кариес.
Цитирай

Стоматоложката ми предложи да постави силанти  на децата .... обаче, те са на 10 и 12 години. Има ли смисъл да се силанизират зъбите на тази възраст?

Като зъболекар Ви казвам, че на тази възраст е почти безсмислено да се поставят силанти на децата Ви.
Цитирай

Благодаря Ви! И аз така мислех.
Цитирай

Здравейте! Имам въпрос към стоматолозите. Къде мога да махна стари амалгамени пломби безопасно- без да ги изстъргват с борчета , а да го изрязват около тях. Благодаря!!!
Цитирай

Здравейте! Ще съм благодарна, ако някой стоматолог ми отговори какво се прави, ако има перфорация или спукване на корена (или и двете в комбинация). Също ме интересува кога се налага да се постави щифт в канала на корена.
Благодаря предварително за отговора!
Цитирай

За мое съжаление имам изваден зъб. При положение, че съседните зъби на този, който е изваден са умъртвени, кое е по-подходящото решение - мост или имплант? При всички положения съседните зъби ще трябва да се облекат в коронки.
Прочетох ужасяващи неща при евентуално отхвърляне на имплант и малко се изплаших. А ако сложа мост, има ли вероятност той допълнително да навреди на съседните зъби, които са с доста големи пломби?
Също така ако избера варианта мост, ще се наложи и умъртвяване на мъдреца, за да може моста да бъде захванат и на него и да не ми създава проблем ако евентуално го оставя жив под моста.
Заслужава ли си да умъртвявам още един зъб, макар и мъдрец, за да сложа мост или да избера вариант имплант за липсващия зъб, а върху другите два просто да сложа коронки?
Цитирай

Заслужава ли си да умъртвявам още един зъб, макар и мъдрец, за да сложа мост или да избера вариант имплант за липсващия зъб, а върху другите два просто да сложа коронки?
За коронките се пили точно толкова,колкото  за мост.Съвет-направете си мост.Моста не вреди на зъбите,напротив запазва зъби с големи обтурации да не се разполовят или отчупят.
Цитирай

Благодаря! То и аз май започнах да клоня към този вариант, макар изобщо да не ми се искаше да умъртвявам още един зъб.
Странно, винаги съм си мислела, че импланта е най-доброто като вариант, но не знаех, че ако го отхвърля може да се сдобия с редица инфекции. А и самата процедура май е доста бавна
Цитирай

И аз имам въпрос към зъболекарите. На сина ми единия му постоянен зъб расте на криво, може ли да се направи нещо, докато зъбчето расте. Говорих със нашия зъболекар и той ми каза да изчакам да израстат постоянните зъби и тогава да мислим как да го оправяме. Не е ли по добре да се предприеме нещо сега докато зъбчето расте, за да се намести в правилната позиция вместо след като израсте на криво и бъде затиснато от другите зъби да се налага да носи шини години наред за да се коригира?
Цитирай

Здравейте! Венците ми при кучешките и резците се отдръпват,а при кътниците са зачервени. Какво мога да направя,за да ги заздравя?
Цитирай

Sunny* Hug
Отидете на преглед.Необходимо е колегата да види това което описвате.
Цитирай

Здравейте! Ще съм благодарна, ако някой стоматолог ми отговори какво се прави, ако има перфорация или спукване на корена (или и двете в комбинация). Също ме интересува кога се налага да се постави щифт в канала на корена.

Цитирам въпроса отново с надежда, че някой компетентен ще се включи.
Цитирай

При перфориран или счупен корен-екстракция/вадене/
Щифт се слага за да се стабилизира зъба и се изгради или облече в корона
Цитирай

Благодяра Ви за включването!
Щифтът е само в корена, не е метален. Това с каква цел се прави?
Цитирай

Благодяра Ви за включването!
Щифтът е само в корена, не е метален. Това с каква цел се прави?
Щифт се слага за да уплътни канала на корена
Цитирай

Много Ви благодаря за отговорите!  bouquet
Цитирай

Ivllin,благодаря за бързия отговор!  :bouquet:
Ходих за този проблем преди година,че и повече.Отговорът беше,че е от кърменето. Изписа ми да жабуря с Елудрил.
Аз на моя глава приемах 1 месец зелени водорасли и още един месец комплекс от витамини,за да запълня липсите в организма си. Знам,че липсата на витамини се отразява на венците. Не съм забелязала заздравяване,но поне и не се влошава.

« Последна редакция: Пон., 26 Ноем. 2012, 09:30 от *Sunny* »
Цитирай

Sunny*
Когато сте били бременна има изменения във венците които са продиктувани от бременността.Тогава лечението е едно.Сега възпалението може да бъде от друго естество причини много може да се наложи да пиете някакъв атибиотик  затова ви предложих личен преглед  Hug
Цитирай

Ivllin,сега разбирам. Ще посетя задължително зъболекар. Благодаря! Hug bouquet
Цитирай

Здравейте!Искам да попитам колко време отнема циментирането на коронка,всичко е подготвено,остава само да ми я поставят.Знам,че зависи от много неща,но някакво приблизително време...Проблемът е,че много лошо ми се съчетаха ангажиментите.
Цитирай

Здравейте!Искам да попитам колко време отнема циментирането на коронка,всичко е подготвено,остава само да ми я поставят.Знам,че зависи от много неща,но някакво приблизително време...Проблемът е,че много лошо ми се съчетаха ангажиментите.
15 минути newsm10
Цитирай

Ivllin, bouquet!Много благодаря!Олекна ми.Аз като не разбирам и си представям нещо час два примерно.
Цитирай

Лекувам в момента пулпит и след запълването на канала ми сложиха някаква паста /лекарство/, което вече трети ден ми мирише. Това нормално ли е?
След 4 дни имам час за слагане на пломбата и окончателно завършване. Но ме притеснява тази миризма на пастата за запълване.
Цитирай

kristinia,всичко е наред .Тази миризма ще изчезе,върху нея се слага цимент за подложка и материала за пломба Hug Laughing newsm10
Цитирай

Благодаря, опасенията ми са, да не се съдържа нещо много вредно , защото усещам миризмата като се храня, като пия чай или кафе.
Цитирай

kristinia,нищо вредно няма в стоматологичните лекарства,всички те са със силна миризма ,в момента който ви сложат обтурацията/пломбата/,миризмата ще изчезне.
Цитирай

Здравейте.Дано съм уцелила правилната тема.
Имам следният въпрос:от известно време забелязвам синкаво-лилави петна по венците на зъбите си в предната част,придружени с леко отдръпване на и оголване на самите зъбни джобове.Болки няма,кървене също,разклатени зъби липсват.Лекувам навременно всеки кариес с фотополимерни пломби.Въобще полагам грижи за устната кухина правилно.
Притеснява ме доста този проблем,тъй като на много места срещнах статии,че е начална фаза на гингивит и пародонтит.
Какво да направя за да изчезне този проблем?
Записах час при стоматолог,за да направи преглед и прецени какво е нужно.
Попаднах на едно хомеопатично лекарство за подобни симтоми:"Кали карбоникум",но незнам дали би имало някакъв ефект... Confused
Моля,ако някой се е сблъсквал с подобен проблем се отзове на въпросите ми,защото съм твърде стресирана.

Цитирай

Налага ми се скоро да си правя пломба на единия мъдрец и се чудя има ли смисъл или трябва да се извади.Мисля да се възползвам от намалението за пломба ,но все пак се чудя вие какво бихте ми препоръчали.
Цитирай

Налага ми се скоро да си правя пломба на единия мъдрец и се чудя има ли смисъл или трябва да се извади.Мисля да се възползвам от намалението за пломба ,но все пак се чудя вие какво бихте ми препоръчали.
Ако имате кариес на мъдреца възползвайте се и си направете пломба  newsm10Все пак зъб се вади в краен случай/когато всички други възможности са изчерпани/
devi4ca ,напавете си секторна снимка на зъбите които Ви притесняват и отидете при Вашия стоматолог ,ако имате възможност направете си панорамна снимка и там ще има цялостен поглед върху съзъбието Ви newsm10
Цитирай

Ivllin,благодаря за бързия отговор  Hug
Обмислях го като вариант,но мислех,че първо трябва прегледа да мина.
Знам,че цените са различни навсякъде,но нещо относително като цена бихте ли споделили за двата варианта на снимката?
Цитирай

devi4ca цена за секторна снимка е около 4--5 лева, а панорамната е 12 лв- говоря за Варна Hug
Цитирай

Сина ми е  10 годишен в момента лекуваме пулпит сложиха му първо арсен,нямаше проблем,но днес сложиха друго лекарство леко червеникаво се вижда ,но детето казва ,че му е много неприятно повръща му се чак.Тъй като е много алергичен към всевъзможни неща се притеснявам дали е нормално това,като хапва нещо също му е неприятно и казва че като боцкане усеща .
Цитирай

devi4ca цена за секторна снимка е около 4--5 лева, а панорамната е 12 лв- говоря за Варна Hug
3х  Hug Hug Hug
Значи долу-горе са еднакви.
Цитирай

Сина ми е  10 годишен в момента лекуваме пулпит сложиха му първо арсен,нямаше проблем,но днес сложиха друго лекарство леко червеникаво се вижда ,но детето казва ,че му е много неприятно повръща му се чак.Тъй като е много алергичен към всевъзможни неща се притеснявам дали е нормално това,като хапва нещо също му е неприятно и казва че като боцкане усеща .
Повечето стоматологични материали  са със силна миризма  А неприятния вкус е от фармперката-временния материал, с който затварят зъба до следващата манипулация ,в никакъв случай не е притеснително за децата .Обикновено като се извади нерва се чувства една остра болка която ще отзвучи постепенно до следващото посещение Така че не се притеснявайте Ако детето получи признак на алергия просто  махнете лекарството Hug
Цитирай

Здравейте,въпросът ми е малко разследващ: Случаят е следният:Преди 10-на дни ме заболя долен зъб не усещах дали е мъдрец или 7-я до него.И двата са с пломби,живи зъби са.Правила съм профилактичен преглед преди година.Когато посетих стоматолог ме почука и не установи болка.Предоставих и актуална снимка-каза ми че на снимката нищо не се вижда.И да си следя болката от какво се появява.Също така венеца бил леко възпален.След два дни получих страхотни болки,подуха ми се лимфните възли и не можех да си отварям устата,Имах и температура 37.8.
Мъчих се още 1 ден т.к неможах да получа навременна помощ.След като посетих на 3-я ден след болката стоматолог ми установи че мъдреца се клати и е за вадене.В талончето пишеше периодонит.Зъба е вече изваден( мъдреца) Въпросът ми е тази диагноза за колко време се проявава и какви са и симптомите? Хирурга каза че целия зъб бил черен.Защо предишния стоматолог нищо не му проговори че става нещо,поне да го отвори и да се облекчи положението.Сега притеснението ми се за 7 зъб,да не би да се е засегнал от възпалението и той.Пия още антибиотик и раната ми се затваря от ваденето на мъдреца.В момента антибиотика защитава ли ме от възпаление на 7 зъб?
Цитирай

Здравейте,имам голям проблем със зъбите.На 33 години съм.До преди 4-5 години нямах нито една пломба и красиви зъби.Сега обаче след 2 раждания(ако това има нзачение) съм с огромна загуба на кост.ЗЪболекарят ми каза,че дори импланти не могат да се сложат(не че ги предпочитам).Най-вероятно ще бъда с цяла протеза.Въпросът ми е,може ли да се слагат постепенно новите зъби,за да мога да ходя все пак на работа.Не се изразявам добре,защото не съм зпаозната с терминологоията.Но ако трябва цяла протеза,колко време ще отнеме зарастването на венците и въобще има ли вариант да се сложи временна,за да ходя на работа?Забравих да кажа,че изгубих 2 зъба вече без болка и кръв дори-ей така си паднаха с корена.Та по тази логика означава ли това,че всики ще зарастнат по-бързо венците?И въобще как стоят нещата с протезите-цени,видове.Стоматологът ми е в болница сега,а при друг не искам да ходя,затова питам тук.Благодаря предварително за отговора!
Цитирай

dimanimami,съжалявам че толкова рано се налага да се протезирате.Има два варианта-след като имате такава пародонтоза може да си направите частична протеза с наличните ваши зъби след падането или вадене на зъб се поставя изкуствен на протезата и така докато не остане ваш зъб
Другият вариант е да извадите всички зъби и един месец след това да поставите цяла протеза,това означава два месеца да си стоите в къщи за да не ви виждат обеззъбена Някъде около 200 лева е една протеза,може и по-скъпа,така че вие решете.
Цитирай

Здравейте, пиша и в тази тема. Вече съм отчаяна, не знам при какъв зъболекар трябва да отида. Казаха ми, че пломбата ми прави контакт с венеца и той се възпалява и разгражда костта. Била много навътре в корена и сега трябва да се извади целия зъб. При какъв лекар да отида за второ мнение - ендодонт, хирург...?
Цитирай

Здравейте, пиша и в тази тема. Вече съм отчаяна, не знам при какъв зъболекар трябва да отида. Казаха ми, че пломбата ми прави контакт с венеца и той се възпалява и разгражда костта. Била много навътре в корена и сега трябва да се извади целия зъб. При какъв лекар да отида за второ мнение - ендодонт, хирург...?
Направете си снимка ,може да се направи кореново лечение ,зъба да се облече в корона,ако всичко е добре в костта,т.е. да нямате възпалителни процеси около корена newsm10
Цитирай

здравейте. тъй като не ми отговаря никой,ще пиша тук. моля за помощ и съвет. моята зъболекарка отрича да имам проблем,но аз усещам друго. ако мислите,че трябва,ще потърся друг лекар. ситуацията е следната - на 22 год съм,венците ми не кървят (2-3 пъти,но никога системно) изглеждат добре като цвят,розови са си, но пак имам проблем... на долната челюст имам 2 зъба кътници мисля и те са издадени(така порастна ха) и венците като с пръстенче и по надолу от на другите зъби. Четох някой неща.. много плашещи... Има ли вероятност венецът да се отдръпва? на още 2-3 долни зъба има пръстенчета. Смея да твърдя,че устната ми хигиена е много добра -редовно миене,конец,вода за уста,жабуря с лайка или смрадлика понякога. От скоро правя и масажи. Нашите имат пародонтоза и съм много наплашена и съм готова на всичко да нямам тази съдба. Зъболекарката каза,че не мога да избегна възпаления,защото зъбите ми са много на гъсто,хормони и ррочие. Според вас имам ли проблем? На моменти дразнят като сърбеж,имам лека чувствителност в тези двата... наистина незначителна но все пак... Дайте мнение какво и съвет оот тук нататък? Обичам си зъбите и си ги искам всичките,плаша се и искам да постъпя правилно. Да не е рецесия? Не кървят,не болят,а не са наред... Помогнете мии Sad
Цитирай

Здравейте! Не съм сигурна дали въпросът ми е точно за тук... Моят син е на 2г. и 8м., всички зъбки вадеше с температура. От 3 дни вдига висока температура без други симптоми, снощи реших да надникна и в устата му, да не би да има зачервено гърло дори и без кашлица - оказа се че му пробива 3-ти кътник. Вече има 20 млечни зъба, този вече трябва да е постоянен. Възможно ли е на такава възраст да поникне постоянен зъб? Много съм озадачена и притеснена?
Цитирай

пробива 3-ти кътник. Вече има 20 млечни зъба, този вече трябва да е постоянен. Възможно ли е на такава възраст да поникне постоянен зъб? Много съм озадачена и притеснена?
Demi.,това е "свръхброен" млечен зъб.Постоянните зъби поникват около шестата година на детето.Моят съвет заведете го на ортодонт 
Цитирай

Здравейте! И аз не съм сигурна дали тук трябва да си задам въпроса, тъй като става дума за малката ми дъщеря( 1г. и 2мес. ), но...Тя има четири зъбчета и месец след появата, започват да почерняват...Заведох я на зъболекар в Плевен и ми казаха да и давам флуор...Нищо ли не може да се направи?Тъй като в края на петия месец от бременността си счупих крак, ми казаха, че това може да е причината за лошите зъбки...Някъде из форумите четох и за някакъв синдром на биберона(тя никога не е смукала биба), другаде пък за захар, сокчета...(и това го няма в менюто)...Нооо, нощем пие кис.мляко - без захар...Може ли пък да е от него?Ако можете, помагайте... newsm78
Цитирай

мая докова не мисля ,че съм компетентна  но ще ти отговоря като майка.
Смятам ,че млякото което даваш без захар няма как да увреди зъбите. Наблегни на сиренце в менюто на детето. И все пак си мисля ,че много неща при децата са до ген.Просто има хора с по-слаби зъби . Миете ли зъбите ? Ако не можеш ти да го правиш внимателно. Аз на децата си започнах горе-долу по това време . И мола ,те недей се обременява с вина за това ,че си си счупила крака . Не мисля ,че има връзка. Природата е създадена така ,че първо се грижи за бебето и каквото остане е за теб.
Потърси си добър детски стоматолог той ще ти даде най-правилния отговор и решение.
Цитирай

Ами...яде сирене в несвяс Wink, мием зъбки...Днес запазих час при друг зъболекар и веднага ме попита дали и давам нещо нощем.Казах му за млякото(без захар) и той каза, че това си е вредно дори и без захар...Утре като идем ще видим какво е...Благодаря за помощта все пак Smile
Цитирай

Може ли някой да ме насочи към пародонтолог във Велико Търново?
Цитирай

Имам кървящи венци.С пастата Астера пародонт актив нищо не стана,продължават да кървят.Дайте съвет.
Цитирай

Имам кървящи венци.С пастата Астера пародонт актив нищо не стана,продължават да кървят.Дайте съвет.

Аз имах същия проблем . Препоръчаха ми тази паста още в началото усетих стягащия ефект , а сега година и малко след използването няма и следа от проблема ми. Наистина действа тази паста.
Цитирай

Maгика, много е важно да се установи проблема, довел до кървенето. Ако не се премахне причината, няма да има ефект от лечението. Напр. наличието на зъбен камък, лошо направени пломби, остри ръбове вследствие кариозни дефекти, корони, могат да са причина за възпаление на венците и тяхното кървене. Има и други причини и състояния на организма, които водят до кървене. Посетете стоматолог. Започнете с отстраняването на причините, а след това ще дойдат и резултатите. За сега съвета ми е този. Мога да дам още съвети, но ще стане много дълго. Ако искаш, пиши на ЛС. Smile
Цитирай

здравейте. тъй като не ми отговаря никой,ще пиша тук. моля за помощ и съвет. моята зъболекарка отрича да имам проблем,но аз усещам друго. ако мислите,че трябва,ще потърся друг лекар. ситуацията е следната - на 22 год съм,венците ми не кървят (2-3 пъти,но никога системно) изглеждат добре като цвят,розови са си, но пак имам проблем... на долната челюст имам 2 зъба кътници мисля и те са издадени(така порастна ха) и венците като с пръстенче и по надолу от на другите зъби. Четох някой неща.. много плашещи... Има ли вероятност венецът да се отдръпва? на още 2-3 долни зъба има пръстенчета. Смея да твърдя,че устната ми хигиена е много добра -редовно миене,конец,вода за уста,жабуря с лайка или смрадлика понякога. От скоро правя и масажи. Нашите имат пародонтоза и съм много наплашена и съм готова на всичко да нямам тази съдба. Зъболекарката каза,че не мога да избегна възпаления,защото зъбите ми са много на гъсто,хормони и ррочие. Според вас имам ли проблем? На моменти дразнят като сърбеж,имам лека чувствителност в тези двата... наистина незначителна но все пак... Дайте мнение какво и съвет оот тук нататък? Обичам си зъбите и си ги искам всичките,плаша се и искам да постъпя правилно. Да не е рецесия? Не кървят,не болят,а не са наред... Помогнете мии Sad
За да видиш дали нямаш пародонтоза трябва задълвително да си направиш панорамна снимка,само така може да се види дали имаш този проблем.За кървенето препоръчвам пародонтакс и вода за уста Листерин,ако кървенето е агресивно-може Елудрил,но не за повече от 20 дена,той е агресивен и не е за всеки ден.А дали има рецесия-може да разбере зъболекаря ти като измери с пародонтална сонда:)Надявам се да бях полезен
Цитирай

Здравейте! Имам временен мост на предните горни зъби.Днес взе , че падна  Sad.Въпросът ми е: Има ли възможност да си купя някакво лепило (бяло) от аптека  , за да си поставя моста сама , без да се налага да притеснявам зъболекаря си.
ПП:Имам крем "Корега" , но той май не държи много здраво и при това е розов и прозира през зъбите
Цитирай

За да видиш дали нямаш пародонтоза трябва задълвително да си направиш панорамна снимка,само така може да се види дали имаш този проблем.За кървенето препоръчвам пародонтакс и вода за уста Листерин,ако кървенето е агресивно-може Елудрил,но не за повече от 20 дена,той е агресивен и не е за всеки ден.А дали има рецесия-може да разбере зъболекаря ти като измери с пародонтална сонда:)Надявам се да бях полезен

здравейте. нямам кървене. като цяло не се вижда проблем. ходих на друг зъболекар (не моя) той ги проверява с някаква кукичка и каза, че не вижда проблем. Като цяло само ги огледа. Каза, че щом нямам кървене, не мисли, че има проблем. Вие какво мислите ?
Цитирай

Не мога да кажа така.щом човека го е видял..той по-добре може да каже..
А за предния питащ-не пробвайте да си лепите моста сама-може би има причина,заради която е паднал-моста се лепи с цимент..в кабинет-като се подсушава,обработва се със спирт...така че..не трябва сама да пробвате
Цитирай

А за предния питащ-не пробвайте да си лепите моста сама-може би има причина,заради която е паднал-моста се лепи с цимент..в кабинет-като се подсушава,обработва се със спирт...така че..не трябва сама да пробвате
винаги ли кЪрвенето е симптом ?
Цитирай

Да,но той е симптом на гингивитите,не само на пародонтозата.Има тежестна кървенето от 1 до 4..
1 е като драсне зъболекаря със сондата във венца-ако има кървяща точка
2 е кървяща линийка
4 е най-тежко-когато има течащо кървене при сондиране
Цитирай

Да,но той е симптом на гингивитите,не само на пародонтозата.Има тежестна кървенето от 1 до 4..
1 е като драсне зъболекаря със сондата във венца-ако има кървяща точка
2 е кървяща линийка
4 е най-тежко-когато има течащо кървене при сондиране

зъболекаря при който ходих с метална кукичка (мисля че това е сондата) проверява между зъбите венеца като леко го "хокваше" и "мушваше". за това ли говорите? кървене нямаше.
Цитирай

щом няма кървене,всичко е ОК.обаче за да се каже за пародонтозата конкретно-се преценя на панорамна снимка.
Цитирай

щом няма кървене,всичко е ОК.обаче за да се каже за пародонтозата конкретно-се преценя на панорамна снимка.

може да е без симптоми така ли ? благодаря
Цитирай

Ами рентгенологичната загуба на кост си е най-сериозния симптом.Кървенето също е симптом,но то е симптом и на много други заболявания
Цитирай

Ами рентгенологичната загуба на кост си е най-сериозния симптом.Кървенето също е симптом,но то е симптом и на много други заболявания
Мисълта ми беше може ли да протича без кървене или това е като "задължителен" знак. Щом нямам кървене трябва ли да си правя снимка?
Цитирай

да,защото сега нямаш кървене,но ако преди 1-2-3 години е имало костна загуба..то сега дори да няма кървене,тя си остава.така че за най-сигурно си направи панорамна снимка
Цитирай

да,защото сега нямаш кървене,но ако преди 1-2-3 години е имало костна загуба..то сега дори да няма кървене,тя си остава.така че за най-сигурно си направи панорамна снимка
благодаря ви!
Цитирай

Здравейте!
Ще ви опиша накратко за моя случай-
имам много лоши зъби, от даване на биберон потопен в мед( и наследствено също)
Два предни зъба са умъртвени, имам коронка на зъб пак отпред. По горната челюст почти няма зъб който да не е правен/ пломбиран.
Долната челюст е малко по-добре, но зъбите са ми такива че бързо се развалят и често посещавам зъболекаря. Рушат се лесно, трябва да ми се сложи и мост на долните кътници.

Ходих при един доста известен зъболекар, предложи да ми направи всичките горни 12 зъба ( да се облекат с чиста керамика )
Цената която той посочи обаче е непосилна за семейния бюдеж Crying or Very sad
Моята пък зъболекарка ми даде идея да ми постави фотокомпозитни фасети като по-евтин вариант за да станат всички един цвят.

Да сложа ли от тях, колко време ще изкарат и добре ли стоят естетически?
Пред коронка и фасета кое е по-добрия вариант?
Какво бихте ме посъветвали?
« Последна редакция: Вт., 26 Март 2013, 14:57 от катеринче »
Цитирай

Ами аз като човек с малък опит и завършващ скоро нямам достатъчно знания в тази сфера.В университета ни хората,които идват плащат по 5 лева за вадене и по 8 лева за пломба...нямат възможност да си позволят да си слагат фасети и такива скъпи коронки.А и при нас това не е включено в обучението...И тъй като цената на един еднодневен курс за фасети или изцялокерамични коронки са....400 лева...това засега е непосилно за моя бюджет.
 От това което съм гледал при познат зъболекар и което съм чел..изцялокерамичните коронки са пречупват светлината така...че да се доближава цвета най-много до естествените зъби.Но наистина цената е много скъпа...моята майка,която е зъболекар не прави такива,защото в малък областен град с население 30 000 души...никой не си прави такива коронки.
 Но мисля че приемлив вариант за вас би бил металокерамика-цената е между 180 и 280 на зъб.
Цитирай

До Катеринче: Аз мога да ти препоръчам нашия семеен зъболекар д-р Петър Колев - с богат опит, включително и в чужбина, а работи на много приемливи цени. Изключително сме доволни както от качеството, така и от отношението. Кабинетът му се намира до автогарата в Овча Купел. За записване на час: 0887 501 893
Цитирай

До Катеринче: Аз мога да ти препоръчам нашия семеен зъболекар д-р Петър Колев - с богат опит, включително и в чужбина, а работи на много приемливи цени. Изключително сме доволни както от качеството, така и от отношението. Кабинетът му се намира до автогарата в Овча Купел. За записване на час: 0887 501 893

Много кофти написана реклама! Личи си от всякъде. Ние тука да не сме полезни изкопаеми ?
Цитирай

Здравейте.Не намерих подобна тема , а незнам къде да отнеса въпроса докато отидем на зъболекър.На синът ми му излязоха всички 20 млечни зъбки, но вчера се загледах и установих че горе от двете страни  излиза по още един следващ шести.Възможно ли е това (знам че този зъб излиза към 6-7 год  възраст) и ако се случва , ще създаде ли някакви проблеми при детето.Благодаря предварително на всеки, който ще се включи!!!
Цитирай

ЗДравейте,на 34 години съм и имам тежка загуба на кост.Вече имам 4 липсващи зъба,коиот си паднаха с корен,без кръв и болка.В понеделник започвам вадене на всички зъби.След това слагам протези-все още дори незнам какви искам,но нека мине процеса с ваденето,и тогава.Притеснява ме фактът,че като ми извадят зъбите,венеца още повече ще се се отдръпне,а аз не виждам повече накъде.Може и глупави да ви прозвучи,но има ли опасност да не може никаква протеза да ми се сложи?Аз се успокоявам,че досега не съм чувала за такъв човек,но.......Също така ме интересува,ако някой знае,каква е цената на временна протеза,защото цял месец без зъби да ходя,ми се вижда доста депресиращо.Въбще някой ,ако е минал през вадене на зъби и слагане на протеза,нека ми пише всичко,през което е минал!Благодаря ви предварително!
Цитирай

tini_pini,дъщеря ми е на почти 4 годинки,та затова знам това,което ще ти кажа.След 20-те към 4-тата годинка се очакват и другите 4
Цитирай

Здравейте. Трябва ми пародонтолог специалист. Имам известни притеснения и искам да разбера дали са основателни или има друго обяснение, безобидно. Направих си снимка, но вмомента не мога да открия пародонтолог, който да я погледне. Бих била изключително благодарна, ако някой от вас(пародонтолог) я види и каже своето мнение. Вижда ли нещо нередно и т.н. Просто ще се побъркам от притеснение. Благодаря ви и се надявам да ми помогнете.  newsm20
Цитирай

Здравейте, беше ми релекуван зъб след некроза на костта вследствие на перфорация при ендодонтско лечение и ползване на арсен, сега има дълбок джоб. Повечето зъболекари ми препоръчаха да го извадя, но аз въпреки това пробвах да го спася. Зъбът е закрепен,релекуван, запълнени са добре каналите, херметиран, мястото на перфорацията е запълното със специален цемент, венецът е кюретиран и не се налага за сега да го вадя, въпреки сериозното положение и некроза. Нямам присаждано костно вещество.
Тъй като скоро може да ми се наложи оперативна процедура с интубация, т.е. с упойка, искам да попитам зъболекарите във форума дали не е противопоказно да се интубирам с този зъб, т.е. дали няма да се разнесе възпалението, ако има такова все още по трахеята. За сега още ме наболява мястото, където е кюретажа, но не мога да преценя дали възпалението е изчезнало, лекарят ми каза, че то е локално и дори и да го има още е на клетъчно ниво и не е опасно за интубация. Въпреки това аз се притеснявам.
Искам и да попитам колко време след кюретаж е нормално да ме наболява мястото, тъй като все още ме понаболява?
Другият ми въпрос е тъй като скоро планирам забременяване, евентуално, ако този закрепен сега зъб създаде проблем по време на бременността, това до колко може да навреди на бебето? Ако се наложи да се извади тогава, има ли методики, без упойка, например замразяване, така че да се вреди минимално на бебето?
Цитирай

Здравите! Stop  Аз имам голямо разстояние между предните два зъба. PraynigМоята зъболекарка ми каза че не съм за брекети но и тя не се наема да ми ги оправи,та въпросът ми е към какъв специалист да се обърна? Thinking
Цитирай

dani, според мен направи консултация или със специалист по естетична стоматология, или с ортодонт, най-добре и с двата вида специалисти.
Цитирай

: dani122_s обърнете се към ортопед,могат да ви направят корони и така диастемата ще бъде преодоляна
Цитирай

Имам проблем и не знам към кого да се обърна, но предполагам, че тук може да ме насочите. От 10-12 дни се получи "заключване" на долната ми челюсти сега движението е ограничено на половина. Преди 3-4 месеца при подобно заключване моята зъболекарка ми предписа хапчета и след 2 дни всичко беше наред. Сега отново взех същите лекарства, но полза няма след толкова дни... Не знам към какъв лекар да се обърна вече  ooooh!
Цитирай

вижте да не би да имате подуване в областта на седми или осми зъб и от това да не може да си отворите челюстта.Все пак..аз не мога да разбере какво точно имате предвид  под заключване
Цитирай

Здравейте,
Един въпрос и от мен.... Поради много несериозно отношение от моя страна се оказа, че от три зъба имам останал само корен ... Личният ми зъболекар след като ги погледна каза, че тъй като е останал само корена, те трябва да се извадят, въпреки че нямам болки, Обаче като се зачетох по статии в Интернет на много места пише, че е възможно зъб да бъде възстановен, дори само с корен, чрез поставяне на щифт. Общо взето как мога да разбера дали наистина тези зъби трябва да се извадят, или мога да се размина и по-леко и изобщо кога един зъб трябва да се извади, и кога се прилага някакво лечение?
Цитирай

Ами начина да разбереш дали могат да се запазят е да си направиш една панорамна снимка,има начин да ти я качат дигитално на диск,може да ми я изпратиш и ще ти дам съвет.Панорамната снимка струва 20 или 25 лева,но веднъж като я имаш,може да ти спести това за всяко ходене на зъболекар да те карат да си правиш малка снимчица.4 малки снимки са 20 лева
Цитирай

Здравейте!
Дъщеря ми е на 6 години ,отчупи и се малко парченце от преден долен постоянен зъб.
Трябва ли да се награди и да се сложи коронка?Ще я заведа веднага на стоматолог,но ми се иска да чуя и друго мнение.
Какви са вариантите за оправяне на тази счупена част?
Цитирай

Има ли място за безпокойство, ако трябва да се сменя пломба по време на бременност?
Цитирай

Ами начина да разбереш дали могат да се запазят е да си направиш една панорамна снимка,има начин да ти я качат дигитално на диск,може да ми я изпратиш и ще ти дам съвет.Панорамната снимка струва 20 или 25 лева,но веднъж като я имаш,може да ти спести това за всяко ходене на зъболекар да те карат да си правиш малка снимчица.4 малки снимки са 20 лева
Днес си направих снимка и тези дни ще я занеса за второ мнение. Ще съм много благодарен ако и ти й хвърлиш едно око Smile  Изпратих ти ЛС Smile
Цитирай

Здравейте,
при мен сега се налага повторно кореново лечение, поради некадърно направен зъб преди време - 1 път некадърно вадене на нерви ,и втора лоша апектомия.
Доста нерви потроших покрай тоя зъб, и имам единствен въпрос, може ли някъй да се включи:

Може ли чрез неколкократно (ходене за кореново чистене), да се почисти зъба така, че на прави вече кисти и абцеси? Получих преди 3-4 месеца топче с гной на венеца, който единия зъболекар дори не успя да идентифцира като абцес, а предположи че това е от белите топченца, с които ми е запълвал мястото на кистата при апектомията.
 #2gunfire #2gunfire #2gunfire

А сегашния зъболекар отвори зъба и прочисти и фистулата се махна същата вечер, наду се и изтече гнойта.  Confused
Цитирай

Може,ако канала/каналите се подсушат много добре,и после се запълни до дъното...но...рентгенологично доброто кореново лечение не означава че е перфектно.НИКОГА не може да се направи така,че да няма нито един микроб в канала,винаги може да останат остатъчни микроорганизми,които да направят реинфекция след време.
   На всеки 10 коренови лечения,които са запънение до долу-на едно се получава усложнение,без да има видима грешка на лекаря(това не значи че не може и той да предизвика).
За кой зъб става дума кажете все пак
Цитирай

Да, разбира се - значи става дума за кътник, ако не се лъжа е номер 19? Или от средата на долната челюст като броя надясно - 7 зъб.
Преди месец ми сложи лекарство, след 2 седмици ходих пак наново за лекарство, и след 2.5 седмици отново ще ходя и вече ще го затваря.
А дори и да има остатъчни микроорганизми ,ако са малко на брой, не може ли с антибиотик да ги пребори организма?
Всъщност имам снимки от предния зъбар, където ясно се вижда според сегашния ми зъболекар, че единия корен не е почистен докрай (там беше станала кистата). А втория корен на същия зъб - ок си е, нищичко му няма.
Първата зъболекарка бързаше много  и не ми го донаправи добре, хем пари му даваш, хем те претупва. Аз съм от тия дето нямат проблеми със зъболекарски машинки, може да ми пилят с часове, само и само да и свършат работата, ама на. Tired

Благодаря за отговора Ви! Smile
Цитирай

Аз ако имам съмнения дали е ликвидирана инфекцията слагам индекстол в канала за няколко дни,и тогава запълвам.А 19 зъб няма...от 1 до 8 са
Цитирай

thedentist, много Ви благодаря. Дано и моят зъболекар да постъпва така, някак не мога да го питам дали ми сложи индексол, но в крайна сметка пък мога да го питам какво точно ми слага в зъба! Благодаря още веднъж Smile
Цитирай

Ами...зависи от човека.....някои хора отричат индекстола,защото бил по-мазен и после труднос е подсъшавало...но майка ми с 20 години стаж го ползва и помага почти винаги ако е останала инфекция,така че за това аз избирам него:)
Цитирай

Здравейте,днес на моя син(6г.),му откриха пулпит,съответно му сложиха арсен,който ми казаха,че ще махнем чак другия петък-струва ми се ужасно много време,зъболекарката няколко пъти ме успокои,че няма проблем,но с всеки,който разговарях изразиха мнение,че е много време,а и това,което чета още повече ме притеснява.Проблем ли е наистина или да се доверя на зъболекарката?
Цитирай

Здравейте,с пулпит съм след ужасна болка във вторник сутринта,отидох на зъболекар.Отвори го съвсем леко предвид болката ми и сложи арсен,вчера отидох да махне арсена,и тя прецени че е достатъчно умъртвен за да махне нервите,но когато бръкна в първия канал ме заболя,но каза че нерва се е накъсал и така или инъче трябва да го извади,за другите 2 нерва не усетих болка.Почисти ми каналите с физиологичен разтвор бърка с едни като косъмче тънки клечици и пак ги вади накрая сложи някакво лекарство лека замаска отгоре да държи лекарството и ме повика пак във вторник на 9,07.Да но още вечерта и започнах да усещем лека тъпа болка,а когато стисна леко със зъби все едно целия зъб изтръпва и ток ме удря,а болката е доста по силна в този момент.От какво може да се дължи това,дали е нормално,трябва ли да изчакам до вторник или да отида още днес?

П.п Става въпрос за долен ляв кътник (последния в редицата)
Цитирай

Здравейте! Не знам до колко проблемът ми е стоматологичен, но тъй кат в близките дни няма да стигна до личната, моля поне за съвет. От няколко дни ме томози тъпа до средна болка в областта  пред ушната мида към челюстта. Започва сутрин с миенето на зъбите, т.е., при по-широко отваряне на устата и то на височина, не на ширина. Усеща се по-силно при дъвчене. Не е познатата болка от възпалено ухо. Болни зъби нямам, тъй като от тази страна съм с мост, под който няма корени. Имам чувството, че боли там, където се съединяват долна и горна челюст. Успокоява се при покой, а през деня, когато ме дразни, а трябва да работя, помага Нурофен.