Въпрос до зъболекарите от форума!

  • 291 467
  • 1 767
  •   2
Отговори
# 1 230
  • София
  • Мнения: 9 918
Aми то вече има два до горните  Confused
Ще се консултирам с още един стоматолог и ще търся хирург.

# 1 231
  • Мнения: 1 220
Сложиха ми коронка на кътник. Обаче ми беше висока и ми изпилиха малко зъба над този с коронката. Зъболекарката каза, че няма проблем. Аз обаче малко се притеснявам. Не е ли по уязвим към кариеси като е разрушен емайла от пиленето?

# 1 232
  • Мнения: 174
За съжаление е точно така. Освен ако зъбът не е бил силно прорастнал и няма опасност от артикулационен блокаж при предно - задни или страични движения.

# 1 233
  • София
  • Мнения: 598
Сложиха ми коронка на кътник. Обаче ми беше висока и ми изпилиха малко зъба над този с коронката. Зъболекарката каза, че няма проблем. Аз обаче малко се притеснявам. Не е ли по уязвим към кариеси като е разрушен емайла от пиленето?
По принцип е редно,преди да се даде короната готова от зъботехника,зъболекаря да изисква първо проба на суров порцелан,за да може да пили от него,и след това да даде на зъботехника да го глазира наново.В провинцията особено,това масово не се спазва.

# 1 234
  • Варна
  • Мнения: 6 311
Сложиха ми коронка на кътник. Обаче ми беше висока и ми изпилиха малко зъба над този с коронката. Зъболекарката каза, че няма проблем. Аз обаче малко се притеснявам. Не е ли по уязвим към кариеси като е разрушен емайла от пиленето?
Здрав зъб ли ти пилиха?
Ако е зъб с пломба и всъщност изпиляват леко надграждането, бих се съгласила.

Не казвам, че проблем ще има, ако са ти отнели мм здрава зъбна тъкан. Но по принцип не си давайте тези мм. Щом коронката не пасва, някъде някой не си е свършил качествено работата.

# 1 235
  • Мнения: 1 220
Здрав, без пломби...

# 1 236
  • Мнения: 194
Преди няколко поста споделих за лечението ми на възпален пародонтален джоб, което се състоя в закрит кюретаж, почистване на зъбен камък, Air Flow, две процедури с нишадър и накрая 7 дена на Родожил и нещата утихнаха, в момента съм добре. След лечението обаче си направих снимка на цялото съзъбие и лекарите от клиниката установиха диагноза пародонтит и необходимост от открит кюретаж на места където до сега на съм имала никакви оплаквания, т.е. от срещуположната страна. Също така лечението е съпроводено  от прием на два антибиотика едновременно в продължение на 10 дена. Сега съм в дилема да се положа ли на това лечение при условие, че се чувствам добре и се притеснявам да не се раздразнят наново венците. Открития кюретаж и лечението с лазер един и същи ефект ли имат? Ако трябва да търся кабинет с лазер, за да избегна шевовете и приема на антибиотик?
Другия ми въпрос е какви коронки е най- добре да сложа на резците горе при наличие на пародонтит?

# 1 237
  • Мнения: 174
Виж сега, ако нямаш оплаквания, това не значи че пародонтитът не се развива и не разрушава костта и меките тъкани. Така че силно те съветвам да се подложиш на лечение, защото когато се проведе навреме, то е много ефективно и спасява зъбите от загуба. При наличие на пародонтит - корони с прагово изпиляване, няма толкова значение материалът на короната.

Поздрави: д-р Ралев

# 1 238
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Поставиха ми амалгамена пломба, но я усещам леко повдигната. Възможно ли е да се коригира?

# 1 239
  • Мнения: 260
Ух, Амалгамена? Confused Thinking
Напълно възможно е коригирането/подмяната на пломбата, но имай едно на ум, че със смяната на пломбата се изгубва твърдата зъбна тъкан и т.н, нещо което не е за пренебрегване.
Аз лично бих предпочел смяна на амалгамена с фотополимерна. Амалгамена често оказва влияние върху по-чувствителните хора. Амалгамата се разширява слабо във времето и създава места за съдържане на плака която води до лош дъх и образуване на кариес. Естетиката е от значение в стоматологията  Naughty  Peace

# 1 240
  • Варна
  • Мнения: 6 311
Поставиха ми амалгамена пломба, но я усещам леко повдигната. Възможно ли е да се коригира?
Когато пломбата е висока, се отнема от нея с машинката, докато стане идеална и спре да опира.
Обикновено се усеща веднага неудобството и се оправя на момента. Понякога, ако се ползва упойка, може пациентът да не прецени съвсем точно. Тогава се връща пак в кабинета да му я оправят.

# 1 241
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Благодаря! Стейси, и аз подозирам, че ще е с машинката, но няма ли да се наям с живак и други метали  newsm78. Аз предпочетох да е амалгамена, след като попрочетох малко.

# 1 242
  • Мнения: 260
И след като попрочетохте малко, какво ви накара да си сложите амалгама?  Амалгама има повече недостатъци отколкото качества (и то пък едни качества..)
Амалгамата няма да се втвърди веднага, а е необходимо време преди да можете да се дъвче с нея,
Отстранява се голямо количество здрави зъбни тъкани за да може да се осигури нейната здравина, НЕ е естетична, увеличава размера си в течение на времето и т.н.
Колкото и да е незначително количеството му, то живака си остава токсичен за организма.
За цялата теория и практика която имам, съм За, мнението на САЩ и Канада, че трябва амалгамата да се отстрани от Денталната медицина. Това си е лично мое мнение, вие си решавате за тези неща и какво да правите   Wink bouquet

# 1 243
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Нямам желание да споря с когото и да било. Прочетох, а и самата аз съм доказателство, че амалгамените пломби са много по-трайни и устойчиви, че количеството живак в тях е незначително, че се поставят по-лесно и поставянето им не зависи от сухотата на зъба, че са за предпочитане при по-големи кариеси и т.н. Естетиката изобщо не ме притеснява, на много краен зъб е пломбата. Доколкото знам не са забранени никъде по света.

# 1 244
  • Мнения: 194
Преди няколко поста споделих за лечението ми на възпален пародонтален джоб, което се състоя в закрит кюретаж, почистване на зъбен камък, Air Flow, две процедури с нишадър и накрая 7 дена на Родожил и нещата утихнаха, в момента съм добре. След лечението обаче си направих снимка на цялото съзъбие и лекарите от клиниката установиха диагноза пародонтит и необходимост от открит кюретаж на места където до сега на съм имала никакви оплаквания, т.е. от срещуположната страна. Също така лечението е съпроводено  от прием на два антибиотика едновременно в продължение на 10 дена. Сега съм в дилема да се положа ли на това лечение при условие, че се чувствам добре и се притеснявам да не се раздразнят наново венците. Открития кюретаж и лечението с лазер един и същи ефект ли имат? Ако трябва да търся кабинет с лазер, за да избегна шевовете и приема на антибиотик?
Другия ми въпрос е какви коронки е най- добре да сложа на резците горе при наличие на пародонтит?

Аз с още един въпрос, това ли е начина за справяне с пародонтитът - открит кюретаж и антибиотици???

Общи условия

Активация на акаунт