Въпрос до зъболекарите от форума!

  • 291 359
  • 1 767
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 5
До една седмица ще отзвучи newsm10

Мина 1 седмица вече, дори седмица и 2-3 дена. Ходих на лекар по други причини, и той каза, че ще отмине, изписа ми витамини В комплекс. Явно е сериозно, но зъболекаря ми нищо подобно не ми каза, само че щяло да мине.

Наистина пишат ли тука зъболекари или не?

# 91
  • Мнения: 0
Здравейте на всички от форума...та значи днес бях на зъболекар и ми направи пломба на преден зъб.Но за да ми я направи, ми постави едно синьо парче приличащо на балон по материя и зъболекаря ми каза, че това било единствения начин за поставяне на бяла пломба... искам да попитам какво е това синьо нещо, което прилича на балон :DD

# 92
  • Мнения: 894

Това е кофердам
Кофердам е малко еластично платно от латекс (материя, подобна на медицинските ръкавици), което се използва за изолация на зъбите от слюнката и влагата по време на работа. Това платно (кофердам) предпазва също от попадане на отпилките и  праха в гърлото.

# 93
  • Мнения: 2 110
Здравейте ! Интересува ме какво поема здравната каса за календарна година ? Две пломби и вадене на един зъб или само две пломби...и т.н. ,профилактични прегледите колко  ?

# 94
  • Мнения: 3
Здравейте! По Здравна каса, всички лица, които са над 18год. и са здравно осигурени, за една календарна година имат право на 1 профилактичен преглед и снемане на зъбен статус, и 2 манипулации. Те могат да бъдат: екстракция (изваждане) на зъб и/или направата на една обтурация (пломба) от амалгама или химиополимер. Всички услуги са с доплащане от страна на пациента, което се регламентира от НЗОК всяка година съгласно НРД. Също така всеки пациент заплаща и потребителска такса в размер от 1% от минималната работна заплата за страната, която към момента е 290 лв., т.е. 2,90 лв. такса.
Ако имате допълнителни въпроси ще Ви отговоря с удоволствие.
Късмет и успех  Wink

# 95
  • Мнения: 2 110
Сърдечно Ви благодаря implantanalog за изчерпателния отговор !   bouquet

# 96
  • Мнения: 204
Здравейте!Имам един въпрос и ще съм много благодарна,ако получа отговор.
Вчера към 11 часа преди обед ми извадиха зъб-долен ляв кътник,който беше с гранулом.Всичко мина без проблем,още същия ден се чувствах чудесно.Аз спортувам,всеки ден бягам.Бихте ли ми казали кога мога да подновя тренировки.Дали мога поне на пътека във фитнес да тичам вече,или още трябва да изчакам?

# 97
  • Мнения: 3
Здравейте!Имам един въпрос и ще съм много благодарна,ако получа отговор.
Вчера към 11 часа преди обед ми извадиха зъб-долен ляв кътник,който беше с гранулом.Всичко мина без проблем,още същия ден се чувствах чудесно.Аз спортувам,всеки ден бягам.Бихте ли ми казали кога мога да подновя тренировки.Дали мога поне на пътека във фитнес да тичам вече,или още трябва да изчакам?

Спокойно можете да си спортувате и да се радвате на тренировките  bowuu

# 98
  • Мнения: 204
Много,много ви благодаря!  bouquet
И само още един въпрос-скоро ще станат 36 часа след ваденето,мога ли да се жабуря с елудрил?Или отвара от лайка е по-подходящо?Или изобщо не е нужно?Не ми е предписан антибиотик,ако това има значение.

# 99
  • Мнения: 3
Здравейте отново!
Можете да се жабурите със смрадлика или лайка, но да бъде хладка.  Wink
Елудрилът също е полезен и можете да го ползвате, но за не повече от 14 дни.
Лека вечер  Peace

# 100
  • Мнения: 204
Благодаря ви за отговорите и отделеното време и внимание!  bouquetЛека вечер!

# 101
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Стоматоложката ми предложи да постави силанти  на децата .... обаче, те са на 10 и 12 години. Има ли смисъл да се силанизират зъбите на тази възраст?

# 102
  • Мнения: 894
Силанизиране
Силанизирането е една от най-бързата и безболезнена манипулация, която се прави в зъболeкарския кабинет. Прилага се предимно при деца, от 7-8 годишни до тинейджъри, като профилактика на кариеса при новопробили постоянни зъби, най вече кътници.

Кога всъщност е необходимо силанизиране? Много често при поникването на зъбите, особено кътниците, по дъвкателната им повърхност се образуват дълбоки, фисури (цепнатинки) в които се задържа храна. В този период емайла е лесно податлив на киселинна атака, и се повишава риска от образуването на кариес. За да се предпази зъба, като превантивна мярка се прави силанизиране. Силантът е фотополимерно покритие, което се използва за запълване и запечатване на по-дълбоките участъци от зъбната повърхност. Абсолютно безопасно е, слага се бързо, а ефективно предпазва от задържането на храна и образуването на кариес.

# 103
  • Мнения: 3
Стоматоложката ми предложи да постави силанти  на децата .... обаче, те са на 10 и 12 години. Има ли смисъл да се силанизират зъбите на тази възраст?

Като зъболекар Ви казвам, че на тази възраст е почти безсмислено да се поставят силанти на децата Ви.

# 104
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Благодаря Ви! И аз така мислех.

Общи условия

Активация на акаунт