Гръцки език (2-ра тема)

  • 75 757
  • 520
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 1 825
Αχχχ τελεια, τοσο μακρια...
Εγω Ελλαδα μενω, ημουνα Λαμια, τωρα βρισκομαι Κερκυρα και στον Νοεμβριο παω Αθηνα μονιμα.

# 511
  • Мнения: 343
Съществителните имена от среден род като "το πορτοφόλι" често не се променят като форма в именителен и винителен падеж, т.е. винителният падеж е същият като именителния. "τα" = множествено число, пак винителен и именителен съвпадат. Пример за запомняне - "класически": το παιδί (именителене), του παιδιού (родителен), το παιδί (винителен).

# 512
  • Мнения: 100
Αχχχ τελεια, τοσο μακρια...
Εγω Ελλαδα μενω, ημουνα Λαμια, τωρα βρισκομαι Κερκυρα και στον Νοεμβριο παω Αθηνα μονιμα.

Τι ωραια πεθύμησα την Ελλάδα μου τώρα , εγώ έχω μείνει και στην Κύπρο λίγα χρόνια και μάλιστα σκεφτόμουνα αυτό το καλοκαίρι να πάω να το της φίλες μου εκεί αλλά δεν έτυχε. Αντε και πολλά φιλάκια στην πατρίδα  Hug

# 513
  • Ако искаш да бъдеш щастлив, бъди!
  • Мнения: 10 142
Здравейте!
Къде да намеря линк към първата тема?

# 514
  • Мнения: 100
Здравейте!
Къде да намеря линк към първата тема?

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=373643.0

# 515
  • Мнения: 413
Just me1, аз вече минах 3 нива и го разбрах това с А и В -типа на глаголите. Честно казано малко ме затруднява спрягането на глаголи в минало време и съответно бъдеще(граматиката е пряко свързана между тези две времена).  Peace

П.С. - имах в предвид, че глаголите се делят на Алфа,Вита и Гама тип. Спрягат се с различни окончания.

# 516
  • Мнения: 100
Just me1, аз вече минах 3 нива и го разбрах това с А и В -типа на глаголите. Честно казано малко ме затруднява спрягането на глаголи в минало време и съответно бъдеще(граматиката е пряко свързана между тези две времена).  Peace

П.С. - имах в предвид, че глаголите се делят на Алфа,Вита и Гама тип. Спрягат се с различни окончания.


Няма проблем разбрах те  Hug защото като не съм учила Гръцкия език в училище и ми е доста трудно да обясня за глаголи и окончания. Той ми идва отвътре едно време като съм слушала нашите да говорят в къщи.

# 517
  • Мнения: 413
Така е най-готино. Ние, които не го знаем от родители, ни е много трудно за учене Laughing Наистина голяма част от нещата нямат логика(т.е. нямат обяснение защо са такива на български) и си е голяма спънка Sad

# 518
  • Мнения: 2
Здравейте!

Казвам се Диана и ще опитам да ви помогна с глаголите в гръцкия език.

Започваме с най-простите глаголи като

μένω- живея, оставам  1 гр.
Θέλω - искам, търся  1 гр
περιμένω - чакам  1 гр
καταλαβαίνω - разбирам  1 гр
έχω - имам 1 гр

ευχαριστώ - благодаря 2 гр Β
παρακαλώ -моля 2 гр Β
πεινώ - гладен/гладна съм 2 гр Α
δειψώ - жаден/ жадна съм2 гр Α
αγαπώ - обичам2 гр Α
οδηγώ - шофирам, водя някого2 гр Β
αργώ - закъснявам2 гр Β
συγχωρώ - извинявам се 2 гр Β



За да познаете глагола от коя група е 1 или 2 трябва да гледате само едно нещо - Къде е ударението? - ако глагола е ударен накрая ευχαριστώ  е от 2 група. Ако глаголът е ударен навсякъде другаде но не и накрая е от 1 ва група καταλαβαίνω.

# 519
  • Мнения: 413
Мерси, а Гама типа?

# 520
  • Мнения: 2
Γ γάμα  глаголи няма.

Глаголите са два вида, като в българския език, деятелни и страдателни.

Деятелен глагол в българския - нападам.
Страдателен - беше нападнат.

В гръцкия език
деятелен - βρίσκω - намирам.
страдателен - βρισκομαι - намирам се.

И от тук деятелните като βρίσκω , κάνω, μένω, ευχαριστώ, παρακαλώ  се делят на две групи Α и  Β или аз ги наричам за по- ясно само 1 и 2 група.

Общи условия

Активация на акаунт