Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 16 отговора


Мнения: 466
Току що разбрах, че имам право на платена отпуска след като ми свърши майчинството.Някой има ли повече информация по този въпрос.

Ето какво прочетох:
"Съгласно чл. 352 и чл. 354 от КТ за трудов стаж се признава времето, през което майката, бащата, осиновителката или осиновителят се грижи за отглеждане на дете до навършване на 3-годишна възраст. По силата на Наредбата за отпуските и почивките за периода на отглеждане на малко дете до 2-3-годишна възраст се полага платен годишен отпуск, след като се върнат на работа. След навършване на 3-годишна възраст на детето може да се ползва платен годишен отпуск и за този неплатен период. За него е характерно, че за времето не се плаща обезщетение, но се дължи платен годишен отпуск от страна на работодателя. "
Цитирай

out of space

Мнения: 7 341
Ами да, ако през времето, когато си била в отпуск по майчинство ти се е трупал стаж, то ти се е трупала и отпуска. На мен за двете години и нещо ми се бяха насъбрали над 40 дни.
Цитирай


Мнения: 466
Това кога е било ?
Отпуската трупа ли се за тези години, или сега от цалата работа ще взема отпуска само за една година.
Закона не се ли промени?Мога ли да взема отпуска за предната година?
Цитирай

София

Мнения: 3 619
Наистина ли ми се трупа отпуск през времето на майчинството? Значи като се върна на работа и ще си ползвам отпуска от предходните години, така ли? А той в какъв размер е - пак ли 20 работни дни или?
Цитирай

Все още в къщи, но скоро може и в лудницата

Мнения: 8 230
Имате право на платен годишен отпуск по време на болничния и майчинството, независимо платено или не. В момента той е 20 работни дни по Кодекс на труда. Ако имате уговорки за повече или в колективния трудов договор е договорено повече, по-добре.
Почти всяка година в началото променят Кодекса, така,че всичко е предпоследно.
Цитирай
Ако се разбереш с работодателя си можеш да си вземеш отпуската веднага след майчинството и така да си го удължиш с още два месеца. За тези два месеца вече ще ти плащат пълната работна заплата, а не майчинските.
Моя колежка направи.
Цитирай

UK, Harlow/София

Мнения: 7 670
Аз зная, че като ти изтече 135 дневният болничен може да си пуснеш годишната отпуска,ако не си я ползвала.Т.е. преди да започнат да ти изплащат 120лв.
Цитирай

Варна

Мнения: 3 827
Аз питах в НОИ и казаха, че може да ползвам пълния срок на платеният отпуск за двете години майчинство веднага след като то свърши. Трябвало само работодателя да се съгласи.
Цитирай

Все още в къщи, но скоро може и в лудницата

Мнения: 8 230
biliana333
Ако си вземеш платения отпуск след болничния и преди майчинството губиш от платеното майчинството. То е до навършване на 2 години на детето. След това ти е по-изгодно да си вземеш платения отпуск, защото ти се плаща по твоята заплата, а не по МРЗ. Още по-добре е ако имаш да ползваш отпуск и от преди майчинството.
Цитирай

София

Мнения: 5 103
dezyg, така е и мисля Биляна в една друга тема го беше уточнила, че отпускът за гледане на дете до 2 год е до навършване на 2-те год. и не се удължава с платения.
права си, че ако си останеш в къщи до 2-те години е по-изгоден "твоят" вариант, но ако си решила да се връщаш преди това,е по-добре да си вземеш пл. отпуск след 135-те дни, за да получаваш повече парички - аз например съм се спряла на този вариант, щото с двете дечица - жална ми майка с тези 120 лв., а после живот и зраве като станат на 1 год. детеглеачки, баби а аз на работа   Sad
Цитирай

UK, Harlow/София

Мнения: 7 670
И аз съм решила да си взема отпуската след изтичане на болничния.Все пак е по-добре да взимам заплатата си отколкото 120лв.(малко хора са на тази заплата,освен ако не ги осигуряват на нея).да чакам 2 г.....до тогава"Я камилата,я камиларя",имайки в предвид постоянно сменящите се закони в нашата държава.Кой ли знае какво ще измислят до тогава.
Цитирай

Все още в къщи, но скоро може и в лудницата

Мнения: 8 230
Ако се върнете на работа преди навършване на 2 г. на детето и друг не ползва майчинството имате право на 50% от 120 лв. /по действащите в момента закони/
Цитирай

София

Мнения: 1 680
МИЛИ МАМЕТА А КАК СТОИ ВЪПРОСА С НЕПЛАТЕНОТО МАЙЧИНСТВО ДО 3 ГОДИНИ? СЛЕД БОЛНИЧНИЯ СИ ВЗИМАШ ПЛАТЕНИЯ ОТПУСК И ПОСЛЕ МОЖЕШ ЛИ ДА ИЗЛЕЗЕШ В НЕПЛАТЕН?
Цитирай

между два цигански квартала

Мнения: 1 381
Цитат на: Oma
Ако се разбереш с работодателя си можеш да си вземеш отпуската веднага след майчинството и така да си го удължиш с още два месеца. За тези два месеца вече ще ти плащат пълната работна заплата, а не майчинските.
Моя колежка направи.


kато казваш майчинство имаш предвид след 2-те години ли?

Аз искам да знам дали мойе да си ги взимам година за година?
Цитирай

между два цигански квартала

Мнения: 1 381
Цитат на: Oma
Ако се разбереш с работодателя си можеш да си вземеш отпуската веднага след майчинството и така да си го удължиш с още два месеца. За тези два месеца вече ще ти плащат пълната работна заплата, а не майчинските.
Моя колежка направи.


kато казваш майчинство имаш предвид след 2-те години ли?

Аз искам да знам дали мойе да си ги взимам година за година?
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 16 отговора