Жива верига в Банско срещу екоексперти от ЕС

  • 2 065
  • 37
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Цитат
Жива верига спря евроексперти заради скизоната в Пирин

Местни жители протестираха срещу ”екотероризма”


Стотици протестиращи с плакати спряха днес над Банско с жива верига представители на Европейската комисия, които проверяват по сигнал на еколози нарушения при строителството в Природен парк "Пирин".

Екозащитнците недоволстват срещу намерението осемкратно да се увеличат площта на ски пистите и четирикратно лифтовете, срещу развитието на 2 нови ски курорта над Разлог и Добринище и двойното разширение на ски курорта над Банско.

Експертите от ЕК са получили два сигнала за нарушения. Първият е, че лифтът на "Чалин Валог" е удължен с 15 метра, а вторият, че е изграден мост, по който минава ски-пътят. И за двата обекта има положителна санкция от екоминистерството и няма никакви нарушения, твърдят обаче от община Банско, съобщи БТА.

Жители на Разлог, Добринище и Банско обаче се събраха днес на мирен протест пред пропускателния пункт на парка в защита на ски-зоната в района. Те призоваха:  "Помислете за хората", "Не на екотероризма", предадоха БГНЕС и Дарик радио.

Протестиращите от Национална гражданска коалиция "Природата за хората и регионите" спряха буса на евроекспертите, които слязоха от него и обясниха, че проверките ще бъдат обективни.

Започнали сме процедура и срещу Австрия, обясни на множеството представител на ЕК. От името на коалицията на проверяващите бе връчен протест срещу "екотероризма, който спира развитието на регионите".

Според Захари Величенов от протестиращите проект "Пирин” засяга развитието на ски-туризма като цяло, защото той обхваща територия с население над 300 000 души.

"Основното ни искане е да бъде спазен на 100% Законът за защитените територии, за да да се развиват ски-зоните Банско и Добринище", заяви по време на митинга пред "Фокус" кметът на Банско Александър Краваров.
По думите му планът за управление на Национален парк „Пирин” трябва да бъде променен и да бъде изготвен нов. Един от големите недостатъци на сегашния план, според кмета, е, че не може да бъде променян 10 години.

С плакати събралите се жители изразиха недоволството си срещу ограничаването им от Натура 2000, което според тях ще доведе до ограничения в  туризма.
Статията е взета от тук - http://dnes.dir.bg/news/bansko-pirin-8346570

Какво е вашето мнение. Има ли в България т.нар. "екотероризъм" с помоща на който шепа "еколози" рекетират цели региони от страната ни и спират тяхния икономически възход ИЛИ жителите на Банско и околните села и градове са шайка алчни и ненаситни хора, които гледат само и единствено собственото си охолство и благоденствие и изобщо не мислят за природата. Кой прав и кой крив в случая и докога ще продължаваме да се излагаме пред чужденците.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 583
По-скоро второто. А дали ще спрем да се излагаме пред чужденците - вече не вярвам, че това ще се случи някога.

# 2
  • Мнения: 420
Да застроим България! Новият модерен призив. От красива, да я превърнем в сива!

И ще видим туристи през крив макарон. Защото кой ще иска да почива на плаж, застроен с капанчета и планина, от която са останали само пъновете на дърветата?!

Природа! За какво ни е, като можем да строим? И ще потекат реки от пари.....защото ние строим неща, които туристите не са и виждали!

# 3
  • Мнения: 2 927
     И според мен е второто. Не съм ходила в Банско, но през януари видях в какво се е превърнала местността около "Студенец" на Пампорово. Грозна гледка. Презастроено с празни хотели, стеснена писта, която се е наложило да обезопасяват с мрежи...  
     А изграждането на нови писти, ще доведе и до нови разрешителни за хотели и заведения. Пак прозира личен интерес, а курортите ни се превръщат в струпани на едно място бетон и желязо. Това повече вреди на икономическия възход.  

# 4
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Смятам, че тероризма е добро реципрочно действие срещу щенията на позабравили се човечета.
За съжаление, на хората загрижени за природата не им стиска ...

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Също както в Несебър протестираха срещу развалянето на незаконните строежи и битпазари.

# 6
  • Мнения: 6 992
Второто.

# 7
  • Мнения: 24 467
"...жителите на Банско и околните села и градове са шайка алчни и ненаситни хора, които гледат само и единствено собственото си охолство и благоденствие и изобщо не мислят за природата."

За мен- по- скоро хора, на които се плаща, за да скандират в полза на вече без друго изсечената природа и бетонирането на Пирин. Къде ще строят вече? По Тодорка и Вихрен няма само хотели. Насред Кончето може да стъкнат нещо също, каква атракция би било само...
Нито Банско, нито Пирин са собственост на търгашите.

"Излагане" пред когото и да било е най- малкото зло. По- голямото си го причиняваме на себе си.

Аз съм била в Банско преди 15 години, била съм и наскоро. Последното ми посещение ме отказа дори да почивам вече там.
Същото се отнася и за Несебър.

# 8
  • Мнения: 654
Много,ама много прост народ сме....
Вече за кой ли път правя това откритие ooooh!
Хората по морето си получиха своето
,,Частник получил парче от морето:
http://www.dnes.bg/bulgaria/2011/04/05/chastnik-poluchil-parche-ot-moreto.115348
Сега е ред на гората Embarassed

# 9
  • France
  • Мнения: 726
Подкрепям Judy.... няма какво да добавя, освен да подтисна гнева си и разочорованието от евтиното продаване на природата ни.

# 10
  • Мнения: X
На банскалии трябва да им е ясно, че могат да имат претенции само към имотите на дядовците си. Пирин не им е бащиния, а е национално богатство.
Да си видят по-добре градчето, дето е заприличало на Люлин 5-та част!

# 11
  • Мнения: 1 310
... жителите на Банско и околните села и градове са шайка алчни и ненаситни хора, които гледат само и единствено собственото си охолство и благоденствие и изобщо не мислят за природата.
Разбира се, че е така.  Peace
Как изобщо си представят, че всички тези хотели /и по морето, и в планината/ един ден ще се напълнят?! ooooh!

# 12
  • Мнения: 4 555
Вижте в тези албуми точно за какво става въпрос - http://www.facebook.com/album.php?aid=2022920&id=1014256167

http://www.facebook.com/album.php?aid=2023376&id=1014256167

Под всяка снимка има подробна информация.

# 13
  • Мнения: 6 295
Второто.

Само за сравнение. Живея в планина, Алпите, и местните жители и общини са длъжни да се съобразяват с куп изисквания и рестрикции от "Пейзажистиката". Един пример е, че преди години забраниха белите къщи, понеже погледнати от отсрещен склон на планината, "светят" и се открояват твърде много сред пейзажа, вместо да се сливат с него.
Също така, забранено е да се секат иглолистни, дори и да става дума за бор, който сам си насадил в собствения ти двор...

Тези примери са съвсем случайни, но мисля, че са достатъчно красноречиви в сравнение с това, което искат да 'постигнат' хората, живеещи в Пирин.

# 14
  • Мнения: 24 467
Те достатъчно са "постигнали" до момента, стига толкоз, викам аз, без друго помията им няма кой да оправи вече, толкоз много е мащабна- и на ширина и на дълбочина. Бях втрещена, когато видях преди две години накъде и как се е разрастнало Банско и на какво прилича пътят към Вихрен. Плюя в пазва и си викам: "Пази, Боже, туй да не стига останалите ни планини!".

Общи условия

Активация на акаунт