Кръвен тест за алергии за 100 лв?

  • 3 656
  • 10
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 526
Здравейте мами GrinningИскам да ви питам дали някоя от вас е чувала или правила тест за алергии на детенце, който струва между 100 и 125 лв. С дъщеря ми ходихме на какви ли не доктори, защото вече 2 месеца кашля без други симптоми и в Детската алергология ни казаха, че има такъв тест, който е много точен и при малки деца. Това бил един от най-съвременните тестове с някакви испански алергени и се взима само кръв(май венозна) от детето и не се правят тестувания по кожата. До колкото разбрах този тест може да се прави дори на деца на 1 годинка и показва много точно не само дали детето е алергично, но и към какво. Ако имате някаква друга информация - напишете я, защото мисля че ще бъде полезна и за другите майки. Благодаря предварително. Hug Simple Smile

# 1
  • Мнения: 18 542
Здрасти!
Ние правихме този тест на Борис, когато беше на 10 месеца.
Цената му беше 98лв.
Взима се кръв от вената и се изследва. Тестът обаче не е много точен и често дава кръстосани реакции, но пък е единствения, който може да се прави на малки деца.
Когато направихме нашия очаквах сина ми да даде реакция към някои от алергените, но резултатите бяха просто плачевни. Оценката е от 0 до 4.
0 - неопределимо
1- ниско
2 - средно
3 - високо
4 - много високо (извън границата на теста)

От всички изброени алергени той имаше само 3-ки, една 4-ка (към ябълки) и две двойки. Излиза, че е алергичен към всичко в теста въпреки, че с част от тях не е имал досег, а на друга част не е давал видима реакция.
Минахме на драконовска диета (без ориз, картофи, мляко, яйца, риба, соя, ябълки, моркови, целина, мед и продукти от цвят). Ядеше само Фризопеп и някои плодове, елда, пуешко и заешко и веднъж седмично ориз и веднъж картофи. Детето отслабна ужасно. Принудих се да спра само нещата, на които дава видима реакция.
Няма да те убеждавам да го правиш или да не го правиш. Ти реши сама, но мнението ми е, че спокойно може да минете и без него, при условие, че имаш идея от какво е алергично детето ти.

# 2
  • Мнения: 5 228
Подобни тестове се правят в Цибалаб, може би и на други места. Там стурват 50 лв., като изследването вкслючва група алергени, и съответно показва евентуална чувствителност към цялата група, а не към всеки алерген по отделно. Това е единственият тест за алергия, приложим при малки деца (под 3 години).
Важно уточнение: преди няколко седмици трябваше да правим такъв тест на дъщеря ми, обадих се в Цибалаб дапитам как точно става. Знаех, че се взима венозна кръв. Служителката, с която говорих, ми каза, че е добре да вземем кръв в някоя педиатрична клиника или отделение и да им я занесем, защото, цитирам "да не се учат колегите върху вашето бебе".  #Crazy

# 3
Значи тест за алергии, но не кръвен, а такъв с подкожни инжекции беше около 30лв с направление преди около година. Без направление беше около 100лв.

Така открих, че синът има алергии и към гъбички, освен към полени. Алерголожката каза, че този тест е за групи алергени, и трябва да отидем на есен да направим по-точен и за храни евентуално (получава нещо като копривна треска понякога, предполагам от оцветители в някои храни). Не смятам, че дори и да открия от какво точно е проблема ще има някакъв смисъл, защото се "излекувахме" като си забранихме снаксове, близалки и други подобни. Виж за полените е друг въпроса, но така или иначе не мога да ги избегна - даваме си кларитин при "първи симптоми" и всичко се развива в границите на поносимото. Но това знаех и без това изследване.

Но за кръвните тестове съм чувала много различни неща - едното е, че не били никак точни, а другото - че били много точни. В крайна сметка аз на дърти години се покрих с червени петна, които кожната лекарка категоризира като "хранителна алергия", но така и не разбрах от какво. Мина ми с една инжекция бетамезон. Никога не съм предполагала че имам някаква хранителна алергия, и изобщо алергия.

В някои детски градини държат папагали, в други - рибки. Няма да навреди ако се опиташ да поразпиташ и какви препарати ползват (би трбвало да са разпоредени от ХЕИ).

А ако кашля от алергия - даването на някакъв противоалергичен сироп спира ли кашлицата?

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 526
А ако кашля от алергия - даването на някакъв противоалергичен сироп спира ли кашлицата?
Цитат
Пихме сиропи без никакъв ефект и от днес й давам целестон и фенистил за 7 дни. После трябва да се обадя на алерголожката за изследванията за алергии. А що се отнася до тестовете незнам дали става дума за един и същи. Когато ходихме на преглед при доц. Иван Тодоров (завеждащ детската УНГ в ИСУЛ), той ми каза, че кръвния тест бил много точен и даже много хора дори не знаели че има такъв и че лично той е дал 125 лв. за такъв тест за внучката си.

# 5
  • Мнения: 18 542
Самият тест е 98лв. По принцип преди това се прави ПКК, която е към 12лв. (платената, но това е изследване, което ЗК покрива и не е необходимо да се плаща) + епруветки и екарисаж и те стават около 120лв.

Ето това е нашия тест

Серумен тест – резултати

Борис Томов Янев – 1г. 1м.

Диагноза – Rhinitis allergica (персестираща форма). Dermatitis atopica. Allergia alimentaris.

Препоръки и назначения:
Клиничното алергологично изследване и измерените нива на специфични IgE-антитела установиха високостепенна сенсибилизация към инхалаторни (домашнопрахови микрокърлежи, плесени, куче, котка, тревни и дървесни полени) и хранителни (яйчен белтък, краве мляко, риба, пшеница, ориз, соя, ядки, ябълки, моркови) алергрни.

Предписано лечение:
1.   Саниране на битовата среда от прахозадържащи материи, плесени, влага.
2.   Диета на базата на протеинов хидролизат и безглутенови каши и брашна с изключване на изброените по-горе храни, както и целина, цвекло, билкови продукти от цвят, пчелен мед, оцветени храни и напитки, полуфабрикати за 3 месеца.
3.   Лечение с

- Cusicrom - 1 месец

- Erolin - sir - 10 дни/Egirizin - sol. 10 дни - редуване в продължение на 3 месеца.

- Ventolin sol.(с небулизатор) при пристъп на бронхиална обструкация – до 4х1 инхалация – 1-7 дни.

Коктролен преглед след 3 месеца или при влошаване на състоянието.

N   Алерген   LUs   Кл.
1   ДПМК(D.pt.)    94   2
2   ДПМК(D.far.)   135   2
3   Aspergillius   25   1/0
4   Cladosporium   151   3
5   Кон   80   2
6   Куче   162   3
7   Котка   149   3
8   Тимотейка   166   3
9   Пелин   99   2
10   Бреза   193   3
11   Яйце(белтък)   145   3
12   Мляко краве   173   3
13   Риба   178   3
14   Брашно   184   3
15   Ориз   182   3
16   Соя   162   3
17   Фъстъци   172   3
18   Картофи   222   3
19   Ябълки    >300   4
20   моркови   207   3


Класификация на силата на реакциите
Ниво на спец. IgE   клас   LUs
Много високо   4   >242
Високо   3   143-242
Умерено   2   66-142
Ниско   1   27-65
Много ниско   1/0   12-26
Неустановимо   0   1-11

# 6
  • Мнения: 18 542
Когато ходихме на преглед при доц. Иван Тодоров (завеждащ детската УНГ в ИСУЛ), той ми каза, че кръвния тест бил много точен и даже много хора дори не знаели че има такъв и че лично той е дал 125 лв. за такъв тест за внучката си.
Тодоров лекува внучката си при Мустаков до колкото разбрах от него, а Мустаков ни назначи теста по-готе, та със сигутност говорим за един и същ.

# 7
  • Мнения: 144
Здравейте,
И ние с моето момиченце имаме проблеми с алергия. Когато беше на 45 дни и поставиха диагноза алергия към белтък на кравето мляко. Лекувахме се при доц. Маринова в университетска педиатрия. 6 месеца бяхме на строга диета. Няма да обяснявам какъв кошмар изживях. Детето отслабна и от тогава си варви слабичака, дребна и много злояда. Както и да е -през тези месеци състоянието и не се подобри. Продължи да бъде обсипана с обриви по цялото тяло. След толкова много време ни изпратиха на кожен - диагнозата беше себуреен дерматит вдетска възраст. Понеже не бил лекуван и прогресирал. За две седмици детето се оправи. И така до преди един месец, когато обривите започнаха да се появяват пак. Сега съм под пара, защото детето зверски се чеше и цялото е в пъпки.
След като на дълго ви разказах за нашата случка, исках да кажа, че сериозно се замислям за тест. Честно да ви кажа никой от лекарите при които бяхме, вкл. и Мустаков не ни спомена за него. Разбирам че има такъв сега влизайки в темата.
Канкретното питане е: трябва ли да имам назначение за теста от лекар, било то джипи или специалист?

# 8
  • Мнения: 8 585
Здравей Чета...
Надявам се Бо да е добре вече...
За останалото не искам да коментирам защото ми става мъчно и болно...

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 526
Канкретното питане е: трябва ли да имам назначение за теста от лекар, било то джипи или специалист?
Здрасти и от мен. За назначението за теста не мога да ти кажа със сигурност в момента. На мен за този тест ми каза д-р Румяна Рачева, която работи с Мустаков в един кабинет. След 7 дни трябва да й се обаждам за теста и ако не ти е късно до тогава, ще пиша пак във форума. 
Цитат
Специално искам да благодаря на Чета за подробната информация за теста.    bouquet

# 10
  • Мнения: 144
В никакъв случай не ми е късно. ще следя темата.
Благодаря ти.

Общи условия

Активация на акаунт