Какво имате в домашната аптечка?

  • 7 343
  • 31
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 854
Имайки предвид, че доста от лекарства в чужбина са с рецепта, а понякога самите ние можем да подобрим сьстоянието си, както и това на близките ни, е важно домашната ни аптечка да е снабдена с лекарства от пьрва необходимост, както и други такива, които могат да ни вдигнат на крак или да ни облекчат моментната болка например. дори и такива на хомеопатична основа. Аз сьм принципно здрава, но тази година ни се наложи няколко пьти да посещаваме чичо доктора и в повечето от случаите ако имах налични медикаменти в домашната аптечка, можех и сама да си помогна. Когато питам някой в БГ, най-често майка ми, лекарствата там се казват по един начин, а в Западна Ервопа по друг, особено пьк антибиотиците, затова незнам оттук какво да купувам.
Та, момичета, какви лекарства имате в домашната аптечка и в кои случай ги ползвате?

пс: Отсега сьм си намислила, да си спретна списьк с лекарства който да си купя когато се прибера в БГ и затова ще ми е полезно да споделите вашето медикаментозно богатство Grinning.

# 1
  • Мнения: 3 491
Нашите лекарства повечето са за смъкване на температура или за настинка, при това са все американски, така че едва ли ти вършат работа. Но ако можех, бих си доставила от България антибиотичен крем (тетрациклин) за разни поводи като по-дълбока рана или конюнктивит например (с последното се боря в момента). Бих си взела също борова вода за промивка на очите, пак заради конюнктивит, защото тук нещо не си намерих като търсех.

# 2
  • Мнения: 1 854
Нашите лекарства повечето са за смъкване на температура или за настинка, при това са все американски, така че едва ли ти вършат работа.

Какво ползваш за смькване на температура или за настинка?

# 3
  • Мнения: 2 452
Аз нямам особен запас от лекарства, защото обикновено не ми се налага да ползвам и ако съм взела нещо му изтича трайността преди да го използвам, но по принцип в "аптечката" имам:
- парацетамол  детски, сироп, капки, дъвчащи таблетки, свещички
- парацетамол "колд", т.е. комбиниран с антихистамин + псевдоефедрин
- ибупрофен, детски сироп
- сироп за кашлица, детски (не ги тача много)
- антихистамин второ поколение (т.е. неседиращ) детски сироп
- гравол (dymenhydrinate) - противоповръщащо средство, детски в таблетки за    
  дъвчене, свещички и сироп
- детски витамини
- парацетамол за възрастни в различни дози и форми (гел, таблетка и т.н.)
- парацетамол "колд" за възрастни
- капки за нос (пръскало за нос)
- противовъзпалителни (диклофенак дуо)
- таблетки за смучене при болно гърло (имаме различни вариации)
- витамини
- различни видове таблетки, съдържащи цинк, кю10, и рибено масло и др.
- прахчета за разтваряне с гореща вода при настинка (съдържат парацетамол, антихистамин и псевдоефедрин)
- неседиращ антихистамин за възрастни
- антиацидни средства (има голяма вариация; ние ползваме от тези без алуминий)
- имаме и няколко вида сиропи за кашлица, които са специфични за тук и няма да ги цитирам.

Освен тези имаме и специализирани, които приемаме с рецепта, но не за тях става въпрос тук, така че ще ги пропусна.

По принцип аз съм много ПРОТИВ самолечението с антибиотици, обикновено си нося от България широкоспектърен пеницилинов антибиотик, доксициклин, бисептол и метронидазол, но не ги ползвам. Стоят си в шкафа "за всеки случай".

# 4
  • Мнения: 7 605
Нямам много в апте4ката си....раzни продукти с парацетамол като Ефералган, Фервекс и 4ист Парацетамол, бонбони zа гърло (например Неоангин), крем zа носа (при настинка), имодиум zа раzтройство  Embarassed  витамин C и една есенция на мента zа инхалаzий и др.  Друго нема, антибиотици пък най малко Ще складирам тук, ако наистина се раzболея по сериоzно отивам на лекар, те не са у4или zа ниЩо, а с антибиотици Шега не бива, не бива да се вzемат 4есто.

Така 4е обЩо вzето имаме само такива работи, които се продават беz рецепта.

# 5
  • Мнения: 1 854
Лаура, благодаря ти за полезния списьк.
Ползвала ли си антибиотика Amoxicillin, а в БГ го наричали Ospamox?Помага при пневмония, бронхит, а сьщо така настинка и грип. Мьжьт ми в момента не се чувства добре, няма Т, а гори, не му се поврьща, няма вьзпалено гьрло и кашлица, но е отпаднал и цял ден е като парцал. И една позната ми предлага да ми даде Ospamox, аз и имам доверие с лекарствата, при нейното семейство помага и вдига на крак, но незнам при нас дали ще е така. Дано утре да сме по добре, че хич не му се ходи по доктори.

# 6
  • Мнения: 1 854
имодиум zа раzтройство  Embarassed  

аз имам NORIT за тази цел. Но ето, да не се налага, но ще взема и имодиум, щом като сте го изпробвали и лекува.Мерси.

# 7
  • Мнения: 3 491
Нашите лекарства повечето са за смъкване на температура или за настинка, при това са все американски, така че едва ли ти вършат работа.

Какво ползваш за смькване на температура или за настинка?
Tylenol или Motrin за смъкване на температура, PediaCare за настинка при децата, Tylenol Cold за настинка при нас.

# 8
  • Мнения: 3 491
Цитат на: Оранжево небето link=topic=57786.msg1055979#msg1055979 date=1133395041
Ползвала ли си антибиотика Amoxicillin, а в БГ го наричали Ospamox?[quote
Тук са го изписвали на децата за инфекция на ухото, и веднъж на мъжа ми и майка ми за продължителен грип.

# 9
  • Мнения: 7 091
Лаура, благодаря ти за полезния списьк.
Ползвала ли си антибиотика Amoxicillin, а в БГ го наричали Ospamox?Помага при пневмония, бронхит, а сьщо така настинка и грип. Мьжьт ми в момента не се чувства добре, няма Т, а гори, не му се поврьща, няма вьзпалено гьрло и кашлица, но е отпаднал и цял ден е като парцал. И една позната ми предлага да ми даде Ospamox, аз и имам доверие с лекарствата, при нейното семейство помага и вдига на крак, но незнам при нас дали ще е така. Дано утре да сме по добре, че хич не му се ходи по доктори.

Аз си имам Оспамокс , но в случая на мъжа ти не е добра идея според мен да се дава антибиотик, защото прилича на вирусна инфекция и не само че няма с нищо да му помогне, но и може да удължи процеса на възстановяване. Повече течности, един масаж и витамини...

# 10
  • Мнения: 7 605
имодиум zа раzтройство  Embarassed  

аз имам NORIT за тази цел. Но ето, да не се налага, но ще взема и имодиум, щом като сте го изпробвали и лекува.Мерси.

Ние го имаме само zаЩото на ли 4есто пътуваме в по екzоти4ни страни, та zа там го вzимаме. Но слава богу и двамата сме със zдрави стомаzи и по4ти винаги иzхвърлям цялата опаковка когато е иzтекъл срокът.
Имам и едно хомеопати4но лекарство среЩу пътни4еска болест, zаЩото и двамата сме Scuba Divers и понякога, докато иzлеzем с кораб4ето в откритото море...... Sick  Sick  Sick   Laughing

# 11
  • Мнения: 4 399
Ами съдържанието на нашата аптечка май е доста оскъдно. Има предимно разни изостанали лекарства от предишни заболявания, лейкопласт и разни превързочни материали. От време на време я прочиствам, много мразя това мероприятие.  Confused Пратих мъжа ми да купи нещо срещу изгаряне след като един път добре се опърлих и той ми донесе някакъв мизерен бебешки крем. Толкова му дали от аптеката и с това моя порив за обзавеждане на аптечката беше пресечен.
От БГ купувам много прозаични неща: аспирин, амидофен, аналгин и 1-2 неща за главоболие. Преди купувах Седалгин Нео, но от известно време го водят страшен опиат и се продава само с някакви много специални резепти. Антибиотик никога не купувам без рецепта.

Докато ходех на работа имах служебен достъп до база данни с лекарствена информация за повечето регистрирани лекарства в света и под каква търговска марка се продават в различните страни, така че ориентирането в различните имена не ми е било проблем. Това е едно от нещата които най-много ще ми липсват сега когато съм си вкъщи, но ще трябва да се справяме някак си. В БГ има много лекарства които изобщо не се продават тука под каквато и да било форма и нямат аналог. Малко не ми е ясно как точно действа там лекарственото лицензиране, но при всички случи не е особено стриктно.   33uuНо не искам да го коментирам, че ще се появят обидени, просто внимавайте с подобни лекарства.

# 12
  • Мнения: 7 091
имодиум zа раzтройство  Embarassed  

аз имам NORIT за тази цел. Но ето, да не се налага, но ще взема и имодиум, щом като сте го изпробвали и лекува.Мерси.

Имодиум има и в САЩ, съвсем скоро видях в Price Chopper без рецепта. Само споменавам да знаеш...

# 13
  • Мнения: 2 452
Лаура, благодаря ти за полезния списьк.
Ползвала ли си антибиотика Amoxicillin, а в БГ го наричали Ospamox?Помага при пневмония, бронхит, а сьщо така настинка и грип. Мьжьт ми в момента не се чувства добре, няма Т, а гори, не му се поврьща, няма вьзпалено гьрло и кашлица, но е отпаднал и цял ден е като парцал. И една позната ми предлага да ми даде Ospamox, аз и имам доверие с лекарствата, при нейното семейство помага и вдига на крак, но незнам при нас дали ще е така. Дано утре да сме по добре, че хич не му се ходи по доктори.

Това е Амопен (ако си го чувала). Широкоспектърен пеницилинов антибиотик; аз не бих пила антибиотик без причина. Не би помогнал при настинка и грип, защото те са вирусни инфекции, т.е. не се повлияват от антибиотик. Както се казва, 7 дни с лекар, една седмица без лекар. Не му давай антибиотик според мен. Изчакайте. Аз тази есен няколко пъти се боря с такива инфекции, както при мен така и при Изабела и съпруга ми; при нас обикн. траят 1-2 дни. Аз давам горещата напитка, която избропих по-горе (парацетамол с антихистамин и псевдоефедрин), но само вечер, защото има седативно действие и нарушава координацията, т.е. не се препоръчва шофиране при приемането й и обикновено след ден-два сме о.к. Почивка, горещи течности, гореща вана; антибиотик - само при реална нужда.

# 14
  • Мнения: 7 605
аз не бих пила антибиотик без причина. Не би помогнал при настинка и грип, защото те са вирусни инфекции, т.е. не се повлияват от антибиотик. Както се казва, 7 дни с лекар, една седмица без лекар. Не му давай антибиотик според мен. Изчакайте. Аз тази есен няколко пъти се боря с такива инфекции, както при мен така и при Изабела и съпруга ми; при нас обикн. траят 1-2 дни. Аз давам горещата напитка, която избропих по-горе (парацетамол с антихистамин и псевдоефедрин), но само вечер, защото има седативно действие и нарушава координацията, т.е. не се препоръчва шофиране при приемането й и обикновено след ден-два сме о.к. Почивка, горещи течности, гореща вана; антибиотик - само при реална нужда.


Много добре си го каzала, браво. Аz имам пресен опит, иzкарах синуzит миналата седмица беz да пия и едно единствено хап4е. Ходих на лекар, иzписаха ми 5 лекарства между които и един антибиотик, но аz така и не посмях да ги пия. Полу4их ги в петък след обяд а от в4ера ниЩо ми няма, единствено с инхалаций, гореЩ лимон, по4ивки и иzплакване на синуzите с вода с морска сол се оправих и съм много доволна 4е не пиех лекарствата, с тях едва ли Щях да се оправям по бърzо....

Общи условия

Активация на акаунт