Спират ли майчинството при пускане на ясла?

  • 73 353
  • 249
  •   1
Отговори
  • Мнения: 87
Здравейте! Предполагам, че темата ми не е за този раздел,но не можах да намеря къде да я публикувам. Всъщност въпросът ми е съвсем прост и предполагам, че ще ми отговорите бързо- когато пусна детето си на ясла, спират ли ми майчинството?
Благодаря ви, много ще ми помогнете!   bouquet

# 1
  • Мнения: 4 965
Да. Трябва да подадеш съответните документи - питай в "Майчинството счетоводно" за подробностите. Ако не си подадеш декларация и продължиш да получаваш пари, после ги връщаш с лихвите, а е възможно вбъдеще да има и по-строги санкции. Peace

# 2
  • Мнения: 15 379
Да, спират го.

# 3
  • малко градче
  • Мнения: 188
Не го спират, но после го връщаш с 30% лихва. Подаваш си декларация по чл.54 и ти се превежда половин майчинство. Но трябва да си пуснеш отпуската  и като изтече( ако държиш да я ползваш естествено) да се върнеш на работа.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Те не ти го спират, защото няма от къде да знаят, че детето ти е на ясла. Ти си длъжна да си подадеш декларация чрез работодателя, че детето ти посещава детско заведение. Като започне яслата до навършване на 2 год, ако работиш или си в платен отпуск (ако си безработна или в болничен не важи) получаваш 1/2 майчинство. Всичко това за държавните ясли. Ако е частна ясла няма връзка, получаваш си майчинството.

# 5
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 730
Това за частната пак не е сигурно. Нещо и там са тръгнали да проверяват.
Ако се върнете на работа ще си взимате 50% отт майчинските до навършване на 2 години на детето.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Не е въпроса в проверяването. Просто ако детето ти е в часта ясла по закон не ти спират майчинството, защото частните ясли не са на държавна издръжка. Това естествено ако не се върнеш на работа. Ако се върнеш на работа няма как да взимаш майчинство без значение дали детето е на ясла или не (освен ако не работиш на черно без договор).

# 7
  • Мнения: 472
Ако се върнеш на работа и детето ти е на ясла получаваш половината майчинстово/120 лв/

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Не е въпроса в проверяването. Просто ако детето ти е в часта ясла по закон не ти спират майчинството, защото частните ясли не са на държавна издръжка.

да,така е

частните ясли не се дотират от държавата и съответно НОИ не търси сметка кои деца ги посещават
вече ако частната ясла ползва дотации,е друга работа

идеята е,че за едно дете държавате не може да плаща два пъти
един път майчинството
втория път яслата

# 9
  • Мнения: 98
Само да уточня нещо. Когато пуснете детето на ясла и сте в болничен за бременност и раждане пак си получавате половината майчинство, след като подадете нужните документи. За друг вид болничен не съм запозната дали би могло да стане. Когато имате подобни въпроси се обадете в НОИ и питайте ревизорите, аз поне така направих и ми дадоха много подробна информация.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
За друг вид болничен не съм запозната дали би могло да стане.

същото е
пак се получава 120 лв

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
За друг вид болничен не съм запозната дали би могло да стане.

същото е
пак се получава 120 лв

Това не е вярно. По време на друг болничен не се получава майчинство. Майчинството е обезщтетение за това че не ходиш на работа. Болничният също. Не може да ти плащат 2 вида обезщетение за един и същи период. За времето на болничния не се изплаща майчинство, после като свърши пак си продължава.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

Това не е вярно. По време на друг болничен не се получава майчинство. Майчинството е обезщтетение за това че не ходиш на работа. Болничният също. Не може да ти плащат 2 вида обезщетение за един и същи период. За времето на болничния не се изплаща майчинство, после като свърши пак си продължава.

разбира се,че е вярно-по време на всеки болничен се получават 120 те лв
помисли пак,прочети и пиши проверени неща
не заблуждавай

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ок, няма да споря. На мен са ми го спирали по време на болничен. Най-добре, който го интересува да пита в НОИ.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ок, няма да споря. На мен са ми го спирали по време на болничен. Най-добре, който го интересува да пита в НОИ.

спряли са ти обезщетението,защото не си подала прил 4 за 120 те лв
тези пари,както и всички други,се изплащата при заявяване и подаване на нужните документи
ползването на болничен не е достатъчно-подава се прил 4

на мен лично по време на отпуска за гледане на дете до 2 г ми изплащаха болничен за общо заболяване за 2 месеца + 120 те лв
ама явно съм с връзки  Joy

не изхождам само от личния случай,а чисто професионално  Wink

Общи условия

Активация на акаунт