Отговори
# 135
# 136
  • Мнения: 104
kremito, Lady Brinne, Aнна - благодаря за отговорите!   bouquet

# 137
  • Мнения: 26
zdraveite,v otpusk po mai4instvo sam i iskam sled kato mi iztekat 2 te godini da me sakratqt.ta vaprosa mi e kolko vreme 6te imam pravo na obez6tetenie i kolko meseca nazad se vzemat za baza na iz4islenie za obz6tetenieto.imam trudov staj s mai4instvoto 13 godini Simple Smile

--------------
Пишете на кирилица.

Последна редакция: вт, 19 фев 2013, 11:27 от AnMary

# 138
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
По принцип съкращението ще стане трудно, дори с ваше съгласие.Това е по-благоприятния вариант за Вас и ще имате право на обезщетение от БТ 9 месеца.Изчислява се върху дохода от последните 24 месеца, като за месеците на 240лв. се взема предвид МРЗ за периода.

# 139
  • Мнения: 2
Здравейте,моя случай е такъв: Върнах се на работа след първата годинка на детето.Преди получавах минимална работна заплата, а сега иска да ме осигурява на 6 часа и да получавам приблизително половината от минималната РЗ?! Има ли право работодателят така да постъпва?

# 140
  • София
  • Мнения: 1 262
Без твоя подпис - не може  Peace

# 141
  • Мнения: 7
Здравейте и от мен Simple Smile Моят случай не е много по-различен от тези на останалите момичета, но да попитам все пак....В края на април ми свършва майчинството и трябва да се върна на работа. Но си правя планове в края на лятото да замина да живея в друг град, затова не ме устройва да си пусна двата месеца отпуска(която всъщност ще приключи на 26-ти юни), да работя няма и два месеца и като замина, да нямам сигурен доход, преди да си намеря работа там. Затова ми се иска да си изкарам въпросната отпуска и после да ме пратят на борсата, за да имам някакъв доход-сигурен, докато си намеря работа там. Преди няколко месеца се наложи да отида до работа и да говоря със счетоводителката. Между другото, тя ме попит, дали възнамерявам да си пускам отпуската след майчинството, като изрично ме предупреди, че шефът едва ли ще е съгласен да ми даде двата полагащи ми се месеца отпуск и ще се наложи да ги разбия. Този вариянт не ме устройва. Има ли право да не ми позволи да си взема отпуската наведнъж, ми е първият въпрос и какво трябва да направя, за да ме съкратят и да отида на борсата за по-дълго време, и да си ползвам по-голямото обезщетение? Защото от написаното тук, разбрах, че ако е по мое желание, ще съм 4 месеца на борсата за 100 и няколко лв, което не ме устройва Sad ?

# 142
  • Мнения: 103
Момичета,моля ви за бърз съвет,че късно се сетих да се задействам май.На 18 март в понеделник ми изтичат 2 год. майчинство.Предложиха ми да ме освободят по взаимно съгласие или 6 месеца неплатен.Аз искам да ме съкратят по чл.328 за да вземам по-дълго от борсата и да ми изплатят отпуските.Днес говорих с шефката и и казах,че не искам обезщетенията(малка фирма,криза разбирам я).Обеща ми,че счетоводителката ще провери какво трябва,за да получат разрешение от Инспекцията по труда.Притеснявам се,обаче че не съм подавала молба за отпуска,казаха ми,че документите ще ги оформяме след 18 март--не е ли късно тогава?И дали да не си взема болничен за да не ме уволнят за неявяване на работа,след като още нищо не съм подписвала и молба за отпуска не съм пускала?

# 143
zdraveite imam 1 vapros na 5 april mi svar6va mai4instvoto iskam da popitam dali 6te imam pravo na sakra6tenie sled kato se osigurqvam v firma bez da sam bila na rabotila,molq da mi otgovorite

# 144
  • Мнения: 11
Здравейте! Искам да попитам какво обезщетение дължи работодателя при съкращение без предизвестие 4 заплати или 2 заплати? И трябва ли да плати отпуската за 2013г.? Януари и февруари ползвах полагащата ми се отпуска от 2-те години майчинство , март се върнах на работа и от 29 март ни съобщиха, че затварят предприятието и ни съкращават.

# 145
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
Здравейте! Искам да попитам какво обезщетение дължи работодателя при съкращение без предизвестие 4 заплати или 2 заплати? И трябва ли да плати отпуската за 2013г.? Януари и февруари ползвах полагащата ми се отпуска от 2-те години майчинство , март се върнах на работа и от 29 март ни съобщиха, че затварят предприятието и ни съкращават.

Дължи 2 заплати, за неспазеното предизвестие и за съкращението.Изплаща отпуската до момента , т.е. пропорционално на изминалите месеци (неизползвания отпуск за януари, февруари, март...до датата на прекратяване на д-ра)

# 146
  • Мнения: 6
Добър ден може да се повторя за което се извинявам но законите се менят и не знам как точно седят нещата. На 23 Април ми изтича майчинството за втората година. Тъй като се водя фиктивно на работа искам да ме съкратят и да мога да отида на бюрото като безработна и да взимам колкото ми се полага платена борса.

Бях до фирмата и ми отговориха че съкращаването при тях трябва да стане по взаимно съгласие. След това да намеря друга фирма да ме назначи за 2-3 дни на работа и те да ме съкратят за да мога да ползвал платена борса. А относно полагащата ми се отпуска се разбрахме че все едно фирмата ще ми е плати.

Въпроса ми е можели фирмата да ме съкрати и да отида на платена борса или трябва да търся друга фирма която да го направи.

Благодаря Ви за отговора  bouquet  

# 147
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025
Може и да те съкрати, но по определени членове и явно не са подходящи.При положение, че е било фиктивно според мен са в правото си.Намери си друга фирма за няколко дни, както са ти казали.

# 148
  • Мнения: 103

"Бях до фирмата и ми отговориха че съкращаването при тях трябва да стане по взаимно съгласие. След това да намеря друга фирма да ме назначи за 2-3 дни на работа и те да ме съкратят за да мога да ползвал платена борса. А относно полагащата ми се отпуска се разбрахме че все едно фирмата ще ми е плати."      При мен е същото положение.Може ли това да стане в един и същи ден?Да те съкратят по взаимно съгласие,после да те назначат,по чл.67,мисля че беше за 10 дни,примерно- и да те съкратят веднага,след като са ти платили отпуските?Моето майчинство изтече преди 3 седмици и в момента съм в безтегловност.

# 149
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 025

При мен е същото положение.Може ли това да стане в един и същи ден?Да те съкратят по взаимно съгласие,после да те назначат,по чл.67,мисля че беше за 10 дни,примерно- и да те съкратят веднага,след като са ти платили отпуските?Моето майчинство изтече преди 3 седмици и в момента съм в безтегловност.

Може да те назначат със срок на изпитване и да те прекратят по чл.71, това също е вариант. Няма как да те назначат обаче със задна дата.

Общи условия

Активация на акаунт