Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 4 дек. 2005, 22:13 ч.

Заразна ли е настинката?

• 5 608
  • 14
  •   1
Отговори
Здравейте,всички!От доста време ме интересува въпроса дали е заразна настинката.Според някои не е,но лично аз си мисля,че след като има признаци-напр.сополи-значи не всичко е наред.Особено се притеснявам за детето да не лепне нещо от някое друго,настинало.Вие  как мислите?Благодаря предварително. newsm78

# 1
Няма настинки. Причинителя е или вирус, или бактерия. И двете са заразни, зависи в какво състояние е имунната система на човек и какъв контакт има с болния.

# 2
Абе,и аз така мисля,но доста хора се опитваха да ме убедят в противното.

# 3
  • Ланкър, планините Овнерог
Няма настинки. Причинителя е или вирус, или бактерия. И двете са заразни, зависи в какво състояние е имунната система на човек и какъв контакт има с болния.

Точно така, това съм го чувала/ чела от лекар. Просто, ако имунната ти система е отслабнала/ако например си се намръзнала/, по-лесно хващаш вирусите.

# 4
  • високо
абсолютно вярно. установено е, че така наречените простудни заболявания се причиняват от миниатюрни вируси. ако организмът е по-слаб не може да се пребори с тях и "настива".

# 5
  • usa
И аз знам, че са заразни. Поради тази причина т.нар. настинки не подминават и разни местенца като Флорида и Kалифорния, където уж няма зима . Mr. Green

# 6
Благодаря ви за отговорите! Simple SmileНаистина е успокоение да знам,че не само аз мисля така.

# 7
  • София
"Настинките" не са заразни.... но когато организма се охлади примерно или поседиш изпотен на течение те нападат вирусите.... отслабва имунната система и те тръшва някое грипче. Затова при такива състояния е добре да седиш на топло. А иначе настинките не са болести сами по зебе си... Това е малко като мита, че ако ходиш без шапка ще те тръшне менингит Shocked

# 8
Заразни са до толкова, че ако ти се изкиха или изкашля някой настинал в лицето например, по въздушно-капков път ще ти предаде вируса и ако последният попадне в твоята носоглътка и ти се преохладиш, има реална опасност да развиеш точно "неговата" настинка, т.е. породена от същия вирус Simple Smile Точно така се заразяват и дечицата като си играят, а те са с по-слаба имунна система (или по-точно още неузряла) и по-лесно се разболяват. Но пък от друга страна сдобиват и имунитет към прекараните вече вируси.

# 9
  • USA, New Jersey
Това за вирусите и бактериите е така, но когато на човек му е студено, тялото започва веднага да образува секрети, като сополи например и това не озбначава че е заразно, защото няма непременно вирус или бактерия.

# 10
  • София
"Настинка" е стара дума от тогава когато не се е знаело, че това състояние се причинява от вируси.

Мен снаха ми ми се разсърди доста, че я помолих да си тръгнат (те живеят под нас) когато племенничката ми (3 год) почна да киха в лицето на Севда, а освен това на предишния ден имала температура, очите и бяха зачервени, а и кашляше. Докторката им била казала, че е само настинала. Ама май не бяха питали дали това е заразно. Оплаках си се, но мисля че бях права.

# 11
  • Ottawa, Canada
"Настинките" не са заразни.... но когато организма се охлади примерно или поседиш изпотен на течение те нападат вирусите.... отслабва имунната система и те тръшва някое грипче. Затова при такива състояния е добре да седиш на топло. А иначе настинките не са болести сами по зебе си... Това е малко като мита, че ако ходиш без шапка ще те тръшне менингит Shocked

Оказва се обаче, че "настинките" може да доведат до вирусна инфекция  (противно на доскорошното схващане). Това е някакво ново проучване, публикувано наскоро, но не

# 12
  • Алпите
Вирусите са заразни. Бактериите- мисля, че не (това е вторична инфекция, вследствие на вирусната). "Настиването" може да подпомогне инфекцията (кръвоносните съдове се свиват от студа, което затруднява кръвоснабдяването, вследствие на което имунитета спада). Така че и заразата, и настиването имат своето място при простудните заболявания.

# 13
  • Sofia
Но пък от друга страна сдобиват и имунитет към прекараните вече вируси.

Ще си позволя да те допълня, ама в ролята на тези, за които чашата е наполовина празна  Wink
Уви, малко са вирусите, към които се придобива траен имунитет. А и честото боледуване не е много хубаво - има наистина някои предимства, ама и недостатъци не е като да няма...
Уф, точно в момента съм скарана с една близка роднина на тази тема - каквото ще да е, не ми е приятно умишлено да ми идва болна при децата. Достатъчно са им случайните заразявания...

# 14
Но пък от друга страна сдобиват и имунитет към прекараните вече вируси.

Ще си позволя да те допълня, ама в ролята на тези, за които чашата е наполовина празна  Wink
Уви, малко са вирусите, към които се придобива траен имунитет. А и честото боледуване не е много хубаво - има наистина някои предимства, ама и недостатъци не е като да няма...
Уф, точно в момента съм скарана с една близка роднина на тази тема - каквото ще да е, не ми е приятно умишлено да ми идва болна при децата. Достатъчно са им случайните заразявания...

Е, чак пък умишлено наистина нЕма нужда Simple Smile

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт