Въпрос за болничните

  • 2 999
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 029
Цитат на: Mushu
С риск да ядосам някого, защото това майчинство се дъвчи от сума време, искам някой да ми каже как стоят нещата в моя случай:
Имам трудов договор, но понеже тази година завърших и не съм работила досега трябваше 6те месеца да ги натрупам тази година, затова подписах договора на 01.07 с мисълта, че до 01.01.2005 ще са се събрали 6 месеца. Обаче тези 45 дни преди раждането - те стаж ли се водят или не? Ако не, има ли начин да не излизам болнични?Тоест аз реално пак ще съм си в къщи, но за пред социалните е всичко.


както някой беше казал 45-те дни, както и следващите, след раждането, въобще всеки един болничен, независимо какъв е се зачита за трудов стаж.

# 16
  • Мнения: 24
А и другото, което пропуснах да кажа е за продължителността на майчинските - на работа можеш да се върнеш, когато искаш след раждането. Не е казано, че трябва няколко години да те няма. Отново е въпрос на избор ...

# 17
  • София
  • Мнения: 1 121
Точно така е. Ако се върнеш на работа ти се изплащат само 50% от майчинството в този случай.

# 18
  • Мнения: 24
Не споря. Това, което казвате е така. Води се стаж. Аз се включих в темата по повод обясненията. Но както и да е!Реално предпочитам да взимам заплатата си пред майчинските. Стига да мога ... А освен това се стига и до въпрос на договорка с работодателя.

# 19
  • София
  • Мнения: 6 551
Ама, който иска нека да си работи - никой не може да го спре - представяш си болничния и си ходиш на работа (даже вземаш и повече парички Twisted Evil , защото болничните за бременност и раждане се заплащат 90%, но в/у тях не се дължат осигурителни вноски за сметка на лицето - помолете счетките да ви го изчислят и ще видите, че съм права- поне в 85% от случаите е така)
А за това дали е задължително да се вземат тези болнични - считам ,че да - миналата година моя приятелка също с близначки роди 2 дни преди да влезе в 45-те дни преди раждането и после голям зор видя докато й издадат болничен за след раждането общо за 87 дни (45+42).
Аз също мислех да си бачкам до края реално, но да си представя и болничен, вярвайте ми от 3 дни съм като парцал и само чакам да дойде 15.09- все пак мнението ми не е супер меродавно, щото нося две бебета  Laughing

# 20
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Bibi,ако представиш болничен и ходиш на работа няма да ти дават заплата,а само пари от болничния.Кой работодател ще се мине така?!Аз работя в огромна фирма, всичко по осигуряване и изплащане е на 6,като в държавно предприятие, но като попитах за този номер само дето не ми се изсмяха Wink
А на останалите "какво значи задължително" се ОТКАЗВААААААААААААААААААМ да обяснявам Wink  Wink  Wink  Simple Smile

# 21
  • София
  • Мнения: 1 121
При мен днес се появи проблем и аз ще помоля за съвет какво да правя. Оказа се, че договора ми е за 6 месеца изпитателен срок, считано от 01.07.04. Регистрирали са го в НОИ без мой подпис и научих миналата седмица, че въобще имам трудов договор. Доста немърливи работодатели, ама са едни борчета, едни групировки, не смея да се разправям. Та освен, че е за 6 месеца, е и на 4-часов работен ден за 65 лв. Дали не мога да задържа трудовата книжка в себе си и да се осигурявам и в друга фирма, пак на 4 часа, но за повече пари и при безсрочен договор? И ако го направя откъде ще получавам болничните и после майчинството?
Допълвам само, че лекарката ми има желание да ми издава болнични до 5я месец поне, ако това има значение де.
Благодаря предварително за отговорите.

# 22
  • София
  • Мнения: 6 551
Да де Биляна, може би не съм се изразила правилно - ще ти плащат болничния есетествено (обезщетението, което р-дателя тегли от НОИ), не реалната РЗ, но при мен се получава така, че като изляза в болнични ще вземам с 20-30 лв повече, проиграхме случаи и с РЗ по-ниска от моята и пак се оказа, че разликата е в полза на майката, но по-малка.
Взимаш по-малко парички от реалната си РЗ, само ако си вземал над 1000 лв. РЗ, и разликата е съвсем малка.
затова казах, че всеки може да си направи с-ката, като помоли в счетоводството да му изчислят болничиня.
Аз например в юни бях 10 дни в "нормални болнични" и пак взех повече пари, защото пък като ми върнаха базата 6 месеца назад влезе и м. декември, през които съм вземала премии в/у които са внасяни осигуровки, на това последното е малко извън темата Laughing .
А ако р-дателя е свестен и фирмата го позволява може да има и бонус (т.е. ако има начин да ти дават нещо отгоре, щото в държ. предприятия май няма  Sad ) - моят например ми каза, че ако ходя по време на болничния ще ми плаща обезщетението, което тегли от НОИ и ще пусне граждански договор на майка ми например

# 23
  • София
  • Мнения: 6 551
Ани, мисля, че в НОИ ще ти искат съгласието на първия р-дател за да се осигуряваш и по втори трудов договорв, поне преди в Кодекса беше така - за да работиш по втори трудов договор и съответно до се осигуряваш по него се изисква съсласието на първия р-дател.
Занеш ли, че май не съм права -тук не пише, че се изисква съгласието на първия виж това:
Раздел IX
Допълнителен труд по трудов договор
Чл. 108 - 109. (Отм., ДВ, бр. 100 от 1992 г.).
Допълнителен труд при същия работодател
Чл. 110. (Изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работникът или служителят може да сключи трудов договор с работодателя, при когото работи, за извършване на работа, която не е в кръга на неговите трудови задължения, извън установеното за него работно време.
Допълнителен труд при друг работодател
Чл. 111. (Изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г., бр. 25 от 2001 г.) Работникът или служителят може да сключва трудови договори и с други работодатели за извършване на работа извън установеното за него работно време по основното трудово правоотношение (външно съвместителство), освен ако не е уговорено друго в индивидуалния му трудов договор по основното му трудово правоотношение
.
Забрана за полагане на допълнителен труд
Чл. 112. (Изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Забранява се полагането на допълнителен труд от работници или служители, които са:
1. водачи на превозни средства;
2. заети в опасни или вредни за здравето условия - за работа при същите или при други опасни или вредни условия;
3. определени в закон или в акт на Министерския съвет.
Работно време по трудов договор за допълнителен труд
Чл. 113. Максималната продължителност на работното време по трудов договор за допълнителен труд заедно с продължителността на работното време по основното трудово правоотношение не може да нарушава установената от този кодекс минимална непрекъсната междудневна и междуседмична почивка.
Чл. 113. (1) (Предишен текст на чл. 113, ДВ, бр. 52 от 2004 г. - в сила от 01.08.2004 г.) Максималната продължителност на работното време по трудов договор за допълнителен труд заедно с продължителността на работното време по основното трудово правоотношение не може да нарушава установената от този кодекс минимална непрекъсната междудневна и междуседмична почивка.
(2) (Нова, ДВ, бр. 52 от 2004 г. - в сила от 01.08.2004 г.) В случаите по ал. 1 при подневно изчисляване на работното време продължителността на работната седмица не може да бъде повече от 48 часа, а за ненавършилите 18-годишна възраст работници и служители - не повече от 40 часа.
Чл. 114. (Изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г.; отм., бр. 110 от 1999 г.).

# 24
  • Мнения: 854
Благодаря много за отговорите!Сега ако някой ми каже дали тоя 6месечен стаж е за да си получавам майчинството след тези 135 дни болничен или ми трябва и за самия болничен, ще съм много благодарна  Embarassed Благодаря още веднъж!

# 25
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Можеш да работиш и на втори, дори на трети договор /трудов илил граждански/, но когато работния ден е повече от  часа става съмнително за НОИ.
Трудовата книжка не може да се задържа от работодателя. По Кодекс на труда в случай на задължане ти се дължи обезщетение.
Съгласно действащото в момента законодателство за 6 месеца трудов стаж ти се признава 6 месеца  с отработени най-малко по 8 часа. След като те осигуряват на 4 часа, тези 6 месеца ще ти се зачетата за 3 месеца осигурителен стаж.
Когато работиш при няколко работодатели по трудов договор трябва да си вземеш болнични листове за всяка от фирмите. Те са длъжни да ти го изплатят, защото те осигуряват за всички осигурителни случаи. Обезщетението за болнични за бременност и раждане не може да бъде по-малко от 120 лв. /Ако по изчисления се получава, че трябва да получиш 50,60,70,80 лв. трябва да ти изплатят 120 лв., които теглят от НОИ и те осигуряват на тях/. Майчинството се изплаща от основния работодател.

# 26
  • София
  • Мнения: 6 551
И за двете  Laughing  - можеш да видиш тази тема я дъвахме преди седмица -две значи има 2 варианта
1. ако имаш 6 месеца стаж - придобит когато и да е не само през последната година, в твоя случай е през последната  Laughing  получаваш:  135 дни болнични, 200 лв. еднократна помощ за раждане (от социалната служба по местоживеене), 18 лв детски ежемесечно, ако доходът ви е под 200 лв. на човек от семейството и 120 лв. до навършване на 2 год възраст на детето.  
2. ако нямаш 6 месеца стаж -  получаваш:  150 лв. еднократно помощ за бременност, 200 лв. еднократна помощ за раждане (от социалната служба по местоживеене), 18 лв. детски ежемесечно, ако доходът ви е под 200 лв. на човек от семейството и 120 лв. до навършване на 1 год възраст на детето. за последната сума не съм много сигурна  Embarassed  Embarassed

# 27
  • София
  • Мнения: 1 121
Цитат на: bibi
И за двете  Laughing  - можеш да видиш тази тема я дъвахме преди седмица -две значи има 2 варианта
1. ако имаш 6 месеца стаж - придобит когато и да е не само през последната година, в твоя случай е през последната  Laughing  получаваш:  135 дни болнични, 200 лв. еднократна помощ за раждане (от социалната служба по местоживеене), 18 лв детски ежемесечно, ако доходът ви е под 200 лв. на човек от семейството и 120 лв. до навършване на 2 год възраст на детето.  


Малко уточнение: към момента на излизане в болнични (онези 45 дни преди раждане) трябва да работиш, за да ти се плаща болничния. Хубаво е да са 6 месеца преди това на висока заплата, защото размера се изчислява (както някой по-горе каза) като средния за тези 6 месеца.
Освен това имайте предвид, че всичко се случва и може да не успеете да излезете в тези 45 дни болнични и да родите по-рано. Тогава ако сами сте внасяли осигуровки на висока заплата, сметката не е на толкова положително число.

# 28
  • София
  • Мнения: 1 121
Bibi, мерси за изчерпателния отговор.

Общи условия

Активация на акаунт