Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Родители, отглеждащи сами децата си
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-3 от 3 отговора


Мнения: 6
Здравейте!Незнам дали питането ми е за тук,но незнам вече къде да питам!
Някой от вас знае ли дали се получава стипендия за ученик,който е без баща?
Едно време такива стипендии се даваха,дали някой получава такава сега?
Благодаря предварително!
Цитирай

Враца

Мнения: 6
СТИПЕНДИИ
Ученическите стипендии се получават на основание Постановление № 207 на Министерския съвет от 3.10.1994 г. за условията за получаване на стопендии от учениците след завършване на основно образование/ за учениците от профилираните гимназии след 9-ти клас/



Общи положения

Съгласно чл.1 от ПМС право на ученически стипендии и помощи имат ученици в дневна форма на обучение.
Съгласно чл.2 /1/ от ПМС № 207 стипендиите се отпускат в началото на всяка учебна година и от началото на втория учебен срок и се изплащат за времето от 1 октомври до 30 юни вкючително.
Чл.2 /2/.Отпуснатите стипендии се преразглеждат след първия учебен срок въз основа на успеха от първия срок и нова декларация за дохода.
Съгласно чл.3 от ПМС № 207 на учениците - инвалиди и на ученици без родители или само с един родител стипендия се отпуска от началото на месеца, следващ месеца, през който е възникнало основанието за получаването й и се изплаща 1 година.
Чл.3 Учениците губят право на стипендии когато:
1. прекъснат или повтарят учебната година с изключение на повтарящите по болест.
2. имат наложено наказание с решение на Педагогическия съвет.



Стипендии по успех:

Право на тези стипендии имат ученици с успех над 5.50 съответно:
- за пърия учебен срок - годишния успех от предходната година;
- за втория учебен срок - успеха от пърия учебен срок;
Документът, въз основа на който се получат тези стипендии е молба - декларация по образец от ученика с подписи от класен ръководител, родител и ученик.



Стипендии за ниски доходи

Съгласно допълнителните разпоредби на ПМС № 207:
Параграф 1 Членовете на семейството на ученика са бащата, майката, непълнолетни братя и сестри или пълнолетни/ ако са учащи/, вкючително и на платено обучение, войници и нетрудоспособни. В случай на повторен брак на майката или бащата за член на семейството се счита новия съпруг/а/.
Параграф 2 Право на тези стипендии имат ученици с успех над 4.50 и среден месечен доход на член от семейството - минималната работна заплата за предходните 6 месеца. Документът, въз основа на който се получат тези стипендии е молба - декларация по образец от ученика с подписи от класен ръководител, родител и ученик. Към молбата се прилагат документи за доходите на родителите за предходните 6 месеца . В сумата на доходите се включват получените доходи от: заплати,болнични, пенсии; обезщетения от Бюрото по труда; семейни помощи;наеми; присъдени издръжки;хонорари; стипендии/ без получаваните от ученика-декларатор/; дивиденти от акции; търговия; продажба на селскостопанска продукция и др.



Стипендии за ученици - инвалиди и за ученици без родители или само с един родител

Документът, въз основа на който се получат тези стипендии е молба - декларация по образец и приложено копие на смъртен акт на починалия родител или медицински документ за инвалидност.



Еднократни помощи

Съгласно чл.8/1/ от от ПМС № 207 по предложение на педагогическия съвет
директорът може да отпусна при особени случаи /тежко материално положение на семейството, болест и и др./ еднократни помощи до 120 лева;
2. Помощите се отпускат еднократно за 1 учебна година;
3. Общата сума на помощите е в размер на 3% от одобрените средства за изплащане на стипендии.

Параграф 5 Задължително се прави проверка на 10% от подадените документи от комисия, назначена от директора.
Параграф 6 Подалите декларация с невярно съдържание се лишават от стипендия до края на обучението.
Параграф 7 Ученици, напуснали по собствено желание или изключени и не продължват обучението си дължат връщане на получените суми/ изключение - по здравословни причини/
След събирането на документите за стипендии и проверката им от комисията, същите се предлагат и гласуват на Педагогически съвет и се изготвя заповед за отпускане на стипендии за съответния срок, а изплащането им става въз основа на ведомост срещу подписи.


Надявам се това да помогне.
Цитирай


Мнения: 6
Здравей и благодаря много!
По това ,което си писала трябва да разбирам,че стипендии получават деца само над 8 клас,така ли?За по-малките няма ли?
Цитирай

Враца

Мнения: 6
Здравей, мисля, че няма за по-малки, освен ако нещата не са различни в различните училища, но не съм чула такова нещо. Те изобщо стипендии се дават след основно образование. Моя син е в пети клас и няма.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-3 от 3 отговора