Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Реклама
  • 29 май 2011, 14:16 ч.
  • Преглеждания  8 664  Мнения  51  Онлайн  1
Отговори
  • на седмото небе
Момичета, мислим детето ни да бъде кръстено в Бачковския манастир на Успение Богородично 15.08.2011. някой знае ли дали трябва  предварително запазване на датата за кръщене там, поради факта, че това е един от най-големите християнски празници, а и храмов празник на манастира и сигурно ще има доста желаещи за кръщенета, сватби и просто хора отишли заради празника?... Знам, че тогава свалят иконата на Богородица от манастира и е винаги тъла от народ. Някоя мама правила ли е там кръщене на този ден и как е минало? Много ще съм благодарна за инфо и подробности  Hug

Реклама
# 1
  • гр. Стамболийски
В някой по-спокоен храм предполагам ще почувствате празника много по-добре. Кръщението е тайнство и тълпи от народ, който много често не знае за какво е в храма едва ли ще ви бъдат добри съ-празнуващи! 

# 2
Ние правихме там кръщене,миналата година,юли месец.
Предварителни записвания няма.
Условията,които ни поставиха бяха следните:
-да не е събота или неделя,само в делнични дни правят кръщенки
-кращенки се извършват до обяд
-и последното,което ни казаха-желателно е да не е на голям църковен празник,защото тогава имали големи навалици и съответно монасите са по-заети
Кръщенката се извършва в отделна зала на манастира,а не в сградата,в която влизат хората.
Трае не повече от 20 мин и струва 50 лв.
Ако имаш други въпроси-питай.
Само да добавя-ако си изберете обикновен делничен ден,ще усетите кръщенката наистина като  интимно и задушевно събитие.Както споменах,децата се кръщават в сградата срещу тази ,в която влизат богомолците и ще си бъдете само вие там,без тълпи непознати.

Последна редакция: пн, 30 май 2011, 14:37 от Елена Ди

# 3
  • на седмото небе
Благодаря ти, Елена Ди. Ами тази година 15 август се пада в понеделник, така че е ок, обаче това е един от големите християнски празници +това и храмов празник на манастира.... та това ми беше чуденката- дали е възможно да ни откажат и как да го разбера по-рано. И щом няма записване, какво трябва да направим, да отидем от  8 сутринта и да чакаме барабар с детето и да се редим по опашки ли!? Звучи ми доста глупаво. Не знам какъв им е принципът на Бачковския  newsm78 Мисля си, че ще кръщават пет наведнъж, но това не е от значение. Важен ми е денят и манастира за този повод
Simple Smile Определено трябва да е на Богородица 15.08., а не на някой си делничен ден  Peace

# 4
Най-добре идете 1-2 седмици по-рано и питайте дали ще има проблем за датата.
А иначе,принципа е точно такъв-отиваш сутринта към 8-9 ,обаждаш се ,че искаш да кръстят детето ти,изчакваш 10-20 минути ,докато подготвят залата и кръщенето почва.
Ние отидохме към 10 и бяхме първи,докато свърши нашата кръщенка,отвън вече имаше 3-4 деца,чакащи да ги кръстят.
Не,не кръщават няколко деца на веднъж.
В залата влизат само едното дете и гостите му,като приключат с него,тогава влизат следващите.
За кръщенката се носиха 2 хавлии,2 сапуна и 1 бутилка олио само.
П.П-Моят мъж е кръщават там преди 30 години,на 15 август точно и каго гледам снимките се изумявам.20-30 деца събличени голи и ревящи,стотина души рода и един казан-детето се потапя за секунда ,хоп-следващото,следващото.Ние също искахме да кръстим сина си на Успение Богородично,но поради тази причина се отказахме от датата.

Последна редакция: нд, 29 май 2011, 22:53 от Елена Ди

# 5
  • Пловдив
В една пловдивска тема преди време, няколко майки споделиха, че не са особено доволни от ритуала в Бачковския. Представям си на 15 какъв ще е наплива и колко ще се изнерви детето докато чака..
Можеш да се разровиш из пловдивските теми и да прочетеш отзивите.  Peace

# 6
  • и тук, и там, и въобще навсякъде
Ако не ви е далеч Черепишкия манастир, може да отидете там. Красиво е и спокойно. Иначе ние сме били на кръщене в Гложенския манастир, но не бяхме впечатлени въобще от ритуала.

# 7
  • София / Пловдив
Държите ли на Бачковския манастир?
Точно на голям празник, не бих го препоръчала по никакъв, ама по никакъв начин!

# 8
  • Deutschland/HE
Не,не кръщават няколко деца на веднъж.

освен да са си променили скоро реда, но 2009г в края на юни /не беше никакъв църковен празник/ кръщаваха по 2деца едновременно!

# 9
При нас не беше така и наистина останах очарована от ритуала.
Но пак казвам,беше обикновен делничен ден.

# 10
  • на седмото небе
Уау ами всъщност ние сме от Бургас  Laughing и ще пътуваме до Бачково специално по този повод предния ден. Затова и питам дали е възможно да останем неприятно изненадани и да ни откажат като отидем на място (въпреки че не ми се вярва много). И единия, и другия, и третия.... никой от манастирите не ни е наблизо. Държим да е Бачковският, да  Wink ама започвам да се притеснявам все повече и повече...

# 11
  • гр. Стамболийски
Има защо да се притеснявате. Преди няколко години ходихме там, не си спомням кой от по-големите празници беше и на поляната до манастира имаше катуни цигани, в коритото на чешмата по пътчето към манастира си изстудяваха бирата, а дебели сочни ромки миеха тави! Ужас! А в манастира съвсем не ни приеха добре -  искахме да останем да нощуваме и се държаха все едно ги молим да ни направят услуга, а си има хотелска част. Тръгнахме си много разочаровани.

# 12
  • София
Аз не съм специалист, но Успение Богородично е голям църковен празник, а и щом е храмовия празник на Бачковския манастир, то това е най-важният празник за манастира. Ще изнасят иконата, ще има сигурно литийно шествие и огромни тълпи народ, просто няма кой да ви обърне внимание. Всички ще участват по един или друг начин в подготовката и осъществяването на празника. По-добре изберете друг църковен празник, ако искате да правите кръщене в Бачковския манастир, или пък изберете друг храм на същата дата.

# 13
  • на седмото небе
Оооооох  Confused направо ми се избистри картинката пред очите - тълпа от народ, шествие с иконата надолу, блъсканица ииииииии взех да се отказвам  Sad
Права е Deni-meni - или датата да е друга, или мястото. Ще трябва да решим кое ни е по-важното датата Успение Богородично или храм, църква, манастир със същото или име касаещо богородица  Rolling Eyes
А и никой не каза, че е кръстил детето си там на тази дата, значи няма такива или са наистина малко  #Cussing out
Благодаря ви, момичета за съветите

# 14
  • на седмото небе
Бачковският надделя над датата  Laughing Там ще е, но на делничен юлски ден! Съпружеското тяло одобри  Heart Eyes После аз ще давам инфо как е минало.

# 15
Няма да съжалявате,убедена съм.
П.П-Ако сте решили да викате оператори и камери да заснемат кръщенето се откажете.Свещениците не допускат професионални фотографи.Не правят проблем да си направиш снимки и видео с любителския апарат.

# 16
  • на седмото небе
хах сега пък и това  Shocked ами да, мислехме да си викаме фотограф, че няма кой да снима.... избрахме си дата през юли, пада се четвъртък и си мисля, че ще сме си  сами на спокойствие в стаята за кръщенета, но пък без фотограф  ooooh! Срещу някаква платена такса за фотограф дали не пускат?

# 17
Не,не пускат дори и да платиш.При нас свещеника ни разреши на своя глава,но само с личния ни апарат,сестра ми снимаше.
Не знам дали си забелязала,но още на входа на манастира има огромна табела,на която изрично пише,че снимките в двора на манастира и в църквата са строго забранени.

Последна редакция: пн, 30 май 2011, 22:29 от Елена Ди

# 18
  • София / Пловдив
Не,не пускат дори и да платиш.....

Срещу заплащане позволяват  Laughing
Цената обаче е солена и варира в зависимост от настроението на дядо Борис  Confused

# 19
На нас категорично отказаха,дори и срещу заплащане.
Когато свърши ритуала и дойде време за разплащане ,свещеника каза:"35 лв за кръщенето,5 лв за снимките/любителски/ и 10 лв дядо поп да пие едно уиски за здравето на детето."

# 20
  • Пловдив
На нас категорично отказаха,дори и срещу заплащане.
Когато свърши ритуала и дойде време за разплащане ,свещеника каза:"35 лв за кръщенето,5 лв за снимките/любителски/ и 10 лв дядо поп да пие едно уиски за здравето на детето."

Ц,ц, ц.. и попът си изпросил пари  ooooh!

# 21
  • на седмото небе
 #Crazy хаха и дядо поп да пийнел едно... Кой е този свещеник? Дано не се паднем при същия, че ако ми каже това, ще има цирк  Laughing Значи да се допитам до дядо Борис за цената при допускане на фотограф. А доколкото съм наясно с актуалната цена на кръщене, то тя е към 60 лв в Бачковския, 5 лв за любителски снимки и 15 за камера (пак любителска).

# 22
Уау,много са вдигнали цените,почти двойно за няма и година.
А отеца се казва Мартин,но често да си призная на драго сърце му дадохме пари да се почерпи.Толкова добре ни посрещна,държеше се приятелски ,предразположи и детето,за да е спокойно.

# 23
  • София / Пловдив
Бачковският манастир отдавна не е това, което беше  Confused
Във всяко едно отношение... със съжаление го казвам, защото на подобни места не може най - важното да е парАта, колата и трапезата на свещеника...

# 24
  • Varna, Bulgaria
Включвам се и аз в темата с интерес, който лееекинко спадна след прочетеното.
Ние мислим да кръщаваме там сина ни, но през другото лято, но като чета, може и да сменим манастира  Thinking

# 25
Здравейте, момичета! Имам въпрос към правичите кръщене на Бачково.Какво точно прави кръстникът?!

# 26
  • София
Във всяко едно отношение... със съжаление го казвам, защото на подобни места не може най - важното да е парАта, колата и трапезата на свещеника...

Peace

Бях потресена при последното ми посещение там миналата пролет. Не бих стъпила отново там. Моят съвет е да не биете път - особено пък чак от Бургас, защото вероятността да натрупате негативни емоции вместо приятни спомени във важен за вас ден, е огромна Sad

# 27
  • София / Пловдив
Здравейте, момичета! Имам въпрос към правичите кръщене на Бачково.Какво точно прави кръстникът?!

Каквото на всички кръщенета, във всеки друг храм  Grinning
Пусни търсачката, има стотици теми из форума.

# 28

Бях потресена при последното ми посещение там миналата пролет. Не бих стъпила отново там. Моят съвет е да не биете път - особено пък чак от Бургас, защото вероятността да натрупате негативни емоции вместо приятни спомени във важен за вас ден, е огромна Sad
Би ли споделила защо си така разочарована.
Ние ходим доста често и нищо толкова отблъскващо не сме видели.
Да,има ги сергиите и кебапчетата,но просто ги игнорирам.

# 29
  • София

Би ли споделила защо си така разочарована.
Ние ходим доста често и нищо толкова отблъскващо не сме видели.
Да,има ги сергиите и кебапчетата,но просто ги игнорирам.

Ние бяхме просто на екскурзия. Мязаше ми на строителна площадка, половината достъпни преди време части бяха забранени, красивите насаждения - изкоренени, а на тяхно място се зидаха някакви бетонни неща - май фонтанчета. Забранените снимки дори и в двора изобщо няма да ги коментирам. За комерсиалността се присъединиш към едно по-горно мнение.
Може би тези неща вече се приемат за нормални, но аз се потресох от контраста с предното ми посещение. Виждала съм го и в други манастири. Лека-полека губя интерес да ги посещавам Sad

# 30
Аз съм ходила като дете,но нямам ясни спомени.
А сега,от 5-6 години,откакто ходим по-често гледката си е все тая-фонтани и сергии.Та затова ги приемам за нормални.

# 31
  • София
Аз съм ходила като дете,но нямам ясни спомени.
А сега,от 5-6 години,откакто ходим по-често гледката си е все тая-фонтани и сергии.Та затова ги приемам за нормални.

Peace

Това имах предвид. Аз имам по-стари спомени... Когато манастирът по правило не беше някакъв вид тържище...
Ще се опитам да намеря снимки и да покажа - точно от Бачковския. Правени съсвсем безплатно из целия манастир, вероятно само без вътрешността на църквата.

В тоя ред на мисли, по-... манастирско е все още в Черепишкия, както се спомена, в Седемте престола (пак в същия регион), донякъде в Дряновския и Клисурския (ама не съвсем)... Като гледам - до един са в нетолкова туристическата Северозападнала България... Sad

# 32
Да,би било чудесно,ако публикуваш снимки от преди.

# 33
АЗ също мисля, че Бачковския манастир е много красиво място, само дето пускат коли чак до горе и пречат на хората спокойно да се разхождат!!!

# 34
  • София
Да,би било чудесно,ако публикуваш снимки от преди.

Не обещавам, но ще опитам  Peace

---
Още нещо към авторката: категорично не го правете на храмовия празник, ако все пак решите да е там! Минавала съм на 15/08 оттам - ужас е. Циганите, разпънали софри около колите си са на километри околовръст покрай шосето. Не искам да си представям дори какво е към и в манастира.

# 35
  • Пловдив
И на нас ни се скараха предния път, че детето се снима пред един фонтан в двора.. Айде вътре разбирам, да е забранено, но в двора Crazy
Отделно, че толкова хора минават и оставят парички, а вътре таванът е черен. Да вземат малко да го почистят, а не само гаражи за мерцедеси да строят..

# 36
  • на седмото небе
в Бачковския ще е, да  Peace После ще разкажа как е минало, а и за снимки се каня, естествено. Да, храмовият празник отпадна като дата, достатъчно е, че манастирът се казва "Успение Богородично", а детето ми Анна-Мария. Избрахме си дата през юли т.е. другия месец още, делничен ден и се надявам да няма много хора.

# 37
  • на седмото небе
А относно това, че ще пътуваме чак от Бургас - ние отиваме на почивка в Родопите и ще го съчетаем с кръщене в голям манастир, естествено вторият по-големина и известност, та и в Родопи е БАЧКОВСКИЯТ Simple Smile Името му (Успение Богородично) също е символ и е "за нас", така че това е причината. Няма да е, с извинение, "гъз път да види", а ще е 2 в 1  Wink

# 38
  • София
А относно това, че ще пътуваме чак от Бургас - ние отиваме на почивка в Родопите и ще го съчетаем с кръщене в голям манастир, естествено вторият по-големина и известност, та и в Родопи е БАЧКОВСКИЯТ Simple Smile Името му (Успение Богородично) също е символ и е "за нас", така че това е причината. Няма да е, с извинение, "гъз път да види", а ще е 2 в 1  Wink

Peace

В делничен ден няма да имате проблем с тълпите. Дано уредите и снимките!
  bouquet

# 39

мила това не се отнася само за Бачковския в повечето е така.Що се отнася до кръщенето и ние кръстихме каката на 15 август държах да е голям празник,мислехме за Троянския или Дряновския,но на такъв ден претупват всичко и ги кръщават по 7-8 деца наведнъж пълна лудница е. Исках самостоятелно и отеца ми каза че може да стане към 24.00 часа тогава имал свободен час.Малко дете на 1 год.в полунощ немога да си го представя.Накрая я кръстихме в Капиновския,не е толкова голям манастир,но бяхме сами стана много добре

# 40
  • София / Пловдив

мила това не се отнася само за Бачковския в повечето е така......

Аз по принцип не обичам обобщенията.
И няма как да поставя манастирите в региона под общ знаменател, защото ситуацията не е една и съща  Wink Нямам детайлни наблюдения над всички, но до Бачковския ми се налага редовно да пътувам служебно и имам поглед как стоят нещата.
Не бих го  избрала за мой празник.
Но това не значи, че за други хора това не е правилният избор.

# 41
  • София
Само за сведение, успях да си изровя снимките отпреди 10-12 години. Те са хартиени. Може и да се търкаля някъде нещо сканирано, но не ми се рови в архивите Simple Smile Затова щракнах съответната страница и ще гледам до ден-два да пльосна снимката тука Simple Smile
/Ако някой подскаже как става това най-лесно, много ще ускори процеса Wink/

# 42
  • Pb
Преди 3 години кръщавахме сина ни в Бачковския манастир. Ако сега трябва да повторя, определено бих избрала по-спокойно място. Чакахме няколко часа докато ни дойде реда, съответно детето се изнерви (беше на година), кръщаваха на куп, по 5-6 души, беше малка лудница. Не останах никак доволна.
Другия път ще бягаме на по-тихо място.

# 43
  • на седмото небе
елхичка, не си споменала само датата... Предполагам е било на голям християнски празник. Сподели, ако обичаш Simple Smile

# 44
  • Pb
елхичка, не си споменала само датата... Предполагам е било на голям християнски празник. Сподели, ако обичаш Simple Smile

02.08.2008 - мисля, че лудницата идваше от съботния ден и от нищо друго.
Някъде в темата ми се мерна, че сега кръщавали само в делнични дни (освен, ако съм прочела грешно). И аз предпочитах спокойствието на делника (със сигурност атмосферата щеше да е коренно различна), но все пак всички роднини са на работа и нямаше как да стане. 

# 45
  • София
http://solo72.snimka.bg/children/stari.181461.23755984

Toва е през 2000г. Сега на мястото на цветята има някакво кичозно фонтанче Sad

# 46
Миналата седмица бях кръстница на Бачково! Ритуалът си беше пълен, а не претупан! Дядо Поп е много приятелски настроен и ни даде много съвети за живота и вярата в Бог! Не е вярно, че е сърдит и говори само за пари!

# 47
Ако някой иска по-конкретно инфо, питайте !

Поздрав на всички!!!

# 48
  • Пловдив
Миналата седмица бях кръстница на Бачково! Ритуалът си беше пълен, а не претупан! Дядо Поп е много приятелски настроен и ни даде много съвети за живота и вярата в Бог! Не е вярно, че е сърдит и говори само за пари!
Ти сериозно ли си мислиш, че само един поп има там? Simple Smile

# 49
Сигурно не е само един, но мисля, че кръщава само възрастния /Дадо Борис/. На колкото кръщенета съм била там, включително и на последното, винаги е бил той или поне така се е падало. Може да се бъркам, но аз имам добри впечатления лично от него!!!

# 50
  • София / Пловдив
Дядо Борис е игуменът на манастира.
Щастливка си, ако имаш положителни впечатления от него, дано повече хора случат на този късмет  Laughing

П.П. Само заради тази тема ли влезе във форума?

# 51
  • на седмото небе
Simple Smile Намерих телефонен номер и звъннах в Бачковския - 0332 722 77. Жената, която вдигна ми обясни всичко подробно и бързо. Кръщенето е 60 лв, 5 лв снимки с любителски фотоапарат, 15 лв с люб. камера, кръщенки се правят всеки ден от 11 до 16 ч. да отидем към 10 и 30 да ни кажат за по-късно и да ни пишат за кръщене. Искат две хавлии, сапун, олио, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО акта за раждане на детето и кръщелното на кръстника/цата и ако се пада делничен ден "ще  е много спокойно, няма да имате никакъв проблем" цитирах Simple Smile Значи все пак кръщават и през уикенда.  Peace Точно след месец сме там, ще видим как ще бъде. Не съм си мислела, че ще съм разочарована, дано оправдаят очакванията ни  Wink

Реклама

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт