Фотополимер или амалгама при бременност?

  • 5 091
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 312
Бременна съм и трябва да ми се направи пломба. Каква да бъде? Кое е по-опасна да се направи амалгама или фотополимер.За първата зная, че съдържа живак, което е много опосно! При направата на втората се използва един светлинен уред, който не зная лазарен ли е или не? Интересуваме най-вече, каква пламба да ми се направи, за да съм сигурна,че ще е безопасно.
Поздрави!

# 1
Съвременните пломби са фотополимерните. Grinning Няма опасност за плода.

# 2
  • Мнения: 2 529
aз мисля, че вече почти никой стоматолог не работи с амалгама. Не зная на каква основа е лампата за втърдяване на полимера, но едва ли може да има някакво вредно въздействие. Rolling Eyes

# 3
  • Linz
  • Мнения: 11 619
За първи път чувам, че амалгамата може да е вредна за плода! Не мисля, че е вярно. А къде правят още такива пломби?! Мислех, че отдавна амалгамата е излязла от употреба. При положение, че има фотополимер... просто се чудя  newsm78

# 4
  • Мнения: 6 315
Амалгамата не е излязла от употреба все още. И до колкото ми е известно е по-издръжлива и от фотополимера. Живакът в нея не е опасен за плода, амалгамата е сплав и живакът е "свързан".

Лампата с която се работи при направата на пломба от фотополимер е ултравиолетова и тя също не е вредна.

Най-добре е стоматологът да реши каква пломба да сложи, напоследък фотополимерът е предпочитан Simple Smile.

# 5
  • Мнения: 2 755
С амалгама, вече почти никой стоматолог не работи. Все пак наистина, ако говорим за здравина, май нито химиополимерните нито фотополимерните пломби, могат да се сравняват с нея, но ако говорим за естетика, то амалгамата е "бита карта". Ако толкова те притеснява амалгамата или лампата при направа на фотополимера, избери вариант - химиополимер ( бяла пломба, която не се нагрява с лампа ).

# 6
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ако амалгамата все още се използва някъде, то вероятно е заради по-ниската цена, а не защото е по-здрава. В добрите кабинети се работи с качествени материали и там въобще и не питат пациента каква пломба иска.

# 7
  • Мнения: 2 755
Ако амалгамата все още се използва някъде, то вероятно е заради по-ниската цена, а не защото е по-здрава. В добрите кабинети се работи с качествени материали и там въобще и не питат пациента каква пломба иска.
РЕНИ, няма да се впускам в спорове, още повече че не съм стоматолог, но от личен опит - имам амалгамени пломби на 20 години, а фотополимерните се е случвало да ги сменям на 5-6 години ( или падат или се отчупва по някое парче ). Стоматологът при който ходя е достатъчно добър и работи със скъпи и качествени материали, не е от немърлива работа. Той също ми е казвал, че амалгамените доста издържат, когато са направени добре, но този метод е толкова остарял и неестетичен, че никой уважаващ себе си стоматолог, не работи вече с амалгама.

# 8
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Tonita, не споря че амалгамата е по-здрава. Но явно че това не е достатъчна причина да се предпочита пред фотополимера. Мисля, че амалгамата съвсем ще излезе от употреба точно както пишеш и ти- защото е остарял и грозен материал. Просто това, че все още се използва някъде вероятно е заради по-ниската цена (поне така аз си обяснявам). Миналият месец бях на зъболекар- кабинетът е страхотен, намира се на бул. Витоша, стоматологът работи много внимателно и нито веднъж не ме попита не искам ли амалгама (направи ми 15-20 пломби), предполагам просто нямаше.

# 9
  • Мнения: 6 315
Моята стоматоложка работи с амалгама при запълване на стара амалгамена пломба, а не защото е по-евтино Wink. Пломбите по кътниците ми са предимно амалгамени и са от преди 10 години, когато се отчупи парченце от някоя е за предпочитане да се закърпи, а не да се прави нова. Поне според мен.

А и в добри и лоши кабинети - плащаме от джоба си Wink.

# 10
  • Linz
  • Мнения: 11 619
На мен ми допълниха фотополимер в отчупените амалгамени пломби.
А зълвата миналата година като си беше в БГ си смени всички стари амалгамени пломби с фотополимерни- сигурно не е толкова страшно да се направи нова по-естетична пломба.

# 11
  • София
  • Мнения: 480
     Сплавта не е химично съединение, за да бъде живакът свързан в нея. Сплавта е "смес" от метали. Лично според мен, амалгамената пломба едва ли е без странични ефекти- макар че може би са локализирани в тъканта на зъба.
А относно здравината на пломбите- абсолютно зависи от работата на зъболекаря! Имам амалгами и бели пломби (не знам точно какви, но едва ли са фотополимери) на по 20 години, правени от една великолепна зъболекарка, които все още не са мръднали и  съответно фотополимери,правени от други, които на всеки 2-3 години падат.
Избери си добър зъболекар и си направи красиви фотополимерни пломби  bouquet

# 12
  • Мнения: 2 755
... когато се отчупи парченце от някоя е за предпочитане да се закърпи, а не да се прави нова. Поне според мен...
Логично е. При смяна на пломбата се отнема още от зъба. Аз по едно време бях решила да си сменя няколко амалгамени пломби на кътниците с естетична цел, но стоматологът ми, с 2 изречения ме отказа.
РЕНИ, разбрахме се. Wink Peace
Пух, права си. Наистина е важно да имаш добър стоматолог ( ама колко дърводелци има.....не е за разказване )

# 13
  • Мнения: 6 315
     Сплавта не е химично съединение, за да бъде живакът свързан в нея. Сплавта е "смес" от метали.

Зная пух (все нещо са ми налели в главата в университета), използвах тази дума нарочно, защото при амалгамата няма опасни живачни изпарения след като се втвърди. Всъщност идеята й е, че в живака се "разтварят" останалите метали - сребро, калай, мед и понякога малки количества от зинк, паладий и иридий. След като се постави пломбата, живакът се изпарява и сплавта се втвърдява. Simple Smile На Запад мисля, че я отричат тази пломба, макар да няма точни доказателства за влиянието й върху здравето.

# 14
  • Мнения: 8 505
Ако на мен ми се налагаше да правя пломба (независимо дали съм бременна или не),бих избрала фотополимер.

Общи условия

Активация на акаунт