Възстановяване след коремна операция - дайте съвети.

  • 44 882
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 348
Имам операция на корема с вертикален разрез от пъпа надолу.
Мина почти месец, а не намирам в нета подходящи съвети за възстановяване, например:
- колко е полезно да се натоварва човек (като напътствия от лекар имам само забрана да вдигам над 1 кг., но да си призная, и аз не съм разпитвала по-подробно при изписването.)

- трябва ли да се носи ластичен колан, какъв, откъде да се купи, кога да се носи - през цялото време, само денем, само нощем, само в изправено положение или ...?

- може ли да се прави някаква гимнастика за заздавяване на мускулатурата? От кой ден след операцията? Някой има ли подходящ комплекс от упражнения?

- може ли да се шофира и също - от кой ден?

- други съвети и лични наблюдения, които може да са от полза.

Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 495
Носенето на широк колан е задьлжително 3 дни след операция.Според случая се определя и колко да се носи.Аз носих 3 мес.,но моята операция хоризонт.-козметична.Там ми беше направено  секцио преди год и затова лекаря прецени ,че е вьзможно на сьщото място да бьде направена операцията,защото сьм била млада и да не ме "окепазят"                                  .Аз стягах много колана,движих се много и по-бьрзо се вьзстанових.Не пишеш каква точно е операцията.На мен ми извадиха от там/вьпреки малкият разрез-12 шева/някой друг орган.Рано е за гимнастика.Ти най-добре ще усетиш кога можеш.Според мен след 3-4 мес. можеш да започнеш  с леки  корем. преси.Според това как се чувстваш,ще си решиш по нататьк.

# 2
  • Мнения: 348
Благодаря, elbosi ,
извадиха ми матката с голяма миома. Като бонус - и апендикса, в който имало някакви натрупвания.
Повдигнаха ми влагалището, смъкнато след 3 раждания.
Три в едно направо.

Късно ли е вече за колан ( 28ми ден ) или има смисъл да купувам?

# 3
  • Мнения: 495
Изумих се.След такава операция,даже и  да спестят нещо ,колана не го пропускат.Червата се смькват надолу и за да се избегне изсипване се носи колана.Добре,че е само матката.На мен почти всичко/половин яйчник ми остана/.Купи си колан .Вярно сьс закьснение,но все ще е от полза.И това са хуманисти ooooh!.Има упражнения за стягане на влагалище/В седнало положение стягаш и отпускаш влагалището/.Но може би трябва да изчакаш още малко.Когато пробваш,сама ще усетиш можеш ли.А за диета не ти ли споменаха?Предполагам и при такава операция се вадят червата,няколко дни без храна и после с постепенно захранване с определени храни,докато се нормализира организма.

# 4
  • Мнения: 348
Преминах успешно през захранването и съм доволна от работата на целия екип. Мисля, че не се е стигало до изваждане на червата, но не мога да съм сигурна, защото не разказват подробности по принцип, освен ако е важно.  Имам добра коремна мускулатура и не усещам дискомфорт / смъкване на червата. Даже обратно, коремът ми се е поприбрал, защото има по-малко съдържимо в него.  Simple Smile
В стаята имаше още 2 жени с подобни операции, на тях също не са казвали за колан. Може би сега се отрича?
Движа си добре коремните мускули, но внимавам да не ги преуморявам. Правя много лека утринна гимнастика 15 мин., която е предимно за ставите, но раздвижва внимателно и всички мускулни групи.
С мускулите на влагалището нямам никакъв проблем - все така добре са си, както преди операцията.

# 5
  • Мнения: 495
Не разбирам тогава защо задаваш вьпроси,след като си доволна от екипа.Следователно трябва да са те уведомили за всичко.А колана сьс сигурност не се отрича.

# 6
  • Мнения: 495
И ако се замислиш-как са ти извадили матката?С такьв шев може ли да е от друго място?Червата се изваждат и стоят вьв вода мисля,за да не изсьхнат.Затова след такава операция захранването е постепенно,диета и т.н.!Червата трябва да се наместят.Виждам,че доста неща не са ти казали.

# 7
  • Мнения: 118
Здравейте! Наскоро ме оперираха - черен дроби жлъчка. Разрезът ми започва под гърдите и е по целия корем г-образно. Минал е месец. Нося колан в изправено състояние - казаха ми да го правя два месеца, и засега всичко е наред, но усещам корама си много раздут-особено от страната с отстранените органи. Интересува ме той ще се прибере ли, мога ли да правя някакви упражнения за целта. Благодаря предварително.

# 8
  • Мнения: 8
Здравейте, и аз имам коремна операция- радикална хистероктомия. Минаха 7 месеца от операцията. Коремът ми сякаш се смъква и раздува. Нали сега празното място е заето от червата и явно се наместват.Не знам как точно да го опиша. На лекарските прегледи ми казват, че всичко е наред, но се чудя как да го свия малко. Една приятелка ми каза да пиша числата от 1 до 10 във въздуха, но това ми е много трудно. Искам да стегна корема си, но нещо не ми се получава. Някъде четох, че след коремна операция не бива да се правят коремни преси. Все още търся информация.

# 9
  • Мнения: 348
Здравейте след цели 5 години от пускането на темата!
Щом някой я е съживил, да споделя - възстанових  се много добре без колан, но при всеки е индивидуално. От 2 години играя тай джи чуан ( тай чи) и се отразява отлично на цялостното ми състояние - физическо и психическо. Успех  и здраве на всички!

# 10
  • Мнения: 118
Оказа се, че ми се е получила постоперативна херния. Сега си я нося, но взех да свиквам. Казват ми да не бързам с нова опирация. Нося бельо с висока талия вместо колан. Изводът е, че няма нищо случайно. Просто при операция к такъв обем било почти сигурно, че ще стане така.

# 11
  • Мнения: 1
Здравейте ,аз скоро боледувах от толкова тежък грип и вследстие на силна задушаваща кашлица при мен се получи изсипане.Килограмите ми са доста и дигам много високо кръвно,затова за сега неискат да ме оперират.Препоръчаха ми да нося постоянно колан,но за жалост никой не ми обесни какъв и къде мога да си закупя.Ще бъда благодарна ако ми помогнете като ме насочите какъв вид колан трябва и къде мога да си го закупя.Благодаря ви предваритлно Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт