Как се процедира, когато НОИ има да връща надвзети майчински?

  • 2 078
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 121
     Накратко да разкажа моя случай и да попитам има ли други с такъв.
     Получих разпореждане за надвзети майчински, поради тръгване на детска ясла на детето преди навършване на 2 години. Сумата беше 1256,18 - от които 720 лв. главница и 536,18 лихва за период от 03.09.2007г. до 29.12.2007 г. След направена справка за присъствените дни на детето в яслата се оказа разминаване в данните от детското заведение и НОИ. Пуснах жалба за преразглеждане на данните и се оказва, че дължа 416,51 лв. като 242,61 главница и 173,90 лихва за период от 03.09.2007г  до 10.10.2007г. 
       Проблема ми е, че не живея в БГ и когато си ходих март месец тази година си платих главницата от 720 лв.по Поканата от НОИ в 7 дневен срок да се покрият надвзетите от нас пари за майчински,   а решението на жалбата излезе 2 месеца след това.
       Въпросът ми е има ли и други с подобни проблеми и как се процедира, след като НОИ имат да връщат пари. За сега кореспондирам с НОИ по електроната ни поща, но за сега нямам отговор.

# 1
  • Мнения: 411
Не съм в тази ситуация, но съм имала надвнесени суми по други плащания към републ.Бюджет. та по аналогия трябва да си пуснете искане за възстановяване на надвесената сума. Следва да Ви бъде направена ревизия, т.е. имате или не някакви задължения към републикански бюджет. Ако имате задължения ще направят прихващане, след което по посочения от Вас ред ще ви бъде възстановена надвнесената сума, или остатъка след прихващане.

# 2
  • Мнения: 126
    Накратко да разкажа моя случай и да попитам има ли други с такъв.
     Получих разпореждане за надвзети майчински, поради тръгване на детска ясла на детето преди навършване на 2 години. Сумата беше 1256,18 - от които 720 лв. главница и 536,18 лихва за период от 03.09.2007г. до 29.12.2007 г. След направена справка за присъствените дни на детето в яслата се оказа разминаване в данните от детското заведение и НОИ. Пуснах жалба за преразглеждане на данните и се оказва, че дължа 416,51 лв. като 242,61 главница и 173,90 лихва за период от 03.09.2007г  до 10.10.2007г.  
       Проблема ми е, че не живея в БГ и когато си ходих март месец тази година си платих главницата от 720 лв.по Поканата от НОИ в 7 дневен срок да се покрият надвзетите от нас пари за майчински,   а решението на жалбата излезе 2 месеца след това.
       Въпросът ми е има ли и други с подобни проблеми и как се процедира, след като НОИ имат да връщат пари. За сега кореспондирам с НОИ по електроната ни поща, но за сега нямам отговор.

Всички производства за възстановяне са във връзка с Данъчно-осигурителен процесуален кодекс

Глава шестнадесета.
ОСОБЕНИ ПРОИЗВОДСТВА



Раздел I.
Прихващане и възстановяване


 


Подлежащи на прихващане суми

 



Чл. 128. (1) Недължимо платени или събрани суми за данъци, задължителни осигурителни вноски, наложени от органите по приходите глоби и имуществени санкции, както и суми, подлежащи на възстановяване съгласно данъчното или осигурителното законодателство от Националната агенция за приходите, се прихващат от органите по приходите за погасяване на изискуеми публични вземания, събирани от Националната агенция за приходите. Може да се извърши прихващане с погасено по давност задължение, когато вземането на длъжника е станало изискуемо, преди задължението му да бъде погасено по давност.

(2) Всяко лице, което получи незаконосъобразно възстановяване на суми по ал. 1, е длъжно да възстанови сумите на бюджета. Това задължение се смята за задължение за данък, а когато са възстановени надвнесени осигурителни вноски - за задължение за задължителна осигурителна вноска, и става изискуемо в деня, следващ деня на получаване на акта за незаконосъобразното плащане.

(3) Искания за недължимо платени или събрани суми за допълнително задължително пенсионно осигуряване се разглеждат само до размера на наличните средства в индивидуалната партида на лицето в пенсионноосигурителното дружество. В останалите случаи отношенията се уреждат между пенсионноосигурителното дружество, осигурителя и осигуреното лице.


 



Процедура

 



Чл. 129. (1) Прихващането или възстановяването може да се извършва по инициатива на органа по приходите или по писмено искане на лицето. Искането за прихващане или възстановяване се разглежда, ако е подадено до изтичането на 5 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване, освен ако в закон е предвидено друго.

(2) След постъпване на искането по ал. 1 може да се възложи извършването на:

1. ревизия;

2. проверка.

(3) (Доп. - ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г.) Актът за прихващане или възстановяване се издава в 30-дневен срок от постъпване на искането в случаите, когато в същия срок не е възложена ревизия. Независимо от извършването на прихващане или възстановяване, включително когато актът по изречение първо е обжалван, задълженията за данъка или задължителните осигурителни вноски подлежат на установяване чрез извършване на ревизия. Ако актът е обжалван по съдебен ред, издаването на ревизионен акт е допустимо до влизане в сила на съдебното решение.

(4) Остатъкът след извършване на прихващането се връща на лицето по посочена от него банкова сметка. Възстановяването на суми, свързани с прилагането на Закона за местните данъци и такси, на физически лица, които не са търговци, може да се извършва и в брой.

(5) Органът по приходите е длъжен в 30-дневен срок от предявяването пред него на влязъл в сила съдебен или административен акт да възстанови или прихване по реда на ал. 2, т. 2 изцяло посочените в акта суми, заедно с дължимата по ал. 6 лихва, когато с акта в полза на задълженото лице е признато правото на получаване на:

1. суми за неправилно или недължимо платени, внесени или събрани суми за данъци, задължителни осигурителни вноски, такси, глоби, имуществени санкции, установени, събрани или наложени от органите по приходите, включително внесени по писмено указание или становище;

2. незаконосъобразно отказани за възстановяване суми;

3. присъдени суми, обезщетения и направените разноски.

(6) Недължимо внесени или събрани суми, с изключение на задължителни осигурителни вноски, се връщат със законната лихва за изтеклия период, когато са внесени или събрани въз основа на акт на орган по приходите. В останалите случаи сумите се връщат със законната лихва от деня, в който е следвало да бъдат възстановени по реда на ал. 1 - 4.

(7) Актовете за прихващане или възстановяване могат да се обжалват по реда за обжалване на ревизионните актове.


 


Опростена процедура

 



Чл. 130. (1) В случаите, когато е подадена декларация, свързана с данъчно облагане с подоходен данък или местен данък, с посочена в нея сума за възстановяване, както и когато е подадено искане за възстановяване въз основа на такава декларация или искане за възстановяване на надвнесени местни данъци, органът по приходите може да възстанови цялата претендирана сума на надвнесения данък по посочената от лицето банкова сметка или чрез пощенски запис в случаите на възстановяване на местни данъци на посочения от лицето адрес, като в платежното нареждане или пощенския запис задължително се отбелязват номерът и датата на декларацията, съответно искането за възстановяване.

(2) Със заверяването на посочената от лицето банкова сметка с цялата претендирана сума, съответно с получаването на съобщението за пощенския запис, се смята, че искането на лицето за възстановяване на надвнесената сума е изцяло удовлетворено.

# 3
  • Мнения: 121
   Благодаря на merry21 за отговора. От НОИ получих отговор, които гласи, че мога да си получа надвзетата сума срещу молба, електронен подпис и представяне на банкова сметка в лева до, 1 година от влязлото в сила решение, но за жалост аз не съм в България и не знам  така дистанционно дали  ще мога.

# 4
  • Мнения: 126
   Благодаря на merry21 за отговора. От НОИ получих отговор, които гласи, че мога да си получа надвзетата сума срещу молба, електронен подпис и представяне на банкова сметка в лева до, 1 година от влязлото в сила решение, но за жалост аз не съм в България и не знам  така дистанционно дали  ще мога.
В Закона за електронния документ и електронен подпис има промяна, която позволява да се използва електронен подпис, което е издаден в чужбина:

Глава седма.
ПРИЗНАВАНЕ НА УДОСТОВЕРЕНИЯ, ИЗДАДЕНИ ОТ ДОСТАВЧИЦИ НА УДОСТОВЕРИТЕЛНИ УСЛУГИ, УСТАНОВЕНИ В ДРУГИ ДЪРЖАВИ


 


Основания и ред

 



Чл. 44. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.07.2011 г.) (1) Удостоверения за квалифициран електронен подпис, издадени от доставчици на удостоверителни услуги, установени в други държави - членки на Европейския съюз, или в държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, се признават за равностойни на удостоверения, издадени от български доставчик на удостоверителни услуги.

(2) Удостоверения за квалифициран електронен подпис, издадени от доставчици на удостоверителни услуги, установени в други държави съгласно националното законодателство на тези държави, се признават за равностойни на удостоверения, издадени от български доставчик на удостоверителни услуги, ако е изпълнено някое от следните условия:

1. задълженията на доставчика на удостоверителни услуги, издал удостоверението, и изискванията към неговата дейност съответстват на изискванията, предвидени в този закон, и доставчикът на удостоверителни услуги е акредитиран в държава - членка на Европейския съюз, или в държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство;

2. доставчик на удостоверителни услуги, установен в държава - членка на Европейския съюз, или в държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, се е задължил да отговаря за действията и бездействията на установения в друга държава доставчик на удостоверителни услуги в случаите по чл. 29, или

3. удостоверението или доставчикът на удостоверителни услуги, издал удостоверението, е признат съгласно влязъл в сила международен договор между Европейския съюз и трети държави или международни организации или съгласно международен договор между Република България и трета държава.

(3) Условията по ал. 2, т. 1 и 2 се установяват от Комисията за регулиране на съобщенията чрез публикуването в отделни списъци във водения от нея регистър по чл. 38 на:

1. чуждестранните доставчици на удостоверителни услуги, чиито удостоверения са признати при условията на ал. 2;

2. наименованието на поелия отговорността доставчик при условията на ал. 2, т. 2, както и условията, при които е поета отговорността.

Като си извадиш електоронен подпис ще можеш онлайн да заявиш искането за възстановяване на надвзетите суми.

Общи условия

Активация на акаунт