(Био) зеленчукова градина 10

  • 99 377
  • 756
  •   1
Отговори
# 450
  • Русе
  • Мнения: 25
Ana.Ivanova не пиша, но ви чета много редовно. За сега е добре реколтата, с малки изключения.Като бера домати Рила си мисля за тебе, а Черния старозагорски за Вълка. Вече съм сигурна, че доматите, които ще сея догодина са Рила и Оптима.С пипера се справих перфектно. Насадих вече карфьола и зелето.Занимавам се с градината от 3-4 години и започнах да натрупвам все по-вече опит и много, много информация.

# 451
  • Мнения: 555
Вес, страшно си е! Тинче, и нас ни хвана страшна суша, земята шушне, като поливам, то не че си личи. Има пукнатини, дланта си мога да мушна. Снощи дъждувах един пипер с разпръсквача, а крайчето на лехите полях с маркуча. И какво виждам-това от маркуча изобщо не личи да е полято, а дъждуваното държи, мокро си е.
Жегаво е, но има много работа около зарзавата. Цецинка, добре се справяш, нямаш плевели, всичко ти е под конец. Сега правим буркани от корнишони, една кофа набрах. И чакам ето тези да узреят:  http://s52.radikal.ru/i137/1107/9d/a35bb77958b3.jpg. Очертава се страхотна реколта!
Анн, сподели-как е при теб?
Ани, страхотни са ти доматите, но защо моичките са поне 2 пъти по-високи и пак имат доста рожба  newsm78
Сега се върнахме от мястото/ нивичката - чистих листа до припадък (презастраховахме се заради лани - всичките бяха черни и от стрък по един -2 домата). Набрахме си дооооста краставички от всичките сортове по няколко (веднага за вечеря станаха на салатка само с малко сол и оцет (за копър не остана време))- забравих фотоапаратът,но и време нямаше. Има няколко домата които започват да "зазряват" , но не и "Ябълки на снега", а те са най-ранните уж newsm78 , но пък миличките само плод имат -нямат листа  Joy ... докато го видя татко, поливайки ми отчупи едно стръкче от царевичката , която е от разклоняващ се сорт  Mr. Green - имаше коренче и го боднах, дано стане за по-късна. Малко зелен боб си откъснахме - за супа; може и зелка да си откъснем след известно време (докато баба и дядо гледаха зеле на бостана - имаше друг вкус , който сега ми липсва) flutter:
Да си сея ли краставички за по-късно?
Реших да си сложа и айсберг, казаха ми и спанак да си сложа (аз си мислех ,че е рано за него); вече започнаха да стават семената от салатките и си поръсих малко;
Оказа се , че компотът от бодливото грозде (немско, цариградско грозде) е много вкусен (за нас) - нещо средно между круша и грозде според мен; chef

Леле, Веселче , това е ужасно, но и аз съм чела разни такива ужасни неща....
 Първите успешни ГМО хибриди(м/у растение и животно) са били в далечната 198и някоя си година м/у чери домат и вол. Резултатът домат, около който се навъртали конски мухи; белтъците в клетъчната стена били като сандвич- ред доматени, ред волски (и това го учихме по генетика преди доста години)  #Crazy #Crazy

Вълчо (мисля че ти питаше за лук ранно (лятно) производство) та се сетих, че може да си сложите малко лук в хладилника за около седмица две и тогава да сеете - би трябвало да стане по- рано flutter:

Последна редакция: вт, 12 юли 2011, 01:25 от Тedy

# 452
  • Мнения: 26
Матанди-а колко дълго трае дъждовният период?Какво отглеждат местните градинари по туй време?Сподели местни зарзавати,че в тукашните корейски магазини аз само ....цъкам.Такова изобилие от листни,зелеви и кореноплодни.Тръпчиво-люти..Аххх. Laughing
Веселче, по принцип дъжда започва средата на юни и продължава около месец. Но аз лично съм бил свидетел на години, когато е продължавал и до септември. Миналата година започна Август. Всеки път е различно. Тази година започна навреме и вали здраво. За 3-4 седмици са паднали към тон и половина вода на квадрат. Доста щети нанесе и продължава да вали. Почти няма ден да не падне 50-100 литра, а понякога го докарва до 200-300.
Тук се гледа предимно в оранжерии. Вярно е, че зеленчука под наелон и стъкло е нискокачествен, но иначе на открито си е много рисковано през лятото. То не, че почти всяка вечер по новините не показват разрушени и наводнени оранжерии...
Да, найстина се отглеждат много зелении. На пазара можеш да се загубиш сред тях. Аз лично наблягам на познати неща. Местната храна и начина на приготвяне не ми е по вкуса и рядко я ям.
Няма нищо общо с китайската или японската. Люта, мазна, често с неприятна миризма. Е, има и изключения. Едно от малкото неща, които харесвам е лютото им киселото зеле и ряпа. Жената ги прави доста добре.

Последна редакция: вт, 12 юли 2011, 05:08 от manandy

# 453
  • Варна-София
  • Мнения: 428
... Едно от малкото неща, които харесвам е лютото им киселото зеле и ряпа. Жената ги прави доста добре.
Мананди, помоли съпругата за рецепта. Аз още ряпата не съм я посяла, но съм си купила семена.

Ако някой е пробвал био-методи за борба с неприятелите по ряпата, нека да ги сподели. С ряпа изобщо нямам опит.

И аз се подготвям за сушавия период. Опънах още 2 системки за капково напояване по моята елементарна конструкция. Докато са малки растенията става да ходиш от гнездо на гнездо, обаче вече пораснаха.

Последна редакция: вт, 12 юли 2011, 09:01 от amica1

# 454
  • Мнения: 307
cecunka76, кога трябва да роди този нар? И аз тази година си посадих в градината, но е доста мъничък.
Позволявам си да ти отговоря, понеже имаме нар в двора. В момента е висок около 2 метра - не му знам точната възраст. Всяка година изглежда горе долу така http://images26.snimka.bg/006059962-big.jpg?r=0 - за съжаление нямам снимка на нашия.
В последствие цветовете му окапват и ищо не връзва като плод.
Но миналата година моя мъж реши да му помогне с опрашването ръчно. За целта взе прашец от единия цвят и го разтърка върху друг цвят на дръвчето. Незнам дали от тази процедура по опрашване или по друга причина, но миналата есен имахме 3 нарчета. Мънички бяха и не много вкусни, но собствено производство.

# 455
  • Мнения: 30
Разцъфналият нар има драматична красота! Като го гледам, ми напомня огнена фуста на испанка. Щях да съм доволна, ако можеше да вирее в двора ми и без да ражда. Но не може. Имаше много хубав разказ, не помня автор, за цъфнали нарове и мъката на един старик- Радичков? newsm78

# 456
  • Мнения: 307
Много е красив наистина, а само като си помисля как преди 5-6 години когато купихме мястото, замалко да изкореним нашия. Един приятел дошъл на гости тогава, ни каза че това е нар. Приличаше на бодливо храстче.

# 457
  • Мнения: 26
... Едно от малкото неща, които харесвам е лютото им киселото зеле и ряпа. Жената ги прави доста добре.
Мананди, помоли съпругата за рецепта. Аз още ряпата не съм я посяла, но съм си купила семена.
Ако някой е пробвал био-методи за борба с неприятелите по ряпата, нека да ги сподели. С ряпа изобщо нямам опит.
amica1, ще питам. Тя ги прави по рецептите на майка си - една ряпа, една шепа сол, 5 шепи лют пипер, демек малко на око   Simple Smile.
Ряпа съм гледал 3 пъти до сега. 2 пъти на пролет и веднъж на есен. Есенната става много по-добре. Тук ги сеят края на Август, началото на Септември. Готови са средата на Ноември. Сеят предимно Дайкон, едни малки крушоподобни и едни коносовидни червени отгоре.
Ряпата иска много вода. Иначе става люта и не е вкусна.
Лятните репи въдят много молци и гасеници. Молците не са страшни, не влияят много на растежа. Гасениците ги пръсках с цитрусовата настойка, а миналата есен и с вода от дървесни сажди. Охлювите и скакалците са опасни за разсада, но откакто избягвам да плевя си намират занимание с тревата и почти не ми закачат растенията(това важи и за зелето ми). Бяха се появили мишки и попови прасета, но щетите бяха само 3-4 репи и то леко нагризани.
Листата са ядливи. Богати са на калций и по-важното не го ограбват от организма както правят млечните продукти.

Последна редакция: вт, 12 юли 2011, 11:10 от manandy

# 458
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Мананди, благодаря. Така хубаво си го описал, че очаквам големи забавления с ряпата.

# 459
  • София
  • Мнения: 1 223
Разцъфналият нар има драматична красота! Като го гледам, ми напомня огнена фуста на испанка.  

Много нарове съм виждала, но  с нищо не са ме впечатлили, та се наложи да потърся картинка на цъфнал нар. Красиво е ...

Най-най-най  любимото ми дърво, което не дава плод и цъфти почти цяло лято /доста по на юг от настоящото ми местожителство/, е Албиция. Разговорно го наричат мимоза и копринено дърво. Цъфти интензивно през лятото - около 3 месеца и  има много нежен аромат. Възрастните дървета са като излязли от някое любимо фентъзи - величествени, красиви, ароматни и екзотични - вечер си свиват листата Heart Eyes



ПП. От седмица бера и ядем на корем краставици Гергана. Не ги чакам да стигнат 25+ см., понеже повечето са дебелички и имат доста семе. Невероятно вкусни, леко сладнят и пълно био.

Вчера щерката от засада, успя пречупи част от домат с десетина едри плода и доста цвят - ще пробвам да го вкореня като колтук, но в пластмасова кофа от сирене - ако има позитивен резултат, непременно ще се похваля.

Твърдо съм решила, да не пръскам с химия! Ако се маносат доматите /както все ме плаши комшийката/, ги зарязвам. Щото едва ли ще са по "еко", ако пръскам в последния момент от тези на пазара, дето вече са по под левче.

Последна редакция: вт, 12 юли 2011, 14:06 от daniabc

# 460
  • Мнения: 2 774
По въпроса с нара / малко късно, но сега успях да седна и да отговоря/.По принцип наровете плододават на 2-3 година. Нашият все още не е цъфтял, но като знам кучето как го беше изгризал зимата ooooh!направо го бях отписала. Друго което знам за наровете, е че растат бавно също като дрянът.
Посадили сме още 2 или 3 надявам се до 1-2 години да похапваме нарчета. Всички у дома го обожаваме.

# 461
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Дания, заповядай във Варна, пълно е с албиции. Някои са по-интензивно розови, някои отдалеч изглеждат бежови и всички са с фантастичен аромат, но само ако си скъсаш пухче и си го развееш отблизо.
Ако искате да си отгледате албиция от семе трябва да нараните семенцето с пиличка за нокти, защото имат много твърда ципа. Едва тогава набъбва.

Ако ти се маносат доматите от картофена мана, следвай съветите на Мананди. Аз така се отървах от нея.

Моят фън-шуй и дзен, както казва Куркума, се нарича лагерстремия ; имам 3 дръвчета и като ми нацъфтят през август, ще ви зарадвам. Също се размножава от семена, но самите те са с много ниска кълняемост.

Засега ще ви покажа едно бодливо щастие, което си мислех, че на север е достигнало само до склоновете на Акропола, а вече виждам, че целогодишно расте и във Варна, а доколкото имам информация и в Елена също "даяни" целогодишно.
http://www.prikachi.com/images.php?images/374/3559374k.jpg
Опунции. Снимката е от тази неделя. Уикито на английски (http://en.wikipedia.org/wiki/Opuntia_ficus-indica) обяснява пространно за кулинарните достойнства не само на плодовете, а и на листата, които преди да се втвърдят бодличките могат да се режат на ивички и да се пържат с яйца, имали вкус на зелен боб.

Последна редакция: вт, 12 юли 2011, 12:59 от amica1

# 462
  • Мнения: 30
Опунцията "даяни" и в Априлци, в градината на съседката, пенсионирана учителка по биология.
Имам албиция, но е мъничка и няма да цъфне. А кога ли може да стане това?

# 463
  • Мнения: 157
Амика, Вили, благодаря ви момичета за инфото по прасковения ми проблем!!! Наблюдаавам прасковата след поливката със зелен камък. Подобрение има, и то голямо. Вече не падат така листата и все по-малко са жълтите! Много, много съм радостна!

Извадих лука и малко картофки. Краставици има като за цяло село, тиквички също. Кайсията узря и в момента всички пътища водят натам. За първа година ражда, има около 2 кг плод.
Доматите ще узреят при мен най-рано след седмица,  а двете стръкчета патладжан към декември-януари, накъде...

# 464
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 538
Моят нар ще кара четвърта година, досега и цвят и завръзи окапваха, тази година има едно мъничко нарче, дано узрее.
Албицията ми се самозасява, но до момента само едно семеначе е оцеляло. Не им понася зимата. Миналата година поизмръзна и почти не цъфтя, а е големичка. Тази обаче е отрупана с цвят.

Общи условия

Активация на акаунт