Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Родители, отглеждащи сами децата си
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

софия

Мнения: 583
моето детенце носи моето име/фамилино и презиме/ Embarassed. сега е малка/на годинка/,но се притеснявам от това ососбено като ми се налага да го записват насам-натам/за съжаление името ми няма аналог с мъжко и доста странно звучи/.някой знае ли как мога да го сменя-минал ли е някой по този път. :
Цитирай

Plovdiv

Мнения: 612
Трябваше още в родилното да се уговориш със секретарката. Моето също няма аналог, и трябваше да бъде Мариева, но сега е Марева. Звучи малко по-добре. А иначе за смяна, мисля че не може, освен по съдебен път, но и за това не съм много сигурна
Цитирай

софия

Мнения: 583
виж това изобщо не го знаех.мен някаква медицинска сестра го записа.хем споделих с нея не може ли така ама иначе,а тя каза не може.ама и аз се бях збъркала толкова много тогава че не знаех по кой свят ходя.
Цитирай


Мнения: 1 431
Виж тук:
http://diligentia.gyuvetch.bg/a0542.html
и тук:
http://www.standartnews.com/archive/2002/08/02/theday/s3443_15.htm
не са съвсем пресни нещата но предполагам че още са валидни. Аз не съм адвокат, но мисля че можеш да се позовеш на чл.15 ал.1 от Закона за Имената на Българските Граждани
http://www.infotel.bg/juen/arh/20832010.htm
Цитат
Чл. 15.(1) Промяна на собственото, бащиното или фамилното име може да се извърши, когато то е осмиващо, опозоряващо, обществено неудобно или други важни обстоятелства налагат това.
(2) Промяната на името се извършва по писмена молба, отправена до районния съд по местожителството на лицето. Районният съд се произнася по молбата по реда на чл. 436 и следващите от Гражданския процесуален кодекс. Съдът изпраща препис от влязлото в сила решение на длъжностното лице по гражданското състояние по местожителството и по месторождението на лицето за отбелязване промяната в акта за раждане и в регистъра за населението.
(3) Промяна на име на малолетно или непълнолетно лице се допуска на основанията, посочени в ал. 1. Молбата за промяна на името на малолетно лице се подава от двамата родители. Когато не може да се постигне съгласие между двамата родители, съдът може да постанови решение по молба на един от родителите. Непълнолетният подава молбата лично.
Мисля че може да кажеш, че името е обществено неудобно. А може да питаш и някой адвокат ако имаш познат.
Цитирай

софия

Мнения: 583
благодаря! мисля че ми стана ясно!
Цитирай


Мнения: 1 023
Виж тук:
http://diligentia.gyuvetch.bg/a0542.html
и тук:
http://www.standartnews.com/archive/2002/08/02/theday/s3443_15.htm
не са съвсем пресни нещата но предполагам че още са валидни. Аз не съм адвокат, но мисля че можеш да се позовеш на чл.15 ал.1 от Закона за Имената на Българските Граждани
http://www.infotel.bg/juen/arh/20832010.htm
Цитат
Чл. 15.(1) Промяна на собственото, бащиното или фамилното име може да се извърши, когато то е осмиващо, опозоряващо, обществено неудобно или други важни обстоятелства налагат това.
(2) Промяната на името се извършва по писмена молба, отправена до районния съд по местожителството на лицето. Районният съд се произнася по молбата по реда на чл. 436 и следващите от Гражданския процесуален кодекс. Съдът изпраща препис от влязлото в сила решение на длъжностното лице по гражданското състояние по местожителството и по месторождението на лицето за отбелязване промяната в акта за раждане и в регистъра за населението.
(3) Промяна на име на малолетно или непълнолетно лице се допуска на основанията, посочени в ал. 1. Молбата за промяна на името на малолетно лице се подава от двамата родители. Когато не може да се постигне съгласие между двамата родители, съдът може да постанови решение по молба на един от родителите. Непълнолетният подава молбата лично.
Мисля че може да кажеш, че името е обществено неудобно. А може да питаш и някой адвокат ако имаш познат.

към горецитираното:
подава се граждански иск.
най-бързо лесно и безплатно ще ти обяснят в близката районна ритуална зала - там откъдето препращат "удостоверение за раждане" в общината.
ще ти обяснят, че трябва да подадеш граждански иск, баща ти примерно да припознае детето и тн.
ти обаче след това адвокат и по ред на нещата - най-лесно ще стане ако се придържаш към корена на името си или част от него.

милк - пожелава успешно начало и край на "операция"
Цитирай


Мнения: 6 142
Закона за имената на българските граждани е отменен, следователно цитираното основание не е валидно. В момента въпросът е уреден в Закона за гражданската регистрация, чл. 19. Смяната на името става по съдебен ред, трябва да са налице "важни обстоятелства, които да я налагат". Не те съветвам да ходиш до ритуалната зала, освен че е безплатно, други предимства няма - дамите там не са юристи, най-много да те дообъркат.

С две думи - отивай на адвокат и това е. Гражданският процес не е за лаици и никого не съветвам да се занимава с граждански дела сам, освен ако не е с юридическо образование. От постинга ти става ясно, че не си.
Цитирай

Испания

Мнения: 1 327
мисля, че не трябва да се притесняваш! все повече деца, за съжаление, носят имена без т.нар. мъжки аналог. Мойта щерка я кръстих Елиева... мислиш ли, че има М-аналог?  Laughing пък и дечко ти е малък... не знаеш дали пък няма да си намерите някой татко, и да носи неговото име  smile3521/което ти го пожелавам от сърце, пък и на всички от тоя форум hearts/.
Цитирай

софия

Мнения: 583
мисля, че не трябва да се притесняваш! все повече деца, за

ели, благодаря ти за подкрепата, но се притеснявам за детската градина и особено като тръгне на училищя.сигурно е глупаво от моя страна.а за татко-не съм мислила по тази тема сериозно ама знае ли човек.
Цитирай

София

Мнения: 2 327
Аз ли само съм изкарала късмет с името - моя е Станиславов и си звучи съвсем нормално Smile
Напоследък знам че са позатегнали това със смяната на имената, един познат се опита да си смени бащиното име предвид че майка му и баща му са разведени от 30 години почти... И пак не му разрешиха.
Така че не се ядосвай ако не стане. Бащиното име рядко се ползва все пак като обръщение. Има си и неудобството да те гледат странно от време на време, ама... Аз вече толкова молби и декларации попълних, че вече не ми се вижда странно сина ми да е с моето име.
Цитирай

Испания

Мнения: 1 327
дали детето ти ще се притеснява от презимето, което носи зависи от това дали ти ще се притесняваш! когато се гордееш, че то носи не друго, а именно твоето име, тогава и то ще се гордее с това!
все пак и не забравяй, че презимето почти не се ползва! ползва се име и фамилия основно... а след като прочетеш тази тема ще се убедиш, че едва ли точно твойто трябва да си сменя не друго, а презимето....
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=31965.0;all
извадих ти само от началото тези, за да знаеш какво да очакваш:
Кица Потоцка
фамилия - Душичорапкова
Смарайда Гъзуркова
преподавател в университета-Дарвин Иванов.Синът му май се казваше Галилей
Любов Мъдрова

p.s. и тези като са ги признали бащите им и носят мъжки презимена...... и к'вооо?  hahaha като се записват "насам-натам" дали не се притесняват, а?
да ли да добавиме и Ричард Груев? не му знам презимето, но сигурно носи името на баща си... и к'во от това? името му да не звучи по-добре от това?
Цитирай

софия

Мнения: 583
ели, много ме разсмя с тези имена. то не е смешно ама хайде малко да се развеселим. 35
Цитирай
Moia sin bashta mu blagovoli da go pripoznae na 6 meseza. Otidohme s advokat i notarialno zaverena deklarazia v obshtinata kudeto go vpisaha s novite imena i dvamata roditeli se podpisvat. Inache imashe vuzmojnost diado mi da go propoznae, tui kato sum krustena na nego i imenata suvpadat. Pomisli za tova. Az mnogo iskah da ne nosi moeto ime zashtoto nasheto obshtestvo oshte ne e suvsem doraslo, a i smiatam che e po-dobre za deteto.
Pozdravi
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.